What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Religia noastra cea de toate zilele

gigi becali

Member
eu foarte apreciez discutia asta ...si in general discutiile mai Deep ... mai ales despre omenire .... desi ma deprima analiza istorica si statisticile.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu nu-s impotriva nici unei biserici, desi nici nu pot spune ca sunt adeptul vreunei credinte anume.
 

gigi becali

Member
eu zic ca si ateismul e o religie .... mai nou. si mi se pare aiurea sa nu crezi in nimic .... (eu cred in natura,univers si spiritul meu) pun credinta in diferiti oameni dar nush ce religie e asta.
 

eska

Member
eu zic ca si ateismul e o religie .... mai nou. si mi se pare aiurea sa nu crezi in nimic .... (eu cred in natura,univers si spiritul meu) pun credinta in diferiti oameni dar nush ce religie e asta.

ateismu e o religie... e ca si cand ai spune ca abstinenta e o pozitie sexuala. ce zici tu nu e nicio religie, dar e mai bine decat ateismul :)

oricum ai da-o, subiectul asta este unul sensibil si plin de ... mistere.

imi vine in minte ce zicea explo mai devreme:
Data viitoare cand ai ceva pe pwla nu cere solutii de la niste drogati, parerea mea..
:biggrin:
 

Evil6

Member
Mda. Religia este tot timpul un subiect delicat :D

Inainte sa imi dau cu parerea zic asta:
Silence is better than bullshit.

Si acum sa ne contrazicem singuri:

Religia e de cacat, a retardat evolutia oamenilor cu mii de ani, a dus la aparitia evului mediu, a dus la condamnarea stiintei timp de sute de ani, a dus la frustrari sexuale extreme care s-au lasat cu futut de copii in cur in timp, a dus la razboaie peste razboaie, au fost cumulate si cheltuit sume vaste de bani cu in numele ei.

Sunt ok si cu crestinismul, doar sa o adauge pe aia cu sa iti tii religia pentru tine.

Si inca ceva din punctul meu propriu si personal de vedere:

Decat ca copii sa fie prostituati direct din casele de copii, sa fie crescuti de lesbiene si homosexuali casatoriti, cu cea mai mare placere. Ce face fiecare la el in dormitor, fie ca practica "sex pervers", fie ca se roaga la dumnezeu.. nush.. e treaba lui atata vreme cat nu trebuie sa faca altii fata presiunii din partea lui.

Nu exista raspuns definit la misterele vietii, universul este infinit, timpul este infinit.. sunt notiuni de fizica pe care inca incerc sa le inteleg cu capul meu mic, si lumea imi cere sa cred intr-un om invizibil care traieste in cer si care ma iubeste nespus de mult si stie ce o sa fac inainte sa fac asta.. DAR are niste reguli si daca incalci pe vreuna ajungi intr-un loc unde suferi pe veci si arzi si etc.( carlin rulez)

Univers infinit, timp infinit = posibilitati infinite
 

mtz_

New member
Misto o relige in care sa ti-o tragi in loc sa te rogi :)) Aaaaaa. dar a fost deja inventata.. si l-au gonit astia din tara pe guru :D.

Inventasem si noi ceva perfect, si ca de obicei ne-am f*tut in ia de treaba =))

Asta inseamna sa ne pierdem in carnal, placeri materiale din care iubirea dispare. Pur si simplu nu e natural, la fel cum nici homosexualitatea nu e.

Care e rostul nostru?Cine stie cate vieti vom trai ca sa-l intelegem.

"How you explain the moon, the sky, the stars and the rain
The sun and the sea, the earth without form facing the deep
In darkness challenging the powers that be
It's impossible for scientists to make up the seas, to make up the trees.."
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu m-as baza pe sanse multiple de a intelege rostul nostru.. suntem facuti din tarana (sau balega de vaca ori ce vreti voi sa va inchipuiti :D) si acolo ne intoarcem.
 

gigi becali

Member
nu m-as baza pe sanse multiple de a intelege rostul nostru.. suntem facuti din tarana (sau balega de vaca ori ce vreti voi sa va inchipuiti :D) si acolo ne intoarcem.

LUATI AMINTE.... de la fratele Expo.

viatza e simpla ... nu are un rost anume decat daca egoul tau ii da unul.
tot ingrasamant ajungem ... important e sa lasam in urma o invatatura,mestesug si sa respectam pamantul, el nea facut.

Btw ce kkt e cu rapul crestin ?????!!!! ce-i ala ?
 

Loky

Member
Prietene, rostu nostu in viata e asta, ne nastem, crestem , ne futem, inmultim , si murim! Poti sa rezumi altfel ?
Daca suntem nitel mai destepti, probabil mai fumam si un joint bun in pauzele de futut, daca nu, avem credinta.
Toti au murit, s-au dus undeva, si nu a mai venit nici unu sa ne spuna ce bine este acolo :D
Inseamna asta ca e tare bine, sau...?


Asta inseamna sa ne pierdem in carnal, placeri materiale din care iubirea dispare. Pur si simplu nu e natural, la fel cum nici homosexualitatea nu e.

Care e rostul nostru?Cine stie cate vieti vom trai ca sa-l intelegem.

"How you explain the moon, the sky, the stars and the rain
The sun and the sea, the earth without form facing the deep
In darkness challenging the powers that be
It's impossible for scientists to make up the seas, to make up the trees.."
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
let's get this party started!

voiam doar sa va reamintesc sa pastrati aceasta discutie intr-un mod civilizat.
 
Rather die for a cause than live a life that is worthless.

Rather die for a cause than live a life that is worthless.

Trebuie neaparat sa avem un scop in viata ?
O viaţă fără scopuri înseamnă să trăieşti la voia întâmplării, să fi o victimă de circumstanţe cu mentalul veşnic în derivă.
Dacă viaţa intrinsecă ar avea scop atunci scopul ar fi mai valoros ca viaţa însăşi, spunea un nene.
Un altul spunea - Scopul vieţii este o viaţă cu scopuri. Probabil unicul mod de aţi onora viaţa şi de a trăi în mod productiv, zic io.

Prietene, rostu nostu in viata e asta, ne nastem, crestem , ne futem, inmultim , si murim!
Spune-mi care-i diferenţa dintre viaţa ta şi a unui raton ? Sau cum de deosebeşti tu de un macac ? N-o da în superficialităţi, monsieur.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu stiu care e parerea lui Loky, insa iti pot raspunde care e diferenta dintre viata oamenilor si a ratonilor din punctul meu de vedere : mult mai complicata, dar total inutil.

Plecam din tzarana si ne intoarcem tot acolo. Si atunci la ce bun toata aceasta tevatura ? Faptul ca prin evolutie ajungem atat de dezvoltati incat aproape ca ne distrugem noi insine ca specie ne pune mai presus de macaci ? Daca ar constientiza ei asta ar rade de noi pana s-ar prapadi.

Sunt de acord ca trebuie sa ai motivatie pentru a trai (exprimarea din postul precedent nu a fost cea mai potrivita) chiar si de pe o zi pe alta, insa nu cred ca exista un scop anume care sa justifice existenta fiecaruia dintre noi. Iar daca exista intradevar un scop, al cui este ? Si ce deosebeste un om de o hamsie ?

P.S. N-am mai vazut pe nici un thread de pe IC atatea posturi cu rep negativ, asa cum sunt pe pagina asta. Se pare ca e un subiect foarte sensibil ...
 

Latest posts

Latest posts

Top