What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Rainbow Glue ,Bruce Banner (80x80x160)

lumion

Active member
Exploziv,unul e dimabil si altul nu. 400w merge intr-un metru patrat ,nu am de gand sa folosesc 400w decat daca printr-o minune plantele cer,lumion! In vreo 2 saptamani ma gandesc sa le bag la 300 w si daca vad ca se intind sau vor mai mult maresc pana la 400 w !:)) Plantele stau momentan sub 200 de wati. Pare ca le place ,sper sa nu se intinda totusi ! Cat despre eficienta, eu is multumit momentan de ce am si nu am de ales decat sa lucrez cu ce am,de ar creste si bistarii in copaci! :)) :joint:

Nu intelegi, sau nu m-am facut inteles, daca ai pretentia ca ele de unele singure sa faca treaba cu puterea pe care le-o dai si mancare, nu ai nici o sansa .... intr-o mie de ani. Cu experienta si vointa putem creste si pe Marte in propriul cacat :))):party:
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
0.8 scoteam cu hps (minimum) si nu eram multumit. Am luat leduri acum 10 ani, si am scos mai putin decat cu hps, pentru ca nu le-am inteles, le-am tratat ca pe hps. Recent am luat leduri cu tehnologie mai noua (mars hydro), si desi nu am fost in stare sa le hranesc corespunzator am scos 1.7+ gpw un grow, apoi 1.8+ gpw urmatorul. Cu deficiente foarte clare pe plante. Asa ca binele sau foarte binele (legat de yeld) la leduri, eu as zice ca incepe de la 2 gpw in sus. Daca te multumesti cu gpw de hps... cand ai leduri, eu vad asta ca pe o problema. O oportunitate ratata. Eu unul tot studiez legat de hranire si chestii, pana nu trec de 2.5 gpw.. nu ma las.
Nu iti zic asta ca sa iti arat ca ma descurc mai bine ca tine, ci ca sa intelegi ca se poate mult mai bine. Ca de descurcat cu adevarat bone, nici eu nu ma descurc. De cand cu ledurile astea moderne de mare intensitate e ca si cum nu mai stiu sa ofert nutrienti plantelor. Tot ce stiam inainte nu ma ajuta foarte mult, ele vor mai multi nutrienti, mai precis dozati, iar cand incepe o deficienta, daca nu ai tratat-o de la primul simptom, nu mai poti tine pasul, ai pierdut ocazia de a corecta. Am incercat cu sol organic, cum a mers pana acum de zeci de ori, nu le pot tine hranite nici macar prima luna, dapai tot grow-ul, cum o faceam inainte cu acelasi mix de sol. Urmeaza sa trec din nou la saruri minerale, si sper sa gasesc ratiile si dozajele potrivite cat mai repede. Ca m-am saturat de deficiente.
 

lumion

Active member
0.8 scoteam cu hps (minimum) si nu eram multumit. Am luat leduri acum 10 ani, si am scos mai putin decat cu hps, pentru ca nu le-am inteles, le-am tratat ca pe hps. Recent am luat leduri cu tehnologie mai noua (mars hydro), si desi nu am fost in stare sa le hranesc corespunzator am scos 1.7+ gpw un grow, apoi 1.8+ gpw urmatorul. Cu deficiente foarte clare pe plante. Asa ca binele sau foarte binele (legat de yeld) la leduri, eu as zice ca incepe de la 2 gpw in sus. Daca te multumesti cu gpw de hps... cand ai leduri, eu vad asta ca pe o problema. O oportunitate ratata. Eu unul tot studiez legat de hranire si chestii, pana nu trec de 2.5 gpw.. nu ma las.
Nu iti zic asta ca sa iti arat ca ma descurc mai bine ca tine, ci ca sa intelegi ca se poate mult mai bine. Ca de descurcat cu adevarat bone, nici eu nu ma descurc. De cand cu ledurile astea moderne de mare intensitate e ca si cum nu mai stiu sa ofert nutrienti plantelor. Tot ce stiam inainte nu ma ajuta foarte mult, ele vor mai multi nutrienti, mai precis dozati, iar cand incepe o deficienta, daca nu ai tratat-o de la primul simptom, nu mai poti tine pasul, ai pierdut ocazia de a corecta. Am incercat cu sol organic, cum a mers pana acum de zeci de ori, nu le pot tine hranite nici macar prima luna, dapai tot grow-ul, cum o faceam inainte cu acelasi mix de sol. Urmeaza sa trec din nou la saruri minerale, si sper sa gasesc ratiile si dozajele potrivite cat mai repede. Ca m-am saturat de deficiente.

o sa incerc sa scot in suprafata mea atunci 375g cu 150w si sa vad daca imi iese .....
 
Last edited:

DcSantos

Active member
Pai tu esti tu lumion,grower cu experienta si eu sunt eu grower fara experienta!Eu am zis ca nu am experienta si momentan nu tintesc asa departe ca as ramane dezamagit cel mai probabil .Cat timp scot iarba sa imi ajunga pana urmatoarea data cand recoltez ,is multumit! De mult nu am mai apelat la un dilar si asta e misiune indeplinita! Asa de spart is! :)) :joint:
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Din ce stiu 2.8+ gpw e recordul, cu 2-2.5 foarte frecvente. Adica cam toti growerri comerciali scot cam in intervalul asta.
Si inca ceva de mentionat, se raporteaza la watti reali consumati, nu la puterea nominala declarata. Frecvent o lampa led va avea cu 5-10% mai putin consum real decat e declarat. Iar unele chinezisme ieftine pot avea si peste 50% mai putini w reali. Unii vand chiar si lapi de sub 100W ca fiind de "600-1000" si incearca sa profite de neatenti.
 

lumion

Active member
Din ce stiu 2.8+ gpw e recordul, cu 2-2.5 foarte frecvente. Adica cam toti growerri comerciali scot cam in intervalul asta.
Si inca ceva de mentionat, se raporteaza la watti reali consumati, nu la puterea nominala declarata. Frecvent o lampa led va avea cu 5-10% mai putin consum real decat e declarat. Iar unele chinezisme ieftine pot avea si peste 50% mai putini w reali. Unii vand chiar si lapi de sub 100W ca fiind de "600-1000" si incearca sa profite de neatenti.

atunci ne raportam la 75/80 Mars Hydro ts1000 cand fac harvestul calculam impreuna si daca iese cum trebuie o si impartim frateste:huggy:
 

DcSantos

Active member
Dupa producator unul de 600w si unul de 1000 w dar unul consuma real 200 si unul vreo 210. Ma mut pe HPS lumion,o sa vezi acolo risipa de curent electric! 😂 Ma duc la somn ca is obosit! :joint:
 

DcSantos

Active member
Update! 6 sapt jumatate de la germinare ,1 sapt 12/12;
S-au mai intins nebunele de cand le-am bagat la 12/12. Am scos-o din grow pe cea mica si prapadita ca canibalele astealalte au acoperit-o toata ! Am scos si panoul vipar din grow si am bagat un panou de cob,uri. Fetele primesc vreo 230 de w momentan ! Panoul din dreapta e dimabil si bate mai mult pe Bruce Bannerul din coltul din dreapta. Umidiate 50-60 %,Temperatura : 24-26 C ziua ,20-21 noaptea. Nutrienti Cana coco A B,calmag. Salutare 1
 

Attachments

  • photo2095688.jpg
    photo2095688.jpg
    82.4 KB · Views: 42
  • photo2095689.jpg
    photo2095689.jpg
    86.3 KB · Views: 41
  • photo2095690.jpg
    photo2095690.jpg
    96.1 KB · Views: 41

DcSantos

Active member
Salutare si sper ca ati avut cu totii un Craciun minunat si plin de fumuri!
as vrea sa mai postez niste poze cu mariile mele dar din pacate incarcatorul laptopului de unde incarc pozele a murit saptamana trecuta si tot astept un incarcator nou de vreo saptamana. Cand vine o sa mai postez niste poze.
Din pacate a trebuit sa renunt la cortul ala mic de 80x80 pt ca apa se scurgea din el si am gasit dezastru cand m.am intors (am fost plecat si am lasat drip system in place)mocheta imbibata tot cu apa si a trebuit sa scot tot growul si sa.l mut. Nu e water proof si m.a dezamagit. Ma gandesc sa il trimit inapoi dar il pastrez pentru cand o sa am spatiu sa lucrez cu mame plante si clone.
Am mutat fetele in batranul meu cort de 100x100x200 si acolo raman. Par ca se simt mai bine in noul spatiu . Is putin inghesuit in dormitor dar nu o sa mai am inundatie cu siguranta. Astept sa vina incarcatorul si urmeaza poze sa vedeti modificarile. Intre timp am lucrat si la un sistem homemade de drenaj a run off.ului. salutare! :joint:
 

lumion

Active member
Salutare si sper ca ati avut cu totii un Craciun minunat si plin de fumuri!
as vrea sa mai postez niste poze cu mariile mele dar din pacate incarcatorul laptopului de unde incarc pozele a murit saptamana trecuta si tot astept un incarcator nou de vreo saptamana. Cand vine o sa mai postez niste poze.
Din pacate a trebuit sa renunt la cortul ala mic de 80x80 pt ca apa se scurgea din el si am gasit dezastru cand m.am intors (am fost plecat si am lasat drip system in place)mocheta imbibata tot cu apa si a trebuit sa scot tot growul si sa.l mut. Nu e water proof si m.a dezamagit. Ma gandesc sa il trimit inapoi dar il pastrez pentru cand o sa am spatiu sa lucrez cu mame plante si clone.
Am mutat fetele in batranul meu cort de 100x100x200 si acolo raman. Par ca se simt mai bine in noul spatiu . Is putin inghesuit in dormitor dar nu o sa mai am inundatie cu siguranta. Astept sa vina incarcatorul si urmeaza poze sa vedeti modificarile. Intre timp am lucrat si la un sistem homemade de drenaj a run off.ului. salutare! :joint:

O vana/tava de 70/70/15, pusa in cortul ala ar fi rezolvat problema. Volumul recipientului din care se scurge apa ta trebuie sa fie putin mai mic fata de volumul tavii in care tii plantele si asa nu o sa mai dea pe afara . Bine ca ai gasit o solutie si nu ai schimbat apartamentul in care stai.:tumbleweed:
 
Last edited:

DcSantos

Active member
Mai greu de schimbat apartamentul bro,haha! Am o tava putin mai mica de 60x60 ,as fi putut sa o folosesc dar m.am lecuit cu cortul ala momentan. Cand o sa il folosesc iar poate am sa ii gasesc o tava pe dimensiunea lui. Momentan ma impiedic de huiduma prin camera man!😂
 

lumion

Active member
Man tu esti piedica ....ce rost are sa te bazezi pe etanseitatea unui cort. Folia aia se va ciupi, se va gauri oricum in timp. Cand mai patesti comicarii de genul nu te mai speria, gandeste la rece si incearca sa fii spectator, sa vezi problema din exterior. Asta este valabil pentru tot ce se intampla in viata ta. Te rog nu mi-o lua in nume de rau, dar asa este. Fara frica, pentru ca de cele mai multe ori noi devenim generatorul/magnetul problemelor, doar prin prisma gandirii noastre.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu m-am asteptat niciodata ca un tent sa fie leak proof. Nici nu am idee daca is gandite sa fie leak proof. Posibil sa ai tu pretentii prea mari. Oricum, e bine sa ai tava sau macar o folie de backup, chiar si daca crezi ca tentul e impermeabil..
 

DcSantos

Active member
La asta de 1x1 folia de dedesubt e impermeabila,cand se mai prelinge apa din farfurii ramane pe folie si apoi o sterg. Am crezut ca si asta mic e la fel,nu e la fel din pacate si a fost greseala mea sa las asa fara sa testez prima data. Faza asta m.a facut sa ma razgandesc di raman pe 1x1. Chiar ca is piedica cateodata lumion,tot timpul vreau sa incerc lucruri noi si nu imi ies si ajung inapoi la ce am inceput! 😂
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si ale mele au folie de aia extra pt pus jos la ghivece, care banuiesc ca ar trebui sa fie impermeabila.. da tavile parca sunt mai practice. Asta cu incercatul nu e rau, atat timp cat per total evoluezi si rezultatele se inbunatatesc. Daca te da mai mult inapoi.. ramai pe ce stii ca a mers.
 

lumion

Active member
Testele/dezvoltarea se face pe baza unor idei noi. Nu exista dezvoltare fara greseli. Daca totul merge bine din prima, inseamna ca undeva gresesti. Daca eram in locul tau rezolvam problema cu cortul de 80. Mergeam la Ikea sau un magazin de bricolaj si cautam o vana la un pret decent. Tu ai lasat o problema nerezolvata in spate si ai trecut la alta problema, unde habar nu ai ce o sa te astepte mai departe. Inainte sa te apuci de ceva incearca sa faci o analiza si sa iei in calcul anumiti factori: valoarea investitiei, timpul pierdut, ce castigi si ce pierzi, etc..... Cand atingi punctele astea mintea ta incepe sa se relaxeze iar solutia va fi mai buna. Incepe cu lucruri marunte, deseneaza si planifica inainte sa te apuci de treaba. Succes si pace!
 
Last edited:

DcSantos

Active member
Tot timpul omul din greseli invata si cine nu munceste nu greseste! Progresul vine cu timpul intotdeauna! Tocmai ce am aflat ca mi.a ajuns incarcatorul la laptop in sfarsit. Maine cand ajung acasa ,fac niste poze pt update!Multam si pace! :joint:
 

DcSantos

Active member
8 sapt. jumatate de la germinare,3 sapt. 12/12. Le-am dat o defoliere usoara in 2-a sapt de 12/12 si vreau sa le mai dau un rand de defoliere . Primesc acum vreo 270 de wati. Le hranesc de 3 ori pe zi si parca le place mai mult cu drip system ;de cand l-am pus parca au explodat. Canopia nu e asa uniforma cum as fi sperat din pacate. O poza sa vedeti si sistemul care l-am facut pt drenajul rapid al run off.ului, farfuriile de la baza au 3 bucati de pvc care sustin farfuria superioara care e gaurita iar apa se scurge in a doua farfurie de unde o aspir cu o pompa de mana. Salut ! :joint:
 

Attachments

  • photo2098950.jpg
    photo2098950.jpg
    82.6 KB · Views: 42
  • photo2098951.jpg
    photo2098951.jpg
    90.6 KB · Views: 39
  • photo2098952.jpg
    photo2098952.jpg
    74.7 KB · Views: 37
  • photo2098953.jpg
    photo2098953.jpg
    79.7 KB · Views: 41
  • photo2098954.jpg
    photo2098954.jpg
    81.1 KB · Views: 43
  • photo2098955.jpg
    photo2098955.jpg
    51.1 KB · Views: 39
  • photo2098957.jpg
    photo2098957.jpg
    59.8 KB · Views: 41
  • photo2098958.jpg
    photo2098958.jpg
    64.5 KB · Views: 38

DcSantos

Active member
9 saptamani jumatate de la germinare,4 sapt. 12/12. Temperatura 25-30 C ziua ,19-20 noaptea; Umiditate 50-60. Nutrienti Canna coco a si b ,calmag. Ph 5.8-6. Ppm;890-910;
Par sa o duca bine mariile momentan,le-am mai marit lumina si primesc acum in jur de 300 w . Le hranesc de 3 ori pe zi si acum daca par ca beau mai mult le-am mai adaugat cate un minut la fiecare hranire.
 

Attachments

  • photo2100201.jpg
    photo2100201.jpg
    84.2 KB · Views: 38
  • photo2100202.jpg
    photo2100202.jpg
    52.9 KB · Views: 35
  • photo2100203.jpg
    photo2100203.jpg
    63.7 KB · Views: 35
  • photo2100204.jpg
    photo2100204.jpg
    84.9 KB · Views: 38
  • photo2100205.jpg
    photo2100205.jpg
    93.9 KB · Views: 40
  • photo2100206.jpg
    photo2100206.jpg
    89.6 KB · Views: 37
  • photo2100207.jpg
    photo2100207.jpg
    88.5 KB · Views: 38
  • photo2100208.jpg
    photo2100208.jpg
    79.1 KB · Views: 39

Latest posts

Latest posts

Top