What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

didraro

Active member
Salutare, stie cineva care ar putea fi cauza? Ma gandeam ca poate am gnats in pamant dar nu am vazut niciunul prin grow..
Image from iOS (4).jpg
Image from iOS (3).jpg
Image from iOS (2).jpg
Image from iOS (1).jpg
 

DcSantos

Active member
Salutare, stie cineva care ar putea fi cauza? Ma gandeam ca poate am gnats in pamant dar nu am vazut niciunul prin grow.. View attachment 18743027 View attachment 18743028 View attachment 18743029 View attachment 18743030

Salutare, stie cineva care ar putea fi cauza? Ma gandeam ca poate am gnats in pamant dar nu am vazut niciunul prin grow.. View attachment 18743027 View attachment 18743028 View attachment 18743029 View attachment 18743030
Pare a fi stres de la caldura si lipsa de umiditate. Poate le mai trebuie si ceva hrana in apa de baut. Nu sunt sigur dar mie asta imi pare a fi.caldura si lipsa de hrana si umiditate..
 

DcSantos

Active member
Pare a fi stres de la caldura si lipsa de umiditate. Poate le mai trebuie si ceva hrana in apa de baut. Nu sunt sigur dar mie asta imi pare a fi.caldura si lipsa de hrana si umiditate..
Incearca sa le dai mai multa mancare si creste umiditatea daca e aerul uscat si daca ai cum. Da-le si mai putina lumina si poate le face sa se simta mai bine..
 

didraro

Active member
Ultima data le-am dat jumate de doza iguana bloom(2ml/L) si voodo juice pt radicini- asta nu cred ca are vreun nutrient esential pt plante deci nu se pune. Inainte de asta le-am dat si Cal-Mag la doua udari, 2ml/L de fiecare data

Umiditatea sta intre 55-60 iar temp 26-29
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
deficiente de ceva microelemente, zn, B. le trebuie mancarica, nu multa, dar suficienta si constant. daca le dai putin de ala acum, putin dealalalt mai tarziu, si oricum nu consideri ca se pun, nu cred ca poti sa te astepti sa le mearga si foarte bine. in poze nu prea se vad fruzele de mai jos, alea erau foarte importante in diagnosticarea deficientelor. azot par ca au destul, probabil a fost in sol, dar e posibil sa te trezesti ca raman si fara de-ala mai incolo daca nu le dai mare lucru.
 

didraro

Active member
Le-am dat azi doza normala sa vedem cum raspund. Nu am pozat frunzele de jos fiindca nu prezinta niciun semn de deficienta, eventual voi atasa niste poze cand ajung azi la grow. Nu spun ca nu conteaza un supliment, ziceam doar ca nu ar trebui sa afecteze strict in cazul asta, fiind unul pt radacini
 

didraro

Active member
Ok...se pare ca situatia s-a agravat de acum 2 zile si frunzele mari prezinta si ele semne clare ca ceva nu e in regula. Initial nu se vedea nimic, cel putin prin ochii unui incepator, acum insa ii clara treaba. La ultima udare le-am dat doza normala de iguana bloom(4ml/L) + 2ml de vodoo juice+1ml de Cal-Mag. De 3 zile le-am dat 12/12 asa ca sper sa rezolv problema cat mai rpd inainte sa dea primii pistili de flower
Image from iOS (3).jpg
Image from iOS (2).jpg
Image from iOS (1).jpg
Image from iOS (4).jpg
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mah, singurele deficiente pe care le-am invatat pe de rost is cea de azot si, mai nou, Ca/Mg.
Cand am pb vizitez Cannabis Infirmary si asta am facut si cu pb ta, uite ce-am gasit:
E un thread mic de nici 10 posturi, sper sa fie de ajutor.
Mi se pare pe subiect pt ca vad la tine varful usor ingalbenit ceea ce indica de obicei toxicitate (supradoza) de azot.
Daca ai avut ceva caldura in ultima perioada se confirma si alte conditii/simptome. :tiphat:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Pare ca se strange de "burta" planta. Seamana cu inceput de burn, toxicitate, caldura, ventilatie directa, pamant slab amestecat cu nutrienti puternici.

Voi ce mai cresteti in afara de ce postati?
 

didraro

Active member
Mersi @piramidon, o sa ma uit prin thread sa vad daca gasesc cv practic de facut cu ele. Am doua fete care din pacate prezinta aceasi problema, ambele sunt acelasi strain- white widow fast.

@ZOnaVerde te-ai mai inalnit cu asta? Are sanse sa iasa ceva din ea sau le pot lasa in voia sortii?
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mersi @piramidon, o sa ma uit prin thread sa vad daca gasesc cv practic de facut cu ele. Am doua fete care din pacate prezinta aceasi problema, ambele sunt acelasi strain- white widow fast.

@ZOnaVerde te-ai mai inalnit cu asta? Are sanse sa iasa ceva din ea sau le pot lasa in voia sortii?
Eu unul as incerca un flush. Daca merge, le vezi ingalbenindu-se frunzele de jos, continui sa le dai doar apa chioara pana ajunge galbeneala la al doile rand de frunze si atunci incepi sa le dai azot.
Dar trebe sa deblochezi radacinile alea care se pare ca-s blocate tocmai de ph iar flush-ul pare o solutie simpla, daca nu-i prea tarziu. Dupa cum arata fetele, e in stare incipienta, nu-s pleostite, n-au necroze, etc.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Fa un flush si poti incerca 1-2 udari fara nimic dar cu un ph corect. Daca ai instrumente de masurat nu este greu, verifici ph sol uscat/umed/ud (faci media cu ph-ul necesar; daca e in floare cu cel uscat, daca e in vegetatie cu umed/ud si adaugi ph plus sau minus la udare daca ai la indemana). Sau doar flush si atat.
Urmareste frunzele noi care cresc si daca nu se extinde problema inseamna ca s-au acomodat.
Poti sa le duci la capat ca nu este o problema grava. Patesc la fiecare grow din cauza ca le plantez de multe ori in ghivece mari, substratul fiind facut puternic in partea de jos si mai slab in partea de sus, radacinile cand ajung jos raman cu un nivel de frunze zbarcit, blocaj/soc care poate aparea si pe parcurs daca nu esti atent la nutrienti, pamant, Pe Has!
 

DcSantos

Active member
Pare ca se strange de "burta" planta. Seamana cu inceput de burn, toxicitate, caldura, ventilatie directa, pamant slab amestecat cu nutrienti puternici.

Voi ce mai cresteti in afara de ce postati?
Eu nu cresc nimic altceva dar vreau sa incerc la anul in primavara sa plantez o planta de rosii si una de ardei ,poate si niste busuioc si cimbru.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Aia e.. ca daca nu ai EC meter si dai apa multa dar nu suficienta la flush, le poti lasa chiar cu mai multi nutrienti decat erau.
Parca era de trei ori volumul ghiveciului, nu?
Am dat si eu de aceeasi pb, am ph-u' bulit si-n dulap si la-nsurateii de-afar'...
Am taraganat scoaterea celor pt out (din fericire) si mi-e mai usor sa le fac flush ca-s in ghivece de 1L, dar la miri le torn doar apa chioara si strang din buci... ce altceva sa fac? :biggrin:

In ghivecele de out am adaugat cate un pumn de kaka de rame facut din iarba tunsa din curte, acum cred ca au ajuns radacinile DGum-ului la alea, ca-i vreo sapt de cand le-am scos.
Bine ca stiu, o sa scot din celelalte ghivece rezerva asta, si-asa n-au nevoie de cine stie ce azot...

As da vina pe caldura da' cin' ma crede? :LOL:
 

didraro

Active member
Le-am dat un flush si par sa isi revina, frunzele arata deja mai bine iar una dintre ele a si dat pistili de flower. Legat de intrebarea lui Zonele, mai am ceva plante prin casa si planuiesc sa pun ceva rosii si ardei iuti( ghost pepper) pe acoperisul cladirii la birou, asta asa mai guerilla sa nu stie administratoru :biggrin:
 
Top