What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
daca e polenizata planta isi va folosi toata energia si substantele la indemana pt a produce seminte.

nepolenizata o planta va produce calyx dupa calyx acoperit cu tricomi lipiciosi, in disperata incercare de a prinde un fir de polen.

fie le scoti tarziu cum a zis exploziv, fie le scoti foarte devreme. vegetezi indoor si daca te ajuta vremea si ai o primavara misto le scoti afara.
daca ai un solar te-ai scos si nu vei avea probleme cu polenul ;)
 

dalin

Member
ma baieti vreau si io sa bag la cap o data!!
daca polenizezi voit un mugure....sigur doar acel mugure va face seminte sau va impanzi toata floarea....sau va deveni hermafrodita!!
vreau sa stiu sigur....daca pierd ceva sau nu!!defapt nu am nimik de pierdut doar o punga cu seminte bune!!
 

coolbud

puffin' the herb
Da , polenizezi doar un bud si face doar acea parte seeduri doar ca sa acoperi acel bud cu o plasa transparenta si i faci putine gauri mici.Pace
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
cum a zis si cb un singur bud poate fi polenizat. si DA, SIGUR doar ala. atata timp cat nu ajunge polenu pe alti buzi, doar ala va face seminte.
buzi nepolenizati nu fac seminte. si nu devin hermafroditi. planta din cand in cand mai devolta un coi sau mai multi pt a se asigura ca genetica ei va supravietui. daca partea asta e rezolvata, de ce s-ar mai strofoca?

ps. daca ai 15 varfuri, fiecare cu cate un bud. ai 15 buzi :D
si daca ai si 14 masculi doritori (soiuri diferite) sau doar polenul lor, poti face 14 cross-uri total diferite si sa ai si un bud sinsemilla ;)
e multa munca, multa bataie de cap dar se poate face.
 

Skit

Member
Deci :) Vreau sa-mi fac un dulap in care sa cresc doua plante in modalitatile ScrOG LST ... stie cineva sa-mi recomande dimensiunile ideale pentru asa ceva ? eu nu am avut ocazia sa experimentez asa ceva pana acum, de aceea as vrea niste sfaturi pentru dimensiunile grow boxului. Ma gandesc ca poate nu are limite aceasta treaba.. dar totusi, cred ca exista o limita corecta pentru a creste ScrOG :)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
SUUUUPER SIMPLU!!!!

bagi ochiu pe aici: https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=24013
ca sa iti faci o idee de ce vrei sa faci, cam cat de puternic vrei sa fie becu...etc etc

faci rost de bec si reflector (sau de becuri daca vrei pe cfl)
vezi cat de mare e reflectoru si apoi te duci la IKEA.

Cumperi un dulap cat sa incapa reflectoru si gata.

cat de inalt? cat vrea muschiuletzul tau. Eu as lua 2 de 75-100cm. Unu pt veg/clone/motherplant. Si altul pt inflorit :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
majoritatea au poze deci e usor de vazut cam ce se poate face si in ce spatiu.
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=9951 asta e un exemplu bun. desi e vorba de 0.5 gpw, folosing un singur strain se poate mari aceea recolta.
iar spatiul, deloc mare, nici 0.5 mp.

trebuie sa iei in calcul si ca iti trebuie un spatiu de veg, asa ca ce spune gantz cu 2 cab-uri e foarte ok. daca nu ai nevoie de spatiu asa mare in veg poti face un cab tip NGB, cu o camera mai mica de veg integrata.

multe posibilitati..
 

marian123

Member
Am si eu nevoie de plasa ca aceea de mai jos pentru indoor sa fac si eu scrog si nu stiu de unde sa cumpar si cum se numeste ca sa stiu la magazin ce cer . Cred ca e din plastic si asta e bine pentru ca pot sa o tai mai usor si e mai modelabila . Eu stau in Bucuresti si daca stiti cum se numeste sau in ce magazine gasesc m-ar face foarte fericit .

Am vazut si la SfPetru la fel poate stie el :)

1280Screen.JPG

1280Scrog_11d5.JPG
 

Splif

Member
Unde mai exact in bucuresti ?? Zi-ne adresa sa iti zicem exact de la ce magazin sa iei.

Vezi ca la hypermarket-urile de constructii gasesti la greu asa ceva ( de vazut dedeman )
 
E

everydaygreen

Poti folosi sfoara in combinatie cu o rama-schelet si iti faci ochiurile de cat vrei tu:gday:
 

Skit

Member
@Gantz: Multam pentru raspuns :)

@Exploziv: Am scapat eu un detaliu destul de important, sau mi se pare ? :D Dece sa iau in calcul spatiul pentru veg. ? eu ma gandeam doar la unu singur, unde bag doua plante si gata :) e vre-o chestie ca clonele ar merge mult mai bine scrog, sau doar e o chestie ce ajuta la productie ? gen nu strici prea multe seminte..

a, si inca o chestie. are ceva daca camara un care e tinut dulapu are ceva igrasie ? poate afecta la ceva ? eu ma gandesc ca nu are cum... dar poate e vre-un detaliu mai stintific si nu-l cunosc :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ajuta la productivitate. daca ai clone cresc mai uniform, ai deja femele din start si poti avea mai multe recolte pe an. sa faci sog sau scrog din seminte nu prea e eficient..
 

Skit

Member
Aha:) pai atunci cred ca o sa fac asa... un dulap cu doua incaperi. ideea e ca eu oricum nu ma asteptam sa fie rezultate (cum am vazut mai sus) asa bune in spatii de genu.. in gandul meu era un dulap mult mai mare :) destul de mare incat sa pot face doua incaperi acum ca am vazut cum sta treaba... asteptarile mele ar fi cam la 150-200g dintr-o tura.
 

Skit

Member
Vad eu.. din prima tura nu o sa am HPS dar din a doua 95% :)

Uite cam asa ma gandeam sa-mi fac boxu:
poate ca e putin cam mic cand o sa am hps dar cred ca o sa ma descurc. daca o sa fie nevoie o sa fac spatiu de crestere intr-una cu cel de clone...
picture.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pare ok dar daca tot il faci pe comanda eu as merge pe cel putin 65 latimea. asa o sa ai camera de flower 65 x 65 si ceva mai mult loc pentru veg. 50 cm e destul de putin.
 
Top