What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
si crezi ca daca culegi polen la inceputul lui noiembrie, acele wonder women ar avea timp sa faca seminte viabile pana la sfarsitul lunii?
in plus, nu cred ca ai citit ce ti-a recomandat gantz.
 

Gigel2

Member
cred ca se vorbea la un moment dat cum ca semintele plantelor hermafrodite ies feminizate si tu...sau poate zeeland(va confund si nu cunosc motivul) ati dat solutia asta ca fiind folosita de nu stiu ce mare breeder

pai as poleniza o craca maricica pe care as lasa`o sa se coaca`n taina...pana mai tarziu...poate inceputu sau jumatatea lui decembrie
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
probabil zee, dar nu cred ca se referea la situatia pe care o prezinti tu.

sigur tu nu ai gasit deja vre-un specimen de maria care sa reziste peste iarna??
 

dubite

Member
va confund si cunosc motivul?? hahahah ce vrea sa insemne asta?
eu unul cu siguranta nu am dat aceasta solutie..
 

Gigel2

Member
"nu cunosc motivul" am modificat si`n post...scuze
pai nu tre` sa reziste peste iarna...
dupa indicatiile lor ar trebui sa termine cam pe la inceputu lu decembrie ori eu o s`o culeg cam pe 20 noiembrie...deci as putea s`o las 15 zile`n plus sa se coaca semintele
45 de zile nu ajung pentru formarea semintelor?
p.s. planta va sta in balcon inchis cu ceva radiator,aeroterma sau orice altceva pentru incalzire
 
Last edited:

zeeland

Member
pai era ceva tehnica folosita de soma, indoor. eu am lasat plante sa inghete, de test, si nu am vazut vre-o data sa apara flori barbatesti nici cand erau trecute bine.
 
M

MJMJ

pai din ce am citit si eu,nu trebuie sa le ti sa inghete.ci pe 12/12 indoor.Dar nu stiu ce sa cred,daca chiar se va hermafrodi in felul acesta...eu o sa-i fac fluctuatii mari de temperatura,o sa incerc s-o ud cat de mult fara s-o omor si o sa-i fut ciclul de lumina inainte sa fiu sigur :)
 
G

green_land

ajutati-ma si pe mine cu un raspuns:)

daca rup o bucatica dintr-o planta ( rockstar ) , ma gandesc sa iau 2-3 mugurasi influenteaza grav ? in sensul urmator...energia plantei va merge catre acel loc pentru a se vindeca sau tot catre productia de buzi?

;) peace
 
E

evilkid

orice stres adus plantei poate sa o opreasca din crestere sau sa o transforme in herma. daca rupi o crenguta, o sa stagneze 3-4 zile dupa care o sa reia cresterea
 

swimi

Member
Atunci e mai bine sa lasi frunzele afectate sau sa le tai?
Probabil in aceast subiect parerile o sa fie impartite.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pana sunt total inglabenite/uscate merita sa le lasi, dar nu cand sunt uscate, mucegaiesc sau fac umbra unor bud sites. :2cents:
 

swimi

Member
Intrebarea 2. Deja temperaturile au inceput sa scada noaptea pe 4, 5 grade.

Pe la ce temperaturi incepea planta sa stagneze? In ritmul asta pana la jumatatea lui Octombrie o sa ajunga pe la 0 grade. Se merita lasate plantele afara, sau mai bine le culegem desi nu au ajuns la potenta maxima?
 
M

MJMJ

la temperaturi sub 15 grade opresc cresterea,deci iti recomand sa nu le lasi afara sub nicio forma la 5 grade !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
si totusi ziua mai recupereaza cate ceva. atunci cand ziua nu mai sunt macar 17-18 grade nu mai merita lasata. momentan e ok, zic eu.
 
conteaza Watti cfl-ului, doar unu deobicei nu e deajuns, doar daca e unu de 65-80 w intr-un pc sau ceva de marimea lui

pai am un cfl de 200 de w

am citit mai devreme ca pentru vegetativ este bun un cfl cu spectru blue si pentru flower unul cu spectru red, iar eu am plantutele la veg vroiam sa stiu daca le influenteaza intr`un fel sau altu
 
Last edited by a moderator:
m`am grabit cand l`am achizitionat, probabil eram si putin spart si am zis ca ala red este bun pentru veg dar se pare ca m`am inselat
 
Top