What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

G

guestaweed

Intrebare stupida(sau nu )o pun. Merge sa bagi un bec de 250 sau 150 la un balast de 400W?...
 
G

guestaweed

sincer..ma gandeam ca achizitionez un bec de 250 W ca sa il pun cat le tin la veg (economisesc curent pe o parte) si apoi bag la loc ala de 400W la flower ...
deci vroiam sa cred ca ...se poate .
deci nu .
probabil ca voi folosi cateva cfl-uri ptr prima parte a veg ului
am cfl uri ce le am folosit la primul gr .
astea isi pierd si ele din lumeni o data cu timpul cum fac suratele lor de hid uri?
nu -i bai de un cfl doi sa cumpar ca nu s scumpi in piata .
dar daca nu si pierd din lumeni nare rost sa iau ca nu fac colectie
merci Quagmire
 
G

guestaweed

pai de aia intrebam si eu ca parca am citit undeva pe forumul Romania o discutie intre x si y (si z)dar nu mai stiu exact unde si care e rezultatul ..
mai multe pareri ..va rog ....
 
E

evilkid

nu am incercat sa pun hps mai mic pe instalatie mai mare....dar parerea mea este ca nu o sa mearga. dak ballastu a fost conceput pt 400w, atunci merge pe 400.

exista si posibilitatea sa mearga instalatia de 400 cu un bec mai mic, dar decat sa risti sa arzi becul/instalatia, mai bine o lasi asa....
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca becul e mai mic bubuie sau se arde instant. Daca e mai mare nu se aprinde deloc sau doar partial.
Daca tu ziceai ca pui bec mai mic si acelasi balast e o idiotenie, pentru ca balastul, daca nu variabil consuma la fel atat timp cat ceva inchid circuitul.
Iar cei care se joaca cu viata altora de dragul unui post sa taca.
 
G

guestaweed

@ explo Nam zis ca pun . am intrebat doar .sint mega precaut.
intri pe chat ?
 
L

legalizeit

Sunt ballast-uri cu comutator la 250w la 400w hps&mh +,daca al tau are,merge fara prb!
 
M

MJMJ

da,dar cred ca daca avea asemenea ballast nu cred ca mai intreba.Daca pui bec mai mare pe ballast mai mic nu risti decat viata becului,sa nu pui bec mai mic pe ballast mai mare ca sunt sanse foarte mari sa te ranesti sau chiar mai rau!

Daca tin o fetita in glastra in casa,dar la lumina zilei (in perioada asta) ce se va intampla cu ea?
 

MJgrow

Active member
infloreste :)

12h 14m 19s atatea ore de lumina sunt in momentul de fata si restul de intuneric.

pe 26 septembrie vor fi: 11h 59m 06s

deci la 12 ore infloreste :)
 
M

MJMJ

asa multe ore sunt? :D traiam cu impresia ca sunt cam 8-9 de aceea intrebam...la noi in tara cate ore de lumina sunt in ziua cea mai scurta ?
 
G

gibonelu'

Salutare, am o problema mare. Mi-am cumparat 2 cfl cool white de la praktiker si se incing tare rau, dupa juma de ora sunt fierbinti:wallbash: ce dracu au ca le-am legat bine in paralel si sunt noi :dunno:
 
G

guestaweed

acum m-am gandit la asta, s-ar putea sa ai dreptate, totusi ma asteptam sa nu se incalzeasca deloc ca doar sunt cool white :tiphat:
dude e vorba de spectru de culoare ...nare nici o treaba/nu se refera la caldura/cool/raceala/frig .....
 

Gigel2

Member
apropo...chiar astazi ziua are 12 iar noaptea ...de asemenea...tot 12
pe data de 22 septembrie are loc echinotiul de toamna:D
 
Top