What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@Victorash: Mare parte din cantitatea recoltata depinde de timpul de veg, pentru fiecare planta. Cu veg de minim 1 luna, sau mai degraba 2, bagi 4 plante pe mp, daca ai ghivece potrivite, etc. Asta sub cei 600W ai tai. In conditii favorabile, inseamna 300-500g. As miza pe 300 :D

A, si tot ce am spus e strict orientativ. La o adica, poti merge si cu 9 ghivece, direct din 12/12, daca te grabesti. Depinde de multi factori: ghivece mici, lumina mediocra, am bagat 30 de plante pe metru patrat de exemplu. De asta, cel mai bine e sa faci tu probe, ca io iti zic, da' tu o sa intelegi in felul tau, poate mai bine, poate nu.
 
Multumes,da cred si eu ca exagerat 7 pe metru dar decat am impartit yeldu lor la m cu cat zic iei ca scoate una ind... lampa care ti-am aratato zici ca e buna pentru ambele perioade ? ma gandeam sa le pun in ghivece de 5l si sa pun maxim 6 la metru gen 3-3 si becu in centru :)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Depinde de intentii. Eu as lua o lampa dual spectrum daca as vrea MH/HPS, cu balastul corespunzator.

Insa daca tot ma intrebi, as lua 20-25 de becuri de 30W Lohuis, cu LED, le-as da plasticul jos, as face o montura de 5x5 becuri, sau 4x5,sau 4x6, etc, in functie de spatiu, as pune dulii, si as scoate dublu, la acelasi pret. Totusi, HPSul are avantajul ca ii poti pune cu usurinta cooltube, ceea ce vara e un plus.

Yeldul lor e pentru profi, nu pentru tine sau mine. Hempfield de exemplu, cu veg de 2 luni, a scos bine peste 1gpw, pe LED. Eu, 0,5 gpw at best (da' nici nu ma strofoc). Pana la urma, depinde ce vrei, scurt si satisfacator, sau lung si implinitor (dar poate si obositor).
 

Cashroll

Member
Cu un buget de minim 1500 de lei iti iei growtent de 1mp lampa hps de 600w dual spectrum ventilator, extractor, timer, balast pt lampa ce mai, kit de-a gata. Iti mai trebuiesc ghivece, pamant, nutrienti un termohigrometru si cam atat de inceput, restu le iei pe parcurs. Gasesti tu un site sa comanzi sau sa mergi personal la magazin dar daca o mai lalai mult, nu mai faci nimic ca deja outdoor e iunie cand mai pui?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
:headbange
Asa, luati-l tare, faceti-l la psihic. Daca rezista, nici DIICOTU' nu mai scoate ceva de la el!
 
JTM : Interesant ,te referi dublu ca volum ? sau ca iese pretu mai mic la 20 becuri philips decat unu din categoria postata de mine. Sincer m-am gandit si la varianta asta da fiind incepator ma gandeam ca metoda asta decat imprastie mai bine lumina asta daca e bine cum am gandit...

Cashroll: M-am gandit si la varianta ta da nu cred ca e profitabil sa iau 7-10 corturi interior cand pot amenaja direct o camera sau un subsol .

Aviz treceri timpului:De putut se poate orcans int cei drept nu out dar informatia ramane :)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@Victorash, daca vrei sa faci ce cred eu, renunta. Ajunge o veriga slaba in lant, un ghinion, un... orice. Stiu, "mie nu mi se poate petrece". Asa o fi zis si Cheloo.
Daca ai familie mare, sau necesitati de tratament mari, ok, am tacut. Altfel...

In ceea ce priveste LEDurile, da, nu e neglijabil sa ai toata lumina pe o parte, e chiar esential. Bine, pentru puteri mari, ar trebui facute lampi DIY cu chipuri de 100W, dar asta e deja alta poveste. Daca vrei sa cresti chestii gen SOG, plante de juma de metru pana intr-un metru, merg si becuri cum ziceam, la plante inalte/mari si putine, iti trebe surse mai puternice, cum ziceam COB. In plus, LEDurile mai au si avantajul spectrului, mai bun ca HPS/MH.

Oricum, HPS e ok, functioneaza, e simplu, e ieftin, si ai cooltube.

Chestii.
 
Am sa raman la hps pentru prima data pana la urma sa vad ce iese,o sa pun din prima semintele in ghivece de 5l ca sa nu le mai stresez mutandule(daca nu cumva este prea mic spatiul,6 ghivece la 1hps 600w si o sa sper macar la un 300 amnesie,o sa ma orientez in cele ce urmeaza asupra nutrientilor si o sa arunc o samanta 2 afara ca sa inteleg factoru miros :))) si distantele posibile apoi pe viitor o sa stiu la ce sa ma astept. Daca este ceva nerealist la planul din interior astept orce mustrare ca pe un sfat!
Va multumesc inclusiv pentru sfaturile de pana acum eu am sa continui sa ma documentez din growurile altora in continuare :)
 

Cashroll

Member
Au ajuns piesele necesare, sa pot incepe operatiunea, dar cum sunt praf la partea electrica, nu stiu sa cablez extractorul si sa leg balastul la dulia reflectorului pentru HPS sa dau drumu la lumina... are 3 cabluri de diferite culori, cred ca ar fi mai bine daca as pune poze dar nu stiu cum sa postez in thread? Fac album le urc pe site aici si apoi pot sa le postez in thread?
 
eu dupa poza asta am legat prima data balastul la dulie ,atat mi-a trebuit sa o vad.Tu probabil ai un fir albastru, unul maro si masa in doua culori pe mijloc,ai grija sa fie legat la fel si mufa care intra in balast. de extractor nu stiu sa-tizic ca l-am luat gata conectat,dar tre sa fie tot o banalitate de asta
 

Attachments

  • Light-Bulb-Socket-and-E27-porcelain-Lampholder.jpg
    Light-Bulb-Socket-and-E27-porcelain-Lampholder.jpg
    20 KB · Views: 13

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ai schema pe ballast si pe igniter. Nu te lua dupa poze generice de pe net. Poate sa fie ceva diferit la al tau si sa strici ceva. Sau, mai grav, sa bagi curent pe masa si sa te curentezi cand atingi partile de metal.
 

Cashroll

Member
Pai tocmai asta e faza ca nu are nici o schema nimic, atat extractorul cat si balastul, dar nu-i bai, ca o sa chem un electrician azi, mai bine decat sa bag eu mana, poate le stric, sau ma electrocutez si dau coltu:))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ba mai bine te duci la un electrician si platesti cash decat sa il chemi sa stie ce si unde faci. Ca aia stiu ce e cu hpsurile si astea, crede-ma.
 

Cashroll

Member
Da asa e, orice risc care se poate evita de ce nu... Oricum inca nu mi-au ajuns seeds de la RQS si deja sunt 12 zile... dar sa am totul pregatit nu ca ar fi graba ca pana germineaza semintele mai tre sa le tin 1 sapt asa pana sa le bag in tent sub HPS si etc. dar asa sa am totul pregatit sa plug and play cand o sa trebuiasca sa fac transplantul in ghivecele finale. Inca o nelamurire, intake-ul pasiv trebuie sa fie de 2 ori cat gura de extractie si situate ambele pe parti opuse: ex: intake -> jos pe partea stanga iar extractia -> sus pe partea dreapta?
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai tocmai asta e faza ca nu are nici o schema nimic, atat extractorul cat si balastul, dar nu-i bai, ca o sa chem un electrician azi, mai bine decat sa bag eu mana, poate le stric, sau ma electrocutez si dau coltu:))

Pune poze cu ele pe o masa, de sus.
 

Cashroll

Member
Nu mai trebuie, am rezolvat, le-am dus la un electrician in oras i-am dat 20 de lei si mi le-a facut bine, in schimb timer-ul e defect, mizerie mecanica ieftina, era inclus in kit, o sa caut sa imi iau unul digital si mai teapan, astept sa vina se si ma apuc, o sa urc poze cu setup-ul in curand sa va dati si voi cu parerea si sa-mi spuneti daca e ok sau daca am gresit cu asamblarea dar dupa ce termin de legat extractorul la filtru de carbon ca nu am niste legaturi ceva sa-l tin atarnat si mi-e ca bridele alea de plastic nu rezista si n-am chef sa stau cu morcovu...in rest e totul gata. Mersi oricum ca te-ai oferit sa ma ajuti cu cablarea.
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top