What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

g2by

New member
Salut ! Sunt total incepator, inca ma documentez in tot ceea ce inseamna createrea unei plante indoor. Vreau sa stiu daca este absolut necesar sa cresc planta intr un spatiu inchis, cum ar fi un cort, dulap etc? Eu nu sunt in Romania, sunt plecat in alta tara si unde stau cu chirie am o camera pe care nu o foloseste si nici nu va fi folosita de cineva, iar propietarul nu a intrat in casa de cand sunt eu aici, asa ca as putea folosi acea camera pentru a creste 2-3 plante. Casa e undeva intr o zona rurala, asa ca nu mi fac griji de eventualii curiosi. Asigurandu le lumina necesara, apa si ce le mai trebuie vor creste in regula?
Sper sa duranjez pe nimeni cu aceasta intrebare. Multumes !
 

tupac99

Member
bajetzii...o intrebare... vreau sa comand cv auto blueberry sau moby dick. pe siteul producatorului scrie perioada de inflorire 7-8 saptamani. asta ce inseamna ? cam cate zile e total? cam tot atat sta si in vegetatie?
 
Last edited:

tupac99

Member
@g2by
nu trebuie neaparat sa fie in spatiu inchis dulap , cort etc, dar ar fi mai bine asa pt ca becurile de care o sa ai nevoie o sa iti faca destul de multa lumina in camera si daca nu sunt intr`un dulap sau asa... nush ce sa zic. si daca esti sigur ca proprietarul nu merge pe acolo eu zic ca e ok. ar trebui sa te documentezi oricum putin inainte de a incepe. spor
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poti creste in o camera daca ai de gand sa o umplii cu plante. Altfel e o metoda ineficienta de a folosi lumina. Si e si riscul de contaminare cu daunatori mai mare, mai greu de realizat ventilatia.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Vreau sa stiu daca este absolut necesar sa cresc planta intr un spatiu inchis, cum ar fi un cort, dulap etc?

Avantajul cresterii in dulap este acela al filtrarii mirosului (caci esti pe un circuit controlat).

Avantajul cresterii in camera, este acela al controlului mai usor a temperaturii, in mod obisnuit.

Dezavantajul cresterii in camera deschisa este acela al faptului ca nu ai reflexie pe peretii laterali (sus poti sa pui reflectoare).

Avantajul cresterii in dulap este acela ca poti sa pui pe intake o sita mai fina (organza) care sa nu lase insectele eventuale. Eu insa nu am avut probleme cu insectele nici in camera, decat cand le-am adus de afara.

Azi nu as mai creste in growbox/growroom, decat daca as avea ceva care pute. In acest caz ar fi foarte indicat, ca sa poti controla mirosul. Iarna, growbox-ul te mai poate ajuta la mentinerea temperaturii, daca respectiva camera este rece de obicei. Vara, dimpotriva, ai vrea sa ai toata camera la dispozitie, ca sa tii geamul deschis ( :p ma rog...).

Traiasca growul imperialist!
 

g2by

New member
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Pe viitor o sa va mai deranjez cu cateva intrebari si o sa va prezint cand am facut ceva concret. Am planificata o excursie pana in Christiania, am auzit multe despre el, poate o sa am ocazia sa invat cate ceva.
 

tupac99

Member
ba mie nu`mi raspunde nimeni referitor la intrebarea cu autoflowering ? :)))) daca perioada de inflorire e 7-8 saptamani ... vegetatia cat e ? tot cam asa ?
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
stau si ma gandesc cum ar arata o sativa tinuta in perioada de vegetatie 2 ani apoi bagata in floare ....cred ca ar fi un monstru si un cola cat mana de gros????
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
As spune ca o sa ai o factura la curent cat mana de groasa. Dupa jumate de an de veg (nu doi ani), o sa ai nevoie de macar 1000W ca sa o luminezi. Hai, 800...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu o sa ai rezultate mai bune vegetand 2 ani decat vegetand cateva luni, maxim 6 sa zicem, in conditii optime. Si oricum, randamentul e mai prost decat daca ai pune cate una cu veg de 2 luni / mp decat sa umplii o camera cu o singura sativa si sa o vegetezi 2 ani.
si sativele nu prea fac buzi grosi, dar ar fi foarte lungi in schimb.
jtm, eu zic sa mai adaugi man, de la 5K in sus. 1K nu-ti ajunge nici pentru una vegetata 3-4 luni sub un hps/mh de 400w.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
1. Ii vazusem pe Arjan si Petrica ala, cu o buruiana de genu', si parca asa imi ramasese in creier, dar intr-adevar ei o vegetasera mai putin.

2. Na, omu nu vorbea de randament, ci de marime. Ceva in genul copacilor alora din California (vezi pe youtube), vegetati intai cateva luni inauntru, si scosi tot anu afara dupa aia, 2kile recolta pe unu'.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ma refeream la marimea copacilor. Buzii, tot 500g/mp, da planta avea 4mp :D Normal ca tot watii conteaza.
 

gganjaabwoy

Active member
Sa te pisi pe el copac de 4mp... Prefer 50 de clone care fac aceasi treaba in timp mult mai scurt... Sa zic la o indica de la seed la 50 de clone si harvest vreo 6 luni.... As vegeta si eu un copac 2 ani... Si apoi in mai las scoate afara.. In octombrie as avea nevoie de un elicopter sa ajung la varf... Hahaha... Pacat ca ii imposibil sa nu te remarci cu un copac pe umar cand il scoti afara
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
si eu care ma gandeam ca cu cat e mai mare perioada de vegetatie va fi si recolta:)) dar depinde de genetica si conditiile pe care i le oferi deci raman la varianta 50 de plante decat una de 4 metri
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai da, asa e, dar si lumina tre sa le-o dai mai multa. In plus, e vorba de eficienta folosirii setup-ului. Mai simplu mai multe plante, mai repede.

Asa de visat, si eu ma gandeam sa imi pun un copac din asta in casa, si chiar daca imi permit sa ii dau de mancare, si asa zboara contoaru' numa cu patrunjei, daramite cu inca un copacel...
 

pedalaa

New member
salut,spuneti mi si mie va rog, cam cate zile ziceti ca mai au plantele astea ? si la poza 4, 5 si 6 e normal sa fie frunzele asa la culoare?

scz pt calitate sper sa va dati seama,

View attachment 360569

View attachment 360570

View attachment 360571

View attachment 360572

View attachment 360573

CAM00104.jpg

amin2 au 32 zile de floare
 
Top