What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

sfeth

Member
scuze am postat gresit mai inainte ..:biggrin:
ce zici de solul Bio Bizz Light mix ce contine asa : Muschi de turba, turba Sphagnum si perlit.
EC (conductibilitate electrica): 1.2
pH: 6.1-6.3[/QUOTE]
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
transplantul nu este mai stresant decat a lasa planta in un pamant care nu e bun. dar intai de toate trebuie sa te asiguri ca stii ce e aia tranplant si ca nu stresezi radacinile. (sa nu cumva sa crezi ca transplant inseamna sa inlocuiesti vechiul pamant, doar adaugi pamant proaspat si pui planta in un ghiveci mai mare..)

si pamantul ala arata bine, din ce pot vedea eu in poza aia. Putin cam uscat pentru o stocare adecvata, dar e de inteles pe caldurile astea.
 

coolbud

puffin' the herb
adica sa umpli ghiveciul final in care transplantezi plantele cu pamant si sa faci o gaura in mijloc unde vei pune planta scoasa usor din ghiveciul anterior , de preferat sa ramana pamantul in forma ghiveciului. ;)
 
hai noroc si toate cele , am si eu o intrebare

Daca ghivedciu este destul de mare gen incap 10-15 litri de pamant si este din ala crem de la dedeman si e lasat in soare toata ziua trebuie udat zilnic sau de mai multe ori pe zi daca planta e relativ de o luna in veg(auto) , am lasat`o si 2 zile fara apa si na patit nici o deficienta la nici o frunza ...si la 10 litri de pamant cam cata apa sa torn , eu turnam 2 litri si parea de ajuns
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cand sunt 35 grade afara cam e sigur ca trebuie udat zilnic. de udat, in functie de cat de bun e mixul de pamant, unul bun ar trebui sa suga cam 1/3 din volum, deci 3-4 litri.
sa zicem ca daca n-o sa poti uda zilnic ai putea folosi un lighean in loc de farfurie si sa umplii acel lighean incat sa ii ajunga apa 2-3 zile. dar pentru asta trebuie sa ai un mix aerat, care sa suporte sa fie scufundat in apa.
 

growcase

Member
mai am o sansa, sa iau repede ceva auto si sa le dau drumu in curand
intrebarea este: e in regula daca folosesc bidoane de 5-6L si 10L pentru strainurile care cresc mai inalte ?
vreau sa fac in bidoane deoarece vremea este foarte imprevizibila sa le las afara in sol, asa le pot muta la soare mereu si le pot ferii de intemperii;
please, gimme a hint !

edit:
m-am gandit la urmatoarele:
original amnesia, sin tra bajo , pineapple express, skunk no1, green poison, auto mazar si blueberyy(toate sunt auto)
pareri pro/contra, sfaturi despre aceste soiuri, daca a-ti crescut, va rog ?!
 

fenomeno_djo

Active member
Growcase, mai ai timp insa orienteaza-te dupa soiul care are timp de inflorire pana la momentul recoltei scurt. Adica, de la 14-15 zile de la germinare, planta sa fie inmugurita pe deplin si coapta in urm. 40-45 de zile. Pe net sunt soiuri destule care sunt recoltabile in termenul de 2 luni. Daca pui mana pe un soi de genu asta, fast-flowering, poti sa recoltezi in 1 octombrie. Succes
 

growcase

Member
BA spartzilor ! Am intrebat altceva !!!

Daca folosesc bidoane, nu imi pasa cand termina, nu le voi pune outdoor in sol, dar vor sta outdoor si mereu la soare !!! ! !!!
Vreau auto deoarece acum incep sa infloreasca cele normale si nu stiu de ce, dar ma vad mai castigat cu auto, avand in vedere ca nu tin cont de orele de lumina + ca noaptea le pot suplimenta !
again, sugestii/pareri pentru bidoane?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
ieram prin trecere si uite cum vb lumea... ce urat :p

care sunt avantajele unui bidon...
nu iti consuma alte plante apa si nutrientii, poti sa o muti
dezavantaje- mai usor vizibile. cantaresc al dracu de mult. potbound.

....de ce am impresia ca am mai scris despre asta???

daca sunt auto nu te arunca la bidoane prea mari. la plantele normale radacinile de obicei se intind si cresc in veg si mai putin in inflorire. nu stiu cum e in cazul plantelor auto dar nu vad de ce ar fi mult mai diferite.

te vezi castigat la auto pt ca termina mai repede si de cele mai multe ori nu conteaza cate ore de lumina au. totusi recolta va fi mai mica pt fiecare planta. pt a ajunge la cantitatea dorita, planteaza mai multe ;)
 

sfeth

Member
Pete pe frunze de la ce?

Pete pe frunze de la ce?

Salut am schimbat pamantul si iam pus plantei un Bec CFL de 250W dual spectrum pentru ca crestea cam greu la 2 zile dupa transfer au aparut niste pete pe planta acuma faza este ca nu stiu de la ce ori de la sol ori de la Bec ca e prea puternic si e cam cald in boxul ei desi am 2 ventilatoare de PC unu da aer iar altul scoate aerul ce parere aveti momentan este pusa la 24/0 programul de lumina.
 
Top