What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Am si eu o curiozitate personala, care tine partial de statistica, partial de documentarea pentru un proiect viitor :

- Care este inaltimea maxima a spatiului de crestere (masurata de la 'podea' si pana la cel mai inalt punct de pe sistemul de iluminat) de care dispuneti si care este suprafata iluminata direct la nivelul canopiei ? Totodata, pe ce inaltime (distanta) - masurata din varful plantelor - lasati mugurii sa se dezvolte.
 
Multumesc hempfield si exploziv pentru interventie.
Am rezolvat problema.
Pentru cine mai are problema cu zgomotul, rezolvarea sta intr-un ventilator Soler&Palau .
Mi-am luat un TD -160/100 N Silent si imi aud respiratia cu el in camera pe viteza 1=140mc3/h.

L-am probat cu un filtru Can Lite 300 si trage bine ...in sensul ca pui mana pe langa filtru si simti cum trage aerul.

Deci pentru un grow tent, cred eu, Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech, 1st Marqués de Dalí de Pubol ,e perfect sa filtrezi aerul.

Atentie daca vreti sa scoateti aerul cald de la hps cu asta! Nu este recomandat deoarece temperatura maxima a aerului pe care il poate misca este de 40 grace C. Pentru hps air exchange, uitati-va la modele mai mari care sunt de metal...si mai grele.
Fiind de plastic, asta micu' al meu este usor ca o pana.

O vara cat mai placuta va doresc!
 

pi27

Member
Multumesc hempfield si exploziv pentru interventie.
Am rezolvat problema.
Pentru cine mai are problema cu zgomotul, rezolvarea sta intr-un ventilator Soler&Palau .
Mi-am luat un TD -160/100 N Silent si imi aud respiratia cu el in camera pe viteza 1=140mc3/h.

L-am probat cu un filtru Can Lite 300 si trage bine ...in sensul ca pui mana pe langa filtru si simti cum trage aerul.

cat ai dat pe el ? nu e prea mic? extractor 160 m3/h, filtrul 300 m3/h. imi e ca o sa ai probleme cu umiditatea si poate temperatura ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
dar nu are nici o treaba ca e mai mic decat maximul filtrului. tocmai, e mai bine.
si din moment ce ne spune ca il tine pe viteza 1, cred ca mai are si turatii mai mari, cu volum mai mare de aer miscat. :)
 

pi27

Member
dar nu are nici o treaba ca e mai mic decat maximul filtrului. tocmai, e mai bine.
si din moment ce ne spune ca il tine pe viteza 1, cred ca mai are si turatii mai mari, cu volum mai mare de aer miscat. :)

eu stiam ca e mai bine, un pic mai mic, dar nu la jumate :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cu cat debitul este mai mic cu atat aerul trece mai incet prin stratul de carbon, deci filtrarea este mai completa. oare confunzi presiunea cu debitul de aer?
 

svenxxx

New member
Salutare...planuiesc un grow de 4 plante si momentan sunt in faza de planificare/achizitie. Voi face un jurnal in momentul cand voi avea grow box-ul final. pana atunci mi-am comandat niste seminte feminizate care vor intra in 4 zile in posesia mea si as vrea sa le pun la germinat. lumina stabilita de mine va fi un hps de 250w in veg si poate voi suplimenta cu 150w in flower...si sa trecem la intrebare...lampa de 250w ajunge abia peste 3 saptamani (nu o platesc deci nu fac mofturi) si ma gandeam daca timp de una sau doua sapt in veg plantele s-ar descurca cu cate un cfl de 45w (3100 lm) fiecare. apoi le trec in grow boxul cel mare unde vor mai sta probabil inca 10-14 zile in veg. Ce parere aveti?
 

svenxxx

New member
conform calculelor mele 4 zile pana iau semintele + min 5 zile pentru germinat deja fac 10 zile (daca mai adaugam una de cand le iau pana le germinez) deci teoretic ar sta sub cfl 11 zile. Dupa ce isi indeplinesc scopul crezi ca ar fi vreun plus considerabil adaugarea lor pe langa hps la veg sau sa le tin pentru veg plantei mama (planuiesc sa am una din care scot clone)
 

coolbud

puffin' the herb
nu stiu daca-i va ajunge ca mama 45w , eu i-as lua un cfl de 125w si asa as fi 100% sigur ca imi va produce clone viabile.fa asa , ia un cfl de 125w tine o mama , ia clone si tinele langa mama pana prind radacini si pe urma aruncale sub hps.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
se descurca foarte bine cu cate un bec de 45W, ba chiar iti sugerez sa mergi pe 30W, ca-i de ajuns si il poti tine mai apraope deci e mai eficient. si incearca sa iei cfl de calitate, nu chinezisme. is foarte bune pentru veg. o alta varianta si mai buna ar fi neoane. (au distributia luminii mai uniforma pe toata suprafata.)
 

svenxxx

New member
coolbud eu ma refer sa pun toate becurile adica 4 pentru planta mama dupa ce voi termina cu ele. voi vedea. incerc cu 2 si daca mai cere ii mai dau. ma gandesc putin si la consum...nu vreau sa ajung sa platesc 2-3 milioane pe luna ca sa imi intretin grow-ul...daca ajung in situatia asta punand si banii investiti in grow box + seminte mai bine imi cumpar si gata.
chestia este ca de mult vreau sa imi fac grow...sa imi aleg ce strain vreau eu si sa stiu exact ce fumez. poate chiar ajung sa fac niste incrucisari interesante (eu asta imi doresc)

scuze de double post...am uitat ca nu pot edita deocamdata...am verificat firma becurilor. sunt OFFICE si m-am ghidat dupa ce scria in thread-ul despre becuri ( media de 60lm/w) iar cel de 30w are 65lm/w. cred ca ar merge. dupa cum am mai spus vreau sa fiu eficient si din punct de vedere al costurilor iar acest bec e 12 ron bucata ceea ce mi se pare un pret corect.
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
niciodata nu va fi mai economic sa cumperi materialul decat sa in cresti. cel putin nu fara sa fie legala si subvenctionata de stat. si oricum growingul e o parte placuta a operatiunii, asa ca merita oricum. dar e de zeci de ori mai ieftin sa cresti decat sa cumperi in acest moment.
nu stiu de becurile office, dupa nume par mai degraba un rebranding rapid la un OEM chinezesc. pana la urma nu conteaza, ai 4, daca se arde unul nu raman pe bezna si la 12 ron sunt ieftin de schimbat. nu uita insa ca ce scrie pe cutie nu e neaparat ce e in cutie. am intalnit becuri chinezesti care de noi daca le comparai cu unul brand-name pareau cam jumatate din intensitate. Sa zicem ca trecem si peste asta.. ramane riscul focului.. cu siguranta philips sau osram au standarde de calitate mai inalte si design mai bun al electronicii din bec decat o fabrica noname din china.
Ideea e ca merita sa dai chiar si dublu pe un bec de calitate, mai ales daca planuiesti sa il utilizezi mai mult decat un grow.
Si iti spun asta din experienta, becurile brand pe care le-am cumparat (chiar si acum mai bine de 10 ani) le am pe aproape toate functionale si acum (chiar daca le-au scazut lumenii mult si n-ar mai merita folosite), iar din cele no name nu mai am nici unul. s-au ars toate in timp. eu am mers pe philips in foarte mare parte pentru ca asta insemna bec de calitate pe cand cumparam eu cfl-uri, acum gasesti mult mai multe variante, inclusiv ikea are becuri brand propriu la preturi care pot rivaliza cu cele ale chinezismelor. (insa nu de 30w, sau cel putin nu aveau ultima data cand am verificat)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca vrei sa pastrezi o mama si nu intentionezi sa iei prea des clone din ea, nu are nevoie de lumina puternica, pentru ca unde e lumina multa e nevoie si de apa multa si de nutrienti, iar asta inseamna crestere abundenta, ceea ce nu e de dorit pentru o mama decat atunci cand ai nevoie de clone (eu tin mamele sub 6 leduri de 10W, la aproximativ 60-70cm distanta).

P.S. E bine sa pui in balanta costurile pastrarii unei mame si inradacinarii clonelor (in termeni de electricitate, nutrienti, timp, etc) versus costul semintelor feminizate.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
P.S. E bine sa pui in balanta costurile pastrarii unei mame si inradacinarii clonelor (in termeni de electricitate, nutrienti, timp, etc) versus costul semintelor feminizate.

foarte corect cu exceptia ca as spune mame si nu mama. unde sta una, pot sta si 4 mai mici. si nimeni nu e atat de rabdator sa nu vrea sa mai si schimbe iarba din cand in cand. :tiphat:
si nu numai mame, de ce nu si tati, daca tot e vorba ca planuiesti sa faci ceva breeding. rezerva mai mult spatiu pentru veg de pe acum. o sa te ajute.
 

Drackon

Active member
Hai ca vin si eu cu o mica problema/dilema.

Am doua plante, destul de aproape una de alta (un metru distanta), si una din ele (OG Kush, fem) s-a ingalbenit. Ma gandesc ca poate fii din doua motive: ori din cauza ca a plouat prea mult ( a plouat cam o data la trei zile, daca nu ma insel ploile au inceput de vre-o 2 luni, dar cealalta planta, autofloranta nu da nici un semn de galbeneala, in afara de cotiledoane) sau din cauza lipsei de potasiu. Frunzele sunt doar galbene, nu sunt casante, nu se sfaramiteaza, au nuanta de galben de lamaie.
 

SunnyDays

Member
Drakon , cam aceeasi ipoteza am si eu , sunt 5 plante apropiate si doar una mi s-a ingalbenit dar nu tare . ca a plouat nu e problema , de obicei cand se ingalbenesc e deficienta de azot , fie e ceva problema la radacini si nu isi ia nutrienti cum trebuie. probabil cu o poza te ajuta cineva mai experimentat
 

Drackon

Active member
si mai vin cu una: furnicile ne afecteaza plantele? am observat un musuroi prin zona, nu stiu ce sa-i fac...
 

Drackon

Active member
Drakon , cam aceeasi ipoteza am si eu , sunt 5 plante apropiate si doar una mi s-a ingalbenit dar nu tare . ca a plouat nu e problema , de obicei cand se ingalbenesc e deficienta de azot , fie e ceva problema la radacini si nu isi ia nutrienti cum trebuie. probabil cu o poza te ajuta cineva mai experimentat

o sa incerc sa vin cu o poza cat mai curand posibil, si sa ii dau niste nutrienti, moentan sa vad cum ajung acolo... :tiphat:
 
Top