What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
deci caldura trebuie trasa din cooldube afara din box iar daca este legat doar intro parte insemna ca aeru ala din box miroase deci trebuie si un filtru ,,,, gandeste logic
da man, uita-te la ordinea propusa de mine:
1- trage aeru' prin filtru
2- trece printr-o buca' de tub (ka sa-i reglezi inltimea)
3- fuge prin cooltube si cika-l raceste
4- trece prin alta bukata de tub (tot pt reglare inaltime)
5- aici ye extractoru' care trage din greu (sper)
6- "elvis has left the building" adik aeru' e scuipat afara si nu pute :D

eu ma tem doar sa nu se topeasca extractoru' de la temp hps - spune cineva p-aici ca hps-ul are cateva sute de grade, asta e tarsha mea!

oricum, aerul trece prin filtru inainte de a raci becul din motive de siguranta
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
O solutie de felul asta nu merge, fluidele curg pe unde rezistenta este mai mica deci prin filtru nu o sa traga deloc, numai prin cooltube, daca vei folosi un T.
pai atunci majoritatea aerului scos va puti ca dreaku' si unde-i siguranta? pt ca ce trece prin cooltube e aer nefiltrat si avand rezistenta mai mica, logic ca va fi un flux mai mare de aer nefiltrat..
De-asta ziceam eu sa traga intai prin filtru, apoi prin cooltube. Dar nu stiu pana nu-i fac proba.
Ma pun pe treaba ;)
 
G

growcase

normal nu e bine sa pui 2 plante in aceeasi galeata, doar daca faci 2 compartimente !
cam 1 ar merge la 10L, deci sa raspund la intrebarea ta, DA !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca nu ai prea multa lumina 5-6 l de pamant ar ajunge pentru o planta cu veg putin si flower scurt, deci ar trebui sa fie ok si pt autoflower. incearca sa cauti o galeata cat mai extinsa ca suprafata si mai putin inalta si sa o separi in 2 compartimente.
 

Dr Obvious

Member
QUOTE : pai atunci majoritatea aerului scos va puti ca dreaku' si unde-i siguranta? pt ca ce trece prin cooltube e aer nefiltrat si avand rezistenta mai mica, logic ca va fi un flux mai mare de aer nefiltrat..
De-asta ziceam eu sa traga intai prin filtru, apoi prin cooltube. Dar nu stiu pana nu-i fac proba.
Ma pun pe treaba

Oare nu merge asa?
 

Dr Obvious

Member
Acum vad si eu. E destul de mica diferenta. Merg pe 12,5 atunci.

Mi-a veni o idee. Ce ar fi sa mai iau un ventilator dinala de 12,5 si sa il pun pe partea cealalta a cool tube-ului ca sa traga aer in cooltube spre extractor. Crezi ca s-ar echilibra atunci? Sau atunci ar circula aerul doar pe sus?
 

Dr Obvious

Member
Roger. Filtru>cooltube>extractor cu tub intre ele. Daca nu e de ajuns o sa gesesc o solutie. Merci de ajutor.:tiphat:

Growcase: Nu eram sigur daca ajunge si am zis ca m-as putea complica putin. Acum vad ca nu are rost.:wave:
 
G

gorbaciov

da de baut mai muncim si noi ceva??? deci concret cand te apuci de treaba ? ca daca le aveai pe toate in fata era mult mai usor. Se fac probe cum vrei si gasesti si cea mai buna solutie la fata locului... asa ca taci si facii si tu ceva ca sa ne intelegem pe romaneste mooo :))
 

Dr Obvious

Member
Sunt in perioada de strans bani. De treaba ma apuc in ianuarie. Nu pot pana atunci pentru ca o sa fiu plecat de sarbatori si nu ar avea cine sa aiba grija de plante. Pe langa faptul ca inca nu am destui bani pentru toate nebuniile pe care vreau sa le iau. Deci pana in ianuarie umplu cartul si fac o singura comanda cu tot ce am nevoie. Si daca tot inestesc ceva bani pun cateva intrebari ca sa fiu sigur ca nu ii investesc degeaba.
 

ProCan

Member
Voi cum obtineti Co2? Eu am incercat cu zahar dizolvat in apa si apoi bicarbonat de sodiu, si cu un furtunas mic astept sa iasa co2...si nu se intampla absolut nimic, nici macar o bula .
sfaturi?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai normal sa nu se intample nimic. acele 2 substante nu reactioneaza.. citeste si tu inainte. :)

otet + praf de copt.
apa + zahar + drojdie.
 
N

numaunu

co2

The least expensive and perhaps simplest given the required items is the milk jug and yeast solution. Put about five or six cups of sugar in a clean one-gallon plastic jug. To this add about a half gallon of water. Mix until the sugar is dissolved and add a little bit of active yeast. Poke a small hole in the lid and replace it on top of the jug.

Once a day, or as often as possible, shake the jug to thoroughly mix the contents. In a day or two the yeast will begin to grow and CO2 gas will be a by-product in the jug. Once the yeast begins to grow, the shaking of the contents will produce a gaseous eruption through the hole in the lid. On its own, the device will slowly produce CO2 as long as there is enough sugar in the mix and the yeast stays active. The daily shaking stimulates the mix to produce a surge of CO2 gas. Therefore, the more times the jug is shaken, the more surges of CO2 that will erupt into the room. The mix will need to be changed or refreshed every two to three weeks.
This system should be more than adequate and perfectly safe for smaller grow spaces (twenty square feet or less). It is also very inexpensive to configure and maintain. This method is actually a very crude method of alcohol production as well, so other economies of colocation may be accomplished with regard to homebrewing.
hortmaster101 a ziso

yeast = drojdie
1 galon = 8.35litri - gresit http://www.unit-conversion.info/volume.html

1 gallon (liquid) (gal) = 3.785411784 litri
1 gallon (UK) (gal) = 4.54609 litri

si tot asa
 
Last edited:
Top