What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

fenomeno_djo

Active member
VanV, sa-mi imaginez ca doar pui plante tinere in ghivece de max 3l si apoi astepti sa treaca vremea (e un timp standard de asteptare pana la preflowers ?) pana fac rootbound apoi isi arata sexul? :D Cum sunt sigur ca ai experienta pe latura subiectului, poti detalia putin metoda prin rootbound ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu am patit de mai multe ori ca o clona sa-mi arate sexul in timpul procesului de clonare, in apa, mai repede decat planta mama. mult mai repede, uneori fiind vorba de peste 2 sapt diferenta. cred ca schimbarea brusca de spectru le face sa se se concentreaze pe prioritati, in cazul acesta, pe inflorire.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
La ultima runda de clone am avut si eu surpiza sa le vad inflorind de zor (ce-i drept clonele au fost luate prin a doua saptamana de flower), pentru ca apoi sa inceapa metamorfozarea revegetarii (frunze monolobate, lucioase, ce seamana mai mult cu loboda decat cu canabisul).

In ceea ce priveste rootbound-ul, am avut mai demult cateva galetuse de 1L in care tineam niste clone pe care le udam cu apa scoasa de la un DWC si n-am vazut nici macar un singur pistil (ce-i drept le stiam sexul dinainte) - banuiesc ca motivul era prezenta din belsug a enzimelor (Hygrozyme).

Dar pentru niste plante crescute outdoor (in cazul de fata solar), metoda asta nu mi se pare prea la indemana - de ce ai mai pune plantele in ghivece mici daca oricum le oferi lumina si spatiu de crestere din belsug ?
 

fenomeno_djo

Active member
"de ce ai mai pune plantele in ghivece mici daca oricum le oferi lumina si spatiu de crestere din belsug ?"
__________________

Nu, ai inteles exact pe dindos (si datorita talentului meu de a explica, evident).
Am un spatiu de 2m patrati, pentru 6 plante. Jumatate vor iesi femele, jumatate masculi din cauza ca semintele sunt regular. Daca le determin sexul inainte sa vegeteze 4luni(mai,iunie,iulie,august) cat e normal, timp in care or sa umple jumatate de spatiu. Dupa ce le-as fi determinat sexul in luna mai as fi castigat foarte mult spatiu pentru femele, eliminand masculii. Astfel ca femelele vor fi plantate de catre subsemnatul la diferente mai mari de lungime intre ele, pentru ca sunt doar 3...pe urma vor putea creste mai mari, inflori mai puternic, iar bongul va fi mai uzat.. :D
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
VanV, sa-mi imaginez ca doar pui plante tinere in ghivece de max 3l si apoi astepti sa treaca vremea (e un timp standard de asteptare pana la preflowers ?) pana fac rootbound apoi isi arata sexul? :D Cum sunt sigur ca ai experienta pe latura subiectului, poti detalia putin metoda prin rootbound ?

Cam ce spui tu acolo, mie mi-au aratat sexul pe cand ajunsesera la al 8-lea internod... pentru siguranta e bine sa incerci si cu clone dar din ce am constatat eu cea mai rapida metoda e prin rootbound... mult spor si bafta!
 
G

Guest 406625

care-i diferenta intre fertilizant si ingrasamant ?

intrebare pentru out : din moment ce un procent bun de apa ramane in stratul superior al pamantului, neajungand la radacini, nu ar fi de preferat numai ingrasamantul/fertilizantul foliar ?
 

fenomeno_djo

Active member
care-i diferenta intre fertilizant si ingrasamant ?
dexonline.ro (nu suntem aici ca sa-ti hranim lenea)

intrebare pentru out : din moment ce un procent bun de apa ramane in stratul superior al pamantului, neajungand la radacini, nu ar fi de preferat numai ingrasamantul/fertilizantul foliar ?

Cum sa ramana apa in stratul superior al pamantului unde bate soarele? Intotdeauna se face mulcirea suprafetei pamantului, tocmai pentru ca sa retina umiditatea stratul superior de pamant, ca sa fie mai mult loc pentru dezvoltarea radacinilor plantei, insa doar in cazul in care se face mulcirea. In cazul opus, unde nu se face mulcirea, pamantul superficial se usca, crapa si se crusteaza iar radacinile nu pot trai in conditiile acelea. Ar fi bine sa dai un search la mulcire.

Radacinile au o zona adiacenta numita rizosfera unde se fac schimburile si asimilarile de nutrienti intre radacini si flora microbiana. Acolo si prin acea zona, se fac MAJORITATEA SCHIMBURILOR DE NUTRIENTI, nu prin frunze.

Poti hrani planta prin frunze prin foliar feed, insa eu n-am auzit de om sanatos la cap sa o hraneasca doar prin frunze. Un motiv ar fi ca frunzele sunt pentru fotosinteza (deci pt absorbtia luminii) iar al doilea motiv ar fi ca radacinile sunt pentru asimilarea nutrientilor. Destul de d'oh,nu? Ar fi nasol sa o pui cu radacinile la soare, in speranta ca o sa faca putina fotosinteza

Korduner, un sfat util: pune-te in locul plantei.
Tine minte: conditiile de pe Terra au facut ca majoritatea vietii de pe Terra sa evolueze in aceleasi conditii. O sa-ti fie de 10x mai usor acum

Toate cele bune si asteptam niste poze cu niste seminte macar, sa stim cu totii ca esti facut din aluatul potrivit :tiphat:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
care-i diferenta intre fertilizant si ingrasamant ?

intrebare pentru out : din moment ce un procent bun de apa ramane in stratul superior al pamantului, neajungand la radacini, nu ar fi de preferat numai ingrasamantul/fertilizantul foliar ?


Nu e nici o diferenta intre fertilizant si ingrasamant. Amandoi termenii desemneaza acelasi lucru, fiind sinonime in cazul de fata.

In ceea ce priveste intrebarea cu apa care ramane in stratul superior , probabil asta se intampla daca mediul de crestere este asfalt/ciment/bitum. La ce ar mai avea radacini planta daca nu pentru a aduna apa ?

Si chiar daca unora li se pare ciudat, radacinile cresc in jos orientandu-se dupa gravitatie tocmai pentru ca apa urmeaza si ea acelasi drum. Mai mult, radacinile stiu sa se orienteze spre locurile cele mai racoroase.

Ca fapt divers, nici in cel mai aerisit sol outdoor nu o sa gasesesti radacini de canabis care sa coboare la mai mult de 50-60cm in sol. Daca au conditii se vor ramifica foarte mult si vor forma o structura complexa pentru a asimila cat mai multa umiditate.

Uite aici un link util : https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=112662
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
putin research inainte de o intrebare ar scuti o gramada de timp pierdut si intrebari inutile. si asa ar fi si mai usor de gasit informatia cu adevarat importanta. :2cents:
 
G

Guest 406625

il fenomeno dj :

1- o mare cantitate din apa pe care o pui nu ajunge in profunzime. tinand cont de faptul ca radacinile ajung la zeci de centimetri , imi trebuie multi litri de apa , iar in guerilla e mai greu. cat despre mulch.. am deja vreo 2 saci pe balcon, searchurile nu-si mai au rostul.

2- poate ca te-ai intrebat daca planta va transporta aportul de nutrienti aplicat foliar catre radacini. raspunsul este da.

3- nu am telefon cu camera foto si nici aparat foto. vor aparea poze peste 1 saptamana 2. Te asigur ca sunt foarte sanatoase , iti multumesc pentru ingrijorare.

@hempfield

1- Daca nu este nicio diferenta , atunci de ce pe site-uri le gasesti in rubrici separate ? o rubrica - ingrasaminte , alta rubrica - fertilizanti

2-asa e, pe asflat se pastreaza cel mai bine apa.

3- ca fapt divers , chiar inainte de a incepe a scrie postul asta eram ingrijorat de faptul ca aproximativ 9 micute (prima lor zi de viata a fost pe 20) erau ceva mai slab dezvoltate decat restul. Mi-am adus aminte ca le-am preparat ghivecele impreuna cu prietena mea , lasandu-i si ei pe mana cateva plantute (cele 9 de mai sus). Pamantul pe care l-am folosit pentru a umple ghivecele a fost un mix din 3 tipuri de sol aflat in comert . Primul a fost un pamant universal(perlit, biohumus si alte porcarii) , al doilea a fost pamant pentru rasaduri , iar al treilea a fost unul a carui compozitie nu mi-o aduc bine aminte , dar continea mult nisip si pietricele mici. imi aduc aminte ca prietena mea presa foarte puternic pamantul in ghivece, apasandu-l cu mainile dupa fiecare 2-3 centimetri adaugati. Cu cantitea de pamant cu care eu umpleam 1 ghiveci si jumatate , ea completa unul singur...
In momentele in care udam , unele ghivece absorbeau apa , dar cele 9 despre care vorbesc erau atat de presate incat nu permiteau patrunderea apei, iar aceasta se scurgea catre peretii ghiveciului , scurgandu-se pe ei catre baza.
Asadar , considerand ca cele 9 plante ceva mai slab dezvoltate duc lipsa de o aerisire propice si poate chiar de prea multa umiditate , am decis sa le scot , sa aerez pamantul si cam atat. Surpriza mea a fost faptul ca radacinile erau mult , mult supradezvoltate la toate cele 9 plante. Erau pur si simplu uriase. Am scos din ghivece si vreo 3 plante dintre cele pe care le plantasem eu , iar comparativ cu cele puse de prietena mea , acestea aveau sistemul radicular dezvoltat la o treime fata de celelalte.

radacinile s-au dezvoltat mai bine in cel nearisit , fortand planta sa-si concentreze puterile mai putin pe partea superioara.

Daca aveam o camera foto apareau si poze. va trebui sa ma credeti pe cuvant
 

fenomeno_djo

Active member
il fenomeno dj :

2- poate ca te-ai intrebat daca planta va transporta aportul de nutrienti aplicat foliar catre radacini. raspunsul este da.


Vreau sa te vad cum ii dai plantei boostul de PK in perioada de flowering prin frunze cand ai peste tot cristale, tricomi - intr-un cuvant buzi pe care-i fumezi intr-un final! Iti cumperi detergent sa speli buzii ? :laughing:

1- o mare cantitate din apa pe care o pui nu ajunge in profunzime. tinand cont de faptul ca radacinile ajung la zeci de centimetri

Radacinile ajung pana la max 60cm, cum a zis si hempfield. Pe urma, dau de stratul nepotrivit - cum ar fi: pamant cleios, pietros, etc Din cauza asta ele (radacinile) cresc pe orizontala si formeaza o retea in stanga si-n dreapta tulpinii principale.

imi trebuie multi litri de apa , iar in guerilla e mai greu.

De-asta ti-am spus despre mulcire.
Mulcire = operatiunea prin care se depoziteaza un strat de materie vegetala si/sau materie lemnoasa care permite radacinilor sa se dezvolte si spre suprafata pamantului.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Vreau sa te vad cum ii dai plantei boostul de PK in perioada de flowering prin frunze cand ai peste tot cristale, tricomi - intr-un cuvant buzi pe care-i fumezi intr-un final! Iti cumperi detergent sa speli buzii ? :laughing:



Radacinile ajung pana la max 60cm, cum a zis si hempfield. Pe urma, dau de stratul nepotrivit - cum ar fi: pamant cleios, pietros, etc Din cauza asta ele (radacinile) cresc pe orizontala si formeaza o retea in stanga si-n dreapta tulpinii principale.

Stratul de hard-pan e cea mai mare bariera pentru radacini. daca sapam suficient cat sa aiba acces la umiditatea de sub acest strat, s-ar putea sa ajunga la 50 cm radacinile (cu conditia ca solul sa fie foarte / ramele ajuta la asta, dar un mix de sol potrivit e cel mai important). daca nu, radacinile nu trec nici de 30 cm, stratul de hard-pan fiind situat la aproximativ 35-40 cm. cea mai buna treaba care o puteti face este sa vegetati mai mult planta indoor, si sa o plantati mai adanc in groapa, chiar ingropand cateva noduri. asa va avea acces la mai multa apa decat restul plantelor ierbacee din zona.

Mulcire = operatiunea prin care se depoziteaza un strat de materie vegetala si/sau materie lemnoasa care permite radacinilor sa se dezvolte si spre suprafata pamantului.

Ai uitat sa mentionezi si ca limiteaza evaporarea. dupa mine, asta e punctul forte al mulch-ului.
 

fenomeno_djo

Active member
Stratul de hard-pan difera de la zona la zona. De ex, eu am sapat 40 cm si tot de pamant am dat. Poate daca mai sapam 1 cm...:D

Da,am uitat sa mentionez ca radacinile se dezvolta in sus deoarece le permite umiditatea in urma mulcirii. Cine a facut mulcire stie pentru ca vede treaba asta..
 
G

Guest 406625

da da , bune observatiile. pai asa aveam si eu gand sa fac , gropi de 40 de cm , fara sa schimb pamantul , dar adaug niste perlit si cristale de alea de pampersi , mulch deasupra si sper sa ajung pana in toamna cu o singura udare !
 

alex270792

New member
Salut.As vrea sa incep prin a va ura tuturor un Paste Fericit.
Planuiesc sa cultiv cateva plante auto incepand din iulie.Ma voi exila pentru vreo 3 luni detin un fel de hambar, voi avea o acoperire cu invatatul pe perioada verii cat si o ocupatie cu plantatul :D.Semintele vor fi de la DP si anume:7ThinkDifferent,3Autoextreme si 3StarRyder.Am acumulat niste cunostinte vreme de vreo 2 luni stiu deja ce am nevoie insa am nevoie de parerile sfaturile voastre.Am achizitionat deja un kit hps+mh 250w si planuiesc sa cumpar folie panda/mulcire de 160 microni(http://www.morami.ro/produse-semint...-de-polietilena-pentru-mulcire-p2333.html),un kit hps 600w philips(il gasesc pe okazii pe la vreo 400lei),kit 400w hps(200-250 lei),folie reflectorizanta 0.25 pentru confectionarea reflectoarelor. Problema este ca nu stiu ce tip de sol ar trebui sa folosesc...(http://www.morami.ro/produse-semint...raturi-pentru-cultura-plantelor-c842.html).La capitolul ventilatie nu cred ca voi avea bani pentru filtru de carbon,insa nici nu voi avea musafiri nepoftiti prin zona(de asemenea nu sunt vecini);detin cateva ventilatoare,pe timpul zilei voi putea lasa folia crapata pentru o mai buna ventilatie ,insa noaptea va trebui sa fie inchisa ermetic pe durata luminarii(4-6h) pentru a nu atrage suspiciuni.Planuiesc sa le cresc pe toate la MH 250,apoi sa fac un SCROG cu 5-7TD-600W+250 HPS la un 1.5x1.25m plus un alt scrog cu AX-400HPS 1.2x1m.StarRyder vor creste in ghivece camuflate pe langa vita-de-vie si copacii plini de buruieni.De asemenea la capitolul fertilizatori am inteles ca este bine sa fie cat mai diversificati insa nu stiu care sunt cei mai potriviti,asa ca toate sfaturile voastre imi vor fi de ajutor :D
 

fenomeno_djo

Active member
Salut alex si bine-ai venit in comunitatea ICMAG ROMANIA! :wave:

Eu am crescut auto outdoor si au dat roade foarte bune astfel, considerand ca a fost primul grow. Daca zici ca nu sunt vecini prin preajma, esti "exilat" 3 luni, este soare ...deja sunt 3 puncte forte pentru un grow outdoor si care sunt(cele 3 puncte) in antiteza cu kiturile de lumini artificiale pe care deja le-ai cumparat. Eu, daca eram un locul tau nu cumparam kiturile pentru plante automatice. Ai soarele, care-i cea mai puternica sursa de lumina. Nu faci niciun cost, ca sa nu mai zic.

In plus de asta, eu sustin ca e mai bine sa faci un grow outdoor pentru ca n-o sa intampini problemele comune in mediul indoor: pastrarea umiditatii peste 50%, eliminarea excesului de caldura de la hid-uri, factura la curent, mentinerea ventilatiei zi si noapte, constructia de light-traps, izolarea dpdv luminos, etc... toate aceste mici detalii sunt importante daca vrei sa ai o recolta bogata si de care sa fii mandru. Ei bine, ai toate aceste lucruri afara.

Plus de asta, n-o sa ai probleme cu mirosul outdoor.
O planta de juma de metru, poate 70 cm, cat o sa creasca maxim in inaltime(dar depinde de strain, marimea ghiveciului, experienta growerului, samd) o sa miroasa la 1 metru departare..si doar tu le mirosi, ca ai zis ca nu ai vecini, chiar daca bate vantul.

Daca vine "un musafir" e bine sa le ai stealth, langa vie sau intr-o gramada de urzici; in principiu, gandeste-te la un loc care provoaca repulsie pentru psihicul uman si sa fie mediu potrivit pentru o planta(sa fie stealth, sa aiba soare,apa,protectie,etc)

Germineaza semintele cu metoda servetelului.
Un amestec pentru seedlings (plante-rasaduri) ar fi: 50% pamant pentru rasaduri (care e mereu slab fertilizat, cu un npk 1-1-1, de ex) 30%perlita (pentru aerisirea amestecului) si 20% turba ("peat")(pentru retinerea apei)
Folosesti pentru seedlings ghivece de 1L pe care le umpli cu amestecul de mai sus. Dupa 3 sapt, transplantezi in ghivece mai mari plantele. Uzi doar cu apa simpla cat sunt in cele de 1L
Ti-am dat exemplul acesta pentru ca poti gasi usor ingredientele la noi in ro.

Mai incolo, mai vedem cum decurg lucrurile..spor la invatat si crescut :D
Eu mi-am daruit expertiza ..:tiphat:
 

alex270792

New member
Ai dreptate,lucrurile se simplifica in cultura outdoor,plus ca as economisii mai mult 800 lei pe folie,lumina,si alte materiale reflectorizante.Insa...imi este teama ca lumina va fi insuficienta...ele avand nevoie de un minim 18-20H ceea ce inseamna ca se va prelungi durata pana la recolta.TD si AX sunt plante ce cresc destul de mult chiar si daca voi aplica diverse metode LST,iar in cazul unei ploi ar fi mult mai greu sa le adapostesc.
Deocamdata sunt in dubii,insa nu regret ca am achizionat Kit-ul Mh+HPS deoarece le folosesc in primele saptamani pentru germinare si vegetatie;pretul lor a fost unul bunicel:D
 

fenomeno_djo

Active member
Pai, daca nu ai probleme cu banii fa o cultura indoor. Dezavantajele ti le-am zis.:) N-am zis insa ca ai cumparat degeaba kiturile, doar ca scopul lor este pentru o cultura indoor

Cat despre orele la care sunt expuse la lumina..e bine sa fie sub regim de 24h de lumina din 24. Insa n-are sens...poate ca o sa scoti 500g din alea 15, iar pentru inca 100g nu merita sa te complici sa le tii sub becuri 24h - costuri mari, bataie de cap mare.

Outdoor, e frumos urmatorul lucru: ai de toate. Tu doar trebuie sa le uzi cateodata cu apa si sa te concentrezi sa-ti aprinzi urmatorul joint in timp ce le privesti cum cresc.
Indoor, e exact opusul, mai ales in hidro.

Cum crezi tu, in orice caz, trebuie sa ai aptitudini serioase ca sa fie un succes un proiect atat de mare, mai ales daca e primul indoor. :)

Luna iulie este luna cu cel mai mult soare pe an. La 5 rasare soarele si se culca pe la 8-9. Asta inseamna aprox 16 ore sub un "hid" de 2000w ;) Intelegi ? Conteaza si ca soarele e mult mai puternic decat hidurile construite de noi, oamenii, si spectrul e mult mai potrivit pentru o recolta mai sanatoasa si mai potenta. Plus ca e gratis si nu se arde niciodata in viata asta :D
 

MJgrow

Active member
Macar sa ne anunte, sa putem si noi pregati din timp un spliff. Macar sa fim impacati pe viata asta. :))
 
Top