What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

I

imajestic

hermafroditii produc seminte ? seminte viabile / valide ? sunt de pastrat hermafroditii ?

da produc seminte , seminte viabile ,orice doreste inima ta se pastreaza
 

barcode

Active member
ce inseamna mai exact sa stresezi planta ? va rog , astept un raspuns cat mai detaliat..
si ce urmari are asta in proportiile de femele/masculi/hermafroditi ?

hermafroditii produc seminte ? seminte viabile / valide ? sunt de pastrat hermafroditii ?


stres: overfert, overwatering, overheat, hotspots, crengi rupte, radacini rupte, ciclu de lumina neregulat...etc. o planta se poate stresa cu HST(high stress training:topping,fim,reveg..) fara sa se transforme in herma dar exista riscul sa faci cacatul praf.

hermafroditii produc seminte dar din seminte de herma o sa iti iasa tot herma...
 

snig

Member
poate e o intrebare idioata pt unii dar nu am experienta in cultivare: ce rol are plasa aia prin care creste planta ? si inca una: ce trebuie sa fac sa pot intra pe chat ? daca mai sta cineva..
 

varzalegala

Member
Pe chat poti intra la 50 de posts. Si eu sunt curios ce e pe acolo.

In legatura cu plasa cred ca te referi la SCROG. E o forma de LST, low stress training. Iti permite sa tii mai multi potentiali muguri la aceeasi distanta de becuri. Forma naturala a acestei planta e aceeasi asemanatoare unu brad, cu un varf proeminent si baza mai lata. Varful principal e mai aproape de lumina, cei de mai jos primesc mai putina.

Tanand varful principal sub plasa pana cei de mai jos ajung la acelasi nivel poti tine becurile mai jos decat ai face-o in mod normal.

Mai citisem undeva ca planta ar trimite hormoni varfului cel mai inalt, iar acela ar creste cel mai mare. In scrog sunt toti la aprox acelasi nivel, teoria fiind ca ar creste toti mai densi asa.

Insa am citit asta pe internet si sa nu crezi niciodata ce citesti pe internet.
 

varzalegala

Member
25 posts si-o saptamana de membership iti trebuie pentru chat..

Din regulament: Chatroom-ul nostru are moderatori cărora li se cere să păstreze conversaţiile civilizate şi în conformitate cu regulile sitului (RDC). Pentru a folosi Chat room-ul de pe IC Mag, un membru trebuie să aibă o reputaţie pozitiva şi un număr minim de 50 de post-uri.


Si din experinta: Am 25+ posts si nu pot intra pe chat

Later edit: Nu imi mai da mesajul ca nu am voie pe chat, in schimb nu merge. Vad doar un iframe verde
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Later edit: Nu imi mai da mesajul ca nu am voie pe chat, in schimb nu merge. Vad doar un iframe verde

E si asta un inceput, nu ? :laughing: :joint:

Aplicatia de chat nu este integrata in vBulletin (platforma pe care se bazeaza forumul), iar uneori o mai ia si ea razna si mai are nevoie de cate un branci.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
s-a schimbat regulamentul.. e o problema de la forum/browser. daca nu reusesti sa intrii de pe nici un browser contacteaza-ma pe pm sa vedem daca e vreo problema.
 

fenomeno_djo

Active member
Salutari Am 2 probleme carora mi-a scapat solutia pan acum,iar daca inca va mai doare capul ca azi e 2 mai, va inteleg daca nu-mi raspundeti azi.. :)
1.Musuroiul de furnici de pe parcela destinata plantelor
E daunator cannabisului ? Frica mea e ca ar putea sa ajunga prin toamna la cristale si nu mi-ar place sa le fumez asa. De m-ar deranja tare le-as da foc la musuroi dar n-o sa fac asta :) Aveti vreo idee cum sa scap de musuroi?

2.Metode de determinare a sexului fara program de lumina 12/12
Am 6 plantute in varsta de 10 zile si provin din seminte regular. Locul acesta e intr-o sera, deci vor vegeta intens lunile urmatoare. Nu vreau masculi, doar femele.
Cum aflu mai repede de venirea toamnei care sunt femele si care masculi ? Ar fi pacat de atata spatiu ocupat de masculi, ca l-as putea folosi ca sa vegeteze doar femelele in el.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Salutari Am 2 probleme carora mi-a scapat solutia pan acum,iar daca inca va mai doare capul ca azi e 2 mai, va inteleg daca nu-mi raspundeti azi.. :)
1.Musuroiul de furnici de pe parcela destinata plantelor
E daunator cannabisului ? Frica mea e ca ar putea sa ajunga prin toamna la cristale si nu mi-ar place sa le fumez asa. De m-ar deranja tare le-as da foc la musuroi dar n-o sa fac asta :) Aveti vreo idee cum sa scap de musuroi?

2.Metode de determinare a sexului fara program de lumina 12/12
Am 6 plantute [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=44929&pictureid=1062566&thumb=1]View Image[/url] in varsta de 10 zile si provin din seminte regular. Locul acesta [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=44929&pictureid=1052460&thumb=1]View Image[/url] e intr-o sera, deci vor vegeta intens lunile urmatoare. Nu vreau masculi, doar femele.
Cum aflu mai repede de venirea toamnei care sunt femele si care masculi ? Ar fi pacat de atata spatiu ocupat de masculi, ca l-as putea folosi ca sa vegeteze doar femelele in el.


1) In musuroiurile de furnici nu prea cresc plante (cred ca am citit pe undeva ca furnicile produc un fel de ierbicid care opreste dezvoltarea radacinilor). Chiar daca ai planta in el, furnicile vor considera asta un atac asupra casei lor si vor riposta, distrugandu-ti rasadul (ca sa isi refaca galeriile).

2) Cand sunt destul de maricele incat sa poti sa iei clone din ele, tai cate 2-3 ramurele si le pui la inradacinat (metoda cu perlit si apa chioara e cea mai eficienta) sub un bec cu regim 12/12. Nu vrei sa se dezvolte prea mult ci doar sa vezi cum sta treaba. Mai simplu de atat nu cred ca ai cum sa afli.

:covereyes: :coffee:

L.E Daca ai posibilitatea sa le cresti in sera de ce le pui direct din samanta ? Mai bine iti pregatesti clone din plante femele si le plantezi in sera la sfarsitul lui Iulie - inceputulul lui August, in asa fel incat sa nu creasca prea mari ( vor creste 50-60cm) si sa poti face un SOG care sa nu bata la ochi. Tufisurile mari sunt mai greu de intretinut si bat la ochi (chiar daca folia e matuita sau solarul are si plasa de umbrire).
 

fenomeno_djo

Active member
Eu de ce-am spus ca sunt din seminte regular ? :D Tocmai pentru ca nu am planta mama + clone (12/12 -> m sau f). Daca ma gaseam in ultimul scenariu asa faceam cum ai zis si tu :)

Ma gandesc la o metoda de determinare a sexului mai non-conventionala...prin rootboud. Dar nu am gasit informatii despre metoda asta in carti, dar unii useri de pe forumul nostru au zis ca asa procedeaza cand vine vorba de seminte regular si culturi outdoor
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pai nu ai zis ca nu ai timp/loc/conditii de a face o planta mama din care sa iei ulterior clone. In mod normal, la o planta din samanta regular, imediat ce poti taia o ramurica din ea ii poti determina sexul.

Nu toate strainurile raspund la fel la rootbound - mai conteaza si cu ce le hranesti, iar daca in apa cu care uzi adaugi enzime care dizolva in permanenta radacinile, poti sa astepti mult si bine.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
fenomeno, daca planta iti supravietuieste acolo, si ar trebui sa supravietuiasca dace e suficient de mare si nu o plantezi fix pe musuroi, ca sa nu se umple de furnici poti pune vaselina in jurul tulpinii principale, strat gros, de jur imprejur. acolo se vor prinde furnicile de vor incerca sa urce. iar ca sa le convingi sa isi mute musuroiul mai baga-le cate o galeata de apa pe musuroi.
 

fenomeno_djo

Active member
Cred ca au vazut galeata de apa de vreo 10 ori si tind sa cred ca am de-a face cu furnici din zodia Capricornului..

Testez ideea cu vaselina daca nu scap de ele. Mersi :)
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Pai nu ai zis ca nu ai timp/loc/conditii de a face o planta mama din care sa iei ulterior clone. In mod normal, la o planta din samanta regular, imediat ce poti taia o ramurica din ea ii poti determina sexul.

Nu toate strainurile raspund la fel la rootbound - mai conteaza si cu ce le hranesti, iar daca in apa cu care uzi adaugi enzime care dizolva in permanenta radacinile, poti sa astepti mult si bine.

Poti determina sexul la aproape orice strain prin rootbound... eu l-am vazut si la Neville's Haze si la indice anul trecut in mai... drept e ca vasele nu erau mai mari de 3l
 

Latest posts

Latest posts

Top