What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

fenomeno_djo

Active member
Majoritatea ramelor le-am cules de la un vecin binevoitor [care e impotriva drogurilor :))] simpatic si sugubat care-a incercat sa ma descoasa de fiecare data cand veneam la dansu dupa rame.
N-am idee cu cat se vinde suta de grame, HJ
O sa-mi construiesc un worm bin k lumea anul acesta, actualul e doar un simplu cos de gunoi cu schimb de rol.
E impresionant cat pot manca ramele. Cand apas cu piciorul piesa care deschide capacul ca le pot da ramelor ceva, am sentimetul ca ma aflu in epoca Flinstone :)) Ajunge "cacalau" cat am scos de-acolo pentru outul si indoorul de anul acesta. Ziarul, cacatul de liliac si gaina stii ca sunt acolo doar cu ajutorul mirosului, iar nisipul de pe fund galetii l-au miscat de colo-colo. Impacient cum sunt, am rasturnat de cateva ori, de-a lungul catorva luni, pamantul cu rame din bin si am remarcat ca toate ingredientele devin unul mix vascos, cu miros proaspat.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Va spun eu cu cat se vinde kg de rame - in jur de 100-150RON (cu cat cantitatea e mai mica, cu atat mai mare e pretul).

Eu am cumparat acum 2 ani vreo 2kg (un hibrid scurt, gras, rosu) peste care am mai adaugat eu aproximativ 1-1.5kg de rama rosie de gunoi.

Am organizat un wormbin de aproximativ 20mp, de 50cm adancime si dupa aproape un an de crestere fara a fi ingrijite ramele au umplut tot spatiul. Anul asta au mancat vreo 200kg de maculatura, cateva carute de iarba si alte resturi vegetale, frunze de foioase , resturi din solar. Va dati seama ca tot cam atata s-au si rahatit, imbogatind apoi mult prea tare pamantul din solar, de au crescut rosiile ca lianele (pacat ca nu pot sa cresc si o marioara in solarul ala).
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mai usor gasesti rame iarna in oras: magazinele de pescuit care vand si momeala, astia au pat de rame indoor, costa cativa lei o mana de rame rosii. :tiphat:
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Suna bine hemp, trebuie sa-mi fac si eu un worm bin neaparat, mai ales ca am in fiecare an o gramada de iarba, resturi vegetale si frunze uscate pe langa casa.
Imi faceam griji ca va fi nevoie de ingrijire speciala cat timp voi fi plecat de langa ele.
Inca o intrebare, voi ati maruntit resturile inainte de a le baga inauntru ?
 

fenomeno_djo

Active member
Eu daca as fi o rama, as manca particula diferita langa particula diferita ca am gurita mica si-ncape putin in ea! Si daca as fi om, n-as manca cacat, orice marime ar avea. lol

Nu trebuie ingrijire aproape deloc daca le bagi in beci, sa zicem, unde sunt aprox 6 grade celsius indiferent de anotimpuri. Le place sa manance la racoare si sa se inmulteasca la niste grade in plus. Analog contextul cu veg-iul la bec albastru(rece) pentru sinteza si crestere, si floweringul la hps cu spectru galben-portocaliu (cald).
 
Last edited:

Drackon

Active member
Imi poate spune si mie cineva daca in afara faptului ca o sa creasca intr-o parte, mai afecteaza in vreun fel planta daca lumina bate din lateral si nu de sus?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
chiar trist sa poti tine ditamai solarul si sa nu infigi cateva femele prin el...

Mie imi spui ... si ce frumos e solarul ala, are si sistem de udat si apa curent, si curent electric, dar asta este, nu te pui cu voia parintilor, nu ?

Suna bine hemp, trebuie sa-mi fac si eu un worm bin neaparat, mai ales ca am in fiecare an o gramada de iarba, resturi vegetale si frunze uscate pe langa casa.
Imi faceam griji ca va fi nevoie de ingrijire speciala cat timp voi fi plecat de langa ele.
Inca o intrebare, voi ati maruntit resturile inainte de a le baga inauntru ?

Initial am vrut sa cumpar un tocator de resturi vegetale, insa in anul ce a trecut nu am prea avut timp sa ma ocup de ele, asa ca am facut un alt loc unde depozitam tot ce inseamna rest vegetal (mai putin crengi), iar insectele si bacteriile se ocupau de 'tocat'.

Hartia si cartoanele le-am macinat cu un tocator de birou (de fapt am facut taitei de hartie ) si apoi am asezat-o in straturi : hartie, pamant de rame, resturi vegetale, balegar, hartie si tot asa, pana la un strat de aproximativ 50cm. Ramele sunt innebunite dupa cartonul de ambalaje, insa cu conditia sa fie in amestec cu balegar sau alte resturi vegetale in descompunere. Ince sa haleasca hartia mult mai repede daca in prealabil aceasta este lasata la inmuiat in apa pana incepe sa se destrame. Dupa ce o amestecam cu balegar si alte resturi, in cateva ore toate ramele se ingramadeau in ea, iar dupa cateva saptamani locul era plin de oua.

Am avut si ceva probleme cu furnici si coropisnite, dar asta se rezolva destul de usor prin amestecarea periodica a compostului cu o furca (furnicile fug daca le este distrus cuibul, iar coropisnitele se pot separa 'manual')

Am acoperit totul cu niste placi mari de polistiren extrudat, ca sa nu se duca prea repede umezeala din cauza soarelui.

Pentru iarna le-am pregatit punand peste ele mult gunoi de grajd (de anul asta, ca sa fermenteze toata iarna) si multa iarba uscata si partial descompusa.

Ramele supravietuiesc si pana la -5C, chiar daca ingheata partial, dar e bine sa aiba pe cat se poate temperaturi pozitive.


Imi poate spune si mie cineva daca in afara faptului ca o sa creasca intr-o parte, mai afecteaza in vreun fel planta daca lumina bate din lateral si nu de sus?

Growurile organizate pe verticala folosesc sisteme de iluminat omnidirectionale, deci incluziv pe orizontala. Atata timp cat lumina nu isi schimba prea brusc si prea des pozitia, incat heliotropismul sa fie in exces, nu cred sa le supere prea tare. Oricum probabil ca ai observat ca plantele isi orienteaza foarte repede frunzele spre sursa de lumina care le 'stimuleaza' cel mai tare.
 

vecinu

New member
Salut. Vreau sa pregătesc anul ăsta un outgrow stil ninja. Așa că î-mi fac planul de acum. Problemele cu out-ul meu sunt orele de vizita. În cursul zilei nu pot sa ajung. Singura soluție e să mă duc pe întuneric. Sunt interesat de o pereche de ochelari cu filtre pt lumina infrarostie, cu se găsesc la camerele video. Dacă ar funcționa un astfel de sitem nu as mai fi nevoit sa umblu noaptea cu o lanterna chioara plus ca e mai safe și mi-ar ușura munca cu mult.
 

Drackon

Active member
Dar tu unde cresti prietene? In Pentagon?! De obicei plantele se pun pe camp,sau in locuri pustii/neumblate, si pe acolo nu sunt camere de supraveghere. Decat sa te chinui cu ochelari mai bine schimbi locatia. Pace si Bine ai venit!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
costa cam 400 euro o astfel pereche de ochelari, iar una buna e spre 2000e. in afara de asta nu vad nici o problema. oricum e mai bine sa mergi noaptea decat ziua, dar unii dintre noi vad si la lumina lunii.. decat sa dea banii pe asa ceva.

bine ai venit si succes.

iar tu drackoane, esti pe langa.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Sa te duci noaptea la plante si sa fi vazut intamplator de cineva , automat trezeste suspiciuni ...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
de aia ii zice noapte, ca-i noapte. si daca nu te pui intre respectivul individ si vreo sursa de lumina, nu are cum sa te vada. asta daca esti ninja si mergi pe "silent".
odata am patit sa trec la 10-15 m de alte persoane si nu am fost observat. si nici macar nu poti spune ca faceam ceva special ca sa nu ma observe, pentru ca i-am observat de abia cand trecusem de punctul critic, in care eram cel mai apropiat de ei.

dar ai dreptate intr-o privinta. prezenta persoanelor acelea acolo mi-ai trezit mari suspiciuni si m-a facut sa ma intreb ce cautau ei acolo.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
M-am dus si eu noaptea la un spot si intamplarea a fost ca in drum spre plante sa ma impiedic la propriu de ditamai matahala de caine ( Saint Bernanrd ) care dormea in iarba. Ne-am speriat amandoi, si eu si cainele, desi cred ca mie imi bubuia inima mult mai tare :biggrin:
 

JaJa_Man

Member
Pff , ma tot bate gandul sa incep de acum :D
Dupa cum va spuneam am facut un grow box din cutia de la calculator .
Dimensiuni:
Lungime: 54 cm
Latime: 25 cm
Inaltime: 60 cm
Este destul de mare pentru a tine cateva plante acolo ?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Unca incape cu siguranta. A doua planta ar incapea doar daca le bagi direct din samanta la 12/12, dar si atunci va fi aglomeratie.

Ceva imagini ?
 

JaJa_Man

Member
Maine ma duc si ii fac poze , ca nu tin acasa cutia .
Pai daca are loc doar una singura si cumpar un pachet de 5 seminte cu restul ce fac ? :thinking:
 

JonMalus

Member
daca pun o planta in jardiniera. si o pun intr o margine ca sa pot sa o inclin are ceva..sau mai bine o pun in mijlocul jardinierei si o inclin de acolo, doar ca nu voi avea atata spatiu. ma refer ca radacinile se vor dezvolta la fel in ambele situatii?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Maine ma duc si ii fac poze , ca nu tin acasa cutia .
Pai daca are loc doar una singura si cumpar un pachet de 5 seminte cu restul ce fac ? :thinking:

Semintele reziste ani buni, chiar zeci de ani, daca sunt pastrate in conditii bune ... tragi concluzia singur de aici.

daca pun o planta in jardiniera. si o pun intr o margine ca sa pot sa o inclin are ceva..sau mai bine o pun in mijlocul jardinierei si o inclin de acolo, doar ca nu voi avea atata spatiu. ma refer ca radacinile se vor dezvolta la fel in ambele situatii?

Poti pune planta unde vrei tu, atata timp cat radacinile sunt in pamant. Depinde de tine apoi cum o vei modela sa creasca astfel incat sa ocupe spatiul pe care il are la dispozitie. Aici intervine LST-ul , SCROG-ul si alte metode de training.
 

Latest posts

Latest posts

Top