What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

para7

Member
atunci am belit-o.
Sunt ziua 16 de 12/12 si mai am cam 15cm deasupra cooltubelui, varfurile sunt exact sub cooltube, adica la 1cm (sub care am mai pus un plexiglas sa nu se parleasca, stiu ca mai opreste din lumina dar din 26k lumeni tot or ramane vreo 20k :D).
Am mai incrusisat din varfuri intre ele ca sa le mai cobor, dupa ideea lui hempfield, am mai si tras in jos de ele prin curbare.
Da daca mai creste inca vreo 3 saptamani nu mai incapa deloc.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca ai spatiu pe orizontala antreneaz-o zilnic fara sa o fortezi. Daca o apleci cu 1-2cm pe zi vei vedea ca in maxim o saptamana o poti face sa creasca la orizontala iar directia mugurilor se schimba dupa lumina. Cand o legi ai grija sa folosesti ceva lat, o panglica sau cordon, pentru ca sarma sau sfoara subtire vor rani tulpina.

Trebuie doar sa le feresti de caldura - atata timp cat au o crestere sanatoasa inseamna ca le e bine. Ca si metoda de training in situatia asta se mai practica ciupitul tulpinii imediat sub varful de crestere sau chiar supercropping in cazul ramurilor, dar asta depinde de la un strain la altul, unele fiind mai lemnoase , altele mai moi.
 

para7

Member
pe orizontala nu am loc, am 50x50cm.
ciupitul tulpinii se mai poate face atat de tarziu? nu ar afecta si mugurasii? ca au inceput sa apara.

am inceput tarziu 12/12 si m-a mancat undeva unde e intuneric sa pun HID. Daca ramaneam la CFL il puteam tine tot timpul aproape de ea si poate nu mai crestea in halu asta.
 

fenomeno_djo

Active member
Ionizatorul sau filtrul de carbon cu extractor.

Intrebarea e: de ce al doilea e mult mai popular in growuri decat primul pentru eliminarea mirosului ? Chiar Ed Rosenthal zice in Closet cultivator despre ionizator: "Negative ion generators are inexpensive and cost very little to operate. They solve the most daunting odor problem. In adition, ionizers precipitate dust.
A number of studies have shown that....[promoveaza]...faster growth in plants."
Plus de asta, ionizatorul nu face zgomot si costa 40 de lei pentru un dulap de 130x40x45cm. Deci, raspunsul la prima intrebare este..?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daunator pentru oameni, animale si plante. il poti folosi pe iesire totusi, daca dai aerul afara, pentru a te asigura ca filtrul de carbon nu scapa nimic. apoi mai e si problema electricitatii de voltaj mare intr-un spatiu umed..

pe orizontala nu am loc, am 50x50cm.
ciupitul tulpinii se mai poate face atat de tarziu? nu ar afecta si mugurasii? ca au inceput sa apara.

am inceput tarziu 12/12 si m-a mancat undeva unde e intuneric sa pun HID. Daca ramaneam la CFL il puteam tine tot timpul aproape de ea si poate nu mai crestea in halu asta.

merge si acum, numai sa o faci cu grija sa nu rupi ramurelele. teoria este ca prin acel nod ar trece mai multi nutrienti, si ca mugurii se vor dezvolta mai bine. nu o recomand decat cu plante foarte sanatoase, aflate intr-un mediu cat mai potrivit. (pentru ca plantele sa isi revina rapid)

trebuie sa iei in calcul si ca recolta va fi mai mare decat la cfl..

succes! :joint:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ionizatorul sau filtrul de carbon cu extractor.

Intrebarea e: de ce al doilea e mult mai popular in growuri decat primul pentru eliminarea mirosului ? ...
pt ca e mai ieftin si deci, accesibil si este mult mai usor de folosit.
Am inteles ca nu poti da aerul decat in camera, atunci nu-l trage prin filtru ci sufla-l in filtru!
Uite aici un thread cu specificatii si desene pt ventilatie.
Cred ca primul post, schema 2 te lamureste - SIMPLE CAB WITH SCRUBBER
Citeste-l cu atentie, s-ar putea sa inveti cate ceva. :tiphat:
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=112862

p.s.
uitasem sa pun link-ul... :D
 

fenomeno_djo

Active member
pt ca e mai ieftin si deci, accesibil si este mult mai usor de folosit.
Am inteles ca nu poti da aerul decat in camera, atunci nu-l trage prin filtru ci sufla-l in filtru!
Uite aici un thread cu specificatii si desene pt ventilatie.
Cred ca primul post, schema 2 te lamureste - SIMPLE CAB WITH SCRUBBER
Citeste-l cu atentie, s-ar putea sa inveti cate ceva. :tiphat:
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=112862

p.s.
uitasem sa pun link-ul... :D

stiam eu ca vii cu un ps..... :laughing: :thank you:
 

eska

Member
fim si topping la ce ajuta si cand ar fii ideal sa incep sa le fac..?

Metodele respective ajuta planta sa creasca mai stufoasa, mai multe ramuri si implicit mai multi mugurasi. Se face in functie de numarul de noduri pe tulpina, de obicei in vegetatie.

Informeaza-te bine (youtube si pe aici) pentru ca sunt niste operatiuni destul de stresante pentru planta.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
fim si topping la ce ajuta si cand ar fii ideal sa incep sa le fac..?

Daca ai curaj poti sa incepi cu topingul dupa ce apare primul set de frunze - rezultatul este spectaculos.

FIM (Fuck I Missed) is just a toping made by an shaking hand, to high to be considered a normal toping ....

Shit, tocmai mi-am dat seama ca raspundeam in engleza :joint:

Sa reluam ...

FIM , asa cum am zis mai sus este o metoda 'imprecisa' de toping. Cel care i-a dat numele (nu mai retin cine - desi gasisem pe undeva o lectura referitoare la asta) a vrut sa faca un toping (adica sa taie varful de crester - imediat deasupra unui internod) insa din prea multa grija, nedorint sa streseze prea mult planta (si probabil si din cauza ca varful de crestere era foarte bogat) a facut taietura (unii spun ca in forma de cupa - desi mi se pare o precizie de neurochirurg sa-ti iasa o astfel de taietura) un pic mai sus, incat nu a taiat mugurii urmatorului internod, altfel incat dupa numai cateva zile s-a trezit cu 4 varfuri in loc de 2.

Cine spune ca FIM-ul da mai multe varfuri decat 4 cred ca fabuleaza sau a lucrat doar cu plante triploide (cele care prezinta 3 frunze la fiecare internod, in loc de doua). Se pot obtine cel mult 5 topuri, dar atunci este vorba side un FIM nereusit, in care growerul taie doar un pic din varful de crestere, neafectand nici unul din muguri.

Atat FIM-ul cat si toping-ul se pot face oricand in perioada de vegetatie.

Dupa cum spuneam intr-un post precedent, teoretic, dupa 8 sedinte de toping se pot obtine 256 de ramuri, insa numarul ar putea fi mult mai mare, tinand cont de faptul ca la fiecare internod planta are tendinte de a dezvolta ramuri, mai ales in cazul topingului, cand cresterea varfului este sistata dramatic.

Concluzionand, FIM si toping oricand inainte de flip.

Dupa flip, doar supercropping in primele doua saptamani (cel mult).

:wave:
 

pagabboy

Active member
intrebare intrebatoare :
Ce faceti cu pamantul dupa ce il folositi ? ma refer la cel cu radacini in el .
eu personal l-am pus la gramada si sper sa-l refolosesc .
completare la intrebare ar fi daca il tratati cu ceva sau vre-un proces anume de conservare inainte de refolosire?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu il refolosesc daca e vorba de un grow in ghivece mari. dar in functie de cat si cum a fost folosit inainte, asta inseamna sa-l spal sau sa-l cultiv cu o cultura intermediara pentru a reduce din nutrienti si/sau a echilibra iar raportul intre nutrienti, sau sa-i adaug materie organica si sa il las cateva luni sau chiar un an sa lucreze. daca e vorba de plante in ghivece mari, de multi ori tura 2 e mai buna decat prima. in ghivece mici, e mai complicat datorita deficientelor/arsurilor ce apar imediat daca nu esti atent.
alta varianta e sa folosesti pamantul la alte plante, sau sa-l donezi patriei.
 

fenomeno_djo

Active member
Sa zicem ca faci un mix sa tina plantei de foame 2 luni. Dupa 2 luni inca care planta si-a epuizat resursele din pamant, incepi sa-i dai ceaiuri bogate in NPK, ca sa aiba bacteriile si fungii ce manca, ca planta sa aiba ce sa absoarba ceea ce ei excreta. Teoretic, daca scoti planta din pamant, bineinteles, cu radacini cu tot, va putea fi refolosit. Trebuie adaugate bacterii, si hrana pentru dansele, adica ceea ce-mi place mie sa spun cand iese din samanta mascul in loc de femela: căcat.
E grav cu banii nostri, in buzunar sunt grei cand intra dar usori cand ies: ..costa 15 lei de lei 20 de litri de pamant. Eu zic sa nu te complici si sa cumperi din nou o punga noua cu pamant. 15..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
s-a scumpit iar? ultima data cand am cumparat pamant din tara era undeva pe la 30 ron 60 litri.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Dupa ce il folosesti ii poti adauga nutrienti organici (wormcastings, compost, guano, faina de oase, lucerna, prafuri de roci etc.), il uzi bine cu ACT (aerated compost tea) si il lasi o luna, doua si il poti refolosi.
Bineinteles, daca ai folosit nutrienti chimici, toate astea sunt in zadar.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Depinde de pamant si chiar nu e doar un moft. Sunt multe tipuri de pamant pe piata, unele chiar foarte bogate in nutrienti, la preturi foarte accesibile, dar prea puternice pentru plantutele tinere (mi s-a intamplat sa ard clone in pamant Florasol in amestec doar cu perlit si un pic de vermiculita).

Ceaiuri e bine sa-i dai tot timpul, iar radacinile nu trebuie sa le separi dupa recolta, le poti amesteca cu pamantul (oricum dupa cel mult 1 luna, daca pamantul este umed, microbii din sol le vor manca, fiind materie moarta, asa ca vor fi reciclate in cel mai natural mod cu putinta).

Daca ai unde sa-l reciclezi si mai adaugi si o mana doua de rame si il imbogatesti periodic cu resturi vegetale, poti avea o rezerva permanenta de pamant hranitor, disponibil oricand ai nevoie.

:2cents:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Dupa ce il folosesti ii poti adauga nutrienti organici (wormcastings, compost, guano, faina de oase, lucerna, prafuri de roci etc.), il uzi bine cu ACT (aerated compost tea) si il lasi o luna, doua si il poti refolosi.
Bineinteles, daca ai folosit nutrienti chimici, toate astea sunt in zadar.

Prin udari repetate, solul se spala incet incet, sarurile concentrandu-se in partea inferioara.
Daca sunt folosite rame, acestea sunt cel mai bun indicator al calitatii solului : daca solul este prea toxic, ramele vor migra imeadiat, incercand sa scape. Daca insa nu le deranjeaza urmele de nutrienti, ele vor ajuta la reincorporarea sarurilor in nutrienti organici.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si inca ceva ce s-ar putea sa va fie util:

Daca in sol raman radacini sau se adauga materie organica, primele luni, pana ce acestea se dezintegreaza si incorporeaza in sol, foarte mult azot devine indisponibil. asa ca nu incercati sa tratati un sol recuperat ca pe unul normal. trebuie lasat sa stea bine, pana cand arata mai bine decat cum arata cand l-ai cumparat, altfel va trebui sa dati cu azot bine in el. (trebuie sa stea umed dar nu baltit, in acelasi timp sa nu se usuce niciodata)

si niciodata nu bagati o samanta sau o clona la care tineti si de care nu mai puteti face rost prea usor intr-un pamant de care nu sunteti sigur. daca nu aveti niste seminte la care puteti renunta pentru a testa daca un sol e bun, folositi un ardei sau o rosie, si daca a supravietuit 2-3 saptamani pana la primele semne de deficienta si nu apar arsuri grave, e numai bun.
 

fenomeno_djo

Active member
Hemp, ai worm bin ? (Pentru ca fraza aceasta "si il imbogatesti periodic cu resturi vegetale" mi se pare esentiala. Am avut la inceput in wb vreo 100 de rame rosii mature. Ce am pus in worm bin a fost: foi de ziar, pamant florasol si mranita, guano de liliac si gaina. Eh, cu timpul au terminat de ingerat bacteriile din acel sol date de cacaturile diferite adaugate si avand o cale de scapare, au profitat si-au fugit. Nu-i bai, ca dupa o luna au aparut aprox 500 de rame-pui iar acum le adaug periodic resturi.
Deci, nu numai ca "imbogatesti periodic cu resturi vegetale" pamantul, dupa ce ramele se ocupa de resturi, dar le si intretii foamea nebuna ce-o au. Daca nu au ce manca, fug. E simplu. Cam asa sta treaba cu ramele.)
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Fenomeno, de unde ai facut rost de atatea rame, le-ai cumparat sau le-ai cules ?
Data viitoare pune-le intr-un recipient din care nu pot scapa.
 
Top