What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

w00w

Member
Azi dimineata mi-a venit o idee..SA NU RADETI..
daca bagam clonele in congelator cand le dezgetam oare mai sunt bune,mai sunt sanse sa prinda radacini?

Sa zicem ca cineva are 3 plante intr-un loc destul de mic si printr-un noroc toate sunt fete..:biggrin:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=5325

2-3 luni e cam mult, poate daca ai suficiente clone o sa reusesti macar cu o parte din ele chiar si asa, dar din ce am citit pe aici cam o luna ar fi pragul maxim la care sa te astepti sa iti prinda radacini mare parte dintre ele. poti citi acel thread, sunt cativa care au reusit si impartasesc cum au facut-o si pentru cat timp le-au tinut la frigider. eu nu l-am mai urmarit de luni bune, s-ar putea sa fie noutati.
 

para7

Member
sunt a 10 zi de flower, s-a stufosit si a mai crescut vreo 20cm.
Se tot ramifica si incep sa creasca ramurele mici pe la toate incheieturile, chiar si in partea de jos, jumatate.
Nu cred ca astea or sa mai apuce sa creasca pana infloreste sau sa faca vreun bud, sa le rup de acum ca sa isi economiseasca puterile si sa le directioneze in ramurile mari?
Pana cand cel tarziu se poate face prunning?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cu lumina suficienta acele ramuri au timp sa se mai dezvolte, daca ai lumina mai slaba ia-le capu' repede.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Tot ce are sanse sa fie expus la lumina pana la sfarsitul grow-ului, trebuie sa ramana. Toc e e in umbra nu are sanse sa se dezvolte, asa ca mai bine redirectezi energia in alta parte.
 

para7

Member
inca e sub lumina rece, mh 250W, o sa fie hps 250w
deci maine fac prunning la ce nu e expus la lumina, cel putin in jumatatea de jos.

mi se pare ca a crescut putin, are vreo 70cm acum, am bagat-o in flower pe la 50cm.
Mai am destul de mult spatiu deasupra, ar putea sa creasca pana pe la 110-115cm.
Citeam ca s-ar dubla in inaltime, de aia m-am grabit si am trecut la 12/12 cand aveam cam 50cm.
Cam pana cand creste in inaltime?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pana in ultimele 2-3 sapt de flower. (sau putin mai mult in cazul sativelor cu flower lung)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
e prea departe 12 cm pt cfl, 2-3 trebuie sa fie, si e de ajuns pana nu mai incap sub bec..
 

JonMalus

Member
deci sa pun la 2 3 cm..? nu se ard sau ceva? mii se pare cam aproape..sa mai adaug un bec sau 2? sau pot ramane cu unu singur inca o perioada
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
atat timp cat ai un minim de ventilatie ar trebui sa poti duce un cfl de 20-30 w si la 1 cm de plantute fara sa le arzi. poti testa asta cu spatele palemi. daca simti ca te arde cand tii spatele palemi aproape de bec, ceva nu e bine, si ori e becul prea aproape, ori ventilatia nu e potrivita.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
atat timp cat ai un minim de ventilatie ar trebui sa poti duce un cfl de 20-30 w si la 1 cm de plantute fara sa le arzi. poti testa asta cu spatele palemi. daca simti ca te arde cand tii spatele palemi aproape de bec, ceva nu e bine, si ori e becul prea aproape, ori ventilatia nu e potrivita.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
De crescut in inaltime va creste pana in clipa in care o stropesti cu zeama de foarfeca, insa in special in primele 2-3 saptamani o sa vezi o alungire considerabila, iar apoi viteza de crestere scade considerabil, dezvoltandu-se doar mugurii, insa si acestia contribuie la alungirea plantei, putand creste si la 15-20cm/ mugure, dar asta depinde de strain.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Salut , spuneti-mi si mie un loc bun unde pot planta semintele afara , si in ce luna :D

unde e threadu de perle?????????? :laughing:

luna potrivita ar fi mai-iunie. poti germina si vegeta putin indoor inainte. dar loc bun nu vei gasi intreband pe acest forum. daca cineva stie un loc bun probabil il si foloseste. ai grija! :)

si bine ai venit. :wave:
 

Drackon

Active member
Salutare si bine ai venit, verifica threadurile de outoor (2009,2010,2011,2012) teoretic daca e vremea buna poti sa le pui prin a doua jumatate a lui Aprilie, loc, pai, daca te tii de treaba te las sa le pui la mine in curte:)) sau poate in curtea celor de la DIICOT:laughing: , glumesc, pai, nu ar trebuii sa stie nimeni unde stai si unde cresti, nu cred ca vrei sa stai "pe bara" vre-o 5-10 ani, pune-le undeva in zona unui rau ca sa iti fie usor sa le cari apa, un loc nefrecventat de oameni ca sa nu te trezesti cu ele rupte, sau furate si ce sa mai zic, daca ai posibilitatea sa le tii in casa o saptamana poate chiar doua inainte sa le muti afara ar fii foarte bine, sa le cumperi pamant de calitate vre-o 10-15-20 de litri, si sa incerci sa le "ascunzi", fa o lista s-ar putea sa iti prinda bine. Success :tiphat:
 

JaJa_Man

Member
Ok , le pot tine ceva timp (o saptamana , doua) in garaj fara sa le vada nimeni :)) tocmai am facut un loc pentru ele dintr-o cutie de calculator , pe peretii din interios am pus staniol , 2 cooleere intr-o parte , alte doua in cealalta parte , iar sus inca nu stiu ce becuri sa pun .
Ce parere aveti despre inventia mea :D ?

Partea a 2-a : dupa 2 saptamani de tinut in acea cutie , o pot muta in balta langa apa ? (nu e nici urma de om pe acolo , dar e canepa multa , sa nu afecteze cu ceva )

Inca ceva , semintele feminizate se planteaza si produc mugurii cand cresc ? sau mai trebuiesc polenizate ?
 

Latest posts

Latest posts

Top