What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

para7

Member
termostatul are maxim 30 de grade iar la varful plantelor am cam 28-29. cred ca o sa-l setez la 30grade si il pun undeva sub varful plantelor (si ma plimbi cu el in sus in timp).

da, se incinge atmosfera de la cooltube nu de la festila aia.
 

w00w

Member
para7 dar pentu ce iti trebuie termostat?
termostate ieftine si bune sunt alea de frigider in carcasa..poti regla de la -30 la +30 si pretul nu depaseste 35ron
 

para7

Member
ca masura preventiva, anti-incendiu, daca moare ventilatorul ce raceste HID-ul, si temperatura creste in draci in grow, sa stinga becu.
nu stiu daca termostatele alea de frigider suporta curentul cerut de balast. bine, poti sa le folosesti cu un releu contactor, da tot la banii aia ajungi.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cauta la magazinele de electronice, se gasesc, cam 20 lei. si le pui inainte de balast, asa ca nu e vorba de un voltaj mai mare de 250V cat duc ele, si au cam 10A, iti duce deci si un hps de 1000W fara cea mai mica problema.
 

w00w

Member
In cele din urma m-am hotarat sa merg pe leduri de 10w.
leduri rosi,albastre,alb/cald si alb/rece
panoul o sa fie de 42x26cm..

Cum credeti ca ar trebui aranjate?

1. http://img812.imageshack.us/img812/3730/38389330.png
2. http://img28.imageshack.us/img28/5237/13225212.png
3. http://img690.imageshack.us/img690/2451/97542625.png
4. http://img96.imageshack.us/img96/1797/57542024.png

in total or sa fie 50leduri de 10w,pentru ca vreau sa fie un panou sa il folosesc si in perioada de vegetatie si in perioada de inflorire.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu as face baza mai mare si as aseza ledurile mai departate putin. distribui si mai bine lumina asa, si e si mai buna racirea. :2cents:
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Doua panouri o sa distribuie mai bine lumina decat unul singur. In plus, daca cumva se strica/sparge unul, ramai cu celalalt...
M-as apuca si eu de un panou, doua da-s varza la electronica...
Bafta ! Sa vii cu poze.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
In cele din urma m-am hotarat sa merg pe leduri de 10w.
leduri rosi,albastre,alb/cald si alb/rece
panoul o sa fie de 42x26cm..

Cum credeti ca ar trebui aranjate?

1. http://img812.imageshack.us/img812/3730/38389330.png
2. http://img28.imageshack.us/img28/5237/13225212.png
3. http://img690.imageshack.us/img690/2451/97542625.png
4. http://img96.imageshack.us/img96/1797/57542024.png

in total or sa fie 50leduri de 10w,pentru ca vreau sa fie un panou sa il folosesc si in perioada de vegetatie si in perioada de inflorire.

Asa cum poate ca ai mai vazut vorbindu-se pe aici despre LEDuri, este bine ca lumina sa nu fie concentrata, ci disperasta cat mai uniform pe intreaga suprafata de crestere.

De aceea , e mai bine sa construiesti mai multe surse de lumina , pe cat se poate modulare si sa maresti cantitatea de lumina prin multiplicarea respectivei surse.

Adica un modul ar trebui sa contina, sa zicem :
- 1 alb rece ;
- 1 alb cald ;
- 1 albastru ;
- 4 rosu ;

Intr-un astfel de modul, ledurile trebuiesc montate suficient de aproape unul de celalalt pentru ca lumina sa se amestece , astfel incat ceea ce se afla dedesunt sa fie iluminat uniform.

Am vazut ca vrei sa mergi pe leduri de 10W. Acestea produc foarte multa caldura cand sunt folosite la putere maxima (prin drivere) si au nevoie de o suprafata minima de 10x10cm pentru a dispersa caldura generata.

In desenele tale apar 50 de leduri si banuind ca e vorba de leduri de 10W, asta inseamna un total de 500W, ceea ce este enorm pentru o suprafata asa de mica.


Asa am gasit placa de aluminiu..
initial vroiam 45x35 cm

Placa de aluminiu nu este cea mai buna alegere. Ai nevoie de ceva cu cat mai multe aripioare pentru a dispersa cat mai repede caldura, iar la cate leduri de putere vrei sa pui pe placa aia, e necesara racire activa, cu ventilatoare.

Daca mergi pe varianta placii de aluminiu, iti recomand sa-i montezi pe spate profile U (tot de aluminiu) de 10-18mm, pe care le poti monta cu pop-nituri, suruburi sau poti chiar sa le lipesti cu un adeziv termoconductor.

Ai luat in consideratie si posibilitatea folosirii de profile extrudate de aluminiu (cu aripioare). Cea mai convenabila sursa (din punct de vedere al pretului) de astfel de radiatore sunt sistemele de culisare (Sina superioara dubla) :
attachment.php


Poti monta cate un led de 10W la fiecare 10-12cm de radiator folosind racire activa (ventilatoare). Poti experimenta si racirea pasiva, dar cred ca va trebui sa aloci mai mult de 15cm de radiator pentru fiecare led in parte.

Daca ai nevoie de mai multe lamuriri sunt bucuros sa te ajut (am experimentat mult in domeniul asta) asa ca imi poti da oricand PM.

Doua panouri o sa distribuie mai bine lumina decat unul singur. In plus, daca cumva se strica/sparge unul, ramai cu celalalt...
M-as apuca si eu de un panou, doua da-s varza la electronica...
Bafta ! Sa vii cu poze.

Man, constructia unui astfel de panou in ziua de azi a devenit o joaca de copil. Nu trebuie sa ai neaparat notiuni de electronica, trebuie doar sa te joci un pic cu un letcon si sa lipesti firul rosu la plus, firul negru la minus, sa legi apoi driverele la un cablu de alimentare si gata.
 

Attachments

  • CJ
    CJ
    113 KB · Views: 16

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
mai hemp, stiu ca te-am mai intrebat, dar repet: daca stii, sau iti trece prin cap sau pe sub ochi vreo idee pt vartelnitza mea, da si mie de stire ca-mi someaza spiritul creativ :D
Daca gasesc o solutie valabila pt transmiterea curentului (de la "ax" la panoul rotativ) fara pierderi sau fluctuatii, promit sa prezint proiectul cu tot cu "side by side" pt exemplificare pana in 20/4/2013.
Desi nu-s chiar afon, nu am idee nici macar ce ar trebui sa caut - ca denumire. Gasisem eu ceva, dar... scripta manent... iar eu nu scrisesem :tiphat:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pai in principiu tie iti trebuie un sistem cu perii colectoare (ca cele folosite la motoarele electrice, insa fara a fi intrerupte inelele de cupru).

Prima chestie care imi vine in minte sunt aparatele de facut vata de zahar. Alea un in mijloc o rezistenta de cateva zeci de wati (daca nu spre sute, chiar nu stiu cat de puternica e) care se roteste. Am vazut ca rezistenta este alimentata prin astfel de inele (2 la numar) pe care calca niste lamele contactoare (sau carbuni).

Daca stii vreun atelier de (re)bobinat motoare si transformatoare, mergi la ei si expune-le problema pentru ca ei lucreaza mereu cu asa ceva.
 

w00w

Member
Ma bag si eu ..sper sa nu zic vr-o prostie :biggrin:
Din cate am inteles eu vrei sa faci sa invarta panoul de lumini nu?,foarte simplu.cumperi un motoras cu turatie mica(gen alea de la magnetofoane)ii faci un supot si gata :tiphat:
pentru curent poti folosi piesa aia de la volan care leaga cansonunl si aerbag-ul
 

w00w

Member
Astfel de sina am la sifoner dar e ingusta..
Azi dimineata am luat de la cineva tabala de aluminu de 4mm..90x80cm :(destula)
dar problema este ca pe o parte este striata..ma tot gandeam cum sa fac sa ii pun aripioare,ca daca le pun peste acele striati nu are contact bun si nu fac nimic :(
O alta solutie ar fi sa fac o cutie din inox..la cateva strazi de mine est un confectioneaza tavi de vitrine frigorifice dar numai din inox,si sa ii pun eu aripioare din aluminiu
Acuma nu stiu cat de bun este inoxul..o sa mai ma interesez ..oricum comada de leduri o dau abia dupa 1luna
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ma bag si eu ..sper sa nu zic vr-o prostie :biggrin:
Din cate am inteles eu vrei sa faci sa invarta panoul de lumini nu?,foarte simplu.cumperi un motoras cu turatie mica(gen alea de la magnetofoane)ii faci un supot si gata :tiphat:
pentru curent poti folosi piesa aia de la volan care leaga cansonunl si aerbag-ul

Esti sigur ca e o astfel de piese acolo si nu sunt cabluri cu bucle ? N-am demontat niciodata un volan, dar ma gandesc ca aribag-ul ar trebui sa aiba contact ferm permanent.

Astfel de sina am la sifoner dar e ingusta..
Azi dimineata am luat de la cineva tabala de aluminu de 4mm..90x80cm :(destula)
dar problema este ca pe o parte este striata..ma tot gandeam cum sa fac sa ii pun aripioare,ca daca le pun peste acele striati nu are contact bun si nu fac nimic :(
O alta solutie ar fi sa fac o cutie din inox..la cateva strazi de mine est un confectioneaza tavi de vitrine frigorifice dar numai din inox,si sa ii pun eu aripioare din aluminiu
Acuma nu stiu cat de bun este inoxul..o sa mai ma interesez ..oricum comada de leduri o dau abia dupa 1luna

Daca tabla e stiata pe o parte dar distanta intre striuri este mai mare de 2-2.5cm poti monta ledurile pe partea striata, iar pe spate ii montezi profiluri.

Profilul de care spuneam are fix 58.1mm latime, in schim prezinta avantajul ca are 4 aripioare verticale de cate 2cm fiecare, plus cate 2 striatii in fiecare canal, ceea ce ii mareste considerabil suprafata de contact cu aerul.

Cel mai mare panou cu leduri pe care l-am facut are 80x40cm si contine 200 de leduri (de 1W si 3W), dar impreuna cu tot ce contine este destul de greu de manevrat (de asta l-am si amplasat cat mai sus in tavan - avantajul lentilelor de 45 de grade).

Fa-ti niste sabloane de 2.5mm diametru (eu am folosit ca sablon o moneda de 50 de bani) si vezi cum ai putea amplasa ledurile pe fata striata. Daca te satisface dispunerea lor, atunci poti monta cate profile vrei pe spatele tablei, ca sa maresti suprafata de racire.

Neaparat intre profile si tabla sa pui tasta termoconductoare (se gaseste la magazinele de profil, la pret accesibil - in jur de 10-15 RON seringa de 10ml).

In caz ca n-ai vazut deja panoul pe care il folosesc eu, te poti inspira de aici :

https://www.icmag.com/ic/album.php?albumid=40244
https://www.icmag.com/ic/album.php?albumid=41610
 

w00w

Member
Sunt sigur pentru ca piesa aia am schimbato eu la masina acum ceva timp,si pe aia veche am defacuto nu are nici un fel de fire doar lamele presate de un arc cu un fel de rotita in cap unde face contactul(probabil sa nu se toceasca in timp) si unde vine prins aerbagul este destul de groasa lamela..

Din pacate striatiile sunt foarte apropiate,,dar cred ca am gasit solutia bag pe flex o panza de jmingher le elimin si pe urma cu o piatra de polizor dau pe tabla sa ii aduc o fata cat de cat,cum planau inainte chiuloasele la dacie :)
Dar tot vreau sa incerc sa vad cat de bine absoarbe caldura inoxul..daca e ok ar fi pacat sa nu iasa si frumos estetic,si inca ceva am vazut pe net voltmetu sau panel metru...ma gandeam sa pun pe lateral si unu dinala sa imi arate tensiunea+un termometru cum le ai tu pe alea 2mici negre sa imi arate si temperatura din panou.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Din cate stiu inox-ul nu este prea bun pe post de radiator, intrucat el inmagazineaza caldura, dar o elimina foarte greu in aerul inconjurator (la fel ca si fonta) iar rezistenta lui termica este mult mai mare decat a Cuprului sau Aluminiului.

Placa are 4mm la nivelul striatiilor sau in 'goluri' ?

O sugestie : decat sa te apuci sa iei jumatate de metru patrat la flex ca sa elimini striatiile, nu mai bine iei o piatra de polizor mica (2-3 cm) , o pui intr-o bormasina si netezesti doar locurile unde trebuie sa se aseze ledurile ?

Temperatura panoului te va interesa doar in faza de testare. Dupa ce l-ai facut si vezi ca temperatura ramane constanta (nu ar avea de ce sa fluctueze), orice termometru ar fi doar un moft (dar daca iti prisoseste un astfel de termometru il poti monta ca sa arata mai 'SF' :biggrin:). Daca ledurile le alimentezi cu drivere, nici tensiunea nu te intereseaza, pentru ca este variabila. In schimb te-ar putea interesa curentul prin leduri, sa fie cat mai constant. Dar la fel ca in cazul temperaturii, dupa primele 2-3 ore de functionare nu o sa mai vezi schimbari.

@Piramidon: depinde de tine acum - pastrezi masina sau te apuci de construit led-o-vartelnita ? :laughing: (am vazut ceva filme pe youtube cu diversi indivizi care vroiau sa testeze mitul cu saritul in palele unui ventilator de tavan - nu l-am vazut pe niciunul sa se simta prea bine dupa . Ai grija sa nu iti iei vreun led in dinti :tumbleweed: ).
 

Latest posts

Latest posts

Top