What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
daca servetelele au fost umede si au stat intr-ul loc usor caldutz (si un dulap dintr-o camera normala e ok) - si nu in unu destul de cald incat apa sa se evapore sau semintele sa fie fierte (un calorifer normal ti le poate fierbe lejer), atunci ar trebui sa fi germinat de mult timp.

poti verifica sacrificand una. daca o spargi si totu este moale si imputzit... vesti proaste.
 

guess1

New member
Mersi pentru raspuns Gantz! Au stat pe tubul de la monitor, probabil sa le fi afectat caldura degajata. bine ca am sacrificat doar 2 seminte ..
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Dupa doua saptamani de stat intre servetele mai au vreo sansa sa germineze?
Semintele sunt de la nirvana.

Servetelele ce marca sunt ? :laughing:

Scuze de off-topic, dar o sa compensez cu un sfat: Pentru germinare eu folosesc caserole de plastic cu capac. Pun un servetel indoit de doua ori (adica 4 straturi de hartie), il umezesc bine de tot, asez semintele cu etichete langa (din plastic alb scris cu marker permanent) si deasupra inca un servetel indoit ca si precedentul pe care il apas usor , evitand sa apas pe seminte, astfel incat sa ramana un pic de aer pe langa ele. Pun capacul la caserola , ma asigur ca e etans si apoi o las sa pluteasca pe apa dintr-un acvariu unde am tot timpul 26 de grade. Dupa maxim 2 zile, orice samanta viabila scoate codita. Daca dureaza mai mult, din cate am observat, nici plantuta nu o duce prea bine.
 
B

bessarabie

desi am ajuns prima data pe acest forum cautand un setup pentru indoor, acum am ajuns sa lovuiesc la casa+curte si din cate am tot citit pe net, o sera pare a fi cea mai buna varianta avand in vedere ca vecinii ar putea deveni curiosi, e mai usor de protejat plantele cand vremea e nasola etc. as vreau sa stiu daca are cineva experienta cu serele ?
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Din cate am citit, nenea zeeland te poate ajuta aici, daca nu ma insel. Ce a facut cu aurora indica aia e de admirat...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
o sa iti dau eu cateva sfaturi simple, de inceput:

-mare grija la ventilatie/aerisire, vara temperaturile pot escalada foarte repede spre 35-40+
daca nu vrei sa folosesti ventilatoare electrice iti sugerez sa faci doar o sera semiacoperita, fara 2 pereti (orietata de asa fel incat prin ea trece ceva "vant")
-mare grija la daunatori. e greu sa scapi de ei outdoor, dar cu atat mai mult cand se afla intr-o sera inchisa, cu conditii perfecte pentru dezvoltarea rapida a infestatiilor
-atentie la material, exista folii mai opace, insa si acelea vor dezvalui ce cresti spatele lor daca plantele (frunzele) ating folia.
-construieste-o cat mai bine de la inceput, nu ai vrea sa te trezesti ca ti-a zburat-o vantul cand nu esti acasa, sau ca zapada ti-a daramat "acoperisul"
-daca lumea este curioasa in zona, si serele nu-s foarte intalnite printre vecini, mai degraba poti atrage atentia, decat sa ascunzi ceva.

in rest e tot aia ca si out.. doar ca in toamna poti merge cu ele mai tarziu, fiind ferite de ploi si inghet. peste iarna poti folosi sera la salate sau alte "frunzoase" ce nu necesita multa lumina. iar primavara poti incepe rasadurile de legume pentru curte, tot in sera, impreuna cu cele de cannabis, eventual.
 
B

bessarabie

- ok, vara poate fi mai cald, dar dupa cum ai spus si in final imi va permite sa o tin pana mai tarziu in toamna cand se face mai frig., ma gandeam la asa ceva http://img.simpalsmedia.com/999.md/BoardImages/900x900/1052524F-22C8-D4FD-ED82-441C4E111D98.jpg oare vreo fololie de aici ar fi ok ? http://www.sanin.md/ro/foils-for-agriculture.html sau http://makler.md/attachment/f12664704921318843646329.png ?
daca ar fi sa merg pe o varianta de genul asta, nu pare o problema sa scot din partea inferioara o parte din folie pentru circulatie; dar teoretic as putea monta si ventilatoare daca va fi cazu
-lumea e intodeauna curioasa în sat (lol), dar ca sa ajunga la sera ar trebui sa sara un gard si am un caine liber (mare si negru), deci ar trebui sa fie ok :)
-as vrea daca tot ai raspuns asa prompt sa-mi spui cand crezi ca ar trebui sa incep ?)avand in vedere temperaturile de pe la noi si ce soiuri ai alege (ceva simplu dar cu putential :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
din pacate nu voi intra pe link-urile acele, insa de sanin moldova am mai auzit, au si niste folii protejate la distrugerea din cauza radiatiilor UV, care le fac potrivite pentru utilizarea pe mai mult de un an.
cel mai bine e sa te duci la un magazin local (brico/garden), pentru a vedea cu ochii tai cat de opace sunt, si ce grosime au. mare grija la montare, se gauresc destul de usor foliile astea daca nu esti atent.
de apucat, ai putea sa te apuci de constructia scheletului imediat ce nu mai ai zapada/gheata in locul unde vrei sa construiesti sera, prin aprilie ar trebui sa fie gata, daca vrei sa ai un start bun. dar cu cat incepi mai devreme, iti recomand sa faci si sera mai mare, ca altfel in toamna s-ar putea sa vrei sa o dublezi ca marime, daca nu faci fata cu trainingul plantelor.
in sera merge cam orice, asa ca e cel mai bine sa alegi din ce iti place tie. fiind conditiile mult mai bune decat ale majoritatii growerilor, ai putea sa te uiti si la genetica mai buna, ca merita. mai iti trebuie un spatiu mic indoor pentru mame clone, si poti pastra o genetica pentru un timp nelimitat, cel putin teoretic.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Noob questions: Banuiesc ca Light Mix de la Biobizz e ok pentru primele saptamani in ghivece. Apoi cand le transplantez in gropi o sa folosesc All Mix. Intrebarea e, cam pentru cat timp ajung nutrientii din All Mix ? Ca sa stiu cand sa-i dau fertilizatorii. De aia intreb, ca nu stiu daca are rost sa iau tot setul Mini Basic, tot de la Biobizz, sau numai ala pentru flower.
 

pagabboy

Active member
salut! am si eu o mica intrebare :
as prefera ptr plantele mele ornamentale niste ingrasamant natural
am inteles ca excrementele de ierbivore sunt foarte bune , eu am porcusori de guineea
iar alimentatia lor de baza este fanul .intrebarea este daca as putea folosi pe post de ingrasamant "materialul" de la ei ?
ah si am mai citit undeva ca si zatul de cafea ar fi bun , ceva pareri despre asta ??
multumesc anticipat
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu stiu nimic despre ce elimina porcusorii de guineea, dar chestiile astea naturale trebuiesc compostate inainte de a fi folosite.
zatul de cafea am auzit si eu de la batrane ca se foloseste direct in ghiveci, insa doar cate putin in fiecare an. probabil tocmai in ideea ca va pune la dispozitia plantelor treptat elementele nutritive. iar prea mult poate modifica ph-ul.
 

pagabboy

Active member
la porcusorii de guineea e la fel ca la iepuri iar ce a ramas de la iepuri am pus prin gazonul mamei mele la curte si a ajutat destul de mult ... ma gandeam ca poate ati folosit vreunul ceva de genul asta . Vreau sa pun stratul cu ingrasamant natural si pe urma sa il acopar cu un strat de pamant sa se descompuna mai repede .nu prea le am cu timpul cat trebuie lasat la compostat stiu ca la tara bunicii mei can foloseau ingrasamant natural intotdeauna il puneau pe cel produs cu un an in urma , dar cica era bun si cel proaspat..(o sa googalesc ceva in legatura cu asta cine stie poate gasesc) In leg cu zatul ma gandeam ca poate fi un fel de potentiator de aroma mi-am luat niste 'vata de zahar pe bat' si sunt curios daca iese ceva cu cafea sau cacao aroma :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
depinde mult de plante, marimea recipientelor, timpul de veg etc.
poti afla cu siguranta decat daca testezi.
in plus, si in flower iti trebuie biogrow, asa ca nu vad de ce ai luat decat biobloom.
si daca iei biogrow si biobloom, nu vad de ce ti-ar mai trebui allmix.. :D
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Hmm, m-ai bagat un pic in ceata. Inca nu am cumparat nimic dar incerc sa pun la punct totul ca mult nu mai e pana in aprilie. Light Mix-ul il iau cat sa-mi ajunga pentru 5 ghivece de WW doar pentru primele saptamani(20 L). Apoi o sa le pun in gropi, pentru asta o sa iau All Mix-ul. Din cate am inteles All Mix are deja nutrienti in el, dar se termina si ei, asa ca la un moment dat va trebui sa-i dau, gresesc ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
e corect ce spui..
eu unul prefer sa pot da ce procente de nutrienti vreau, asa ca daca ar trebui neaparat sa investesc in pamant scump, as lua numai light mix, probabil mai mult, si apoi as continua cu nutrientii.
la fel de bine ai putea lua light mix si in loc de allmix sa iei pamant normal de gradina, la care sa folosesti nutrientii.
exista si varianta cea mai scumpa.. light mix, all mix + nutrienti, daca pana nu se termina acei nutrienti din sol, nu ai mare lucru de facut pentru a altera raportul de nutrienti, daca vei vrea asta. de altfel, allmixul poate fi prea "hot" pentru un lightfeeder, asa ca s-ar putea dupa transplant sa stagneze putin.
morala e ca nutrientii exista in sol si in sticle, iar in romania cei din sol sunt mai scumpi, si mai platesti si shippingul mai mult transportand pamant, care la fel de bine ai putea sa il iei de la brico/garden shop-ul local.
 

booboo1

Member
cine ma ajuta si pe mine vreau sa comand seminte pt autdoor dar nu stiu de unde ??
si nu stiu ce soi sa aleg unu mai nepretentios care nu are nevoie de multa apa nu prea am posibilitatea de a ma duce in fiecare zi. pot ajundge la ele la 3-4 zile sau si mai des poate ma mai ajuta si ploaia. am gasit un loc bun si nu vreau sa nu cultiv pe el :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
www.seedboutique.com
www.seedbay.com

:lateredit: legat de strain, avem un thread unde sunt prezentate cateva din cele crescute cu succes in tara de catre o parte dintre useri.

chiar ceva cu "ghid de strainuri" ii spune.

apa este unul din factorii cei mai importanti pentru dezvoltarea plantei, dar cu un mediu bun, ce retine apa, nu ar fi o problema sa mergi odata la 3 zile, poate si odata pe saptamana daca nu e seceta mare..
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top