What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Pai e un thread sanatos, nu stiu daca il pot lipi aici, are vreo 10 pagini. Da in fine, daca nu se poate nu-i nimic, dar mi s-a parut interesant.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca este un forum concurent, nu este voie. poti sa ne spui tu in cuvintele tale ce curiozitate ai si poate mai stie unul altul cate ceva.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
inmultim consumul pe ora cu numarul de ore de activitate, apoi acest rezultat cu numarul de zile de activitate si la sfarsit impartim la 1000w si asa stim exact cati kw consuma pe parcursul acestei perioade.

avand in vedere ca putine luni la rand au 31 de zile, iar pt urmatoarele luni avem combinatii de 29 cu 31, putem rotunji toata treaba la 90 de zile :p

intr-o zi consumi cam (400 x 24) / 1000 = 9,6 Kw


[(400 x 24) x 90]/1000 = 864 :D
apoi inmultim asta cu pretul kilowatului si aflam cat te costa

pe softpedia ziceau ca in 2011 pretul ar fi fost undeva la 1,044 lei (pt cei ce trec de 3kw/zi)

deci 864 x 1,044= 902,016 lei

sper ca am calculat corect pt ca nu am mai calculat nimic pe hartie din liceu...
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
asa e, doar ca pretul curentului variaza atat de mult in functie de ce abonament si provider ai, ca e greu sa ii spui omului in lei cat face.
ca sa fie sigur, ar putea lua acei 864 Kwh si sa ii inmulteasca cu pretul din ultima SA factura, la care sa adauge TVA-ul. (daca nu cumva era adaugat in pretul per KwH)

si uite asa, avand formula la indemana (postata de tine acum si de inca cateva ori in ultimii ani pe aici pe forum), oricine ar putea calcula orice consum, pe orice bec si in orice perioada. trebuie doar o factura de curent.

dar se pare ca matematica nu e pentru toti.

ultima data cand am verificat o factura era 0.6 +tva (mijlocul lui 2010). daca e deja un leu, grav. cand te gandesti ca prin alte tari poti lua KwH-ul cu 10 centi de dolar.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Poate s-a mai discutat despre asta dar as vrea sa aduc in discutie subiectul Trimming.

Ce tehnici vi se par mai comode, sau mai rapide, sau mai eficiente. Foarfeci de mana, trimere electrice sau pe vacuum, sau mainile goale ? Cata frunza cu tricomi lasati pe bud ?
 

MJSoft

Member
toate si toti hemp :D
a pus careva pe aici pe undeva link la un grow de peste mari si tari. era vorba de self watering holes. nu-l mai gasesc, any help ?
nu ala d la gantz din semnatura :)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
hemp vazusem ceva si mai comod si mai rapid.
niste baieti destepti au pus un ventilator mare si puternic si peste el au pus o plasa. plasa era la cativa milimetri de palete asa ca trebuia doar sa apese putin pe bud si era curatzat repede :D si rezolvau buzi de 20-30 cm in cateva secunde :D


daca gaseste cineva grow-ul cu self-watering hole sa postati aici. suna interesant ;)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Am vazut si eu o gramada de tehnici de trimming si de manicuring. Cea mai interesanta si simpla mi se pare cea a baietilor de la GHS. Faptul ca smulg frunzele cu mainile goale le da o viteza de lucru destul de mare, iar ceea ce se 'pierde' pe degetele lor poate fi rulat frumos intr-o biluta de hash.

Am vazut si eu varianta cu ventilatorul, insa aia mi se pare ok pentru cantitati mari, cai ai portbagajul plin si nu vrei sa te apuce urmatorul sezon bibilind la buzi.

Am vazut ca exista si masini speciale pentru asta, la fel cum exista si o turbina case ataseaza la aspirator si face trimmingul sa para o joaca de copil.

Eu ma refeream la experientele voastre, care vi se pare cea mai comoda, care va da cele mai putini dureri de cap si de degete, precum si care vi se pare cea mai rapida.

Bai ce mi-ar placea sa stau la o claca de trimming, asa cum se statea iarna la tara la claca la tors caierele de canepa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu lucrez binisor cu mana (se poate si cu o lama intre primele 2 degete de dupa thumb, dar atentie ca se poate sa va taiati daca nu aveti dexteritate), pentru fan leaves. operatiune care o fac de obicei pe loc, la recoltare, sau chiar inainte sa le desprind de radacina.
apoi, in functie de timp si cantitatea ce necesita atentie, restul execut pe loc sau o parte pe loc una dupa uscare.

atat timp cat ai un instrument de taiat ascutit, fin, care nu iti da sangele la mana prea usor, treaba e simpla, dar repetitiva. de ceva timp iau in calcul si usurinta la trimming cand testez o genetica, asa ca sper sa fie din ce in ce mai usor pe viitor.

am vazut in lucru o masina de trimming de timp "fan with blades", dar cred ca arunca tricomii de nu se vad si ii sparge la fiecare miscare. (sigur nu se compara cu atentia si grija pe care le-o poti da folosind o singura foarfeca de calitate)
cele de tipul twister, care sunt utile in cazul in care esti singur si ai de curatat frecvent cantitati mari, mi se pare ca ar compacta buzii, dand acel aspect "comercial". mie unul nu imi place treaba asta, orice bud pe care il vad presat parca imi da ideea ca nu a fost pretuit si ingrijut cum trebuie.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
De asta intrebasem si cat obisnuiti sa taiati din frunzele mici care ies din bud. Sunt cazuri in care tricomii sunt raspanditi uniform pe suprafata sau marginile frunzulitelor sau cand se inghesuie toti la baza, caz in care se poate intrebarea daca frunzele trebuiesc taiate din scurt sau nu.

Parerea mea e ca uneori fumatul a mai placut daca raman frunze mai multe, dar asta implica si un curring mai atent pentru a scapa de clorofila. Oricum cand se macina mugurele , amestecul devine destul de omogen.

Si inca o chestie: mi se intampla doar mie sau li se intampla si altora sa simta ca se aprind in obraji neobisnuit de mult in timpul trimmingului ? De vreo doua ori m-au incercat niste senzatii asemanatoare cu palpitatiile si ma lua cu cald.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai ori nu folosesti manusi, ori sunt prea subtiri.. :D

eu unul tai frunzele in functie de destinatia acelor muguri si tarie. daca aroma e placuta, si materialul e mult prea tare sa bag suficient in cui, cu siguranta ca voi lasa mai mult din frunze, atat timp cat au tricomi.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Am si eu o intrebare daca se poate ?? Ce reprezinta acel 4:20??? Am gasit pe wikipedia dar e in engleza si nu inteleg ...care e amabil sa imi explice si mie! Ms mult .
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu folosesc niciodata manusi pentru ca mi se par incomode si ma incomodeaza. Incerc totusi sa nu ma murdaresc prea tare pe degete, dar cu toate astea efectul de 'roseata in obraji' apare mai mere, destul de repede dupa inceperea trimmingului (10-15 minute) si nu seamana deloc cu o stare de high/stoned, mai degraba cu efectele unei emotii puternice, desi nu e cazul.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Am si eu o intrebare daca se poate ?? Ce reprezinta acel 4:20??? Am gasit pe wikipedia dar e in engleza si nu inteleg ...care e amabil sa imi explice si mie! Ms mult .

Este un simbol, ora 4:20 pm fiind considerata ora cea mai potrivita din zi pentru consumul de marijuana. 4:20 a fost aleasa ca loc de intalnire de catre niste studenti (la antropologie daca am retinut corect) care vroiau sa plece impreuna in cautarea unui plantatii abandonate de marijuana. Poate fi un mit, insa mesajul e cel care conteaza. E ca un cuvant de cod. 420 este echivalent cu consumul (in anturaj social, dar nu numai) de cannabis.

P.S. Sunt cam obosit, asa ca explicatia poate parea un pic ambigua.
P.P.S. Am auzit ca Google a inventat o chestie, ii zice "Goagal translate"
 
Vorba ta hempfield cel mai bine se face cu mana goala trimmingul , iar cat despre masinile de trimming nu stiu ce sa zic , spre exemplu aratau astia de la ghs , daca ai SLH ce ai face? mugurii nu sunt uniformi si nu ai cum sa ii trimmezi cu aparatul , cel mai bine si mai repede merge la mana apoi cu forfecuta unde au mai ramas frunzulite mari , cat despre alea mici daca sunt pline de tricomi e pacat sa le tai.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu unul folosesc manusi cand nu vreau sa simt efectele. daca oricum fumez in timpul ala, nu are nici un rost sa le mai folosesc..
dar se poate sa te faci destul de bine, doar prin piele. canabinoizii trec foarte repede de barierele epidermului.
 

Latest posts

Latest posts

Top