What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

Bobo incearca sa masori ph'ul solului dupa metoda asta www wikihow.com/Test-Soil-pH

Am si eu o intrebare , daca vreau sa plantez un ww de la wl outdoor si se afla intr'o zona mai populata de ruderalis , exista posibilitatea ca ea sa se polenizeze? Ca unde am citit scria:"These plant are very like the natural manure.I had a big one,wich is yielded more than 700gramms.They can live in sandy place too,but the yield will more less.In my country lives lot of wild cannabis,but the WL WW is not sensitive to their pollens." . Multumesc anticipat.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
depinde daca apuca sa inceapa inflorirea cat inca mai e polen de ruderalis. daca o scoti mai tarziu s-ar putea sa scape. cel care a scris mai sus nu stapaneste bine engleza, asa ca posibil sa fi vrut sa spuna altceva. fiind vorba de aceeasi specie, nu exista strain sa nu poata fi polenizat de canepa.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu stiu de ce am impresia asta, dar personal cred ca polenul de ruderalis este mult mai rezistent decat cel al strainurilor selectionate (si intrun fel este normal sa fie asa, fiind vorba de selectia naturala).

Mi s-a intamplat sa gasesc plante polenizate de rudy desi au inceput inflorirea abia spre sfarsitul lui Septembrie, iar toate canepele de prin zona erau demult coapte.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
poate nu era rudy si era un alt grow din zona.
eu am avut ani in care nu mi-au iesit deloc seminte, sau au iesit doar la baza mugurilor, la preflowers cum s-ar zice. deci functioneaza!
 
Daca le cresc in sera e mai bine , si dupa cat timp de la flowering nu se mai polenizeaza?
Nu stiu cum sa fac la primavara ca sa infrunt problema asta ca doar deh ... baiatu vrea sinsemilla :p
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Sera este locul ideal pt crescut: e discreta, nu ai furtuni, ploi, grindina, etc. Ti mai usor sub control bolile sau daunatorii. Exista si un dezavantaj: in sera tind sa creasca mult mai mari, deci trebuie sa acorzi mai mult timp trainingului.

De polenizat se pot poleniza atata timp cat pistilii sunt functionali, deci la majoritatea asta ar insemna cel putin 4 saptamani de floare. Insa nu toate florile se dezvolta in acelasi timp si ritm, deci teoretic pot exista flori apte de polenizare chiar si in momentul recoltarii.

Din cate stiu breederii polenizeaza periodic, in mai multe etape, incepand cu a doua sau a treia saptamana de floare pentru a obtine o rata cat mai mare de succes (faptul ca polenul ajunge pe pistili nu este suficient - trebuie ca si polenul si floarea femela sa fie complet dezvoltate).
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
are mult mai mult de 200 ;)
am scos personal 200 de la un numar mai mic de plante. iar ale mele nu erau atat de dotate.
sunt tentat sa cred baiatu a avut o recolta intre 700 si 800 gr. filmuletu pare sa fi fost pus pe net in martie. ai putea sa ii trimiti un mesaj sau sa lasi un comentariu si poate iti va spune care a fost greutatea finala a recoltei.
 

bobo_cell

New member
Merci Zambaretzu dar nu merge. Apare mesajul de mai jos. Am sa folosesc apa distilata in amestec de 1:1 cu solul dupa care citesc cu PH-metrul digital.
Poate sa-mi spuna cineva ce ar putea sa se intample cu plantuța mea de nu infloreste?




Client/Server Security Agent

--------------------------------------------------------------------------------

Page Blocked





URL: http://www.wikihow.com/Test-Soil-pH
Rating: Dangerous
Threat details:



Verified fraudulent page or threat source
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Adresez o intrebare pentru veteranii indorului !

pentru cei ce au ochiu format http://www.youtube.com/watch?v=wLbWyFuaOD0&feature=related


cat credetzi ca scoate baiatu asta ? un singur bec de 600 de w ! are 200 uscat ?

cei care au de comentat chestii de genu " ce te intereseaza pe tine cat scoate " " dealing si alte rautatzi sa-si tina parerile pentru acasa "

are mai bine de atat in momentul filmarii. dar de scos, nimic, ca l-a saltat garda.

dealarule. tu urmezi. si cu asta I'm out. :laughing:
 

Splif

Member
Am si eu o nelamurire legata de nutrientii din bazin (hydro) daca nu schimb apa cu nutes o data la 2 saptamani si tin mai mult cam ce repercursiuni ar putea avea asupra plantei chiar daca pe fundul galetii actioneaza 2 pietre de aerare rotunde de 10 cm diametrul puse la o pompa cu 2 iesiri , iar sus (deasupra radacinilor) o pompa submersibila care prin niste dripere pompeaza apa prin hydroton (s-a depus ceva alb pe el la suprafata de sus si nu stiu daca e ok ? )
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pai in primul rand nu mai stii ce ai in rezervor. Daca nu scade concentratia masurata cu TDSmetru sai ECmetru, inseamna ca plantele nu consuma ce le dai. Adaugand nutrienti, concentratia sarurilor respective creste avand ca rezultat blocarea schimbului osmotic de la nivelul radacinilor.

In solutia respectiva se pot dezvolta diverse bacterii (din fericire algele se dezvolta doar in prezenta luminii - daca ne referim la cele verzi, monocelulare) care schimba echilibrul chimic, ducand la oscilatii de pH sau blocarea unor elemente.

In hidro radacinile mor si cresc mai repede decat in sol. Daca nutrientii sunt chimici sansele ca in bazin sa se dezvolte colonii de bacterii si microbi benefice plantei sunt destul de mici. Asta inseamna ca resturile de radacini vor intra in putrefactie, apa devenind tulbure si fetida ceea ce nu e de dorit.

Se recomanda ca intre schimburile de nutrienti, radacinile sa fie clatite din abundenta cu apa cu pH echilibrat sau usor acid pentru a dizolva sarurile formate in partea superioara (dar nu numai).

Ce iti face plantuta ? A facut frunze cat farfuria ?
 

Splif

Member
nu prea o duce asa bine,e din ce in ce mai palida.maine o sa schimb nutrientii din tank dar nu stiu cum sa scot si sa spal ca galeata a intrat foarte fortat in locul ala si e tare incomod.
nu am pompa d-aia de saltele ,ma gandesc sa trag cu un furtun :)
I-am facut un lst sa isi dezvolte multe ramuri si o voi baga la flower chiar daca nu o sa umple screen-ul.a stagnat de la un timp...
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Hmmm, nu-i prea bine daca zici ca a stagnat. Radacinile sunt albe sau maro ? Ai destula ventilatie pt growbox ? Intra destul aer cu CO2 inauntru ?

Daca e palida mai mult ca sigur ca are lipsa de azot. Dupa ce schimbi apa incearca sa maresti un pic concentratia de nutrient cu azot. In cel mai rau caz vor aparea arsuri la varfuri si eventual pete mici pe frunze. Daca se intampla asta, mai adaugi un litru sau doi de apa in rezervor.

A mea o duce foarte bine. E cea mai mare ( de departe) dintre cele germinate pe 1 Nov. As putea sa o bag la floare dar nu ma grabesc, mai ales ca nu am nici ledurile gata. Are frunzele imense, aproape duble fata de cele crescute in pamant, iar de vreo doua zile radacinile au innebunit, se vede de la o ora la alta cum cresc.

Cred ca o las sa vegeteze pana pe 15 Dec, poate pana atunci termin ce mai am de facut. Oricum de la 1 Dec o trec pe regim de 18/6, ca sa previn lungirea excesiva. Azi sau maine o transplantez pe sora ei in ghiveci mare - de fapt tot o galeata de lavabil de 15L.

Au evoluat cam la fel doar ca cea din hidro parca ar suferii de gigantism si in plus spectrul cromatic afisat de ea e o incantare pt ochi: frunze mari si verzi specific sativa si tulpini si petioluri rosii (grena de fapt) posibil din cauza frigului, desi sora ei din sol e verde de sus pana jos.
 
ar incapea 2 plante cu veg de 15-20 de zile intr-un box cu 46hx30lx40L dimensiunile interioare? ma gandeam sa le pun in bidoane de 10l de apa taiate la 12 cm inaltime, un scrog din sfoara la 15-16 cm si 4 cfl, 2 de 35w lumina rece, si 2 de 23w unu cald unu rece in veg. Cand le bag in floare o sa pun 4 cfl de 23w lumina calda, o sa ramana cam 25 cm intre scrog si becuri e de ajuns? ma gandesc ca daca ar fi mai mult nu ar avea putere de penetrare buna cfl-urile pana la mugurii de mai jos :blowbubbles: da si strainurile vor fi white widow si bubblegum :tiphat:
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cu mult lst ar merge. totusi, intr-un spatiu putin mai mare ai putea scoate mai bine. cu cat e spatiul mai mic investitia e mai mare (timp/munca/bani).
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
In spatiul ala si o planta e prea mult, parerea mea. Insa sunt unii care scot rezultate ok pe un spatiu de 30x30 insa cu inaltime mai mare (vezi threadul lui Blynx).
 

Latest posts

Latest posts

Top