What's new

PROBLEME CU PLANTUTA?

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@Victor: Astept sa mi-o arati pe a ta la doua saptamani :))
E ok, pentru 2 saptamani sunt la cota maxima daca as astepta asta de la ele. Poate mergea un 20% in plus, daca le puneam la 20/4. Atata ca fiind auto, nu le mai pot lasa in veg. Adica vezi si tu, de unde veg, ca au preflower deja :D

@Mago: o data la 3 zile, o anumita perioada de timp, nu doar o data. Pune si tu o eticheta sa ne dumirim
 

Mago

Member
O data la 3 zile timp de ... pana dispar..teoretic ar trebui sa dispara de la prima utilizare daca nu sunt multi.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
:laughing:
S-o crezi tu. Daca or fost homosexuali, poate. Altfel, astia fac pui si, presupunand ca ai eliminat parintii, puii sunt in ou si abia asteapta e unul care sa creada ca au disparut cu totii. Plus, intre maturi si pui mai sunt si larve.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si oricum, perioada la care se reaplica nu e data de insecticid, ci de specia insectei si temperatura ambientala. Dar, dupa parerea mea, out daca incerci sa omori insectele cu siverse solutii, iti faci mai rau tie decat acelwi specii de insecta. Pentru ca ele is destule ca sa vina altele pe tine mai repede decat le omori tu. Si stiu ca o sa zici ca la tone nu e out, dar eu as considera ca e out, pentru ca nu ai nici o bariera intre out si growul tau, ba chiar ai o incinta unde sa isi faca de cap insectele, odata intrate acolo.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Din fetele care le am la geam la una făcusem toping și vârful l-am folosit ca clonă. Am folosit un gel de clonare dintr-un magazin și a fost relativ ieftin!!! Și clona să prins destul de repede dar după ce a început să crească la frunzele din vârf ,acele frunze care sunt foarte mici sau uscat dar a început să se dezvolte cele din laterale și cu malformații poate fi de vina acel gel de clonare sau e genetica de vină?? Având în vedere că mama planta nu are nici o malformație?? Și o poza sper sa se vada!!
picture.php
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Poti fi sigur ca este posibil sa fie de la gel. Nu e clar totusi, seamana si cu un exces de azot.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Totuși e posibil sa fie și un exces de azot pentru că femeia a dat aceeași cantitate de fert și la clona și la plantele mari!!! Plantele cele mari merg bine și numai clona a suferit!!! Rămâne de văzut acum !!! Am sa o atenționez sa nu îi mai dea fert la clona și să văd cu de mai comportă după! Mersi jtm acum chiar îți sunt dator cu un joint!!
 

Mago

Member
Probabil daia se da in mai multe randuri,odata sa omoare adulti.pe urma sa omoare larvele care intre timp mai cresc..si asa mai departe cu ou-le...cel putin in teorie, in practica....habarnuam da parca si sa nu fac nimic,nu pot.

Categoric e out la mine...dar cum am zis nu pot sa stau cu mana in san,nu?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca ai putea sa le expui mediului exterior ar fi simplu sa stai cu mana in san si sa lasi pradatorii naturali sa se ocupe de daunatori. Eu out am avut mai multi daunatori cand am incercat sa ii combat. Am stropit o data in jurul plantelor si clar ca o fost mai rau, ca solutiile alea omoara si insectele benefice. Dupa ce am realizat ca daca plantele is sanatoase se descurca fara chimicale, am stat cu mana in san si o fost mai bine. Dar asta inseamna daca nu poti muta plantele, sa muti solarul.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@Mago: sunt doua tipuri de out. Astfel, am scos anul trecut niste plante afara. O curte cu garduri inalte, fara camp de jur imprejur. De fapt, in mijloc de cartier. Au aparut daunatorii, si au devorat tot, ca rufele vecinilor nu le placeau. Na, un fel de out.
Al doilea tip de out, este ala adevarat: ai in jur camp, padure, plante din plin. Acolo ai pradatori, plus ca daunatorii se mai duc si prin vecini.

La primul tip de out, as zice ca are rost sa dai cu niste ceva, caci e posibil sa nu aiba pradatori prin preajma.
La al doilea, cum a spus si explo, nu are rost sa dai. Mai mananca daunatorii, mai creste planta, mai vin pradatorii, si asa ajungi in octombrie. Si vezi tu.
 

Emailat

Member
Ce sa mai ma fac cu astea ????
 

Attachments

  • 20170612_165840.jpg
    20170612_165840.jpg
    78.3 KB · Views: 41
  • 20170612_165851.jpg
    20170612_165851.jpg
    54.6 KB · Views: 36
  • 20170612_165846.jpg
    20170612_165846.jpg
    107.9 KB · Views: 36

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu ii place ceva. Posibil sa die pamantul ala. Dupa cum vezi noci nu e legat bine, se separa la contactul cu solul zonei.
 

Emailat

Member
Acum nu mai am ce sa ii fac ..sa incerc un gen de flush in pamant ? Dupa ce ca e greu cu apa mai apar si deastea ..oricum a plouat 60lpe metru patrat cred ca daca avea nevoie se flush si a facut zilele astea , am gresit sau exagerat eu cu pamantul ala , voi incerca din comert de acum :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Oare de ce problemele astea apar mai des la incepatori? Posibil sa fie nerabdatori si sa dea mai multi nutrienti decat trebuie, prea devreme sau sa foloseasca pamant prea fertilizat la plante tinere?
 

Emailat

Member
Bai incepator nu sunt mai degraba neinformat :)) crede-ma ca nu am folosit nici o picatura de nutrient de cand am inceput ..doar chesti organice si nu am exagerat ..dar in loc sa judeci ai putea da un sfat ��
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Sfatul ti l-o dat gantz.. n-ai ce sa ii faci. De reparat nu se mai repara. Daca zici ca n-ai gresit nu ai nici ce corecta. Si atunci da-i cu rugaciuni, cum ar zice jtm..
 
Top