What's new

PROBLEME CU PLANTUTA?

yohji

Member
mersi sheriff ..bun,si sa zicem c o am.cum o folosesc ?stiu k mi trebuie un reductor la butelia asta dar cum imi fac treaba cu el?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
iti trebuie ori o valva electronica ori una mecanica, sau un controler integrat + posibil reductor in functie de ce sistem de prindere are butelia.

sau un robinet manual, daca vrei mai ieftin, dar trebuie sa stai tu mereu sa dai drumul si sa inchizi.
 

yohji

Member
iti trebuie ori o valva electronica ori una mecanica, sau un controler integrat + posibil reductor in functie de ce sistem de prindere are butelia.

sau un robinet manual, daca vrei mai ieftin, dar trebuie sa stai tu mereu sa dai drumul si sa inchizi.
pai cred k o sa optez ptr varianta manuala ..cum sa fac ?ii dau drumu de mai multe ori pe zi sau ajunge o data?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
odata pe zi e suficient. poti da si odata la saptamana.
eu cand dau dau concentratie mare, pentru cateva ore, odata pe saptamana sau la cateva zile.
 

yohji

Member
de cand am skimbat hps ul cu neoanele temperatura se mentine intre 20 si 22..e cumva prea frig ?am doua ventilatoare de baie care baga aer din camera iar geamul e mereu deskis.dak inkid geamul cresc temperatura dar n o sa mai am aer proaspat..
 
E

evilkid

foloseste ventilatoarele ca sa scoti aerul din box... sunt mult mai eficiente asa si o sa poti sa stai si cu geamu inchis
 

yohji

Member
foloseste ventilatoarele ca sa scoti aerul din box... sunt mult mai eficiente asa si o sa poti sa stai si cu geamu inchis
pai am deja un extractor mare cu filtru de carbon..merge si ala impreuna cu cele doua ventilatoare dar l am setat la minim k face si zgomot prea mare si in plus am vazut k dak il dau mai tare se face si mai frig in cort..intrebarea mea era dak e prea frig la 20 22 de grade acolo?
 
E

evilkid

e cam frig....temp ideala e 26-28. incearca sa opresti ventilatoarele de intake sau macar 1 din ele...poate mai creste putin temperatura
 

yohji

Member
am sunat in legatura cu butelia aia si am vb deja sa mi o trimita .dupa aia mi a venit in cap sa intreb cat costa cu tot cu reductor. mi a cazut fatza cand mi a zis ala 700 de roni..astia mai sunt toti banii mei ..sper sa merite investitia dar deja mi a explicat omul k reductorul ala e ptr uz industrial si k nu prea stie el cum o sa l folosesc..eu i am zis k l vreau ptr un acvariu si k ma deskurc eu cumva. oricum ma bazez pe voi k n o sa dau gresh..dak nu gaseam forumul asta eram praf cu nervii pana acum. pace..
 

yohji

Member
azi am verificat ph ul din toate pot urile..cum e posibil oare intr o parte sa fie 6.8 iar in alta parte 6.3? ph meter ul e ok k mi am luat unul mai profesional sa nu ma minta..pe sacul de pamant scrie k ph ul treb sa fie intre 5.8 si 6.5 dar la mine din 10 pot uri 7 au ph ul 6.8 si kiar 6.9. ce e de facut ?oare din cauza asta s au ingalbenit unele din ele?
 

boltzar

Member
am sunat in legatura cu butelia aia si am vb deja sa mi o trimita .dupa aia mi a venit in cap sa intreb cat costa cu tot cu reductor. mi a cazut fatza cand mi a zis ala 700 de roni..astia mai sunt toti banii mei ..sper sa merite investitia dar deja mi a explicat omul k reductorul ala e ptr uz industrial si k nu prea stie el cum o sa l folosesc..eu i am zis k l vreau ptr un acvariu si k ma deskurc eu cumva. oricum ma bazez pe voi k n o sa dau gresh..dak nu gaseam forumul asta eram praf cu nervii pana acum. pace..

Bai frate, tu n-ai ce face cu banii ?
Du-te la o firma ce vinde gaze industriale, si inchiriaza butelia cu totul, ce dracu! Sau cauta pe la astia care au avut sifonarii si cumpara una second hand.
Reductor de presiune gasesti la baumax, praktiker, la sectorul cu compresoare de aer, pistoale de vopsit, etc.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
e de la ph-ul apei.
cumpara un ph down ori de la pet shop ori de pe net de la un growshop si fa ph-ul apei 6 sau 6.2-6.3 si uda asa pana ajungi la ph-ul dorit. dupa aceea uzi cu apa cu ph-ul ala, ca sa il mentii. masurarea ph-ului apei se face la o zi dupa ce o tii (daca e de la robinet) si dupa ce ai adaugat eventuali fertilizatori sau suplimente.
ph-ul ar trebui mentinut intre 6.5 si 7, dar e bine sa il tii spre 6.5 pentru ca e tendinta va fi mereu spre crestere.

cat ai dat pe ph meter?
e digital?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
fratilor!!!
ph-ul e important...dar variatiile mici sunt periculoase DOAR in culturile HYDRO. Daca folosesti pamant nu te ingrijora, pamantul iarta multe ;)
 

yohji

Member
Bai frate, tu n-ai ce face cu banii ?
Du-te la o firma ce vinde gaze industriale, si inchiriaza butelia cu totul, ce dracu! Sau cauta pe la astia care au avut sifonarii si cumpara una second hand.
Reductor de presiune gasesti la baumax, praktiker, la sectorul cu compresoare de aer, pistoale de vopsit, etc.
O sa incerc sa caut pe la sifonarii dar de unde dracu sifonarie k aici unde sunt eu s au inkis toate. m ai bagat in ceatza total ..am observat k reductoarele de presiune sunt de diferite feluri ..ptr acetilena ,propan ,oxigen,co2, sunt prezentate separat prin urmare nu mi am imaginat k merge un singur fel de reductor pe toate felurile de gaz. inainte sa ajung la varianta asta am mai cautat prin oras pe la mine butelii dar n am prea gasit nimik.la sifonarie n am incercat.o sa ma duk maine sa caut. si la praktiker o sa verific dak au reductoare care pot fi folosite la butelii de co2.:wave:
 

yohji

Member
e de la ph-ul apei.
cumpara un ph down ori de la pet shop ori de pe net de la un growshop si fa ph-ul apei 6 sau 6.2-6.3 si uda asa pana ajungi la ph-ul dorit. dupa aceea uzi cu apa cu ph-ul ala, ca sa il mentii. masurarea ph-ului apei se face la o zi dupa ce o tii (daca e de la robinet) si dupa ce ai adaugat eventuali fertilizatori sau suplimente.
ph-ul ar trebui mentinut intre 6.5 si 7, dar e bine sa il tii spre 6.5 pentru ca e tendinta va fi mereu spre crestere.

cat ai dat pe ph meter?
e digital?
nu e digital..l am luat de la bricostore si am dat 65 de lei pe el .nu cel verde pe care l gasesti peste tot si e de kkt..e italian si are si instructiune de folosire pe el..de acolo am invatat k trebuie sa curetzi bine sonda dupa fiecare folosire si treb lasat 2 min in pamant k sa ti dea valoarea ok. ce parere ai despre faza cu butelia? pana la urma nu i am facut plata pe nimik si nici adresa nu are..omul urma sa ajunga in orasul meu cu treaba si ma vedeam cu el personal..n o sa i mai rasp la tel si gata..
 

Latest posts

Latest posts

Top