What's new

PROBLEME CU PLANTUTA?

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
apa imbuteliata nu e cea mai buna alegere. poti tu sa ii dai si EVIAN. Mai bine ii dai apa chioara. Un filtru RO (osmoza inversa) e o alegere buna. Eu personal am o combinatie de 1 filtru de sedimente, 2 de carbon activ, si 1 magnetic cu un rezervor de vreo 6 litri. M-a costat cateva sute de euro acum cativa ani, dar ma simt mult mai bine, si plantele la fel.
Apa de la canal e INFECTA. Daca nu ma credeti, luati o casoleta, umpletio cu apa si lasatio pe calorifer pana se evapora toata. Am facut asta cu o casoleta transparenta si ce am vazut m-a convins sa fac investitia decat sa beau zilnic litri din jegul ce vine pe tzeava.

Ps. daca vrei neaparat sa le dai apa de la sticla, cumpara apa de la magazine de piese auto sau benzinarii - apa la 1 leu. E distilata asa ca e ok.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
am inteles ca la apa distilata se pune un supliment de cal-mg, deoarece altfel apar deficiente.
 

yohji

Member
salut,am citit tot thread ul asta si am inteles cateva kestii..eu am 10 plante dintre care 5 white widow si 5 northern lights /big bud ,toate puse in ghivece mari sub un hps de 600 w la distanta de 55 de cm de bec.temperatura n a urcat pana acum in cort mai mult de 28 si n a coborat sub 20. plantutele au 10 zile de cand au fost mutate sub lampa,practic imediat dupa ce au iesit putin din pamant.de udat le am udat cu apa de la robinet de doua ori pana acum.pamantul e cellmax si n am folosit nutrienti. totusi 2 plante cate una din fiecare strain au ramas mai mici si s au ingalbenit pe mijlocul frunzelor. ce poate sa fie ? PS .mie oricum mi se par prea mici toate k m am mai uitat pe poze puse de voi pe aici si ale mele sunt mult mai mici la 10 zile cat au sub bec.
 

Nowa

New member
de cand o am daca am udat-o de 4 ori e mult :))

de udat am udat-o cu apa plata cumparata...(dorna) lasata fara dop 2ceva timp ... (defapt si aucma e fara dop...)

Cum ar trebui rezolvata problema in cazul asta?Ph'ul creste sau scade cand uzi cu apa imbuteliata?Taiate frunzele uscate?
 

Evil

New member
neatza dragilor. am observat azi dimineata pete galbuie la niste frunze. inclin sa cred k au aparut din cauza unui deficit de Mg din cate am citit eu.. am atasat si o poza, sorry pt calitate.. soiul este White Widow, planta are vreo 2 sapt.
voi ce parere aveti? de la ce o fi? multam
 

Attachments

  • 12032010_001.jpg
    12032010_001.jpg
    28.9 KB · Views: 30
deficienta de mg nu e , atunci ar fi avut culoare mov... sau asemanator.

la 2 sapt nu cred ca ii lipseasca nimic din pamant, cat de des o uzi? ce apa ? ai cum sa verifici phu apei care iese din gaurile de drenaj ?
 

Evil

New member
ma le-am udat cam o data la 2=3 zile.. nu prea stiu sa verific ph apei.. le-am dat apa de la robinet pana acum..
 
E

evilkid

ma le-am udat cam o data la 2=3 zile.. nu prea stiu sa verific ph apei.. le-am dat apa de la robinet pana acum..

apa de la robinet are pH-ul in jurul valorii de 7. ia-ti un test de pH de la un pet-shop
 

Nowa

New member
Cred ca din cauza apei imbuteliate ph pamantului a crescut la 7.5 - 8 si probabil din aceasta cauza frunzele mai batrane sau ars.Bucatile arse au fost inlaturate si udate cu apa de la robinet lasata cu dopu deschis 24h.Cum se poate scadea ph?
 

MS20

Member
sigur e caldura...vreau sa zic ca pana acuma nu am avut problema asta...a stat bine merci asa...peste noapte a iesit
 

yohji

Member
3 plicuri la 250 ml de otet cu totul sigilat intr-un sac de gunoi de 40-45 l.

asta dupa ce am testat si 2 plicuri generau aproape suficient gaz cat sa umple un sac de 20 l.
am facut si eu faza cu otetul si cu praful de copt dar ma asteptam sa se umfle sacul sau nu stiu ce...i am dat drumul acolo inauntru si am oprit ventilatia ..nu stiu de ce am impresia k nu am procedat corect..totusi .. daca as vrea sa mi iau o butelie de co2 unde as putea s o gasesc in ro?:tiphat::tiphat:
 
Top