What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Primul grow/seminte din bud

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai da ventilatorul mai incet si vezi daca ajuta. Asa se testeaza genul asta de teorii. Chiar daca nu repari neaparat ce s-a intamplat tura asta, macar stii pe viitor. Eu nu am intalnit inca ventilatie prea puternica. Nici macar din povesti de la alti groweri, ori pe forum pe aci. Dar tot ce e posibil. Eu stiu ce turbina de ventilator ai tu acolo?!
 

Mago

Member


Salutari..
Este normal sa faca nodurile alea asa?planta de 3-4 zile pur si simplu nu mai creste doar isi ingroasa tulpina..planta are19 zile
Problema cu frunzele care se ridicau in sus am rezolvato dandui mai putina lumina,80w..20w-2800k si 60w-6500k..
 

mike1983

Member
Inca ai prea multa lumina.Crede-ma.La varsta asta nu iti trebuiau mai mult de 50W si aia la 35 - 40 cm.Mai ridica putin lumina...10 - 15 cm si mai vorbim peste cateva zile.Stii care sunt cele mai comune greseli la growerii incepatori? Udat prea des , nutrienti prea multi , lumina prea multa.
 

gganjaabwoy

Active member
lumina prea multa?unde ati mai auzit voi asa ceva ba baieti?...ca prea multa lumina folosita necorespunzator da...dar la un vpd corespunzator nu exista lumina prea multa...plm am crescut din ziua 7 pana in 21 la 250w hps in 0.5mp la 40cm distanta si fara vreun cooltube....deci cu led poti lejer sa il ti la 15-20cm distanta...mai ales daca planta nu da semne de vreun burnlight.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pana nu treceti de 2000 W led sau 3000 W HID per mp, eu zic sa nu va plangeti de lumina prea multa.
 

mike1983

Member
Stati sa ne intelegem...eu i-am zis omului ce au plantele lui de nu se mai inalta , au lumina prea multa.O spun din propria experienta.Lumina multa e ok in bloom nu in veg.Parerea mea...acum depinde si ce urmaresti.
 

gganjaabwoy

Active member
zimi si mie ce temp si umiditate ai avut cand ai observat tu asta...outdoor de obicei le faci garduri de umbrire?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca la om nu ii plac plantele compacte.. aia e. Fiecare cu ale lui. Plantele se adapteaza.. oricum.
 

Mago

Member
Lumina acum sta la 40cm de planta...cum ridic mai mult de 80w frunzele incep sa isi ridice varfurile...am ridicat pana la 500w la 50cm si intr-o ora frunzele erau inconvoiate rau...temperatura nu depaseste 27 grade si umiditatea 60-75%...deci nu e vorba de caldura sau umiditate...ventilatie care sa bata in planta am...extractor am...
Daca nu e de la lumina, de ce cand urc w planta isi ridica varfurile in sus?
 

gganjaabwoy

Active member
Lumina acum sta la 40cm de planta...cum ridic mai mult de 80w frunzele incep sa isi ridice varfurile...am ridicat pana la 500w la 50cm si intr-o ora frunzele erau inconvoiate rau...temperatura nu depaseste 27 grade si umiditatea 60-75%...deci nu e vorba de caldura sau umiditate...ventilatie care sa bata in planta am...extractor am...
Daca nu e de la lumina, de ce cand urc w planta isi ridica varfurile in sus?

pai tocmai asta ii problema...la temp aia trebuie sa ai cam 80-85% umiditate...dar plantei nu-i place in zona aia...incearca sa ai 23-24C cu 65-70% umiditate si sa vezi cum nu mai se incovoaie nici cum.

daca ai un extractor bun elimina ventilatorul ambiental...iti scade 1 grad temp
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
E normal. Trebuie sa se ingroase ca sa sustina acele ramuri cu mai multi nutrienti..
 

Mago

Member
Cand am cumparat pamanul (de la o sera florala) baiatu de acolo mi-a spus ca,contine niste granule organice cu grad diferit de descompunere si nu mai am nevoie de alti nutrienti...eu i-am zis ca e pentru rosii cherry..
Dauneaza daca cumpar un fertilizant si ii dau..sau sa o las asa pana da semne de ceva?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai mie imi par sanatoase, poate chiar putin prea fertilizate. Nu cred ca e cazul sa adaugi ceva pana nu da semne de deficiente. Si daca adaugi ceva, cu grija si putin..
Si pe viitor nu mai lua pamant prefertilizat, are mult prea mult azot pentru cannabis si un npk nepotrivit. Mult mai bine sa iei un pamant nefertilizat, sau foarte slab fertilizat care sa poata fi hranit exact cu ce ii trebuie plantei.
 
K

katadyn

11 zile de cand a scos capu din pamant...
https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=71778&pictureid=1712086View Imagehttps://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=71778&pictureid=1712085View Imagehttps://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=71778&pictureid=1712084View Image

Este posibil ca frunzele sa indoaie asa din cauza la ventilator??(mentionez ca ventilatorul este aproape de planta) sau alta sa fie cauza...
Nutrienti nu i-am dat...apa de la robinet nu contine clor(chiar si asa am lasato 24 ore in camera),nu am udat excesiv..
Nu am avut niciodata mai mult de 27grade..in 90% din timp temperatura sta la 23-25grade


Ai ceva probleme la rădăcinii. .Probabil ai udat prea mult,și nu ai un drenaj de aer Bun la radacina
 

Attachments

  • tmp_21802-Screenshot_2017-03-14-14-18-28-1792145472.jpg
    tmp_21802-Screenshot_2017-03-14-14-18-28-1792145472.jpg
    63 KB · Views: 14

Mago

Member
Exact ca in poza de mijloc se faceau si frunzele mele,dar totusi tin sa cred ca de la lumina,am facut testu de 3 ori,prea mare coiincidenta...
Problema am rezolvato punand un geam intre floare si panou,am mers cu el la 500w 12 ore si nu s-au mai ridicat varfurile in sus.
Acum nu stiu ce sa zic, parca prea seamana ce mi-sa intamplat mie cu ce e in poza.
 

gganjaabwoy

Active member
pai daca ai pus geamu si s-a remediat inseamna ca caldura era prea mare...ce ti-am zis eu de temp si umiditate?...a ca tu aveai max 27 de grade intr-un colt unde tii statia meteo ii altcv...daca aveai o sonda exterioara si o trageai la nivelul frunzelor te sarea de teij de grade...deci pana la urma tot high vpd ii problema nici de cum prea multa lumina...asa se dezinformeaza lumea si ajunge sa creada ca niste plante alungite o duc mai bine decat niste plante compacte care le-a nenorocit temp.
 
K

katadyn

Exact ca in poza de mijloc se faceau si frunzele mele,dar totusi tin sa cred ca de la lumina,am facut testu de 3 ori,prea mare coiincidenta...
Problema am rezolvato punand un geam intre floare si panou,am mers cu el la 500w 12 ore si nu s-au mai ridicat varfurile in sus.
Acum nu stiu ce sa zic, parca prea seamana ce mi-sa intamplat mie cu ce e in poza.

Dacă te uiți la poza din mijloc sub ea scrie root problems. Si eu am avut problema ăsta. .Nu am avut nici o legătură cu lumina sau căldură emanată ..Eu țin sa cred k de la prea multa apa. .rădăcinile nu se mai oxigenează cum trebuie
 

gganjaabwoy

Active member
gresit...problema cu caldura emanata tot ramane...poate sa fie si ce ai spus tu cataline...dar nici ce ai facut tu (marind gaurile de runoff) nu ai facut cinestie ce...daca vrei un sol aerat cu drenaj bun trebuie sa lucrezi la structura lui nu la gaurile de la runoff...
 

Latest posts

Latest posts

Top