What's new

Preludiu concurs 2018

narcox

Member
Gata băieți, maine este ultima zi a plantei. Nu mai are nici o noimă sa ard curentul. Sper sa fie acceptabila si recolta si gustul si high. Am inteles următoarele:planta are nevoie de atenție multa si eu i am oferit cât de mult se poate dar se pare ca cele 3 zile fara apa i au pus capac. Frunzele sunt lăsate. Ghiveciul este unul extrem de usor. Înainte îl luăm cu 2 mâini, acum zici ca e jucărie.
O sa incerc ca uscarea sa fie "profi" . Va voi tine la curent si cu un feedback, atat ca gust si stare si inclusiv, in urmatoarea saptamana referitoare la cantitatea culeasă.
Planta maine face 63 zile si 44 flower.
Planta din spusele celor de la rqs tine 8 săpt =56 zile. Chiar dacă ați spus că e irelevant , am zis totusi sa aveti o idee de cât de aproape eram sa scot ceva care era superb .
Poate , daca va mai exista o dată viitoare, cu siguranță greșelile nu se vor repeta.
Va multumesc enorm , în mod special, vasy , gantz si explo , m ati ajutat enorm. Nu se pune in discutie locul ocupat de mine in acest concurs , imi asum ultimul loc :tiphat:
 
Da fa man update (poza) daca tot ai participat ca ai avut o planta misto nu cred ca arata asa rau ,poate asa trebuie sa arate ,plantele isi pierd din vigoare la sfarsitul vietii e normal nu?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Am inteles următoarele:planta are nevoie de atenție multa si eu i am oferit cât de mult se poate dar se pare ca cele 3 zile fara apa i au pus capac.
Concluzia e ca plantele au nevoie de apa, nu de mai multa atentie. A mea de exemplu daca nu ar trebui sa o pozez mai mult de 3-4 vizite pe parcursul growului n-ar fi primit. Dar apa primeste. Ce ma mira in schimb e ca a mea e udata cam o data la 5 zile, ar tine si 6 fara probleme, si are un ghiveci de doar 1.4 L care un sfert e perlit si jumatate radacini deja. Un ghiveci mai mare ar trebui sa reziste mai mult, sau cel putin pe atat. Asta daca nu cumva ai probleme si cu temp si umiditatea.. altfel e greu de inchipuit o planta care nu rezista 3 zile fara udare. Imi amintesc o vreme cand plecam in concediu si nu aveam sistem de udare dar le lasam multa apa in tava si rezistau o saptamana (minim) chiar si asa. O singura data am reusit sa le omor cand am venit din concediu si am uitat (dupa) pentru inca 3 saptamani sa mai dau pe la grow. Dar am avut noroc ca erau gata de recolta, practic am pierdut cam o saptamana sau cat a fost de cand ramasesera total fara apa. Le-am fumat direct din planta si au fost mai buni mugurii aia decat multe incercari "ratate" de curing. Ce voiam sa zic e ca nu de atentie nu au nevoie. Daca au ce le trebuie ele isi vad de treaba. Si le merge mai bine decat te-ai astepta.
 

narcox

Member
Da fa man update (poza) daca tot ai participat ca ai avut o planta misto nu cred ca arata asa rau ,poate asa trebuie sa arate ,plantele isi pierd din vigoare la sfarsitul vietii e normal nu?
Nu imi explic de unde căderea asta . E ruptă și ni arată nici 30% cum arăta acum 5 zile . Și greutatea ghiveciului e dezamăgitoare
@explo , refuz sa cred ca e umid, aveam in ultima perioada 68-72% , temp la umbra 23 . Nu am adaugat perlit si cred ca asta a fost problema
Cu poze revin si dupa ce termin azi harvestul
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu are treaba cu perlitul. Tocmai, un sol fara perlit retine mai multa apa.
A avut acces la ea cineva care putea sa ti-o compromita?
 

narcox

Member
Nu are treaba cu perlitul. Tocmai, un sol fara perlit retine mai multa apa.
A avut acces la ea cineva care putea sa ti-o compromita?

Nu explo, chiar nu intra nimeni si sunt sigur de asta.
Am stat 2 ore la recolta. 133 grame ude . Aștept uscarea
Edit : am incercat sa fumez si nu ma pot, sunt prea uzi mugurii
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dar ce facusi man 2 ore la 133 gr ude? Le-ai pieptanat pistilii? Macar arata bine?

P.S. Eu am inceput sa ma ocup de pregatirile pentru cupa, asa ca update o sa il sar in acest weekend. Si in timpul cupei nu cred ca voi fi apt de condus vreo secunda, asa ca ramane pe weekendul celalalt. Oricum, stretchul s-a cam terminat, nu ma astept la mari modificari in perioada urmatoare. Sper insa sa fie mai cristalizate si bogate in muguri cand ajung pe la ele. :joint:
 
La ce cupa participi,e aici pe icmag?
 

Attachments

  • IMG_0709.jpg
    IMG_0709.jpg
    75.7 KB · Views: 24

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Explo tu Ce zici sa o pregătesc de recoltare?? Pe frunzele de lângă buzi Alea mai măricele sunt în proporție de 90 % maronii tricomi! Pe buzi dacă am un 2-3% maronii poate nici pe aia ! Majoritatea se văd milky lăptoși si un 10 % încă clear pe buzii principali! Crezi ca e timpul de topor?? Uitasem să zic ca pistili care au fost noi sau vestejit, dar nu s-au colorat, doar cei vechi au o culoare portocalie, cred că în jur de 50% sunt uscați si portocalii! După părerea mea mai are cam o săptămână maxim mai mult nu! Vreau sa îi fac un flush înainte de recoltare! Măcar!
Noroc! Ms!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Flush inainte de recoltare, daca te referi sa bagi multa apa prin sol, nu ajuta cu nimic si chiar dauneaza, pentru ca o vei culege mai uda decat e nevoie. Dar din planta nu scoti nutrientii asa, ci cu apa fara nutrienti pe parcursul a 2-3 saptamani.
Si eu cred ca mai are maxim o saptamana, dar as zice sa astepti pana pe la 10% tricomi amber pe bud. Avand mai multi clear decat cloudy, mai are de stat cel putin cateva zile.
 
Last edited:

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Scuze poate am scris greșit dar vroiam să zic ca pe buzi am un 2-3% amber,80% milky si un 7-8% clear! Dacă ajută o poză pot reveni cu una! Ms explo!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ce ma mira pe mine e ca ale tale sunt deja gata si a mea mai are ceva saptamani bune. Sper sa nu ma fii incurcat eu, dar la cum arata tricomii, cam jumatate clear, jumatate milky, mai au cel putin 3 saptamani. Iar daca m-am incurcat oricum nu am timp de cules in urmatoarele 2 saptamani, asa ca ce o fi o fi.

Da man, eu tot pana pe la 10% amber as spune ca e ok sa le lasi. Acum tu stii, poti sa si probezi un muguras sa vezi cum e acum si daca iti place.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Peste câteva zile îi dau topor! Mai exact pe la sfârșitul săptămânii ! Voi reveni si cu poze!!


picture.php
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu cred ca ar trebui sa fie mai maronii pistilii aia daca vrei sa scoti maximul din ea.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Bineînțeles că da! Dar cam așa aproximasem eu! Oricum prin ce a trecut mă cam îndoiesc să fie maximul!! Acu zic si eu ca tine ce o fi o fi! Mortăciune sunt! Puff Puff Pass :joint:
 

narcox

Member
Am recoltat mai devreme si nu imi pare rau deloc :)). Probabil recolta a avut de suferit.
Aveam 133 gr ude, am ajuns la 46, si cred ca o sa mai pierd 4-6 până se aude acel crack atunci cand rup din mugur.
Starea de high este genialaaa si ma tine vreo 2 ore .
Foarte încântat.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Update!
73zile!
162w!

#1

picture.php


#1


picture.php


Îmi lasă gura apă!

Happy 420 explo! Happy 420 Gantz!
Si Happy 420 la toată lumea!
:smoker: :tiphat:
 

Latest posts

Latest posts

Top