What's new

"Prajeala de mahoarca"

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Eu povesteam cum se simte la tinctura , care banuiesc ca se absoarbe mult mai repede in sange, fiind vorba de rasina dizolvata in alcool de concentratie foarte mare. La unt efectul apare mult mai tarziu (cu exceptia momentelor cand il consum pe stomacul gol - o diferenta apare aici si intre a manca untul ca atare sau intr-un preparat culinar - dar atunci efectul incepe sa se simta radiind parca din stomac si cuprinde incet incet intregul corp). Si eu las untul pe foc aproape o zi intreaga, sa scoata tot ce poate din trim sau bud, dar problema cu untul este ca nu prea e comod de consumat - nu pot spune ca ma innebunesc dupa gustul lui (in prajituri poate fi mascat cu alte condimente si arome) si nici dupa efectul prea 'full body'.

Exista si o problema mai ciudata cu tinctura asta - daca este destul de concentrata, nu o poti amesteca cu alt lichid pe baza de apa iar amestecul sa ramana limpede. Amestecand tinctura cu orice alta bautura se obtine un fel de solutie coloidala laptoasa si opaca, cu o usoara nuanta galbuie, iar peretii recipientului in care se face amestecul se acopera cu un strat subtire de rasina (ca o grasime) extrem de greu de curatat.

Are cineva o idee cum as putea scapa de acest neajuns ? Ma gandesc sa incerc o diluare a tincturii cu glicerina vegetala, in proportie de 1:1 , in felul asta fiind si mai usor de administrat oral, sublingual.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Dar de ce nu extragi direct in glicerina?

:moon: Aaaa ... buna intrebare.

Nu stiu pe unde citisem ca glicerina nu ar reusi sa dizolve tricomii in aceasi masura ca alcoolul etilic si ca s-ar pierde mult material in faza de filtrare. Dar daca tot ai adus vorba, chiar o sa incerc sa fac o incercare.

Aveti idee unde se gaseste glicerina vegetala curata, la pret bun ?

L.E. Un motiv pentru care nu prea imi place sa lucrez cu glicerina e faptul ca e asa de uleioasa si tine sa faca lipicios tot ce atinge.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
La magazinele "de bunatati", dar nu la cele din centru. Ma refer la cele orientate catre mancaruri si produse straine/bio etc. Eu am luat de pe net cu 20 lei litrul.
Si da, nu e la fel de eficienta ca alcoolul, nici ca untul, dar e destul de aproape de acesta. Avantajul e ca e vegetala si nu e amara, precum alcoolul. Si daca ma gandesc bine nici nu se evapora in timp.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cannabis Kills !!!

Cannabis Kills !!!

CannabisKills62.jpg
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
La magazinele "de bunatati", dar nu la cele din centru. Ma refer la cele orientate catre mancaruri si produse straine/bio etc. Eu am luat de pe net cu 20 lei litrul.
Si da, nu e la fel de eficienta ca alcoolul, nici ca untul, dar e destul de aproape de acesta. Avantajul e ca e vegetala si nu e amara, precum alcoolul. Si daca ma gandesc bine nici nu se evapora in timp.

Glicerina e buna, mai ales daca faci extractia la cald, mergand chiar pana la temperatura de decarboxilare. Totusi, nu recomand sa se mearga pana la 160 grade, ci poate pana la maxim 140 (pana aici am mers eu), sau mai bine, 120 grade, mai ales datorita inertiei termice mari (ramane prea mult la temperatura mare).
Si la 80 de grade merge bine, am incercat, dar decarboxilarea e partiala.

Eu am decarboxilat cantitati mici in glicerina, zeci de ml, in fripteuza, ca sa fie contact termic mai bun.

Nu pot sa spun ca ma dau in vant, te saturi de gustul ala dulce repede, mai ales ca nu e chiar... naturala, e un reziduu de la biodiesel sau sapun.

@hempfield: bune sfaturi despre lucrat cu alcoolul. Eu am facut de 3 ori evaporare, sa scot rasina, si dupa aia sa o incorporez in ulei. Prima oara am avut noroc, a doua oara am incercat sa vars dintr-un vas in altul cu flacara aprinsa (nu ca nu as fi stiut cum se face), si am zis ca o sa fiu extrem de precaut pe viitor. Am bulit 3 kile de alcool cu ocazia asta, noroc ca eram pe sfarsite.
A treia oara am uitat ce am facut a doua oara (eram cu gandul la hidromel), si am transvazat iarasi. Aproape am dat foc la bucatarie, m-am ales cu arsuri urate, etc. Plus ca am mai bulit si 4 kile de tinctura cu ocazia asta, am vopsit totul in verde, etc.

Si asta in conditiile in care am evaporator sub vid. Fara comentarii suplimentare. Prostia se plateste, mde...

Concluzie: hota, plita electrica, fara transvazare, fara tigari, fara foc deschis, materiale neinflamabile in jur cat se poate, si un cearsaf umed alaturi (atentie, eventualul foc nu se stinge cu carpe uscate sau cu apa!). Echipamentul de protectie nu strica, iar daca nu exista o masa de laborator cu faianta, atunci in mijlocul bucatariei, pe gresie, la 1m de orice altceva. Iar daca mai e si vreo butelie de gaz pe acolo, chiar si mai departe, sau scoasa afara.


Valabil si pentru alte materiale inflamabile. In tot cazul, daca nu e musai, mai bine nu repetati experientele. Ajunge o clipa de neatentie/uituceala/zapaceala, chiar si cand ai experienta.

Cititi inainte despre primul ajutor in caz de arsuri (nu glumesc).

Probabil ca e usor offtopic, dar ca sa fac un topic cu asta, e cam putin.
 

sznake

jarhead
Bay ce thread deprimant... si eu de cand tot spuneam ca iarba se fumeaza OCAZIONAL si RESPONSABIL. :tiphat:

Motivul pentru care e ilegala e tocmai asta: ca o buna parte din consumatori nu pot sa fie responsabili. In schimb exista oameni cu job-uri intelectuale, familisti, cu 1-2 copii care consuma UN JOINT (nu mai mult) odata la 1-2 saptamani. Asta inseamna RESPONSABIL.

Consumi zilnic iarba? Ai incercat sa consumi zilnic vodca?... Alcoolul e legal intocmai pentru ca procentul de consumatori ce il folosesc responsabil e mult mai mare decat la iarba.

Oricum, "prajeala de mahoarca" e ceva cunoscut nu e descoperita de explo si hemp acuma.. daca citeati cartile lui King si Rosenthal (pe care le tot recomandam inca de pe forumul vechi...) aflati ca pana si ei recomanda pauze de detoxifiere, mai ales daca ai bagat in tine joint dupa joint zilnic timp de ani de zile... maniacilor!
 
Last edited by a moderator:

SunnyDays

Member
Uau , daca am consuma iarba responsabil (odata la 1-2 saptamani) nici n-am avea nevoie de atata , o planta buna ne-ar ajunge pe tot anul , poate am planta mai multe pentru diversitate doar :peacock:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pana sa o aruncam
Am putea sa o fumam.. :)

Eu unul ma gandeam la consum responsabil ca fiind 1 joint pe zi, dar nu fac parte din familiile alea de intelectuali de care zice sznake. :muahaha:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Iresponsabilul din mine nu ma lasa sa arunc iarba crescuta cu atata truda. Ba chiar ma si imbie cu un cui in fiecare seara, inainte de culcare. Sau daca nu e loc de cui, macar o ciocolatica sau un biscuite cu cannabutter ori juma' de lingurita de tinctura.

Uite si un efect benefic : in ultimul an, de cand n-am ratat nici o zi fara un cui (cel putin), am reusit sa slabesc fara efort mai mult de 10kg. Tot in categoria 'prajeala' se incadreaza si asta ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
aia e deja "sugere".
putin paralel cu te spui tu, asta ma gandeam si eu atat aseara, cat si astazi de dimineata, de-ar fi vorba de iarba de calitate indoielnica sau care arde nasol, as arunca si renunta fara prea mari pareri de rau. dar cand e vorba de asa parfum, asa high si ardere perfecta, parca e un rasfat. adica, o buna perioada din viata am considerat un trabuc ca un rasfat, si acusi sa refuz mugurii astia, ca-mi fac rau? oare?
 

sznake

jarhead
Cum s-o arunci???.. precum am zis.. RESPONSABIL. :) Si fara produse derivate precum hash-uri, uleiuri si tincturi... IARBA. BUNA. De MAXIM 7%. O zice si DJ Short!! in cartea "Cultivating quality cannabis".

Din punctul meu de vedere, virtutile unei ierbi SAVURABILE sunt urmatoarele:
- MIROS AROMAT & GUST PLACUT
- FUM LIN pe gat
- Efect de HIGH & tarie maxim 7%(!) --> te poti bucura linistit de aroma si gustul fumului fara sa te pui in cap aiurea

Cand experimentezi cu bho-uri, hash-uri si alte nebunii din plante cu tarie si compozitie nedeterminata, iti dai seama ce iese.. efectele le cunoasteti.

Si mai cititi si voi o carte din cand in cand ca chestiile astea nu le sustin eu, le-au spus niste veterani iubitori ai plantei. E pacat ca iarba aceasta medicinala a devenit obiectul perversiunii unei culturi suburbane de gangsteri, traficanti si ******* pentru care nu conteaza subtilitatile, rafinamentul sau echilibrul. Pentru ei E UN BUSINESS, nu conteaza decat maximizarea tariei si a profitului ca apoi sa se poata sparge in figuri cu banii si masinile lor in videoclipuri de doi lei cu femei consumabile imbracate cu o atza...

Din orice lucru, ce-i mult STRICA. PUNCT.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si-am citit si carti, dar ghici de ce am mai uitat din ele, mai ales partile ce pareau neimportante la acel moment, ca acestea.
Mai ma gandeam si cat mi-a luat sa ajung la plante de calitatea si potenta asta asta, cum ar fi sa o iau in directia opusa si sa caut plante cu high domol.
 

sznake

jarhead
Pai e treaba voastra ce bagati in voi si cu ce tarie, dar atunci nu inteleg de ce va plangeti de efectele negative?... :tiphat:

Btw, cred ca si prea mult sex poate duce la pierderi de memorie.. :D
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
De la ce gramaj in sus se numeste abuz ? Foarte serios intreb : cine poate spune unde este linia de separare intre consum responsabil si exces ?

Am enumerat efecte negative, dar daca nu fumez seara cu o ora inainte de culcare un cuisor, a doua zi cand ma trezesc simt ca m-a calcat tractorul toata noaptea.

Btw, cred ca si prea mult sex poate duce la pierderi de memorie.. :D

Cu aceasi persoana sau ... ? :thinking:

Ce-i drept unii incep sa le piarda sirul :biggrin:
 

eska

Member
pai ar fi interesant sa spuneti si ce vechime aveti voi astia care va ingrijorati si la ce cantitate de iarba ati ajuns sa consumati pe zi
 
Top