What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

"Prajeala de mahoarca"

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dupa indelungi discutii cu hempfield pe chat am decis sa deschidem acest thread, unde se pot discuta efectele negative suferite de noi personal sau de cei apropiati. (NU POVESTI DIN AUZITE!)

Acusi, cum m-a distrus pe mine iarba:

-Memoria a luat-o la vale. Daa!
-Pofta de mancare nu vine decat dupa un cui.
-Activitatile sunt mult mai interesante cand e si un cui aprins. Adica fara nu prea mai sunt interesante. Iar cele care nu se impaca cu cuiul nu prea mai sunt..
-Digestia este incetinita cand fumez mult. (de aceea am decis sa nu mai mananc nimic "greu" pentru stomac, nu ca mi-as fi dorit eu sa mananc asa ceva, dar, oricum..)
-Mai raman din cand in cand blocat privind prin ceva sau cineva.
-Din lene sau cine stie ce alt motiv, observ din ce in ce mai putine detalii din jur in viata de zii cu zi. De cateva ori a trebuit sa fac apel la subconstient pentru a imi aminti ceva detalii care in mod normal le-as fi stiut la secunda, chiar si dupa ce treceau cateva luni. Acum imi ia zile sau saptamani sa imi amintesc.

SI MAI SUNT SI ALTELE CU SIGURANTA, DAR LE-AM UITAT! MAI COMPLETEZ PE PARCURS.

Acusi asteptam sa apara si hemp, ceva pareri, si poate dupa aceea o sa incercam sa aflam daca efectele astea trec dupa o pauza indelungata, sau sunt ireversibile.

Si daca nu merge, ne dam cu biserica si incepem sa cantam ca dragonu: :muahaha:
http://www.youtube.com/watch?v=hfbmkPd53Jc
[YOUTUBEIF]hfbmkPd53Jc[/YOUTUBEIF]
 
frate nu vreau sa afirm ca iarba e neaparat buna dar totusi dragonu ala .. care oricum niciodata nu mi s'a parut ca "canta" muzica era un distrus care a bagat in el toate cacaturile , de asta a ajuns asa dereglat si vai de capu lui , din cauza prostiei lui nemarginite. E adevarat ca pe termen lung nu e tocmai buna pentru ca iti afecteaza memoria dar nu in halul in care abereaza el in melodia aia. eu am luat pauza de la spliff aproximativ un an si pot sa spun ca dupa ce mi'a iesit cat de cat din organism eram "ca nou". deci chestia asta o cred doar pustanii de 14 ani sau cei care sunt atat de smecheri incat sa nu se rezume doar la spliff si sa ajunga la seringi si cacaturi. parerea mea e ca orice consumat in exces nu e benefic, iar daca un individ e atat de prost incat sa consume tot felu de substante dinastea cool gen cox si plm pe langa iarba e problema lui, nu e vina mahoarcei. repet, si eu resimt oare cum multe din efectele ce le'a mentionat exploziv dar cred ca totusi tine de moderatie si de psihicul fiecaruia.

le : dragonu vezi doamne s'a dat pe credinta, hahaha mi'e greu sa cred ca un om cum era el poate fi schimbat doar de niste vorbe ale unor calugari sau ce or fi aia, eu cred ca aia au bagat in el ceva sa'i spele creieru. ps : sunt credincios intr-o oarecare masura, insa nu prea cred in biserica si preoti cu masserati.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Au trecut ceva ani de cand bag 'mahoarca' zi de zi, fie la joint, fie la vapo, mai rar la narghilea si uneori sub forma de produse ingerabile.

Beneficii cu siguranta sunt, nu le contest, insa in ultima vreme, asa inceput sa am serioase dubii si sa incep sa imi pun intrebari referitoare la efectele consumului regulat, pe termen lung. Iar cand am discutat cu explo despre ele au inceput sa se tranforme din intrebari in certitudini iar asta ma cam sperie un pic.

Printre efectele cele mai 'grave' s-ar numara :

- Paranoia extrema (posibil si cu ceva accente schizofrenice, dar n-am nici cea mai idee daca e corect ce spun). Am avut cateva episoade de paranoia care m-au ingrozit de-a dreptul, si asta in conditiile in care sunt obisnuit sa bag un mega-cui si pe urma sa imi vad de treaba.

- Alimentatia ne-echilibrata ce duce la probleme digestive , unele chiar foarte neplacute. Nu o data mi s-a intamplat sa mananc un ciorchine intreg de banane, urmat de cateva sandwich-uri, gramezi de dulciuri si tot ce imi mai cadea la indemana. Ce chinuri au urmat dupa, numai eu stiu.

- Probleme cu rinichii , mai ales in cazul consumului de produse ingerabile (brownies, crackers, ciocolata, evident toate cu cannabutter). Am gasit pe net destule marturii ale unor consumatori care acuzau probleme renale , accentuate mai ales dupa consum.

- Pierderea memoriei pe termen scurt ;

- Reducerea abilitatii de a vorbi in limba engleza (desi acum ceva vreme o vorbeam destul de bine);

- Modificarea in rau a vietii sexuale (cine mai are chef de sex cand la TV sunt atatea canale cu desene animate - exagerez desigur, insa nu o data mi s-a intamplat sa ma trezesc in toiul actiunii intrebandu-ma "aaa ... ce faceam ?" )

Ar mai fi alte nenumarate simptome, pe langa cele enumerate de explo mai sus, dar nu cred ca are rost sa facem o lista. Cu siguranta ca multi dintre voi veti constata la randul vostru ca ceva s-a schimbat , si nu neaparat in bine.

Asa ca pentru o perioada voi face si eu o pauza (n-am mai fumat de vreo doua zile si parca nu imi gasesc locul) pentru a confirma sau nu indoielile care ma apasa.

Asta nu inseamna ca voi renunta sa cresc aceasta planta (desi am constatat ca si acest lucru are un efect negativ asupra vietii sociale, preferand sa stau in growroom si sa am grija de plante decat sa ies cu baietii la bere) dar ma voi stradui sa o folosesc doar atunci cand este cazul, in scop medicinal.

P.S. Eu cu biserica nu o sa ma dau decat atunci cand va fi cazul sa imi cante Prohodul.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nici eu nu las iarba, ca mi-e ca uit unde am pus-o. :D

De paranoia uitasem sa zic! Bine punctat hemp.

aaa... ce faceam? :laughing:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Acum depinde si de ce concentratie de THC, respectiv CBD se gaseste in fiecare strain. Majoritatea au cu mult mai mult THC decat ar putea fi contracara ceilalti canabioizi.

Dar asta nu schimba cu nimic lucrurile. Orice abuz iti schimba viata. Chiar si un abuz de fericire.

:2cents:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
E grava treaba, tre sa plecam in cautarea lui CBD.. unde setez gps-u?
pana una alta, de ceva timp m-am pus pe mancat seminte de cannabis zilnic, in locul unei parti din ratia de nuci. ar trebui sa fie mai concentrate in nutrienti decat majoritatea nucilor si alunelor, oricum, plus aportul de acizi esentiali care nu e de neglijat.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ca tot ai adus vorba de consumul de seminte de cannabis (norocosi cei care au atatea incat sa le manance), de ceva vreme consum si eu seminte de canepa decorticate (cam 20-30g zilnic). Pretul insa mi se pare foarte mare (~50RON pentru 380g ) pentru acest produs si ma intrebam cat de potrivite ar fi pentru consum uman semintele de canepa care se gasesc la pet-shop-uri ( la Hornbach se gasesc la 3-4 RON /kg sau ceva in genul asta).

Or fi indopate cu ceva pesticide ? Pe samanta nu cred ca a ajuns nimic, pentru ca sunt destul de bine protejate in teaca lor, dar cine stie ce or fi absorbit de-a lungul vietii.
 

pi27

Member
Foarte bine a punctat explo in primul post, as adauga si faptul ca se mai intampla sa nu traiesti prezentul, tot timpul iti zboara mintea la ceva, multe ganduri etc.

Oricum, parerea mea este ca iarba din zilele noastre este too fucking strong. Corect?

In ultima vreme n-am mai fumat iarba puternica, am dat-o pe hash mai mild, si am zis ca toate soiurile pe care le voi fuma de acum incolo nu vor depasi 10% THC, preferabil un 8% :) Am mai fumat din acestea, high-ul este foarte fain, te poti misca, mintea functioneaza, in mare totul este ok. Va recomand sa faceti la fel.
 
Am ascultat pe repeat melodia lu distrusu ala o noapte intreaga si mam tot intrebat daca is eu de vina ca fumez prea mult sau distrusu ala da vina pe iarba pentru tot ce a bagat el.
Oare sa se termine aici frumosul drum in lumea lui MJ , si sa trebuiasca sa ne bagam pwla in ea ca sa nu inebunim , ma adresez celor ce fumeaza mai zilnic .
Eu unu mas lasa si maine daca as gasi ceva de facut care sa`mi distraga atentia de la ea dar parca orice lucru merge mai bine facut cu mj.....
 

vasile

Well-known member
Veteran
Ok, cu toate ca nu sunt unul dintre cei mai de succes grower de pe aici o sa imi zic si eu punctul de vedere. Am inceput sa fumez prin 2005-2008 ~o data la 2 saptamani, de prin 2008 am inceput sa fumez zilnic pana in 2011, din 2011 pana in prezent fumez cam 0-6g pe luna.

Efectele negative resimtite de mine sunt:
- Dificultate in concentrare si gasirea cuvintelor, de multe ori (Chiar de prea multe ori)cunosc un lucru insa imi este greu in a il descrie, ajung la un moment cand vreau sa vorbesc despre ceva insa nu imi pot gasi cuvintele.
- Memorie fututa pe termen scurt, daca stiu ca tre sa fac ceva am inceput sa notez acel lucru, pentru ca stiu ca o sa il uit. Un alt exemplu ciudat a fost cand n-am mai intrat pe forumul asta 2 ani si cu toate ca stiam bine multe chestii de pe aici uitasem lucrurile de baza (Ph-ul la care planta e stabila, temperatura, umiditatea etc.) si a trebuit sa le iau de la capat.
- Sanatatea fizica e ok, gogu se scoala, plamanii sunt ok insa stomacul este futut maxim de cate cacaturi am bagat in el cand eram spart (aici e si vina mea), futut insemnand ca daca nu mananc din 2 in 2 ore ceva usor ca sa imi stabilizeze concentratia gastrica din stomac o iau razna de la dureri, se poate vindeca doar cu operatie, n-o sa ajung acolo momentan.
- Dificultate in a vorbi cu o persoanele: Nu stiu daca persoanele cu care vorbesc eu de obicei sunt plictisitoare insa de multe ori vorbesc cu ele si nici nu le iau in seama, nu le ascult, zic "Da, da.." fara sa ascult ce spun.


De ceva timp am inceput sa iau suplimente (lecitina, psyllium, omega 3, silimarina, spirulina) in proportii foarte mici, nu stiu daca e placebo insa ma simt cat de cat mai bine.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Acusi, ca s-au strans mai multi care ne confirma suspiciunile, exista si cineva care n-a observat (inca) nici o problema desi fumeaza de cativa ani?

Si intrebarea 2: Ce facem? Ne lasam de tot? Gasim alta varianta?

Si inca un efect advers deranjant de care uitasem:
-cand is spart tare tare tare, uneori simt ca un BANG in cap care parca taie toate legaturile intre sinapse pentru o secunda, efectiv creierul nu mai este conectat cu nici un senzor in acel timp. Un fel de out of body experience ce dureaza prea putin, dar lasa multe semne de intrebare dupa. Si clar, dupa ce trece treaba asta, ramane o mare paranoia si un sentiment general de "WTF??!"
 
odata luat de mana cu MJ greu e sa o lasi de tot... sa lasam oare generatia tanara sa o incerce ei si pt noi deoarece noua ni s-a terminat sezonu ierburilor ?
 
A

Avaible

Lasa tu toate generatile, si sa ne spui si noua ce si cum , intre timp eu i dau cu fum !
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Si daca tot am ajuns sa discutam despre efecte adverse, va invit pe toti sa povestiti intamplari de genul asta, in care iarba v-a creat discomfort sau neplaceri si totodata sa incercam sa facem si un fel de top al celor mai 'pacatoase' strainuri.

La mine pe primul loc, de departe se afla BlueBlerry. Pe cat de plapanda pare iarba asta, pe atat de parsiva este. Fumezi, ai impresia ca esti chill si relaxat si de o data te trezesti ca ai cele mai paranoide ganduri in cap si ce-i mai rau este ca totul pare atat de real. De fapt perceptia lucruilor care se intampla in jur este profund alterata, dar nu in mod evident, ci subtil, dar suficient cat sa fi ferm convins ca ai luat-o razna.

Sa va dau un exemplu concret: saptamana trecuta mi-am rulat un cuisor frumos de BlueBerry (cam 0.4g) cu gandul sa-l fumez inainte de culcare. L-am aprins si am pufait cam jumatate din el si aducandu-mi aminte ca mai am ceva de facut, l-am lasat sa se stinga, apoi l-am pus intr-un coltisor stiut doar de mine pe terasa si m-am dus sa-mi termin treaba. Dupa nici 30 de minute m-am intors sa termin cuiul si cand dau sa-l iau de unde il lasasem, ia-l de unde nui : cuiul disparuse ! Bricheta ramasese la locul ei, exact in locul unde o pusesem, chiar langa cui.

M-am gandit ca poate din greseala l-am dat pe jos , asa ca am luat o lanterna si am inceput sa-l caut, mai intai aproape de locul unde il lasasem si apoi din ce in ce mai departe, pe o raza de aproximativ doi metri, dar cuiul nu l-am gasit.

Si m-a luat o paranoia in momentul ala : eram ferm convins ca cineva m-a vazut fumand si a venit pe ascuns si mi-a luat cuiul sa-l aiba ca dovada. Incercam sa-mi alung paranoia din cap, dar faptul ca nu il gaseam de nici un fel nu ma ajuta deloc.

A doua zi , pe lumina, m-am apucat iar sa caut cuiul. Si da-i si cauta-l, am intors totul pe terasa, am cautat inclusiv sub pernnele de pe scaune , in toate ungherele unde s-ar fi putut ascunde ceva, dar evident cuiul disparuse. Cu toate ca efectele lui trecusera de mult, paranoia devenea din ce in ce mai mare , devenea o stare permanenta care ma impiedica sa gandesc limpede.

Pe seara, stand pe terasa si savurand un pahar de limonada, imi cad ochii pe o mica crapatura la marginea terasei si cand ma apropii, ghici ce gasesc acolo: jumatatea de cui ramasa, cazuta in picioare, cu filtrul in jos, intr-o crapatura de nici 1 cm latime.

In secunda urmatoare panica s-a transformat intro intensa stare de bucurie, dar a revenit in forta, sub alta forma, dupa ce am terminat si cealalta jumatate de cui.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
tot pe bb patesc si eu tot mai des BANG-urile de care aminteam mai sus. Cred ca este vorba de strainurile ce au mai mult THC si mai putin CBD care sa-l pondereze.

Si ca tot s-a ajuns aici cu discutia: ce strainuri cu mai mult CBD ati fumat? Au fost efectele mai putin daunatoare decat la strainurile normale?
 
Last edited:

FiltruFRATE

Member
Pierderea motivatiei, tratarea unor lucruri si fapte intr-un mod mai superficial decat ar fi fost cazul, conditionare/reflex ("ce bine ar fi mers acum un cui!"), pauze in discurs sau mici probleme in exprimare si o atentie deficitara in general, stari melancolice spre depresie atunci cand sunt sub inflenta. Aceste simptome dispar la consumul usor (cantitati mai mici) sau atunci cand fumez mai rar, lucru pe care vi-l recomand.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pierderea motivatiei - asta e o exprimare mai plastica pentru lene ? Te referi la pierderea motivatiei atunci cand consumi sau in totalitate, chiar si atunci cand nu esti fumat ?

Mi s-a intamplat si mie in ultima vreme sa am de facut ceva si sa ma intreb "dar chiar merita efortul de a face chestia aia ? e absolut necesar ? va folosi cuiva ?" si de multe ori unul dintre raspunsurile la intrebarile astea ma facea sa renunt. Culmea e ca la mine atunci cand fumam sau bagam la vapo, indiferent de strain, motivatia era mult mai puternica - chiar nu mai imi veneau intrebarile alea in gand.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
bine zici, tre sa scot si eu vape-ul de la pastrare o vreme, inainte sa ma las de iarba.
 
I

imajestic

Si daca tot am ajuns sa discutam despre efecte adverse, va invit pe toti sa povestiti intamplari de genul asta, in care iarba v-a creat discomfort sau neplaceri si totodata sa incercam sa facem si un fel de top al celor mai 'pacatoase' strainuri.

La mine pe primul loc, de departe se afla BlueBlerry. Pe cat de plapanda pare iarba asta, pe atat de parsiva este. Fumezi, ai impresia ca esti chill si relaxat si de o data te trezesti ca ai cele mai paranoide ganduri in cap si ce-i mai rau este ca totul pare atat de real. De fapt perceptia lucruilor care se intampla in jur este profund alterata, dar nu in mod evident, ci subtil, dar suficient cat sa fi ferm convins ca ai luat-o razna.

Sa va dau un exemplu concret: saptamana trecuta mi-am rulat un cuisor frumos de BlueBerry (cam 0.4g) cu gandul sa-l fumez inainte de culcare. L-am aprins si am pufait cam jumatate din el si aducandu-mi aminte ca mai am ceva de facut, l-am lasat sa se stinga, apoi l-am pus intr-un coltisor stiut doar de mine pe terasa si m-am dus sa-mi termin treaba. Dupa nici 30 de minute m-am intors sa termin cuiul si cand dau sa-l iau de unde il lasasem, ia-l de unde nui : cuiul disparuse ! Bricheta ramasese la locul ei, exact in locul unde o pusesem, chiar langa cui.

M-am gandit ca poate din greseala l-am dat pe jos , asa ca am luat o lanterna si am inceput sa-l caut, mai intai aproape de locul unde il lasasem si apoi din ce in ce mai departe, pe o raza de aproximativ doi metri, dar cuiul nu l-am gasit.

Si m-a luat o paranoia in momentul ala : eram ferm convins ca cineva m-a vazut fumand si a venit pe ascuns si mi-a luat cuiul sa-l aiba ca dovada. Incercam sa-mi alung paranoia din cap, dar faptul ca nu il gaseam de nici un fel nu ma ajuta deloc.

A doua zi , pe lumina, m-am apucat iar sa caut cuiul. Si da-i si cauta-l, am intors totul pe terasa, am cautat inclusiv sub pernnele de pe scaune , in toate ungherele unde s-ar fi putut ascunde ceva, dar evident cuiul disparuse. Cu toate ca efectele lui trecusera de mult, paranoia devenea din ce in ce mai mare , devenea o stare permanenta care ma impiedica sa gandesc limpede.

Pe seara, stand pe terasa si savurand un pahar de limonada, imi cad ochii pe o mica crapatura la marginea terasei si cand ma apropii, ghici ce gasesc acolo: jumatatea de cui ramasa, cazuta in picioare, cu filtrul in jos, intr-o crapatura de nici 1 cm latime.

In secunda urmatoare panica s-a transformat intro intensa stare de bucurie, dar a revenit in forta, sub alta forma, dupa ce am terminat si cealalta jumatate de cui.

thru story
 

Latest posts

Latest posts

Top