What's new

Πρώτο grow περιμένω τις γνώμες σας

hazenberg

Member
Αυτά που έχω διαβάσει για το flush φίλε gert είναι πώς είναι απαραίτητο πρώτα απ'όλα για το φυτό αν θες να πετύχεις μια επιθυμητή γεύση και οσμή χωρίς να εμποδίσουν αυτό τα δίαφορα υπολείματα που υπάρχουν στις ρίζες απο τα λιπάσματα κλπ...στο flush νομίζω πώς πρέπει να ποτιστεί το φυτό με νερό ίσης ποσότητας με τη ποσότητα του χώματος στη γλάστρα.Μέχρι να βγεί το νερό απο τις τρύπες της γλάστρας...αυτά ξέρω αν ήξερα περισσότερα δεν θα ρώταγα!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Εγώ flush κάνω μόνο στο χέσιμο, αφού πάντα είχα μια υποψία ότι είναι μούφα η ιστορία με το ξέπλυμα...
 

Gert Lush

Active member
Veteran
Ορφέα, και εγώ το ίδιο!
Αν και καμμιά φορά αναρωτιέμαι μπας και μπερδεύει ο κόσμος το Haze με το Χέζω, και σου λέει μετά θα θέλει οπωσδήποτε flush... ;)

=========

hazenberg, το flush δεν σε αφορά, ισχύει μόνο για όσους κάνουν υδροπονική καλιέργια με χημικά λιπάσματα, οπότε τις τελευταίες μέρες βάζουν σκέτο νεράκι για να ξεπλύνουν τα χημικά. Άμα καλιεργείς σε χώμα με Βιο-λιπὰσματα, δουλεύει αλλιώς το πράγμα, και δεν υπάρχει ανάγκη.

Ούτως ή άλλως, αυτά είναι ψιλά γράμματα, και έχεις άλλες, πιο άμεσες έννοιες.
Πχ, κλώνους πήρες ακόμα απο τα Hazes; Το ballast το έβγαλες από το grow-tent;
 

hazenberg

Member
Ευτυχώς που το ανέφερες γιατι εχθές δεν πρόλαβα να ρωτήσω,όταν σβήσουν τα φώτα σκοπεύω να κάνω το κορφολόγημα μπόρω να χρησιμοποιήσω μετά τις κορυφές για το πείραμα με το φύλο να δω τι είναι?και κάτι ακόμη εκεί που θα κόψω να το τηλίξω με κάτι ή να το αφήσω έτσι να ξανά αναπτυχθεί?
 

hazenberg

Member
το μπάλαστ το έβαλα σε κούτι αδιάβροχο πάνω σε σκαμπο... :)

πάντως για το ξέπλυμα τέλος πάντων όπως λέγεται έχω ακούσει πόλλους να λένε πως κάνουν και σε χώμα...είναι κάτι ανάλογο μπόρεις να μου εξηγήσεις?πότε ρίχνεις τόσο νερό ώστε να βγαίνει απο κάτω?
 

Gert Lush

Active member
Veteran
Κόψε ωστε να αφήσεις 4-5 κόμβους πάνω στο φυτό. Δεν χρειάζεται να το τυλίξεις με τίποτα.

Τα κλωναράκια που θα κόψεις βάλτα με λίγο rooting-compound ή rooting-gel σε cubes, που να είναι ίσα-ισα νωπά. Αν είναι βρεγμένα θα σαπίσουν οι κλώνοι. Τα βρέχεις, και μετα τα στραγγίζεις ίσα-ισα να βαστάν ελάχιστη υγρασία. Αν έχεις και κανα καλυμένο propagator να βαστά την υγρασία, τόσο το καλυτερο. Μετά τα βάζεις κάτω από δυνατό λευκό φως φθορίου, ή στο tent, αλλά όχι κοντα στα λάμπα. Γίνεται και με απλό χώμα, αντι για cubes, αλλά με τα cubes ειναι πιο εύκολο.

Αν είσαι πόλη, πήγαινε ρώτα σε grow-shop, θα σου πουν τί χρειάζεσαι.

Αν δεν έχεις τους κύβους έτοιμους, μπορείς να κρατήσεις τους κλώνους για λίγες μέρες σε ένα ποτήρι νερό. 1/4 ασπιρίνης σε ένα λιτρο νερό καμιά φορά βοηθάει να ριζώσουν αν δεν έχεις rooting-gel.

Υποθέτω οτι διαβάζεις Αγγλικά, μιας και διάβασες για τα flush. Ψάξε υπάρχουν πολλοί οδηγοί για το κλωνάρισμα.

Καλή επιτυχία!
 

Gert Lush

Active member
Veteran
το μπάλαστ το έβαλα σε κούτι αδιάβροχο πάνω σε σκαμπο... :)
Και ο θεός βοηθός.
Πάντως είναι άσχημη ιδέα, άσε που ανεβάζει και την θερμοκρασία. Ελπίζω το αδιάβροχο κουτί σου να μην είναι soft πλαστικό, θα λιώσει.
Επίσης αν το ballast υπερθερμανθεί, μειώνεται η ζωή του και μπορεί και να καεί.
Μη πείς οτι δεν στά 'παμε.

πάντως για το ξέπλυμα τέλος πάντων όπως λέγεται έχω ακούσει πόλλους να λένε πως κάνουν και σε χώμα...
Τότε ρώτα τους «πολλούς».
Εγώ δεν το κάνω και ούτε το συνιστώ.
 

orfeas

Active member
Veteran
Αυτό που δεν λένε όμως είναι το τι γίνεται με μια γλάστρα πνιγμένη στο νερό σε μια φάση που το φυτό δεν τρελαίνεται και τόσο για νερό, πόσο μάλλον για πολύ νερό...
 

astrix

Member
ξεπλυμα εγω κανω καθε δευτερο ποτισμα περιπου καθε εβδομαδα εγω ομως το κανω γιατι ριχνω χημικα σε χωμα και δεν θελω τα καψω,
και ο αλλος λογος ειναι για τα αλατα και οταν λεω ξεπλυμα εννοω ριχνω 5 λιτρα νερο το 1 λιτρο φευγει απο κατω ολα αυτα στο flowering.
γιατι οπως ειπε και ο ορφεας "σε μια φάση που το φυτό δεν τρελαίνεται και τόσο για νερό, πόσο μάλλον για πολύ νερό... "
εγω απο οτι ειδα ομορφα τα φυτακια σου αλλα τα αφηνεις να κρεμανε τα φυλλα μην το κανεις συνεχεια !!
 

hazenberg

Member
Εδώ είναι μερικές φωτό με pistils απο το auto,το topping που έκανα το ενα haze είναι μικρούλι ακόμα θα του κάνω κορφολόγημα σε καμιά εβδομάδα...επίσης εδώ είναι μερικές φωτό απο το το χώμα του auto και του ανεπτυγμένου haze,μήπως χρειάζονται μετεμφύτευση σε γλάστρα με περισσότερο χώμα(οι γλάστρες είναι 30αρες κ είναι τα 2/3 γεμάτα με light mix)..?το νερό του ποτίσματος είναι αρκετό όταν κάτω απο την επιφάνεια του χώματος το χώμα είναι νωπό διαρκώς?..sorry για τις πολλές ερωτήσεις...



picture.php



picture.php




picture.php




picture.php



picture.php
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
ήπως χρειάζονται μετεμφύτευση σε γλάστρα με περισσότερο χώμα
20 λτ χώμα είναι υπεραρκετά για τα αύτοματα και μια χαρά -προς το παρόν τουλάχιστον- για το haze

το νερό του ποτίσματος είναι αρκετό όταν κάτω απο την επιφάνεια του χώματος το χώμα είναι νωπό διαρκώς?
Ναι άμα μιλάς για 2-3 εκατοστά κάτω. Μια χαρα φαίνονται τα φυτά σου δεν θα ανησυχούσα για παραπάνω νερο



Λιπάσματα ρίχνεις στα φυτά;
 

hazenberg

Member
Ρίχνω biobizz.Στο auto άρχησα τώρα το top-max k bio-bloom+τα άλλα(bio-grow κ heaven)!! :)
 

Gert Lush

Active member
Veteran
Φίλε hazenberg, δεν θέλω να σε πανικοβάλλω, αλλά είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι το Northern Lights σου είναι αυτόματο;
Ρωτάω γιατί δεν είναι φυσιολογικό σε τριαντα-τόσες μέρες να είναι έτσι ένα αυτόματο, έπρεπε να είχε δείξει πολύ περισσότερη ανθοφορία!
Οι ύπεροι (pistils) που φαίνονται στις φωτό σου, είναι τα λεγόμενα pre-flowers, και θα φαίνονταν έτσι κι αλλιώς ακόμα και σε κανονική, μη-αυτόματη ποικιλία, τύπου NL (στα Haze αργούν να δείξουν περισότερο).

Αν δεν αρχίσουν να αναπτύσονται υπερβολικά ταχέως μέσα στις επόμενες λίγες μέρες, εγώ θα έλεγα οτι 100% ΔΕΝ είναι αυτόματο.

Είμαι περίεργος τί έχουν να πουν οι υπόλοιποι...
 

Gert Lush

Active member
Veteran
κάπως έτσι ?

:D Έτσι ακριβώς! LOL

Όπως βλέπεις το γαμάει αυτόματα, προς θεού μην πάμε ποτέ σε κανα (αλλο) site που να μιλάει για κάνναβη.
Κοπρόσκυλα! ;)
 

Gert Lush

Active member
Veteran
The revolution will not give your mouth sex appeal,
...
The revolution will put you in the driver's seat.

Τώρα, πόσοι θέλουν να είναι in the driver's seat, αντί να αραδιάζουν δικαιολογίες, άλλο θέμα... :tongue:



Τέσπα... ας τα αφήσουμε για το καφενείο, και να δούμε εδώ τί γίνεται με το «αυτόματο» του φίλου.
 

ganja_hasi

natural mystic
ICMag Donor
Veteran
Γκερτ, πήγαινε μια στην Μερτσέντες και πες τους πόσο ωραία αυτοκίνητα βγάζει η Μπε εμ βε..δε θα προλαβαίνεις τις σαμπάνιες :D
 

Gert Lush

Active member
Veteran
Άσε φίλε, έχω λουστεί κάτι σαμπάνιες... ούτε η Natalie Wood νάμουνα.

Το φυτάκι εδώ πώς το κόβεις;
Αυτόματο τόσες μέρες κι ακόμη να αρχίσει ανθοφορία;
 

Latest posts

Latest posts

Top