What's new

Πρώτο grow περιμένω τις γνώμες σας

Fruzzle

Member
Πολυ ωραια φαινονται παντως! Καλοπιωτα. Κριμα που το ενα autoflower δεν γυρισε απο μονο του. Τετια λεγομενα υπαρχουν γενικως και ακομη σνομπαρουν τα αυτοματα ορισμενοι σε πολλα φορουμ. Ακομη παντως εχουν αρκετο μελλον μελετης μεχρι να τελειοποιηθουν!
 

antartist

Member
Εχεις δίκιο φιλε Antartist οι κορμοί νομίζω πως έγιναν έτσι επειδή μου ξέφυγαν προς τα κάτω οι θερμοκρασίες για ενα διάστημα και τους εκανα κ ενα φλασάρισμα που μάλλον δεν χρειαζόταν γιατί το χώμα ήταν LightMix και μου έφυγαν όλα τα θρεπτικά....

Aπό λιπασματάκι τίποτα;
 

hazenberg

Member
Tη σειρά της BioBizz έβαλα αλλά σε λιγο πιο χαλαρο προγραμμα ομως...τα haze που θελουν κανα 2μηνες περιπου λεω να τους ριξω μερικες φορες ακομα στο νορθεν σταματησα γτ μ φενεται πως κοντευει η ωρα του...
 

antartist

Member
Έχουν υποστεί αρκετά μεγάλο στρες έδω που τα λέμε και αναρωτιέμαι κατά πόσο το λίπασμα μπορεί να αποδόσει σε αυτή τη φάση.
Απλά άστα να τελειώσουν θα σου έλεγα, χωρίς πολλά-πολλά.
Θα μπορούσες να γυρίσεις και το φώς 11/13 για να επισπεύδεις...
 

hazenberg

Member
Εγω τα βλέπω μέρα με τη μέρα χειζ να ανπτυσονται και ν φουντωνουν ολο κ περισσοτερο!!
 

tjo

life gardener
Veteran
Εγω τα βλέπω μέρα με τη μέρα χειζ να ανπτυσονται και ν φουντωνουν ολο κ περισσοτερο!!

κάνε ότι νομίζεις αλλά μη ρίξεις άλλο λίπασμα..αν το κόψεις 5 μέρες πάνω,5 κάτω δεν έχει και πολύ σημασία. στο φινάλε απ τη στιγμή που δεν έχουν φύλλα δεν έχουν και στόματα,το λίπασμα στη φάση τους είναι ότι πιο άκυρο μπόρεις να κάνεις..
 

hazenberg

Member
Το νορθεν σίγουρα δεν χρειαζεται κάτι σε αυτή την φαση αλλα τα χειζ ρε παιδια δεν ειναι σαν το νορθ,μπορει να μην έχουν τα άπειρα φυλλα αλλα έχουν αρκετα...αυτα εννοουσα οτι βλέπω μέρα με τη μέρα να ανπτσονται...πιστεύω πως με 3μιση μήνες veg είναι πολύ νωρις να γυρίσω τ φως σε 11,με πείρνει να το αφήσω καμιά 20-30μερες..κανω κάπου λάθος?
 

antartist

Member
Το νορθεν σίγουρα δεν χρειαζεται κάτι σε αυτή την φαση αλλα τα χειζ ρε παιδια δεν ειναι σαν το νορθ,μπορει να μην έχουν τα άπειρα φυλλα αλλα έχουν αρκετα...αυτα εννοουσα οτι βλέπω μέρα με τη μέρα να ανπτσονται...πιστεύω πως με 3μιση μήνες veg είναι πολύ νωρις να γυρίσω τ φως σε 11,με πείρνει να το αφήσω καμιά 20-30μερες..κανω κάπου λάθος?

Διστακτικά θα σου πω ναι.
Δεν θα ήθελα να σε αποκαρδιώσω μα ούτε και να επεκταθώ σε πολλές λεπτομέρειες αυτή τη στιγμή, αλλά μου δίνεις την αίσθηση ότι έχεις παρερμηνεύσει κάποια πράγματα, που κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά σημαντικά.
Ενδεικτικά ξανακοίτα κάποια βασικά πράγματα σχετικά με το πως μεγαλώνουν τα φυτά. Καλλιέργησε την αντίληψη σου. Δες εικόνες και διάβασε για να έχεις παραδείγματα υγειών φυτών και ορθών καλλιεργητικών τεχνικών...
Οι 3μιση μήνες ανάπτυξη στο haze είναι παραπάνω από υπερβολικό.
Μικρή γλάστρα πρώτον, πολύ ρεύμα έπειτα-και ο κατάλογος θα μπορούσε να πάει...

Καλοπροάιρετα πάντα... Καλή συνέχεια.
 

LegacyTron

Member
σαν εμένα κι εσύ, που χρησιμοποιούσα το EC χωρίς το τακούνι κι έδειχνε άλλα ντάλλα της Παρασκευής το γάλα. ΤΑΜΤΑΚΙΑΝΣ!

Φύλλα puc1c1?

ΌΣΟΝ Αφορά το λίπασμα, την ίδια απορία με σένα είχα. Πήρα με την σειρά μου την απάντηση κι εγώ μιας και αμφιταλαντευόμουν. κι εγώ έτσι θα πράξω. Σκέτο σωστά ΡΗ-ρισμένο νερό. Παρατηρώ ότι παρ'όλο που τσιμπάνε λίπασμα ελάααχιστο, ρουφάνε νερό κάργα και φουσκώνουν, πετώντας έξω ταυτόχρονα όλο το περισσευούμενο λίπασμα του παρελθόντος (ελπίζω) . Αν όντως αυτό συμβαίνει, καλό είναι, δεν είναι κακό ;)

Αλλα αφου δεν έχεις φύλλα ρε αδερφέ τι να φωτοσυνθέσουν;
 
L

letis

το veg δεν έχει καμια σχέση με το flowering. και 10 μήνες ανάπτυξη να έδινες πάλι 8-10 βδομάδες ανθοφορία θα είχες. το κόλπο όπως το σκέφτηκες εσύ, είναι να αφήσεις μεγάλο veg time ουτως ώστε να βγάλει όσο περισσότερα κλαδιά και nodes οπότε στην ανθοφορία να έχει να γεμίσει. αλλά πάλι στους ίδιους χρόνους θα τα κάνει.. οπότε όπως σου είπε και ο αντάρτης τα έχεις μπερδεψει λίγο... επίσης θεωρώ ότι οποιαδήποτε προσπάθεια περαιτέρω ανάπτυξης τώρα θα είναι άσκοπη γιατί πολυ απλα δεν έχεις φύλλα πλέον. και αυτά τα sugar leaves που έχεις αφήσει και λες ότι είναι πολλά πίστεψε με δεν θα κάνουν δουλειά... οπότε για το επόμενο grow θυμάσαι.. ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν κόβουμε τα fan leaves.. ούτως ή άλλως αυτά πέφτουν από μόνο τους..
 

Latest posts

Latest posts

Top