What's new

Papaya Pc grow box

vitalygr

Member
An koitakseis logika i zesti paei panw, opote gia eksagwgi aera einai oti prepei. Gia eisagwgi tha elega kapou xamila.
 

vale46

Member
Σημερα μαζεψα πληροφοριες για καινουργιο φωτισμο και εξαερισμο.
Λοιπον θα παω σε HPS 250w με cooltube.
Εχω θεμα με τον εξαρισμο και πριν τον αγορασω θελω να σιγουρευτω οτι θα δουλεψει γιατι απο οτι με συμβουλευεται ο κρυος αερας πρεπει να ερχεται απο κατω οποτε απο το πλαι εχω 2 ποντους κενο και δεν ξερω κατα ποσο η εισαγωγη θα ειναι καλη.
Οσο για την εξαγωγη θα παει πανω.
Η απορια μου ειναι η εξης αν θα χωρεσουν ολα εκει μεσα γιατι το πλατος του ντουλαπιου ειναι 83 cm και το κατοπτρο - cooltube 50 cm οποτε με τους σωληνες δεν ξερω τι θα παιξει.
Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις βοηθηες που μου δινουν συνεχως!!
 

vale46

Member
Αυτο δεν το εχω αποφασισει ακομα.απο οτι ειδα πανω κατω ξεκινανε απο 130m³/hr μεχρι 320m³/hr και παραπανω ισως.Αν ρωτας για το λογο που ειπα παραπανω οτι ειναι μονο 2 ποντοι κενο απο το πλαι.
 

gioufis80

Member
Αν εχεις μονο 2 ποντους απο το πλαι πως θα χρησιμοποιησεις το
cool tube? Κανονικα για cool tube η συνδεση ειναι καπως
ετσι οπως στην φωτο που επισυναψα.
Θα μπορουσες ισως να βγαλεις τον ανεμιστηρα απο την ντουλαπα
αλλα αν καταλαβα καλα το θες να ναι stealth το συστημα. Επισης
μην βαλεις τον ανεμιστηρα να ρουφαει απο το cool tube θα τον
φθειρει πιο γρηγορα καθοτι θα περναει μεσα του μονιμα ζεστος
αερας.
Σαν μεγεθος μπορεις να δεις το διαγραμμα που σου εσωκλειω
για να καταλαβεις ποσο μεγαλος πρεπει να ναι ωστε να διατηρεις
την περιβαλλοντικη θερμοκρασια με την HPS στα τετραγωνικα
σου και να μην ανεβει πολυ η θερμοκρασια στο χωρο.
 

Attachments

  • Clip.jpg
    Clip.jpg
    18.5 KB · Views: 15
  • wattagetemperaturecfm.jpg
    wattagetemperaturecfm.jpg
    52.2 KB · Views: 15

vale46

Member
Απο οτι καταλαβα θα χρειαστει και σωληνας κατω απο το μπλε βελακι για να μπαινει ο κρυος αερας και να ψυχει το cooltube και να βγαζει ο πανω.Ετσι ομως δεν θα πηγαινει αερας καθαρος στο ντουλαπι παρα μονο θα κρυωνει η λαμπα και το συστημα γενικα,
Ομως μετα δεν θα χρειαστω εχτρα τρυπα με δευτερο ανεμιστηρα για εισαγωγη στο κουτι?
Το ολο συστημα ναι θα το ηθελα stealth οσο μπορω.!!
Αν εκανα και την εισαγωγη του cooltube και αυτη απο πανω τερμα αριστερα ομως να μην μπλεκει με την εξαγωγη οσο γινεται θα κανω κατι?
 

gioufis80

Member
Αν αφησεις την εισαγωγη του ανεμιστηρα χωρις σωληνα τοτε απο την αρνητικη
πιεση θα τραβαει το κουτι αερα απ εξω απο καθε τρυπα και χαραμαδα που υπαρχει. Βεβαια αν κανεις και μια (ή πιο μικρες αλλα περισσοτερες) τρυπες για να διευκολυνεις
την πορεια του φρεσκου αερα τοτε ακομη καλυτερα.
 

vale46

Member
Εχτες εκατσα και τα υπολογησα και τελικα δεν με παιρνει για HPS για το λογο οτι ολο το ντουλαπι εχει υψος 97 cm.Οποτε αν βαλω εκει μεσα μια HPS 250αρα θα εχω 20cm περιπου η γλαστρα,60-70 τα plants και ειμαι ηδη στα 90 κοντα.Δεν με παιρνει γιατι θα εχω προβλημα με οταν θα ειναι στα τελειοματα γιατι θα ειναι πολυ κοντα πιστευω.
Ισως σκευτω μια λυση παλι με κατοπτρο αλλα με μια 150αρα cfl και τις υπολοιπες που εχω τωρα καλυτερα στερεωμενες οριζοντια.
 

vitalygr

Member
Ontws einai mikros o xwros gia tetoies lampes.
Katoptra mporeis na ftiakseis kai apo koutakia mpiras megala. Kati tetoio..
06insertlamp_zpsea4bb984.jpg
 

vale46

Member
Φιλε vitalygr το ειδα και αυτο αλλα πως το στερεωνεις πανω στο ντουι να μην κουναει το αλουμινιο??
Να φανταστω ειναι τρυπημενο και σφηνομενο η κατι τετοιο πχ.?
Εξαερισμος θα μπει παντος οτι φωτισμο και να χω απλα οι τρυπες θα ειναι απο πανω και οι 2 (intake - outtake).
Για μια 150αρα cfl παντως δεν νομιζω να εχω σημαντηκη αυξηση της θερμοτητας μαζι με τις υπολοιπες δλδ πανω κατω 250 watt cfl .
 

Booker

Member
Με 150 cfl dual θα έχεις κάποια αποτελέσματα, αλλά μην περιμένεις και τίποτα το ιδιαίτερο. Εγώ θα σου πρότεινα να βρεις έναν καλύτερο-μεγαλύτερο χώρο. Με τέτοιο χώρο και με 150 cfl δεν νομίζω να έχεις παραγωγικά αποτελέσματα. Πολύ κόπος, άγχος, έξοδα για να πιεις στο τέλος 15-20 τσιγάρα. Εμπειρικά και μόνο δοκίμασε το, αλλά αν θες gr. σκέψου άλλο χώρο.
 

vale46

Member
Φιλε Booker γιατι εισαι τοσο απαισιοδοξος?ενταξει δεν εχει το υψος μιας grow tent αλλα το υψος τους θα το εχουν κανονικα ομως γιατι απο αλλα grows που εχω δει και 100g καλα ειναι εκει μεσα.Τωρα οτι χρειάζεται καλυτερο μερος και HPS τα γνωριζω και θα προσπαθησω στο επομενο..

ΥΓ.φιλικα παντα.
 

vale46

Member
Τωρα το ειχει χασει κατα πολυ την έννοια χαχα.Άλλωστε απο την αρχη εψαχνα pc server case που ειναι πολυ ψηλα κουτια αλλα δεν βρηκα και λεω αμαρτια ειναι να χαραμιζεται εκει και τα πηγα στην ντουλαπα.
Θα ψαξω μηπως και βρω 150αρα HPS και θα συμπληρωσω και μερικες cfl ισως.
Αν ηταν ακομα 50 cm ψηλότερο θα ηταν τελειο.
 

vale46

Member
Tελικα αποφασισα να παω σε HPS τελεσιδικα αυτη τη φορα γιατι αυτο το φως χρειζεται.
Θα παρω 150 watt ομως μεσα σε cooltube και με εξαερισμο οποτε δεν νομιζω να εχω προβλημα με temps..Aς ελπισω δλδ.
Τωρα δεν βγαινει HPS dual spectrum γιαυτο θα παρω 2 μια για καθε φαση.
εβαλα προς το παρων αλλες 2 cfl και τωρα εχω συνολο 160w.

Και μερικες φωτο απο τα μωρα.


:greenstars:
 

gioufis80

Member
Τι εννοεις ακριβως? Δεν υπαρχουν 2 HPS , υπαρχει η MH για veg και HPS για bloom.
Αν και η HPS μπορει να χρησιμοποιηθει και στο veg απλα μπορει να προκαλεσει
περισσοτερο stretch.Επισης νομιζω το minimum σε HPS ειναι 250W.
 
O

orfeas

gioufis80, λυπάμαι αλλά θα σε διαψεύσω ως προς τις δύο HPS!
H Son-T Agro είναι διαφορετική από τις κανονικές υψηλής πιέσεως με 30% γαλάζιο φάσμα. Έτσι λέει η Phillips τουλάχιστον...
 

vale46

Member
Υπαρχει HPS 150w το πρωι την βρηκα και σε 10 μερες το πολυ θα την εχω.
Ελπιζω να εχει διαφορα απο την 250αρα σε θερμοτητα που βγαζει.
Απο οτι καταλαβα δεν βγαινει 150αρα για veg και bloom αλλα θα παρω 2 ξεχωριστες.
 

gioufis80

Member
Ορφεα εχεις δικιο σ' αυτο που λες! Η συγκεκριμενη ηταν η 1η λαμπα που
ειχα στο 1ο μου grow πραγματικα καλη λαμπα.

Αυτο που εννοει ομως ο vale46, απ οτι καταλαβαινω, δεν ειναι μια λαμπα
HPS με ευρυ φασμα φωτος, αλλα 2 ξεχωριστες λαμπες τυπου High Pressure Sodium
η μια για τη φαση του veg και η αλλη για το bloom. Εκει ειναι που ειπα οτι δεν
υπαρχουν ξεχωριστοι λαμπτηρες για την καθε φαση.
 

vitalygr

Member
150ara HPS vriskeis, gia 150ara MH den kserw..
Arxei na einai tis koutas kai oti xrisimopoiimenes apo ebay.. exoun kapoies wres zwis nomizw..
 
Top