What's new

OUTDOOR - PYTANIA

kov

Polskaaa, bialo-czerwonaaa
No zostałem wywołany do tablicy więc trochę napiszę na temat tego cienia. Rzeczywiście miałem taki "shaded spot". On był na skraju zarośli, otwarty na południowy zachód. Im rośliny były wyższe, tym więcej miały dostępnego światła słonecznego, ale słońce nigdy nie docierało tam rano ani wieczorem. Myślę że łapały tam ok 5 godz słońca w szczycie sezonu.

Inaczej się rozwijały niż na otwartej przestrzeni, bo wyciągały się mocno i miały większe liście, także miały inną strukturę bo szczyty zaczynały sie mniej więcej od pasa wzwyż a poniżej sama łodyga, ale nie powiedziałbym żeby te szczyty były mniejsze albo luźniejsze, ani że flo było w jakiś sposób opóźnione albo opieszałe, to już jest kwestia strainu, który użyjemy.

W porównaniu z innym spotem, który miałem, a który był na otwartej przestrzeni i nazwałem go "patelnią" bo był niemiłosiernie nasłoneczniony od rana do nocy, rośliny zacienione miały znacznie mniej kłopotów, rzeczywiście smażenie w upale nie robi dobrze roślinom, co teraz widzę u niektórych z Was, np u Pioka. Po prostu w czasie czerwcowych, lipcowych upałów i susz rośliny na całkiem otwartej przestrzeni karłowacieją żeby zatrzymać w sobie wilgoć.

Z drugiej strony oczywiście nie polecam sadzić na jakichś ciemnych leśnych polanach bo nic z tego nie będzie, najlepiej znaleźć miejsce z wyważonymi proporcjami słońca i cienia, generalnie tak jak pisał Pes - 5-6 godzin słońca to bardzo dobry wynik.

"Shaded Spot" '05


4497Shaded_spot_last_pic_13_10_05.jpg
 

57fun

Member
ja w tym roku zmieniłem miejscówke i teraz na 1 spocie roslinki GF RB WW/WR BB beda miały słoneczko tak od 11 do ok 18-19 w fazie wzrostu a po druiej stronie polanki 20x 7heven beda mialy na odwrót od samego ranka do ok 14-15, jak bedzie podczas kitnienia dam wam znac we wrześniu :] ale orientacyjnie tak to bedzie wyglądać i mam nadzieje, ze bedzie dobrze:], jeszcze tylko troche kukurydze bedzie trzeba wykarczowac jak podrosnie do ok 1,5m za jakeis 3-4 tygodnie :]
ps. kov nie pierdziel ze taka zla miejscow miales z shaded spotem, bo po focie widac ze gruszki byly całkiem całkiem :]
 
Last edited:

ziel-zielona

Medicine Grow
ICMag Donor
Veteran
mam pytanie ,
na krzczku zobaczylem PIANKE wielkosci paznokcia a w tej piance jakas larwa , mala glizda , po zbadaniu terenu wiem ze ta PIANKA lerzy wszendzie na polu , pytanko co to za cholerstwo i czy musze teraz codziennie zachodzic na spota i czyscic planty ?

fotek niemam bo aparat strajkuje , ale tez mam rosline w zacienionym miejscu i jest wieksza od tych w sloncu( ta sama odmiana) jak pamietacie mam spota w ktolestwie krolikow i to co zobaczylem wczoraj na spocie przeroslo mnie - korwa foty Z-Z !!!
dosadzilem 6 fem na spota koncem maja , po kilu dniach zobaczylem ze z karzdego krzaczka zniknal listek , a mlode listki sa nagryzione , ( naprawde mam takie miejsce ze tylko kroliki , i sie tak wkorwilem ze poczekam do zimy i wybije co do jednego - uwaga jesli nie wierz jak nie rob tego -) no i wpadam wczoraj na spota , patrze rosliny stoja zielone , piekne , a wokol roslin zajecze bobki :nono: duzo gowna lerzy wokol plantow , to chyba dobrze panowie co? martwi mnie fakt ze one zostawily i niejedza wiecej , a nawet dbaja oto o co im chodzi - czy czasami one nie czekaja na szczyty bo liscie slabo piora ?hehe

p.s. chyba se wytatuuje kroliczka taki jestem szczesliwy ....
 
Last edited:
V

Varg

ziel-zielona, pewien rodzaj drzew spuszcza się ta pianką :) czasami można się tym pobrudzić i jest to dość klejące i nieprzyjemne.
 
Last edited:

rastaman

Member
@ziel-zielona

Varg ma racje, ta pianka to wytwor pewnego gatunku drzewa, nie przejmuj sie tym, to nieszkodliwe.


A teraz ja mam problem. Nie wiem może to juz kiedyś było, z gory sory ale nie mam teraz czasu na przegladanie threadu [sesja] a trzeba dzialać szybko. Do rzeczy...od jakiegoś tygodnia-dwoch szczyty niektórych plantow wygladaja jak na fotach. Rosną w mieszance ziemi ze spota, azofoski i dolomitu, dokarmikane dolistnie ekolistem standard. [uprawa outdoor]



Duże liście wyglądają zdrowo (mocno zielone). Wiecie co to moze byc ? Mam jeszcze jedno pytanko. Chcemy dać jeszcze jakis nawoz mocno azotowy na wega (chemiczny). Nie moge sie zdecydować. Macie jakieś sprawdzone propozycje?

Z gory thx za odpowiedzi

Pozdro
:rasta:
 
G

gruby

uw zadko spotykane . moze byc magnes,nie mylic z magnezem.rzadko kiedy sie zdarza ,zazwyczaj powodem jest zbyt wysokie ph.moze byc to, bo odznacza sie ze roslina zaczyna nie absorwowac tez magnez ,a mowisz ze dodawales dolomit



i taka mala rada ,raczej nie opryskuj rosliny gdy wali slonce na nia,i dopuki dolne listki nie zaczno pokazywac ze brak azotu ,nie stosoj azotu.gdy jest brak azotu roslina zaczyna go pobierac lisci starszych ,dolnych.wlasnie tak wyglada roslina gdy zaczyna wyzerac azot z swojich lisci (foto.kov )
 
Last edited:

cropper

Member
Po wczorajszej wizycie na spocie trochę po nawoziłem Moje krzaczki :) i mam pytanie dla was czy nie zbyt extremalną mieszankę zrobiłem a dałem dużą garść dolomitu wymieszana w 5 litrowej butli z wodą dodałem do tego 300ml gnoju z pokrzyw i kurzaka.
W osobnej butli 1.5l do wody dodałem około 10ml nawozu płynnego który posiadał fosfor, azot i potasa " nawóz do rośliń zielonych", nazwy nie pamiętam ( na 3 dołki 1.5l na 6 dołków 3l). Boje się trochę ze przesadziłem z tym nawożeniem.
Na jednego dołka dałem sam biohumus bez tych nawozów i gnoju z powodu wcześniejszego popalenie jakimś chemicznymi nawozami w granulkach

Jeszcze przed tym całym nawożeniem jedno pytanie. Na niektórych liściach pojawiają się małe kropki biale, czym to może byc spowodowane ?

Z góry dzięki za odpowiedzi :) Pozdro

PS: Z uwagi jednego usera za co dziękuje usunołem ten post z WCORC tutaj :) sory za pomyłke
 
Last edited:

ziel-zielona

Medicine Grow
ICMag Donor
Veteran
cropper nadopiekunczosc jest gorsza niz jakbys zostwil rosline bezopieki , napisze moje ulubione zdanie MJ to chwast i rosnie w zgodzie z natura , jak juz wymieszales cos z siemia na spocie to na kilka tygodni masz spokoj , a sprawdzaj rosliny i po dolny partiach lisci zobaczysz czy jej czegos brakuje i w tedy ja nakarmisz , jak nie dodajesz nic do kupnej ziemi i tylko ja mieszsz z ta ze spota to tez rosliny powinny rosnac bez problemu ...dokladnie na twoje zadane pytanie nie potrafie odpowiedziec ! ( az sie boje pisac odpowiedzi hehe nie wiem jak to ujac hehe ) hehe :rasta: a nawet jak juz kto ci napisze ze przesadziles to co teraz :nono: zrobisz plukanie na oucie ? czy wysadzisz rosliny na nowe spoty ?

pozdro
 
G

gruby

biale kropki ,powoduje duzo zeczy,moze to byc przedziorek.moze tez spowodowac woda ,deszcz.a moze tez to byc niedobor cynku
 

cropper

Member
Ale w wykonaniu innych np mnie ta nadopiekuńczość może skończyć się tragedią :( i wtedy nie bedzie wesoło, wiec sie zapytam ze ich nie popali taki mix nawozu ?
 
O

OrganicShowmen

@cropper fajnie, ze tak sie martwisz swoimi roslinkami, ale nie powinienes byc nadgorliwy imho :D:yes: Jezeli roslinka wykazuje jakies niedobory [azotowy najbardziej daje do myslenia] wtedy mieszasz nawozy i najlepiej przed deszczem lub w wilgotny dzien bez slonca nawozisz. Podlewaj pod wieczor o zachodzie slonca najlepiej a Twoje roslinki beda wniebowziete. Co do Twojego pytania to nie wydaje mi sie zeby od organicznego nawozu cos sie stalo. Choc z tego co wiem np. Konski gnoj potrafi popalic niezle jakiekolwiek rosliny, podczas gdy krowi nie :chin:. Bardzo to ciekawe hehe :D:D

Ja kiedys zrobilem nawoz z pokrzyw samych podlalem i mi roslina zwiedla. Jezeli organiczne nawozy nie sa dostatecznie przerobione, czyli nie zaszly w nich reakcje rozkladu substancji na te przyswajalne roslinie, wtedy mozesz miec problemy. Jesli wszystko jak to sie mowi "przegryzlo" sie wtedy mysle nie bedzie problemu. Najlepiej to zrob nam zdjecia swoich malych jak bedziesz nastepnym razem i wtedy popatrzymy i doradzimy Ci co dalej. Bedzie ok :yes:

:rasta:
Pozdro Pes
:joint:
 
Last edited:
Ja mam pytanie moje rośliny były w małych doniczkach i korzenie sie trochę nie miesciły czy to mogło być powodem że lekko przyżółkły mi rośliny (dolne liście)..teraz już przesadziłem...

Mają ok. 20 - 30 cm ..więc są trochę małe jak na tą porę ale jeszcze trochę czasu mają, oby ;-)) Jeśli to że korzenie mają mało miejsca i nie mają szansy dalszego rozwoju to będzie oznaczać że rośliny mają już mało papu konkretnie na azot mi to wygląda..(tak jak na końcu uprawy zżółkły) więc roślina pobiera pokarm z liści to też jest całkiem możliwe.

Już przesadziłem ale pytam na przyszłość, bo lepiej znać problem i na drugi raz wiedzieć coś więcej na ten temat :]
 

Kanaba

Member
Miałem taką samą sytuacje, u mnie to było spowodowane niedoborem azotu, roślinki rosły prawie 2 miesiące w kubeczkach w zwykłej ziemi i podlewane były tylko wodą. Wysadziłem i wszystko wróciło do normy.
 

cropper

Member
@OrganicShowmen Dzięki za rade ! ale i tak mam obawy. Może ktoś też się wypowie w kwesti tego mojego nawozenia ? Pozdro
 

hodowca

Active member
Veteran
GreenPoland said:
Ja mam pytanie moje rośliny były w małych doniczkach i korzenie sie trochę nie miesciły czy to mogło być powodem że lekko przyżółkły mi rośliny (dolne liście)..teraz już przesadziłem...

Mają ok. 20 - 30 cm ..więc są trochę małe jak na tą porę ale jeszcze trochę czasu mają, oby ;-)) Jeśli to że korzenie mają mało miejsca i nie mają szansy dalszego rozwoju to będzie oznaczać że rośliny mają już mało papu konkretnie na azot mi to wygląda..(tak jak na końcu uprawy zżółkły) więc roślina pobiera pokarm z liści to też jest całkiem możliwe.

Już przesadziłem ale pytam na przyszłość, bo lepiej znać problem i na drugi raz wiedzieć coś więcej na ten temat :]

dokładnie :) sam sobie odpowiedziales ,postawiles trafna diagnoze. bardzo dobrze
 

cropper

Member
Jednak nic złego Krzaczką się nie stało. Wręcz odwrotnie bardzo miłym zaskoczeniem było dla mnie ich wzrost :p :) mysle ze gdzies za 2tyg bede przekładał je przez siatke :p :) pozdr
 
T

thcfanatic

witam
mam pytanie chcialem zrobic dla moich krzaczkow mini szklarnie dokladnie taka z foli dla ochrony prze narkomanami jakimi sa sarny dziki itp czy taki foliak bedzie mial jakikolwiek wplyw na pomidorki i jeszcze jedno pytanie przy okazji jaki jest najlepszy nawoz zeby krzaczek dostal kopa i szybciej rosna mam rudealis skunk i es i jeszcze ile musi byc na wegu by mozna nawozic dosc pozno sadzilem roslinki maja dopiero 2 tyg niedlugo wrzuce jakies foty pozdrawiam
 
V

Varg

przed leśnymi ćpunami najlepszy jest preparat anti-bissan, do kupienia za 25 zl, bardzo skuteczny, polecam! (google it :) )

a co do szklarni, moim zdaniem roslinki beda mialy za goraco. szykuja sie 30 stopniowe upaly :)
 
A

ares420

Zostało mi jeszcze kilka sionek, wczoraj wrzuciłem je do wody. Będę je hodować w donicach na oucie. I tu mam do was pytanie w jakie donice sie zaopatrzyć najlepiej?? 15l starczy??
 

Latest posts

Latest posts

Top