What's new

Outdoor 2011

marian123

Member
Plantele puse pe 1 Iunie si intrate in flower de vreo 3 saptamani (Durban Poison , Bubba76 si Big Bang) . Pentru flower pana acuma am dat bio bloom , top max si carbo load 10L pe planta . De 1 saptamana ud in fiecare zi .


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Pareri :wave:
 

Gavroche

Member
De ce folosesti atat de multi nutrienti pentru cateva grame in plus? Plus ca mai e si chimic carbo load. Oricum nu te opresti din udarea cu nutrienti?
Everydaygreen cum arata Himalaya Gold daca poti sa ne pui o poza? :D
 
E

everydaygreen

Gavroche...nu le mai pot face poze individual sau de grup pentru ca au umplut spatiul in care sunt puse .Am pus poze cu tulpinile acum 10 zile .
Pe viitor incerc o poza de sus
 

marian123

Member
De ce folosesti atat de multi nutrienti pentru cateva grame in plus? Plus ca mai e si chimic carbo load. Oricum nu te opresti din udarea cu nutrienti?

Eu folosesc foarte putine produse pentru flower . Cred ca ii sti si tu pe fanaticii aia adevarati care folosesc toata gama AN . M-am uitat si eu la unul din ei si nu am vazut rezultate spectaculoase , pareau normale . Parerea mea este ca nu se merita sa cumpera 10-15 produse pentru flower cum fac aceia . Acuma poate nu au ce face cu banii sau au facut pur si simplu pentru test . Dar ca eficienta eu zic 1 fertilizator de baza si 2 aditivi sunt suficienti . Fiecare cum considera si cum il tine buzunarul , altii nici nu folosesc nutrienti .

Flush-ul o sa il incep pe 15-20 Septembrie la toate plantele :)

Si legat de carbo load cei de la AN spun ca e 100% organic uite :

"3 MORE REASONS YOU NEED CARBOLOAD ™ IF YOU WANT THE BEST OUT OF YOUR PLANTS...

Reason Number 1: CARBOLOAD ™ contains only 100% organic carbohydrates, which makes it superior for two reasons. One, if you're growing all organic plants and want to make sure you don't spoil your crops with synthetics, you can use CARBOLOAD ™ with no problems. And two, studies with the types of plants we grow, and in the types of gardens we grow them in show that organic carbohydrates are more readily absorbed, processed and used efficiently by plants like ours during growth and bloom phases.

Reason Number 2: CARBOLOAD ™ has a specifically designed blend of complex and simple carbohydrates so that your plants get the fast energy they need to kickstart growth … and … the lasting, complex fuel sources they need to keep growing and finish strong.

CARBOLOAD ™ has a proprietary blend of glucose, arabinose and xylose, combined with Fulvic Acid. So your plants get simple sugars at just the right time giving them immediate flower boosting power, and the complex carbohydrates provide the long-term energy needs.

Plus, Fulvic Acid gives you more efficient roots. Specifically, it helps your plants absorb carbohydrates more easily and protects them from drought, oxygen-deprivation, stress and disease.

Reason Number 3: The sugars in CARBOLOAD ™ translate directly to floral sugars. This is because the sugars in CARBOLOAD ™ fuels your plants internal pathways so your finished crops are more aromatic and taste sweeter than ever.

You see, CARBOLOAD ™ adds complex sugars to your plant's metabolism and physical structure. That means instead of the green, chlorophyll taste you often get from hydroponics, rockwool, and other high intensity lighting crops, you get sweeter-tasting and delicious smelling plants of higher quality and far higher value."
 

growcase

Member
On: Mariane,frumoase plante, sa apuci sa le si recoltezi...
Off: Mariane, inca mai crezi in MosCraciun ?Daca da, aceeasi chestie e si cu nutrientii organici. 100% organic grow e cand iti faci tu compost pentru fiecare etapa!


bafta
 

marian123

Member
On: Mariane,frumoase plante, sa apuci sa le si recoltezi...
Off: Mariane, inca mai crezi in MosCraciun ?Daca da, aceeasi chestie e si cu nutrientii organici. 100% organic grow e cand iti faci tu compost pentru fiecare etapa!


bafta

Eu cumpar doar produse care am auzit ca sunt organice si producatorii zic la fel . Nu am posibilitatea sa fac composturi si altele si pentru mine e mai bine sa merg pe produse cumparate . Cum Biobizz si AN ofera ceea ce caut pana o sa ajung sa am posibilitatea sa imi fac si eu composturi , ceai-uri si mix-uri de pamant proprii o sa cumpar de la ei .
 

Uncle77

Member
Exista un thread aici cu nutrienti care ii faci acasa, din diverse plante. Fermentare anaeroba mai precis.
Eu am facut din urzica si trifoi (contin N) pentru vegetatie si ceva coada calului ( P si K) la trecerea din veg in flower. Urmeaza sa incerc spanacul salbatic deoarece este mai bogat in P si K decat coada calului.
Este prima oara cand incerc cu extract de plante, sunt curios daca mai este cineva aici care foloseste metoda :tiphat:
Las si ceva util http://www.ars-grin.gov/duke/highchem.html
 
E

everydaygreen

Multumim unchiule .
Eu cand sap gropile si vad atatea rame ce sa mai pun ?
Tac din gura si pun doar apa
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Exista un thread aici cu nutrienti care ii faci acasa, din diverse plante. Fermentare anaeroba mai precis.
Eu am facut din urzica si trifoi (contin N) pentru vegetatie si ceva coada calului ( P si K) la trecerea din veg in flower. Urmeaza sa incerc spanacul salbatic deoarece este mai bogat in P si K decat coada calului.
Este prima oara cand incerc cu extract de plante, sunt curios daca mai este cineva aici care foloseste metoda :tiphat:
Las si ceva util http://www.ars-grin.gov/duke/highchem.html

Interesant, sunt foarte curios ce rezultate obtii cu extractele de urzica si coada calului... Io am facut in vara asta vreo 10 litri de extract de tataneasa care din ce am inteles are o concentratie de P-K net superioara urzicii ori papadiei si e recomandat pentru perioada de flower intr-o concentratie de 1/10... miroase ingrozitor a canalizare desfundata... renunt la Bio-Bloom si trec la urmatorul nivel...

picture.php


picture.php


EDIT: https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=94673&highlight=comfrey
 

Uncle77

Member
Ce noroc ai cu accesu usor la tataneasa, eu am cautat dar nu am gasit... Si eu am auzit ca este foarte buna in flower, numai cuvinte de lauda.
Poti folosi site ul postat putin mai sus pentru concentratiile de micro si macroelemente din buruieni.
Ce este placut cu extracele din cate vad, anonimatul care se pastreaza nefiind nevoie sa mergi la magazine de specialitate sau sa comanzi dar nu in ultimu rand sunt gratis iar mai mult decat atat ne invata ca mama Natura are tot ce ne trebuie pentru o dezvoltare corecta si armonioasa:ying:

Van, cred ca e normal sa miroasa asa, pentru ca acolo are loc o descompunere a materiei organice in apa.. asta cred ca e singuru dezavantaj daca pot sa i zic asa..
ce schimbari ai observat dupa ce ai aplicat extractul de tataneasa?:thinking:
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
eu fac fermentare aeroba, tocmai ca sa nu miroasa prea tare..

ai incercat tataneasa? eu umplu o galeata cu frunze, o greutate deasupra lor, fundul galetii este perforat cu gauri pentru scurgerea extractului intr-un lighean de unde il colectez si il ambalez in sticle... sincer sa fiu nu ma deranjeaza chiar atata de tare mirosul, are o tenta de afghani de ala puturos, yummy :)

@uncle77: inca n-am incercat extractul o s-o fac de duminica cand trec pe flower indoor, nu folosesc apa ci las frunzele presate sa se macereze pana la lichefiere
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu am incercat.. folosesc plante la care am acces mai usor.
interesanta metoda cea care o descrii (cat curge si cam cat dureaza??), eu le fermentez cu un furtun de aerare intr-o galeata cu apa si microbi din alta tura sau de cultura, dar in curand vreau sa updatez la un bubbling aerator si sa merg toata vara doar completand cu apa si materie vegetala din cand in cand. de obicei folosesc mix-uri de ce plante maruntite gasesc, pt. veg..
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Pai dureaza un pic mai mult cred, am folosit aceeasi galeata toata vara, pe masura ce frunzele se comprima si se macereaza adaug altele noi deasupra lor deci n-as putea sa-ti spun cu exactitate cam cat scot... 1l de extract la o galeata de 10l bine presata cu frunze proaspete cu aproximatie... aud ca extractele astea functioneaza de minune aplicate foliar, concentratia recomandata fiind de 1/50... o sa fac duminica niste teste cu ph/ec meterul sa vedem ce si cum... revenind la tataneasa trebuie sa stiti ca e o specie invaziva, si io am cautat-o destul de mult pana am invatat s-o recunosc, era, culmea, chiar in spatele casei, se aseamana foarte mult cu alte specii de plante dar acuma ca stiu cum arata o vad aproape peste tot, pe marginea drumului, in gradini, malul apei, etc.... am colectat si seminte si daca ma convinge poate o sa cumpar si cutings din celebra tataneasa ruseasca cultivata din ce am inteles in UK la scara larga...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ma voi interesa, eu de obicei aflu de la altii de pe afara ce folosesc, caut raspandirea si poze si apoi stiu ce caut. peste asta ori nu am dat ori poate am citit in engleza si nu aveam idee ca asta ii e porecla romaneasca. :)
daca zici ca e invaziva ar trebui sa fie si pe langa mine..

later edit:

http://www.fao.org/wairdocs/ilri/x5519b/x5519b12.htm
articol despre cel rusesc, se pare ca are un continut destul de bogat si de aminoacizi.
comfrey ii spune, si nu mi s-a parut cunoscut, de aia nu l-am cautat. sau poate neinflorit nu il pot recunoaste.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Desi nu e tocmai out grow-ul, postez aici update-ul:
WAPPA

Da, stiu, nu-s prea clare pozele, dar asta-i aparatul (tel) si n-am de unde altul :D
Cea stufoasa e mama din care am tot taiat clone si in cazul de fata am inflorit-o odata cu ultima serie ca sa pun capat seriei wappa.
M-a uimit cat de robusta si productiva e saracia asta si unde mai pui ca era cea mai ieftina din gama de seminte a producatorului respectiv. Cel putin asa mi-a zis prietenul care mi-a dat samanta (una singura am avut)
Astea-s cam la o sapt-doua de cules, pe cea mai mica o tai diseara.
Nici una nu depaseste 50cm :D, cred ca ma reprofilez pe indica. :tiphat:
 
Top