What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.

Dl Green

Member
Cora Pantelimon ;) eu de acolo am cumparat :D

Multam Gantz,am fost acolo si am gasit.Am luat trei caramizi de 1 kg cred la 6 ron buc.
Acum,din ce am citit in culturile ninja ale maestrului Gantz,am vazut ca bine ar fi sa fie spalate si expandate pt a elimina orice urma de saruri si alte alea.Pt outdoor,cam cata coco fibra ar trebui sa punem in pamant...procentual vorbind.Eu ma gandeam undeva la 30% dar nu sunt sigur.Am luat si ceva pamant Florasol(Ph 6-7) pe care am de gand sa-l folosesc in combinatia cu ,cocopeatul.Cat de curand ma duc sa-mi sap gropile si sa umplu cu amestescul asta.Oare niste gropi de aprox 10 l pt fiecare fata sunt de ajuns?Spun doar atat pt ca pamantul in care voi planta este un agricol destul de ok zic eu;si daca fata vrea sa-si intinda radacinile si mai mult decat ii ofer eu atunci sa mai munceasca si ea....puturoasa naibi :)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
mai eu pun 2 masuri de coco la 1 de pamant si a functionat destul de bine pt mine :D
gropi de 10? hmmmm. mai eu le fac pana la genunchi....deci undeva pe la 20. dar nu vad de ce nu ar merge si cu 10 litri.
 

sznake

jarhead
Cat de curand ma duc sa-mi sap gropile si sa umplu cu amestescul asta.Oare niste gropi de aprox 10 l pt fiecare fata sunt de ajuns?Spun doar atat pt ca pamantul in care voi planta este un agricol destul de ok zic eu;si daca fata vrea sa-si intinda radacinile si mai mult decat ii ofer eu atunci sa mai munceasca si ea....puturoasa naibi :)
Am avut eu grow cu gropi de ~12L si au crescut foarte mari, si repede. Cand insa radacinile au dat de pamantul local, a aparut o mica deficienta de azot.

Innainte sa pun amestecul de pamant in groapa, eu as captusi groapa cu o plasa (gen, de tantzari) ca sa mai protejez pamantul in jurul plantei de gandaci subterani, viermi, etc si radacinile altor plante. Plasa mai pastreaza si umezeala in jurul radacinilor timp mai indelungat.
 

MS20

Member
unde il gasim prin capitala?.Gantz sa nu imi spui ca il gasesc la Brico ca am fost la doua si nu aveau+la Bricolaj+Praktiker+Obi......deci,cine stie o sursa mai sigura de coco?[/quote]
Tocmai v-ati dat jumatate din adresa voastra.vorba lui exploziv...Think before u act
 

ypmiks

Member
in orice oras sunt cel putin 2-3 magazine la fel. oricum nu cred ca ar sta cineva sa fileze toate rafturile de la toate supermarketurile, dar stiu si eu !? :D
 
G

green_land

lol. daca iti dai filme de genu cu filatu la supermarketuri cand o sa ai planta in casa o sa-nebunesti :))
 

talache

Member
Reply

Reply

Vad ca vremea nu prea tine cu mine si cred ca aman data de 20 , noua data fiind 1 Mai !
Am o problema in legatura cu folosirea fertilizatorui . Vreau sa-l utilizez dupa 1 luna de la germinare . Acum vreau ca fiecare care vede acest post sa spuna ce ferilizator are si la cate udari il foloseste adica : ori la fiecare udare ori odata cu apa odata cu ferilizator etc , pentru ami face si eu o parere si sa stiu cum sa-l folosesc si la cate udari !
 

talache

Member
Reply

Reply

Ce nu intelege-ti toti ! Vreau sa stiu :

1.Ud la fiecare udare cu (apa cu nutrienti) ?
2.Ud odata cu apa , odata cu apa cu nutrienti , odata cu apa , odata cu apa cu nutrienti ?

Raspunde-ti cu 1 sau 2 ! Cred ca asa e mai usor pentru totii :laughing:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
unii sunt tare grei cu capul. nu mai au incredere nici in producatorul unui produs pe care il folosesesc.
 
Status
Not open for further replies.
Top