What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.
A

AlexFermieru'

lasati mah baiatu in pace..chiar daca e prea greu sa faca ce planuieste si eu mi-as dori 1-2 plante "gigant"..toti pe aici vad ca ii spulbera visele :))
 

andreei

Member
@marian
Acuma 2sapt am gasit intr-un market ghivece de 600litri pret79ron.(cand o sa trec pe acolo o sa iti spun exact cum se chema magazinul respectiv).
Nu cred ca planta din smartpot se va dezvolta foarte bn in pamant florasol.O planta mare are nevoie de nutritienti but.Incearca sa faci un compost in care sa adaugi balegar,resturi legume , fructe ,paie, carton ,frunze(nu de nuc sau castan am inteles ca nu sunt bune),crengi rumegus,gaiat etc. Incearca sa le maruntesti cat mai bine pentru a se descompune rapid.
http://www.scritube.com/economie/agricultura/AGROCHIMIE-MRANITA-URINA-SI-MU1552420152.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nimic nu se va descompune in mai putin de un an, mai ales peste iarna, daca nu protejezi compostul de frig! si pentru ca sa dureze doar un an iti trebuie si rame in compost.
 

marian123

Member
@marian
1) Acuma 2sapt am gasit intr-un market ghivece de 600litri pret79ron.(cand o sa trec pe acolo o sa iti spun exact cum se chema magazinul respectiv).
2) Nu cred ca planta din smartpot se va dezvolta foarte bn in pamant florasol.
3) O planta mare are nevoie de nutritienti but.Incearca sa faci un compost in care sa adaugi balegar,resturi legume , fructe ,paie, carton ,frunze(nu de nuc sau castan am inteles ca nu sunt bune),crengi rumegus,gaiat etc. Incearca sa le maruntesti cat mai bine pentru a se descompune rapid.

1) Nu ma intereseaza ghivecele standard . Plus ca smart pot-ul este pe drum si fata de un ghiveci standard are atatea calitati . Ca dovada ai vazut ce monstrii se pot creste in ele (in 200-300 galoane bineinteles)

2) Din ce am vorbit pe forum am inteles ca Florasol e cel mai recomandat pamant romanesc si cei care au crescut cu el au avut rezultate bune . Nu uita ca planta din smart pot pe langa pamant florasol v-a primii si 100-200 L de perlit pentru aerare .

3) Vezi ca am in plan sa cumpar vreo 3L de bio-grow si vreo 3,5 L de bio-bloom si 2L de top max pentru toata treaba de anul viitor . Deci stai linistit ca v-a avea si nutrienti :bump:
Nu ma intereseaza solutiile home-made cu facut compost acasa , pentru ca mi se pare prea mare bataie de cap (eu sunt mai comod si imi place sa cumpar direct produse gata facute) . Cat timp gasesc nutrienti de la biobizz nu imi fac probleme ca nu as avea cu ce sa le fertilizez.
 

marian123

Member
Apropo ieri mi-au venit semintele , sa va spun mai pe larg.

In timp ce eu eram la baie , a venit postasul si nu a vazut ca sunt acasa asa ca mi-a facut un aviz dala sa ma duc sa le iau de la posta . Prima data m-am cam speriat pentru ca stiam ca trebuie sa le lase in cutia posta . Cand m-am intors de la scoala am trecut pe la posta si le-am luat . Totul a mers cu bine .
De cand mi-au trimis semintele pana cand le-am primit a durat 7 zile , cand am comandat de la seedboutique a durat 4 zile . Data trecuta cand am comandat de la seedboutique am primit si 5 seminte freebie gratis , in schimb aici nu am primit nimica .
Pe plic scria ca sunt trimise ca si cadou , iar in plic am gasit un DVD in care erau ascunse seminte. Cum site-ul de unde am comandat este special pentru comenziile pe bucata (iti alegi ce specie vrei de la ce firma vrei) mi-a dat si o mica particica din ambalajul original .

Ce specii am comandat :

2 X Early Skunk - Sensi Seeds
2 X Himalaya Gold - Greenhouse Seeds
2 X Kaya Gold - Nirvana Seeds
1 X AMS - Greenhouse Seeds
 

Attachments

  • Semintele - Himalaya Gold.jpg
    Semintele - Himalaya Gold.jpg
    31.2 KB · Views: 15
  • Seminte - Himalaya Gold spate.jpg
    Seminte - Himalaya Gold spate.jpg
    30.3 KB · Views: 20
  • Fata 1.jpg
    Fata 1.jpg
    74.3 KB · Views: 19
M

MJMJ

bine ca ai sters adresa dar ai pozat tracking numberul :D:D
ti-a fost trimisa ca "signed for" si nu ca scrisoare normala,de asta nu ti-a lasat-o in posta.
 
G

green_land

nu cred ca are importanta... de obicei la tracking nu iti arata datele personale ( nume/adresa ) ci doar daca a ajuns in romania sau daca nu, pe unde e...
 
M

MJMJ

nu ne-o arata noua,dar poti fii foarte usor identificat.in fine nu cred ca vei avea probleme.
 

marian123

Member
Acuma ca au venit si semintele , urmatorul este smart pot-ul :jump:
Cred ca o sa mai dureze 1 saptamana , sper sa ajunga cat de curand . Ca si in cazul semintelor cand va venii ii voi face niste poze si va voi spune mai multe observatii despre el .
 
M

MJMJ

smartpotul poate ajunge si intr-o luna...din experienta mea vin foarte greu coletele din US cu USPS Standard
 

marian123

Member
smartpotul poate ajunge si intr-o luna...din experienta mea vin foarte greu coletele din US cu USPS Standard

Ei spun ca il trimit cu clasa 1 si ajunge in 6-10 zile lucratoare . Tinand cont ca incepem din 26 Octombrie , si luam in calcul si 26 dar nu luam in calcul sambata si duminaca ar trebui sa soseasca cel tarziu pe 8 , deci mai sunt 6 zile .
 

marian123

Member
Mie greu sa cred ca ar sta pe aici politisti ca sa astepte sa faca cineva o gresala sa il prinda , mi se par prea multe batai de cap pentru ei . De obicei ei astepta sa fie dat unul in gat sau sa il fileze cand vinde . Asta e parerea mea .

Maine ma duc sa iau smart pot-ul si v-a spun si cum a stat treaba cu taxele vamale si toate cele . Abea astept :gday:

Imi asum toata raspunderea pentru tot ce voi face , ma refer la anul viitor . Trei mari probleme pot intampina :

1) Sa ma fileze vreun om , ca ii par lui suspect - greu de crezut tinand cont ca locul e departat de civilizatie. Plus ca voi sta cu ochii in 4 . Mie greu de crezut ca vrunui om iar trece prin cap sa ma urmaresca el sa vada unde ma duc .

2) Sa dea careva peste ele , cautand o anumita chestie (lemne , fiare , plante medicinale )

3) Sa ploua incat sa imi putrezeasca radaciniile


Parerea mea este ca am mari sanse de reusita , nu stiu de ce sunteti asa negativisti . In caz ca se va intampla ceva , ghinionul meu . Dar pe langa cele de mai sus nu vad ce se poate intampla
 
A

AlexFermieru'

cum te-ai gandit sa scapi de toate belelele naturii?gen melci (pana la urma scapi de ei sa zicem), caprioare , porci mistreti, ploi torentiale care iti pot rupe planta ff usor (cel putin in unele regiuni s-au rupt copaci si au distrus destule plante, mie vreo 6-7 mi-aui fost rupte la ploile alea urate)..sa nu mai zici ca poti prinde root rot sau mugegai pe buzi sau mai stiu eu ce..sunt ff multe lucruri care se pot intampla intr-un an in afara de oameni "evil"
 

marian123

Member
Astea sunt inevitabile si nici nu le pun in calcul . O sa incerc sa iau masuri de protectie pentru fiecare ca sa le evit .
 

MJgrow

Active member
nush cata politie poate sta pe forum in cazul in care noi vreo 15 la numar mai activi punem cateva poze la plante, fara nici un fel de discutie de a vinde un anumit produs. adica iarba , plm.

E cam pierdere de timp pt ei... asa zic eu.

Cred ca decat sa stea 1 sapt sa intoarca forumul de sus in jos fara prea multe dealii, cred ca mai usor ar fi sa fileze cativa dilari la care se duc cu probe 100%
 

marian123

Member
Baieti , dupa ce am aflat ca a ajuns la oficiu am fugit cu traking number , buletinu si niste bani (in caz de taxe vamale) sa iau smart pot-ul . A ajuns in 10 zile calendaristice , ceea ce mi s-a parut foarte bine pentru 10000 km si 12 $ . Am ajuns acolo si nu mi s-a cerut absolut nici un ban de taxe vamale cum ma asteptam:dance013: . Apoi am venit acasa si i-am facut cateva poze , este gigant , in pozele vazute la altii mi se parea mai mic sincer (are undeva la 120 cm diametru si 60 cm adancimea )

Cutia in care a fost ambalat - undeva la 50l X 50L si 10 cm inaltime

Cutia.jpg

Am primit si un mic sticker cu "smart pot"

Sticker.jpg

O mica prezentare despre caracteristicile smart pot-urilor (se afla prins de smart pot)

O mica prezentare.jpg

Smart pot-ul

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Inaltimea.jpg

Ce parere aveti ?
 
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Latest posts

Top