What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
am patit dar cam in perioada recoltei.. a fost invazie erau mii pe acolo.
trebuie sa existe ceva, dar cel mai probabil e chimic. cam nasol in flower.
 

brebo

Member
Eu am folosit Miracolo Verde pentru plante fara flori, indoor in ghivece si am reusit sa fac nuteburn la toate plantele pe care le aveam atunci..flushul a fost iarasi greu de facut pentru ca, practic ,in exces de apa, granulele se tot dizolvau, am flushuit o zi intreaga de dimineata pana seara ca sa scap..
Eu personal nu recomand ingrasamant cu slow release.. cu gama Bio insa nu am avut probleme, dar nici nu am dat mai mult decat doza indicata..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
fiind indoor, poate ai pus multe granule. Eu am folosit si ind si out fara probleme, dar ind am respectat dozajul.
 

marian123

Member
Cred ca o sa renunt momentan la ideea de giganti , aveti si voi dreptate . Dar anii viitori chiar as vrea sa pun 2 seminte (ca sa pot sa le ingrijesc bine) de genetica mare si la fiecare in parte 200-300 L de pamant , macar sa vad ce iese :)) si daca se merita sau nu sa cresti asa ceva , in schimbul a 10 plante .

Dar as vrea sa stiu daca se merita sau nu , sa faci gropi de 100L de pamant , fata de 50L cum vroiam initial ? Daca dublez cantitatea de pamant ar trebui sa se dubleze si cantitatea de recolta ? Voi pe cati L ati merge 50 sau 100L ?

Totusi din ce ati vazut prin poze , cat credeti ~ ca iesea din cele 3 plante pe care le-am avut ?

Si totusi nu stiu la ce recolta sa ma astept pe planta , ca mie greu sa cred ca in conditii maxime scot 1000g de la un Big Bang cum zic cei de la greenhouse.

Gantz spunea ca dintr-o planta pusa in pamant poti scoate lejer 100 grame de mugure uscat .

Eu voi avea 5 plante normale si 2 autoflower . Asta inseamna ca daca am grija cum trebuie pot scoate fara probleme 500-600 grame nu ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu stiu ce zic cei de la greenhouse, dar cu genetica buna poti scoate 1k sau mai bine pe o planta. monstrii aia care ii vezi tu prin state scot si 2-3-4 kg.. conteaza genetica si de abia apoi cum o ingrijesti.
pe de alta parte nu am avut planta care sa nu dea 100-150 gr. out, de aia cand calculez eu estimez plantele pe 150 gr, ca sa ajung sa ma bucur la recolta, cand observ ca am obtinut o cantitate cel putin dubla fata de cat estimasem. si sa scoti 3-400 gr pe o planta e de cel putin 5 ori mai usor decat sa scoti 800 gr+. cat investesti atat scoti. ce e atat de greu sa intelegi??
 

marian123

Member
pe de alta parte nu am avut planta care sa nu dea 100-150 gr. out, de aia cand calculez eu estimez plantele pe 150 gr, ca sa ajung sa ma bucur la recolta, cand observ ca am obtinut o cantitate cel putin dubla fata de cat estimasem. si sa scoti 3-400 gr pe o planta e de cel putin 5 ori mai usor decat sa scoti 800 gr+. cat investesti atat scoti. ce e atat de greu sa intelegi??

Pai cam asta ar fi lista cu tot ce vreau sa cumpar pentru anul viitor :

Seminte : 250 RON

2 big bang = 13% THC - Prima saptamana din Octombrie
2 green o matic = ??% THC - Doua luni de la plantare
1 himalaya gold = 15% THC - Sfarsitul lui Septembrie
1 kaya gold = 8-15% THC - Septembrie - Octombrie
2 early skunk = ??% THC - Octombrie

Pamant : 300 RON

Sa spunem ca pun 100 de L la plantele normale si 50 de L la cele autoflower (green-o-matic). Pamantul v-a fi Florasol si nu voi adauga in el nici perlite nici coco.

25 ron (50L) x 10 + 25 x 2 = 300 ron

Nutrienti : 100 RON

Voi merge pe gama BioBizz pentru ca sunt 100% organici si ieftini .

1 bio grow - 50 RON
1 bio bloom - 50 RON

Ghivece : 20 RON

Dupa ce vor germina semintele , le voi pune in ghivece de 1-2L iar ghivecele le voi pune sub pat , pana cand ies cotiledoanele . Apoi le mut pe o tava 3 saptamani pana se dezvolta .

Optimol (granule anti-melci) : 30 RON

In cele 3 saptamani cat stau ghivecele pe tava (pe la incepul lui Mai) , voi imprastia in jur loc aceste granule pentru a nu fi atacate de melci .


---------------- 700 RON -----------------

"cat investesti atat scoti."

Investesc 700 RON cat ar trebui sa scot daca merge sezonu bine ?
 

andreei

Member
25 ron 50 litri ?
Acuma 2 sapt am vazut la dedeman 40 litri cu 12 lei.
In loc de biogrow mai bine folosesti gunoi de grajd(tot organic e ). Cauta pe la tara pe undeva.
 

marian123

Member
25 ron 50 litri ?
Acuma 2 sapt am vazut la dedeman 40 litri cu 12 lei.
In loc de biogrow mai bine folosesti gunoi de grajd(tot organic e ). Cauta pe la tara pe undeva.

Eu vreau Florasol . La bricostore-ul de langa Cora este 20-23 de lei 50L . Am pus eu 25 lei asa sa fiu sigur , oricum cand cumpar imi iau bani mai multi sa fiu sigur ca imi ajunge .


Nu stau sa ma complic pentru cativa lei sa iau gunoiu de grajd sau alte chesti . Biogrow-ul e foarte ieftin , este 100% organic , foarte bun si merge sa cresti destule plante dintr-o sticla de 1L care costa 50 de lei .
 

marian123

Member
pun pariu ca peste 1 saptamana te sucesti iar la 180 de grade... cu toate.

Sunt 3 variante :

1) Cumpar ce am scris mai sus si fac totul calumea.

2) In caz ca nu am o sa am pana in Mai cei 700 RON de care am nevoie (sanse minime sa se intample asa) , imi cumpar 5 big bang-uri , 250L de Florasol , 1L bio-grow si 1L de bio bloom , asta inseamna vreo 300 RON si tot fac treaba buna .

3) In caz ca o sa am GHINIONUL ca la vama sa mi se confiste semintele , fac exact ce am scris la punctul 2 .
 
G

growcase

O singura intrebare bai Mariane:
Pana la 1mai o sa faci 7658954219006783 de planuri si o sa le tot scrii aici?


IN LOCUL TAU AS PUNE MANA SA INVAT ENGLEZA SI SA CITESC PE ACEST FORUM si nu as mai face atata offtopic. Planuri....cred ca toti avem, dar rezultate, nu totdeauna ies cum au fost planuite. Asa ca, chill man, strange banul, ia samanta, mai citeste, mai invata si voila vine 1 mai.
Bafta iti urez
 
G

green_land

la 5 bingbang-uri nu cred ca iti ajung 2L de nutrienti. mai ales ca poti pune 12ml grow-bloom/ 3l apa/ planta . adica 60ml la fiecare 3 zile. adicaaaaaaaaa la 150 zile vine undeva la 3000ml de bio-grow/bio-bloom.
 

marian123

Member
O singura intrebare bai Mariane:
Pana la 1mai o sa faci 7658954219006783 de planuri si o sa le tot scrii aici?


IN LOCUL TAU AS PUNE MANA SA INVAT ENGLEZA SI SA CITESC PE ACEST FORUM si nu as mai face atata offtopic. Planuri....cred ca toti avem, dar rezultate, nu totdeauna ies cum au fost planuite. Asa ca, chill man, strange banul, ia samanta, mai citeste, mai invata si voila vine 1 mai.
Bafta iti urez

Gata numai postez pana nu strang cei 700 RON .

Apoi vorbim :wave:
 

andreei

Member
Astazi am fost si am vizitat plantele big bang.
Cam toate plantele big bang au inceput sa aiba cat mai multe frunze galbene. Plantele au fost tinute doar outdoor . Pamantul este florasol amestecat cu perlit.Nu au suferit din lipsa de apa sau de lumina si totusi arata cam rau.Pe parcursul perioadei de vegetatie am folosit bio grow( pana la jumatea lui august). Am facut prostia sa incep sa ud cu 1ml/litru\ bio bloom inca de la jumatatea lui august( nu erau inca inflorite).Oare de asta s-au ingalbenit frunzele?
Saptamana asta tot a plouat in zona mea si le-am udat 4-5ml(bio bloom) in 2litri de apa pe planta. Pana acuma le-am udat cu 5ml/5litri planta.
O planta arata cam asa:
URL%5D
URL%5D
URL%5D
URL%5D
http://img706.imageshack.us/img706/9942/imag003u.jpg
URL%5D

URL%5D
URL%5D
URL%5D
 

MJgrow

Active member
pune si o poza de la jumatete in sus... orcum partea de jos maitot timpul tinde sa se ingalbeaneasca...
 
P

PotGrower

e o problema....nu are cum sa fie de la apa, outdoor nu cred ca sunt probleme cu phul.daca erau galbene doar jos era normal, dar vad ca si frunzulite din alea mici ingalbenesc..nu e bine..
 
Status
Not open for further replies.
Top