What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.

dubite

Member
@marian unde usuci tu copacii aia? nu cred ca ai habar ce implica asa ceva. Nu am fost nici macar aproape de asa ceva (uita-te in signature la grow-ul din 2009) si a fost de munca tinere...
tu stii cat trimming trebuie sa bagi la asa ceva? sa nu discutam de faptul ca atrag atentia imediat...
mai bine astepti pana te muti singur daca nu vrei sa ai un grow nereusit...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu unul nu vad de ce te-ai complica cu un asa monstru in locul a 10 plante mai putin observabile. oamenii care au plante ca cele din imagine se muta acolo in zona unde au plantele... si asta fac tot sezonul, au grija de ele. iar ghivecele alea de zici tu nu sunt de 30-40 cm si daimetru de 1 m, ci sunt gropi mari sub ele (unii groweri pun sute de galoane de pamant la o planta), si sunt etajate ca sa incapa si mai mult pamant.

cu alte cuvinte, nu merita investitia si riscul sa faci asa plante. si probabil nu vei reusi sa faci asa ceva pe camp, sa treci odata la sapt. sau la cateva zile doar. daca chiar vrei sa faci ce vezi in acele poze, iti spun ca ai mult de citit. eu unul am avut plante poate aproape cat jumatate din alea, dar acum prefer sa scot 10 plante in luna iulie, decat 1 in luna mai, pentru ca apoi cateva luni stau in stres ca e prea mare!
e greu si la recolta, ce faci te duci cu scara dupa tine? poate tu ai duba, eu nu am unde sa car o scara. si in plus dubele sunt mai dubioase pe sosea.
 

MJgrow

Active member
si inplus de asta nu as vedea ce dracu faci cu atatea kilograme... de un singur fel.

poate doar daca vrei sa vinzi sau nu stiu. Cum am mai zis cu 300 de grame o duci un an ca boierul. si orcand ai sa imparti un fum cu 1-2-3-10 oameni
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca o vrea sa vanda sa ceara sfaturi in alta parte, eu stiam ca noi aici suntem groweri, nu dealari.
 
L

legalizeit

M-am uitat si eu prin acest thread si-am vazut cum a ramas copilu fara plante,tu esti de vina dar bine c-ai scapat,putea sa fie si mai rau,tu din doua-n doua zile erai cu ruxacul in padure,in acelasi loc,poate la aceasi ora si cred eu ca te duceai direct la ele, cand faci guerilla trebuie sa-ti asumi niste riscuri.Acum pe viitor tu vrei plante la 3m cu kile de muguri dar in casa nu poti sa-ti tii o planta de o saptamanda (exceptand "sub pat"). Cum crezi c-ai sa te descurci daca ai sa termini un out cu asa o cantitate,cum si unde o transporti,unde o usuci si mai ales unde o depozitezi !? Tu daca nu vrei sa te legi inseamna ca vrei sa faci dealereala en-gros. Fii mai realist,esti prea lacom si daca o tii asa risti mult sa-ti bata diicotu-n usa. Spunea cineva ca-ti ajunge 300g,ceea ce insemna ca iti ajunge !
Mai mult am postat ca voiam sa-i salut pe userii astia mai vechi care o ardeau si pe forumul lui clau'. Noroc!
 

arigog

Member
am o nedumerire si vreau sa va intreb ce parere aveti :

sa zicem ca ploua 2-3 zile incontinuu , dupa care urmeaza o zi fara ploaie , iar in urmatoarea zi dupa cea fara ploaie incepe din nou si ploua vreo 2-3 zile ... si acuma vine intrebarea , are rost in ziua fara ploaie sa ud cu 5 litrii de apa in care sa fie o concentratie bunicica de nutrienti ? sau sunt spalati de ploile din urmatoarele zile si nu apuca plantele sa le absoarba ?
 

MJgrow

Active member
asteapta sa se opreasca ploile ca risti sa le arzi cu fertilizator in exaces.

bine ca au apa destula. eventual poti sa pui o doza normala daca tii mortis sa le dai fertilizator.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu le vei arde cu nutrienti.. pentru ca ele deja au apa stocata in ele. e mai grav sa dai dupa seceta nutrientii.
partea proasta e ca e posibil dupa atatea ploi, si daca mai urmeaza si altele sa dai degeaba fertilizatorii. ai putea sa dai, dar nu cu multa apa. (max 1 l / planta)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
de obicei ala are prea mult N, nu l-as recomanda.
mai e si problema ca nu stii daca il consuma pana la final de flower.

eu ori pun ingrasamant special de flower, ori nu pun.
 

arigog

Member
ud cu ingrasamant special pt flower FloraNova Bloom si urmeaza sa cumpar si o sticla de bio bloom de la biobizz , nu as da o cantitate in exces , oricum outdoor si daca is si boscheti plantele , fac fata la mult ingrasamant , tinand cont ca e prima hranire pt flower as da 8 ml / L .

din cate vad cam toata luna va fi ploaie ... deci trebuie dat in conditiile astea , din octombrie oricum nu mai vreau sa le dau nutrienti .
am gasit ceva gen granule dinalea care se dizolva cand ploua , doar ca arata ca niste sticks-uri , se baga cam 4 dinalea intr un ghiveci cu flori si au npk pt flower din cate tin minte , o sa merg sa verific la praktiker si va spun daca ii asa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu sunt bune acelea. sunt chimice si nu stii daca le termina pana vrei sa incepi flush-ul.. de ce le-ai folosi daca ai deja ingrasamant de flower??
 

arigog

Member
compo_ingrasamint_bastonase_pt_trandafiri.JPG


cred ca asa ceva am vazut, nu is sigur , poate mai sunt si altele...

doar ziceam ca se pun in ghivece , dar eu la outdoor le as folosi , tinand cont ca ploua asa mult ma gandeam ca astea ar face treaba buna. daca le as pune acuma , crezi ca pana in 20 octombrie nu se vor spala ?

pt faza de grow am folosit ceva asemanator tot de la compo ceva granule albastre. a plouat bine s au dizolvat si s au dublat plantele , poate asa vor face si mugurii cu alea pt flower si in acelasi timp am dat si nutrienti solubili pt grow .
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sunt scumpe, chimice, greu de dozat si nu ai siguranta ca se consuma la timp... as merge pe bio bloom in locul tau.
 

arigog

Member
da acuma vad mai bine ... e o tampenie :)

inca o intrebare as avea , anul trecut cam prin saptamana 5 de inflorie or aparut o gramada de omizi pe plante si curvele , mancau crengutele de la muguri , iar cand atingeai mugurii aia , care dupa o vreme oricum mucegaiau , se desprindeau toti si cadeau ca si puf-ul de la o papadie ... nu am pierdut exagerat de mult , dar totusi as vrea cumva sa previn chestia asta ... este vreo solutie ? ati mai patit/auzit de chestia asta ?
 
Status
Not open for further replies.
Top