What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.

marian123

Member
Am fost azi la plante sa le ud dupa noul program (din 2 in 2 zile). Din fericire le-am gasit normale , niciuna nefiind molesita :) , iar pamantul l-am gasit uscat . Cat timp nu sunt molesite nu am de ce sa imi fac probleme .

1) Cum vi se pare ca s-au format mugurii pentru a 2-a saptamana de flower outdoor (teoretic nu stiu care este perioada exacta dar asa cred eu) ?

Mugure.jpg

PPP (stanga - a inflorit de 2 saptamani) si Church (dreapta) - Day 99 - o sa vi se para ca sunt multe frunze galbene din cauza reflexiei soarelui . In realitate sunt de un verde deschis .

DSC00425.jpg

Big Bang - Day 85 - Cea mai frumoasa si sanatoasa planta pe care o am :dance013:. Are culoarea frunzelor verde inchis fara nici o frunza galbena , mancata etc.

Big Bang.jpg

2) V-as intreba daca ar fi cazul sa dau fertilizator de flower si Big Bang-ului . Poate o fi intrat in flower de cateva zile dar inca nu si-a aratat acele formatiuni de pistili de la capatul fiecarei crengi . Sa mai astept 1-2 saptamanai pana sa-i dau ?
 
O

ovexs

Frumoase sunt,daca le duci pana la capat o sa ai ceva de fumat,pe putin 100 gr
 

marian123

Member
Astept raspunsuri la intrebarile de mai sus :laughing:



@ Frumoase sunt,daca le duci pana la capat o sa ai ceva de fumat,pe putin 100 gr

Din toate sau din una ?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
plantele sunt destul de mari si inceputul de flower arata ok. dar sa nu uitam ca dupa ce intra in flower mai cresc... unele chiar de 2 ori cat erau in veg.
daca infloreste mai repede are sanse sa termine mai repede... asa ca eu le-as da fert de flower cat mai curand :D

iar recolta.... e cam devreme sa ne dam cu parerea...se pot intampla muuuulte pana recoltezi...si dupa.
 

urbanHaze

Active member
PPP si Church de ce le tii asa se aproape una de alta, mai ales ca or sa mai creasca mult de acum incolo? pe partea unde sunt lipite or sa primeasca mai putina lumina si florile se vor dezvlta mai putin.

mugurii sunt normali. fert poti sa le dai daca vrei, dar sa te tii de instructiuni si de program (mai ales atunci cand o sa fii tentat sa pui mai mult :nono:).

cu recolta sunt de acord cu Gantz. sunt prea multi factori care mai pot influenta de acum incolo evolutia. si pana la urma ce conteaza? daca le duci la capat o sa ai suficient sa fii :whee: multa vreme. eu nu m-as gandi asa de mult la performanta cat la proces :).

e f fain! :good:
 
O

ovexs

Astept raspunsuri la intrebarile de mai sus :laughing:



@ Frumoase sunt,daca le duci pana la capat o sa ai ceva de fumat,pe putin 100 gr

Din toate sau din una ?

100 gr/planta zic eu,pe putin,mie imi e frica ca nu termina de inflorit pana da frigul,(la ale mele ma refer)
 

marian123

Member
PPP si Church de ce le tii asa se aproape una de alta, mai ales ca or sa mai creasca mult de acum incolo? pe partea unde sunt lipite or sa primeasca mai putina lumina si florile se vor dezvlta mai putin.

Stiu ca se vor dezvolta mai putin pe partea unde sunt lipite dar nu asta conteaza in cazul meu ci sa fie stabile daca vine vantul . Daia le-am pus una langa alta pe o lada pentru stabilitate . Daca le-as fi lasat separat pe crengi si tot felu de tarusi ce am pe acolo , imediat le zbura vantu. Si cum mie tarsala si aiurea sa fac gropi prin toti tarusi si lienele de pe acolo , asta a ramas singura solutie.

In legatura cu fertilizatorul de flower pentru Big Bang am zis sa incep sa ii dau peste 7 zile asa , sa fiu sigur ca nu ii stric perioada de vegetatie !

Multumesc tuturor de raspunsuri :jump:
 
G

growcase

lol, nu ai cum sa-i strici perioada de vegetatie... :)))

Si nu cred ca ar fi asa greu sa iei o lopata(poti sa iei doar tabla aia de sapi cu ea, nu si bata de la ea) sa sapi niste gropi si sa le pui, iesi mult mai bine si nu iti faci griji pt nimic + ca nu te duci din 2 in 2 zile la ele(ceea ce e foarte riscant)...
Bafta !
 

marian123

Member
mie imi e frica ca nu termina de inflorit pana da frigul,(la ale mele ma refer)

Apropo , producatorii spun ca la mine le pot recolta in jurul dati de 7 Octombrie .

Cam cum este vremea in perioada 7-14 Octombrie ? As vrea sa stiu care ar fi temperatura minima pe timpul noptii de care ar trebui sa tin cont inainte de recoltare . Ca exemplu : daca la mine sa zicem ca nu ar termina pana pe 12 Octombie si aflu ca pe 14 Octombrie temperatura ajunge la 5 grade , sa stiu clar ca pe 13 Octombrie trebuie neaparat sa o culeg .

Si ce este important si am uitat sa va zic : La planta care a inflorit de vreo 2 saptamani am gasit un pic mai jos de locul unde se forma mugurele o chestie de genu , din care am impresia ca iese o samanata. Apoi de frica sa nu fie toata polenizata am "scotocit" toata planta si numai am gasit nimica asemanator si am ajuns la concluzia ca - a venit un strop de polen de prin jur si a ajuns fix acolo"

Poza nu este de la planta mea dar este clara si puteti sa va dati seamana despre ce e vorba .

2.JPG


Intreabari principale :


1) In locul acela va iesi 1 sau mai multe seminte ?

2) Toata craca aceia va fi umpluta de seminte sau doar locul respectiv ?

3) V-as mai intreba cand pot sa culeg acele seminte si in conditii trebuie tinute pana sa le germinez dar tot am auzit ca nu merita sa te complici cu genetici dastea proste si tot felu de chesti. Mai bine imi spuneti de ce nu merita sa pui seminte din astea sa inteleg si eu calumea.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
calaxy-urile care au apucat sa fie polenizate de canepa vor face seminte, restul nu..

ps: se vede ca se chinuie in ghivece, plantele puse out in pamant pe care le-am avut pana acum au fost toate numai tente inchise de verde, mult mai inchise ca la indoor de obicei. ale tale deja par sa aiba mici deficiente de pe acum.
 

marian123

Member
ps: se vede ca se chinuie in ghivece, plantele puse out in pamant pe care le-am avut pana acum au fost toate numai tente inchise de verde, mult mai inchise ca la indoor de obicei. ale tale deja par sa aiba mici deficiente de pe acum.

Daca te uiti atent o sa vezi ca am si eu o singura planta (Big Bang) care are frunzele de acel verde inchis de care vorbesti mai sus cu toate ca este in ghiveci.

Probabil s-a intamplat asa pentru ca :

1) Este pusa in ghiveci de 35L nu de 20L ca celelalte.

2) Nu sta bagata in alta planta (celelalte 2 stau lipite una de alta)

3) Poate pur si simplu tine de genetica , in sensul ca este mai rezistenta.

Tu de la ce crezi ca Big Bang-ul fata de celelalte are frunzele de culoarea verde inchis ?

Poza cu Big Bang-ul :

Big Bang - 68 day.jpg
 
O

ovexs

E clar ca ghiveciul nu prea mai face fata,asa am si eu una in ghiveci de 30L cred,oricum mare,si frunzele sunt mult mai deschise la culoare fata de planta nr 2 care o am in pamant de ceva zile s-a marit destul de mult si nu exista nici macar o frunza GALBENA. :)
 

Attachments

  • SNC00956.jpg
    SNC00956.jpg
    139 KB · Views: 14
  • SNC00947.jpg
    SNC00947.jpg
    75.9 KB · Views: 10

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
big bang-ul ar putea avea un necesar mai mic de nutrienti, si cum are si mai mult pamant.. de aia sa ii mearga mai bine. dar pana in flower e posibil sa mai paleasca si el.

eu zic sa dai fert de flower daca vezi pistili..
 
E

evilkid

preflowers apar in veg... d'aia se numesc PRE-flowers:). fert de flower dai cand planta intra in flower...logic
 
Status
Not open for further replies.
Top