What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.

MJgrow

Active member
nu mai aveau loc in cutie si le-am scos afara decat sa le distrug.

si a fost acea trecere de la 12 ore la 14 sau cate erau in iulie cand le-am scos.

a fost vorba de un calcul gresit din start.
 

marian123

Member
Deci cum nimeni nu mi-a raspuns concret la intrebarea "perioada de flush de cat trebuie sa fie de 1 sau 2 saptamani ?" o sa aleg 2 saptamani cu gandul ca in 2 saptamani are mai mult timp sa iasa nutrientii din sol decat intr-o saptamana.

Intrebari :

1) In cam cat timp sa evopora clorul din apa la temperatura camerei (20-25 C) ?

2) Cum fac sa adug mai mult de 4 poze ?


Ce este important : Am o problema cu Big Bang-ul si nu prea stiu de la ce sa fie . Deci.... frunzele sunt de culoare verde inchisa (cum au fost si pana acuma) , nemancate de insecte , fara pete si alte dracii pe ale dar sunt lasate in jos (molesite asa) . Cam toate sunt lasate in jos . Eu pana acum nu i-am dat nutrienti pentru ca am vazut ca nu avea nici o problema , dimpotriva ii mergea mai bine decat celor care le-am dat . Iar ieri cand am vazut problema asta am fost sa le dau nutrienti cu gandul ca poate de la aia o fi fost ..... Am lasat postul deschis pentru a ma duce sa fac niste poze si sa le pun pe forum sa vedeti despre ce e vorba si CULMEA si-au revenit frunzele . Sau ridicat la loc :jump:si acuma sunt normale.

3) Dar ca idee sa stiu si eu , oare s-o fi intamplat asa ca nu i-am dat nutrienti ? Totusi mie greu sa cred ca nutrienti si-au facut efect asa in 12-15 ore asa .

Cea din stanga (PPP) a inflorit din cele 3 - Ambele au 95 de zile

Day 95 - flower 2 weeks.jpg

DSC00378.jpg

Big Bang la 81 de zile , dupa ce si-a revenit din molesala

Big Bang - 81 day.jpg

Tulpina Big Bang-ului , pare cam mare in poza fata de cum parea daca v-ati uita cu ochiul liber.

Big Bang 81 days.jpg
 

urbanHaze

Active member
Deci cum nimeni nu mi-a raspuns concret la intrebarea "perioada de flush de cat trebuie sa fie de 1 sau 2 saptamani ?" o sa aleg 2 saptamani cu gandul ca in 2 saptamani are mai mult timp sa iasa nutrientii din sol decat intr-o saptamana.

sunt multe pareri. si eu ud 2 saptamani fara fert la sfarsit.

In cam cat timp sa evopora clorul din apa la temperatura camerei (20-25 C) ?
cred ca o zi e ok. desi am lasat si mai putin si nu a fost nici o problema.

Ce este important : Am o problema cu Big Bang-ul si nu prea stiu de la ce sa fie . Deci.... frunzele sunt de culoare verde inchisa (cum au fost si pana acuma) , nemancate de insecte , fara pete si alte dracii pe ale dar sunt lasate in jos (molesite asa) . Cam toate sunt lasate in jos . Eu pana acum nu i-am dat nutrienti pentru ca am vazut ca nu avea nici o problema , dimpotriva ii mergea mai bine decat celor care le-am dat . Iar ieri cand am vazut problema asta am fost sa le dau nutrienti cu gandul ca poate de la aia o fi fost ..... Am lasat postul deschis pentru a ma duce sa fac niste poze si sa le pun pe forum sa vedeti despre ce e vorba si CULMEA si-au revenit frunzele . Sau ridicat la loc :jump:si acuma sunt normale.

3) Dar ca idee sa stiu si eu , oare s-o fi intamplat asa ca nu i-am dat nutrienti ? Totusi mie greu sa cred ca nutrienti si-au facut efect asa in 12-15 ore asa .

de regula comportamentul asta apare de la prea putina sau prea multa apa. in momentul in care se regleaza umiditatea solului frunzele isi revin foarte repede.
 

urbanHaze

Active member
ok, cred ca te-ai putea prinde si singur de astea, dar acum nu a chef de lucru asa ca o sa iti descriu :D :

My IC > Pictures & Albums > Click pe album > Upload Images. aici poti incarca 8 imagini deodata, de cate ori vrei, dupa care mergi in
forumul unde postezi > Go Advanced > in partea din dreapta-jos a editorului de text este My Photos > Insert se deschide o fereastra > dai click pe cate poze vrei si se insereaza in editor thumbnailuri cu link catre poza mare.
 

marian123

Member
Merci de raspuns . Voi cand dati clik pe poza v-o arata cum o vedeati si pana acuma sau va duce in albumul care l-am creat ?

 
G

growcase

lol
vorba celui care a lasat coment acolo, ce pizda esti, altii s-au taiat de 10 ori mai mult si tu te vaiti de asta....
c`mon dude...
sa vezi ce urat e cand iti alegi locul de outdoor guerila, deoarece pe unele locuri e fanul foarte mare si sunt rugi care sunt intinsi si nu ii vezi, aia te sfasie prin pantaloni lungi...calumea de tot !
....

pussyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
altii au patit chestii mai grave si nu se plang. viata merge inainte.
tu ai ales sa faci asta, nu te-a pus altu'..

vindecare placuta. :wave:
 

swimi

Member
Nu m-am vaitat ci doar am dat un sfat.

La locatia cu pricina nu aveam o pereche de pantaloni lungi, aveam una foarte patata si cum trebuia sa bag si benzina am zis ca nu o iau (desi trebuia macar sa o iau la pachet) si am ajuns acasa cu zgarieturi pe toate picioarele.

PPS: ala era un fel de "vedeti ca am facut poze azi"


PPPS: explo o dam in offtopic pe threadul omului.
 

marian123

Member
Am si eu niste probleme cu plantele . Acu cateva zile (inainte cu 10 min de al uda) am vazut Big Bang-ul cu ~ toate frunzele lasate , molesite rau de tot. L-am udat si dupa 1 zi m-a socat , si-a revenit si arata ca inainte cu frunzele normal ridicate .

Azi am fost din nou la ele si am gasit Big Bang-ul un pic molesit sa zic asa iar Church-ul pentru prima data sa molisit calumea . Eu ud la 3 zile iar pamantul este de calitate (Plagron Grow Mix si Atami Light Mix) si contine perlit in ambele tipuri de pamant .

La ghivece pe margine sau format niste spatii de 2-3 cm in jurul ghiveciului (asta de mult timp cand eram mai maricele , probabil le misca rau vantul si foarta pamantul sa se "stranga" si au ramas loc liber pe langa el). Si mie ca acuma cu caldurile astea intra aerul repede prin locurile astea , tinad cont ca mai am si ghivece negre si usuca pamantul si daia se intampla .

Ca solutie m-am gandit sa schimb programul de udare de la 3 la 2 zile si sa vad cum se comporta plantele timp de 1 saptamana .

Voi ce ziceti ? Credeti ca poate fi de la altceva inafara de udare prea rara ?
 
G

growcase

Mutale in pamant, nu vei mai avea aceste probleme + ca mai cresc si se dezvolta mai bine !
Da, din cauza caldurii ca bate pe ele si a pamantului uscat, se creeaaza acel spatiu intre pamant si ghiveci, pentru ca pamantul se strange, cand se usuca !
 

LovAcid

New member
si eu am avut acceasi problema inainte sa le mut in pamant.... trebuie sa le uzi mai des ca acuma cer mai mult adica o data pe zi sau cel putin o data la 2 zile a 3 zi sunt molesite,fix acceasi chestie si la mine daca le pui in pamant poti sa le uzi si la 3 -4 zile fara probleme...ai doua solutii ori le uzi zilnic ori le muti in pamant
 

marian123

Member
In legatura cu mutatul in pamant , imi este foaaarte aiurea s-a sap gropi in locul unde cresc pentru ca este plin de tarusi destul de mari ramasi de la plantele care le-am rupt pentru a pune tavile (ca acelea pe care este adusa painea) pe jos si pentru a nu le lua lumina (ele fiind la inceput mici) + acuma m-am obisnuit cu ele asa si numai imi arde sa fac modificari.

O sa raman la solutia : ud la 2 zile si aia e . Daca apar neplaceri va "raportez" pe forum :tiphat:.

Daca va uitati cu atentie puteti observa ca e plin de lieni si de tarusi pe jos.

Locul 3.jpg

Aici o sa vedeti cum au fost puse ghivecele pe tavi , cea din stanga de jos miiica e Big Bang-ul (are 2 saptamani diferenta de varsta fata de cele mari , puteti sa va uitati la ultima poza sa vedeti cata planta s-a facut:bump:).

10 Iunie

Day 41 - 60cm.jpg

3 August

Big Bang - 81 day.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Top