What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
daca o poti pune intr-un loc cu expunere la sud...te-ai scos. fie ca e intr-un lumins, la marginea padurii, intre niste bosketzi sau dupa un gard/zid. oriunde are expunere indelungata la lumina, planta va creste, mai ales daca are si apa ;)
 

ProCan

Member
Cam cat de tarziu ar trebui sa pun o planta afara ca sa atinga ceel mult un metru in inaltime.
Vorbesc daca ar avea conditii ideale.

A incercat cineva outdoor low low maintenance?rezultate?
gantz? explo? cineva?:) out there?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pe la inceputul lui august.

mai low maintenance decat sa le dau doar apa nu am incercat.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
intr-un ghiveci mic eu am pus in iulie si au crescut cam 1m, dar germinasem semintele cu 1 saptamana inainte si pt ca nu au avut unde sa isi intinda radacinile au ramas mici. In pamant ar fi crescut peste 1m ;)
 

zeeland

Member
@talache: in padure-i umbra, deci nu-i ok. incearca in ceva luminisuri neumblate or smth. daca vrei sa pui undeva in camp....ar fi f ok doar ca ii destul de high risk. acuma tu sti mai bine cum se prezinta situatia in zona ta.
pot sa iti dau un sfat, daca ai in zona ceva campuri traversate de linii de inalta tensiune, incerca sa plantezi in interiorul stalpilor. acolo de obicei mai sunt tot felu' de ierburi si tufe ptr camuflaj, nu intra animalele la pascut si nu bate la ochi nici de aproape. ptr mine a functionat.

@procan: cu cat mai low maintenance, cu atat mai slabe rezultatele. cel putin in prima faza, dupa transplant, tre sa mergi cat mai des. ulterior, cand planta s-a prins si are 1-2 luni afara, poti evtl sa o lasi mai moale. dar nu este recomandat. cum sa zic....iti irosesti propria munca si iti compromiti sansele de a avea ce fuma tot sezonul urmator.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca le scoti cu 2-3 saptamani de veg, poti scoate si in august si sa creasca cam de 1 m.
ma refer in pamant.
nu-s mare fan la metoda cu ghiveciul afara.
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
@talache: in padure-i umbra, deci nu-i ok. incearca in ceva luminisuri neumblate or smth. daca vrei sa pui undeva in camp....ar fi f ok doar ca ii destul de high risk. acuma tu sti mai bine cum se prezinta situatia in zona ta.
pot sa iti dau un sfat, daca ai in zona ceva campuri traversate de linii de inalta tensiune, incerca sa plantezi in interiorul stalpilor. acolo de obicei mai sunt tot felu' de ierburi si tufe ptr camuflaj, nu intra animalele la pascut si nu bate la ochi nici de aproape. ptr mine a functionat.

e vreun risc?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu e nici un risc, dupa cum ai vazut liniile de inalta tensiune sunt la o inaltime mai mare decat cele normale.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
liniile de inalta tensiune sunt prea sus sa faca rau plantelor, dar stalpii...sunt alta mancare de peste. pe camp liniile sunt deasupra plantelor si nu fac nimic, in zone impadurite la fel...
DAR
in padure, copacii si crengile ce cresc sub linii sau in apropierea stalpilor sunt taiate anual. un motiv ar fi pentru a evita combinatia creanga + fir + vant. un alt motiv ar fi pentru a inlesni orice reparatie ar fi necesara. Nu stiu daca se face si in Romania, dar am citit ca in alte tari asemenea zone si zonele de langa caile ferate sunt stropite cu substante daunatoare regnului vegetal.
totusi nu as creste sub un stalp sau sub o linie de inalta tensiune. nu stiu daca ar avea vreun efect asupra plantelor dar as ma tem mai mult de elementul uman. la orice reparatie sau verificare ar trebui facuta, plantele ar fi descoperite, mai ales ca de sus poti vedea foarte bine. Campul poate fi el recoltat cu o masinarie, dar mai trece vreun gheorghe care vrea sa ia ce masina nu a reusit, vreunu cu oile, vreun tzigan la furat de fire sau metal.
Sincer, ce ii opreste pe oameni sa mearga pana la stalp? Nu as pune mana pe un stalp de inalta tensiune, recunosc, dar zumzaitul lui nu ma sperie si nici nu ma opreste. Bosketzi de alte plante mai sunt, e adevarat, iar de cele mai multe ori e canepa sau bosketzi mici (tumbleweed) ce nu reusesc sa ascunda cu succes o planta ce poate atinge 2-3 metri. Si daca ne gandim ca in unele zone, pe langa campuri, mai sta unu cu albinele...buh-bye sinsemilla...
 

brainDMG

Member
Nu stiu daca se face si in Romania, dar am citit ca in alte tari asemenea zone si zonele de langa caile ferate sunt stropite cu substante daunatoare regnului vegetal.

e adevarat .. se foloseste clorura de sodiu pt a ucide vegetatia din jurul liniilor ferate :p
 

ProCan

Member
seminte de boscheti aruncati primavara devreme vi se pare o idee buna?(ciurlini de-aia, boschetzi cu tepi?) ca sa mascheze plantele?
Vi se pare o idee buna?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
o idee foarte buna. va tine multi oameni si animale la departare...va fi greu sa ajungi la ele fara o coasa, secure sau sapa...plantele din jur vor consuma si ele din apa din pamant...dar daca in zona ta ploua saptamanal chiar si vara...no problem. bagi feminizate, ciulini...si...ne vedem la toamna...
 

ProCan

Member
acum de unde naiba fac rost de seminte de balarii periculoase cu tepi...cu de-alea lipitoare:)) tot felul de nenorociri?
 

zeeland

Member
@wouldubreakfree

risc este intotdeauna....noi doar putem sa-l minimalizam pe cat posibil

cu crescut in stalpii respectivi...acuma sigur ca depinde de loc. in general ce sfaturi dau eu, sunt din exp proprie. am crescut cativa ani cu succes in baza stalpilor. chiar nu am avut nici o problema. singurul motiv ptr care am abandonat locul a fost ca am gasit altul mai bun si, in special, mai aproape de apa.

brainDMG said:
se foloseste clorura de sodiu

adica sare? ;)
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
@wouldubreakfree

risc este intotdeauna....noi doar putem sa-l minimalizam pe cat posibil

cu crescut in stalpii respectivi...acuma sigur ca depinde de loc. in general ce sfaturi dau eu, sunt din exp proprie. am crescut cativa ani cu succes in baza stalpilor. chiar nu am avut nici o problema. singurul motiv ptr care am abandonat locul a fost ca am gasit altul mai bun si, in special, mai aproape de apa.



adica sare? ;)

da dar cine stie cum vine careva sa verifice stalpu si sa gaseasca aia, in fine, am locul perfect pt asta dar nu stiam daca exista riscuri
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Clorura de sodiu...pe moment nici nu mi-am dat seama ca e sare. Sarea e criminala de recolte. In Australia au probleme cu sarea. O ploaie buna, creste nivelul apei subterane si sarea iese la suprafatza. Fermierii mor de ciuda.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
pe ele? sa vedem....cade si ajunge pe pamant.
sau poata ca vrei sa le sarezi, adaugi un ulei de masline si faci o salata (cea de papadie e ok)

daca ai pica rau pe un vecin, sareaza-i intreaga gradina. nimic nu va mai creste acolo.
 
Status
Not open for further replies.
Top