What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.

talache

Member
Dupa vreo 2 zile , prima samanta(PPP) a iesit iar e 2-a e pe cale sa iasa .

Prima arata cam asa Fotografii-0001.jpg si nu stiu daca e suficint de mare radacina ca sa o bag in pamant . Radacina e cea facuta cu rosu (alb pe alb nu se vede).

1) Sa o bag in pamant ? Sa mai astept 1-2 zile ? Eu unu cred ca creste oricum daca sa "lipit" de pamant incepe sa iasa si se dezvolta calumea si asa :D ! Data trecuta am bagat-o cand era la fel de mare si a iesit ! Astept parerii !
 
E

evilkid

bag-o in pamant... eu le pun in pamant imediat ce s-au crapat (nu apuca radacina sa iasa din samanta), si pana acu nu am avut probleme :D
 

talache

Member
Gata am bagat-o si eu in pamant si am apasat un pic , sper sa nu se fi rupt nimica ca n-am banii de super glu :laughing:. In cam cate zile trebuie sa iasa cotiledoanele ?
 

talache

Member
Sa vad ce fac ca mama si tata pleaca 1 saptamana (8 mai-16mai) si poate imi fac ceva mic pt vegetatie si apoi le scot pana sa vina ei ! Acum sa vad , daca ies cotiledoane inainte sa plece sunt nevoit sa le scot afara pt a nu se lungii tulpinile !

Si apropo , care e problema daca se lungesc tulpinile ? Se dezvolta greu sau ce ?
 
D

deutza

Sa vad ce fac ca mama si tata pleaca 1 saptamana (8 mai-16mai) si poate imi fac ceva mic pt vegetatie si apoi le scot pana sa vina ei ! Acum sa vad , daca ies cotiledoane inainte sa plece sunt nevoit sa le scot afara pt a nu se lungii tulpinile !

Si apropo , care e problema daca se lungesc tulpinile ? Se dezvolta greu sau ce ?


Daca se lungesc sunt sanse mari sa se rupa. Dupa ce le muti monitoriseaza zona sa nu creasca iarba buruieni(langa plante ) prea mari care sa le "absoarba" lumina . Odata ce cresc buruieri , ierburi prea mari se lungesca pana mor .
 

tricky1

Member
Daca se lungesc sunt sanse mari sa se rupa. Dupa ce le muti monitoriseaza zona sa nu creasca iarba buruieni(langa plante ) prea mari care sa le "absoarba" lumina . Odata ce cresc buruieri , ierburi prea mari se lungesca pana mor .
De ce sa moara?
Se lungesc pana au destula lumina. Daca sunt afara si nu e riscul sa fie vazute, atunci nu e nici o problema.
 

zeeland

Member
la outdoor, probleme cu alungitul ai mai ales in stadiul de rasad. in lipsa luminii corespunzatoare, rasadurile se pot alungi in asa hal incat sa nu se mai poate sustine singure.
in astfel de situatii, dupa corectarea rapida a problemei cu lumina, trebuie facut un transplat. planta se pune in pamantul nou pana la nivelul primei frunze (binenteles ca ghiveciul nou tre sa fie mai mare). de pe tulpina alungita ajunsa acum sub pamant, se vor dezv radacini secundare care vor fi binevenite ulterior ptr ca asigura o mai buna stabilitate in sol si un aport de seva mai serios.
 

talache

Member
A germinat si Church care l-am pus in pamant ! Mie asa frica ca nu o sa iasa :comfort:.

1) Voi ati avut probleme de genu "nu a iesit samanta din pamant dupa ce ati germinat-o " ? Eu am pus-o la 1-2 cm cred !
 

MJgrow

Active member
daca a incoltit o sa iasa.

e posibil sa iasa mai aiurea sau sa iasa mutanta. in rest iese. teoretic :)

sa nu fie batatorit pamantul si sa il uzi bine apoi sa il lasi asa de la sine :)
 

sznake

jarhead
1) Voi ati avut probleme de genu "nu a iesit samanta din pamant dupa ce ati germinat-o " ? Eu am pus-o la 1-2 cm cred !

Asta se intampla din cauza ca ai udat peste samanta dupa ce ai pus-o in pamant. Nu se face asa. Pamantul se uda innainte sa bagi samanta. Samanta o bagi la 1-2 cm si o acoperi usor cu pamant, nu indesi pamantul. Apoi, ca sa nu se usuce prea repede pamantul, acoperi paharelul (sau ghiveciul) cu folie alimentara pana scoate puietul capul.

Un al 2-lea caz in care samanta incoltita n-a mai produs un puiet este atunci cand a inceput deja sa putrezeasca innainte sa fie pusa in pamant, de la prea multa apa in mediul de germinare.

Un al 3-lea caz sunt semintele vechi, nepastrate corespunzator. Samanta are o cantitate limitata de energie. O samana veche nepastrata corespunzator, daca nu e moarta deja, mai are doar f putina energie in ea, suficient cat sa incolteasca, dar sa moara mai apoi, nemaiavand destula energie sa se transforme in puiet.
 
E

evilkid

Asta se intampla din cauza ca ai udat peste samanta dupa ce ai pus-o in pamant. Nu se face asa. Pamantul se uda innainte sa bagi samanta. Samanta o bagi la 1-2 cm si o acoperi usor cu pamant, nu indesi pamantul. Apoi, ca sa nu se usuce prea repede pamantul, acoperi paharelul (sau ghiveciul) cu folie alimentara pana scoate puietul capul.

eu am udat pamantul, am pus seed-ul in mediu, am acoperit cu pamant dupa care am folosit un pulverizator sa ud locul unde am pus samanta ca sa se aseze pamantul. si de 2-3 ori pe zi stropeam suprafata pamantului ca sa fie constant umed, si nu am avut probleme...
 

talache

Member
Doua zile are de cand e in pamant ! Voi ati spus ca intre 4-8 zile asa ca incerc sa nu-mi mai fac griji ! Cu toate ca am ! O sa fiu in apele mele cand o sa-mi cumpar ocean :laughing:
 

talache

Member
Azi am vazut ca a iesit samanta afara din pamant si se observa si radacina ca s-a fixat in pamant ! In 2-3 zile sper sa iasa si cotiledoanele !
 

talache

Member
Am 50 de posturi si tot nu pot intra :(( imi da "eroare" dasta
talache, you do not have permission to access this page. This could be due to one of several reasons:
  1. Your user account may not have sufficient privileges to access this page. Are you trying to edit someone else's post, access administrative features or some other privileged system?
  2. If you are trying to post, the administrator may have disabled your account, or it may be awaiting activation.
 
S

sharpeq287

si eu am pus semintele germinate in pamant .mai intai le-am pus in gropa la 2-3 cm si dupa le-am udat...dar lasa ca pana la urma nu e asta problema..eu anu' trecut am bagat niste seminte in pamant la mai mult de 10 cm si tot au iesit(in cam 1 sapt au iesit toate)..ia vezi acu' talache daca poti intra pe chat..poate merge la dupa 50 de posturi.

Ps : in zona unde am pus ultimele 4 seminte e soare de la 7 dim pana pe la 5-6seara :D..acolo sa vezi ce scot la toamna :)
 
Status
Not open for further replies.
Top