What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Οργανική εξωτερική καλλιέργεια.

delicorganic

Well-known member
Ε, ναι! Τώρα θέλουμε όσο γίνεται περισσότερο ήλιο και το δίχτυ στερεί κάμποσο, θαρρώ...Πάντως αν η έγνοια σου είναι τα ξένα μάτια, τότε πάσσο...αλλιώτικα στη θέση σου θα το μάζευα...

:tiphat:Ορφεύς

..δυστυχώς αυτά τα ξένα μάτια μας αναγκάζουν και στα στριμώγματα και στα δίχτυα και σε πολλά άλλα που είναι για γέλια και για κλάματα μαζί..
 
Last edited:

delicorganic

Well-known member
Βρε βρε τα παιδιά μεσημεριανή βεγγέρα... :)

Εγώ με την πενιχρή εμπειρία που έχω από μυκητιάσεις(εκτός των ποδιών :laughing: ) έχω να πω ότι γαμιούνται!Πόσο μάλλον εσείς που είστε και au naturel...

Στο "ξένο" εδώ έχω διαβάσει ότι το πολυκόμπι είναι πολύ καλό για την πρόληψη μυκητιάσεων,κυρίως λόγω του υψηλού ποσοστού πυριτίου που περιέχει...Το χρησιμοποιεί κανείς;

.

Γεια σου syd!!
Για το πολυκόμπι έχω διαβάσει πολύ καλα πράγματα,αλλά προς το παρόν δεν το έχω δοκιμάσει!
πέρυσι χρησιμοποίησα λίγα χαμομηλάκια,μούχλες δεν είχα,αλλά είχα και ποικιλία(σατιβάρα)ανθεκτική στις μούχλες.Φέτος τα πράγματα είναι πιο ζόρικα,έχω ήδη σταματήσει τα ψεκαστά ταϊσματα και σκέφτομαι να μην ρίξω τπτ επιβαρύνοντας με περισσότερες υγρασίες τα ήδη στριμωγμένα κορίτσια μου.
Αυτό που ευννοεί πάντως πολύ τους μύκητες πέραν της υγρασίας,είναι οι εκκρίσεις "ζουμιά-σκατά"των εντόμων που προσβάλλουν τα φυτά μας,όπως πχ. ο αλευρώδης,οπότε αν έχουμε τετοιους εχθρούς,καλό θα ήταν να τους ξεφορτωθούμε πριν είναι πολύ αργά.
 

orfeas

Active member
Veteran
...

Στο "ξένο" εδώ έχω διαβάσει ότι το πολυκόμπι είναι πολύ καλό για την πρόληψη μυκητιάσεων,κυρίως λόγω του υψηλού ποσοστού πυριτίου που περιέχει...Το χρησιμοποιεί κανείς;
....

Το ξέρω το πολυκόμπι εδώ και χρόνια όταν πρωτοέμαθα για τη τσουκνίδα, αλλά δεν υπάρχει αρκετό στα μέρια μου...ακόμα περιμένω έναν φίλο μελισσά να μου φέρει κάνα δεμάτι...

:tiphat:Ορφεύς
 

orfeas

Active member
Veteran
Σώθηκα με αυτά τα αυτόματα... :D

Τελώνης για το στρίψιμο ή για την πεντάλφα; (Δεν είναι tattoo με στυλό το έκανα :D )

Για κανένα απ' τα δυο, αλλά για το "Θα μου χρωστάς!) :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

delicorganic

Well-known member
Βρε βρε τα παιδιά μεσημεριανή βεγγέρα... :)

Εγώ με την πενιχρή εμπειρία που έχω από μυκητιάσεις(εκτός των ποδιών :laughing: ) έχω να πω ότι γαμιούνται!Πόσο μάλλον εσείς που είστε και au naturel...

Στο "ξένο" εδώ έχω διαβάσει ότι το πολυκόμπι είναι πολύ καλό για την πρόληψη μυκητιάσεων,κυρίως λόγω του υψηλού ποσοστού πυριτίου που περιέχει...Το χρησιμοποιεί κανείς;

Ξαδερφούλη,μέσα ή έξω παίζεις τελικά;με μπέρδεψες λίγο με τον ανεμιστήρα...Ωραία τραγουδάκια βάζεις by the way!Αν θες να τα βλέπουμε και χωρίς να ψάχνουμε :biggrin: ,να επισυνάπτεις στο λινκ μόνο το κομμάτι μετά το "=" στο γιουτουμπι...

Όσο διαβάζω γι΄αυτό το πολυκόμπι ή εκουϊζέτο ή κοντυλόχορτο ή πολυτρίχι ή ιππουρίδα ή ουρά του αλόγου τόσο με ψήνει να το δοκιμάσω.Πρέπει να είναι όντως εξαιρετικό αντιμουχλικό.
Φυτρώνει σχεδόν παντού,οπότε δεν νομίζω να είναι δύσκολη η εύρεση του στην φύση,βέβαια δεν ξέρω αν είμαστε και εκτός εποχής τώρα πιά.αποξηραμένο πωλείται χρυσάφι και δεν πλησιάζετε.

Πάντως εάν είχα σοβαρά θέματα με το μικροκλίμα και τις υγρασίες όπως ο ορφέας,θα έψαχνα για το πολυκόμπι(Υπάρχει στις πεδινές και ημιορεινές περιοχές,αυτοφυές ή σαν ζιζάνιο στα σταροχώραφα κυρίως) και θα το συνδύαζα με χαμομηλάκι,neem και τσουκνίδα για δοκιμαστικό αντιβοτρυτικό ματζούνι..για το ωίδιο τώρα που είναι ευαίσθητα τα blue dream το λάδι neem-ενδείκνυται.Τέλος και η μαγειρική σόδα χρησιμοποιείτε για τις μούχλες,αλλα δεν ξέρω για αποτελέσματα,το΄χει δοκιμάσει κανείς?
 
Last edited:
G

Guest

Είχα βρει ένα thread που ο τύπος μεγάλωνε μέσα στο βάλτο :biggrin:χωρίς θέματα...Το πυρίτιο κάνει θαύματα στη θωράκιση (και για ζωύφια/ασθένειες) και πιο χοντρούς κορμούς(βλέπε όλα τα silica products των εταιρειών με υδροπονικά).
Και γάλα έχω διαβάσει για το ωίδιο.
 

Tricky Kush

New member
Thank you delico! Έχω και γω ένα ίδιο και ανυπομονώ. Λίγο που δοκίμασα έχει τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις!
 

orfeas

Active member
Veteran

Attachments

  • P1090408.JPG
    P1090408.JPG
    134.3 KB · Views: 37

Tricky Kush

New member
Μουχλα

Μουχλα

Καλησπέρα, βρήκα σε 5 σημεία μουχλα μάλλον από τις βροχές χτες. Η ποικιλία είναι να είναι έτοιμη αρχές Νοέμβρη. Έκοψα τα κλαδιά που είχαν τους καφέ παπάδες, λέτε να το κόψω ολόκληρο?
 

Ksaderfo

Active member
Καλησπέρα, βρήκα σε 5 σημεία μουχλα μάλλον από τις βροχές χτες. Η ποικιλία είναι να είναι έτοιμη αρχές Νοέμβρη. Έκοψα τα κλαδιά που είχαν τους καφέ παπάδες, λέτε να το κόψω ολόκληρο?

Την πάτησες... Αν ήταν σε 6 ή 4 σημεία θα ήταν οκ.. αλλά σε 5... :D

Σκέφτομαι και γω να κόψω κάνα 2 αρπαγμενες...

Χρυσαφί τριχομς, χανιμπου, τεριρεμ και πράσινα άλογα... Πρεπει να πάρω μικροσκόπιο...

Μπορείς να βγαλεις τη μούχλα με ένα τσιμπιδακι; Α! Ψέμματα, με 5 τσιμπιδακια! :D Για να μην κολλήσουν οι άλλες το ειτζ! :D

Mad-Magazine-536-December-2015-Gordon-Ramsays-Master.jpg
 

delicorganic

Well-known member
Καλησπέρα, βρήκα σε 5 σημεία μουχλα μάλλον από τις βροχές χτες. Η ποικιλία είναι να είναι έτοιμη αρχές Νοέμβρη. Έκοψα τα κλαδιά που είχαν τους καφέ παπάδες, λέτε να το κόψω ολόκληρο?

Γειά σου tricky τι είδους μούχλα?τι ποικιλία?ειναι σίγουρα μούχλα?
αν ναι,ο καιρός χαλάει απο εδω κ πέρα και αν είναι χοντρά τα παπάδια(αυτά έχουν μεγαλύτερο κίνδυνο) δεν θα το ρίσκαρα να τα χάσω τελείως..
το og το πήρες?εγω ναι,πολύ πολύ πολύ δυνατό!:woohoo: και ακολουθεί εντός ολίγων ημερών το μεσσαίο blue dream(blueberry pheno)που έχει κεφάλια έτοιμα,πηχτά και επικίνδυνα..

https://www.youtube.com/watch?v=yFeanQ7myV0&feature=youtu.be
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Καλησπέρα, βρήκα σε 5 σημεία μουχλα μάλλον από τις βροχές χτες. Η ποικιλία είναι να είναι έτοιμη αρχές Νοέμβρη. Έκοψα τα κλαδιά που είχαν τους καφέ παπάδες, λέτε να το κόψω ολόκληρο?

Άμα είδες 5 σημεία, τότε υπάρχουν σίγουρα περισσότερα που δεν τα βλέπεις ακόμα...περίμενε κάνα δυο μέρες κι άμα τα εντοπίσεις τότε χρατςςς....

:tiphat:Ορφέας
 

Tricky Kush

New member
Καλημέρα τώρα είδα τα μηνύματα, είμαι σε φάση trimming:) Έκοψα τα affected κλαδιά του nyc και το μισό og το οποίο είχε 2 bud rot επίσης.
 

delicorganic

Well-known member
Σκέψεις λίγο πρίν την συγκομιδή

Σκέψεις λίγο πρίν την συγκομιδή

Με βάση τις ποικιλίες που έσπειρα φέτος και δοκιμάζοντας πρώτη φορά νέα υβρίδια όπως το blue dream haze(humboldt) και το og kush(reserva privada),έχω να καταθέσω κάποιες προσωπικές διαπιστώσεις σε σχέση με τις πιό ντόπιες και λιγότερο υβριδοποιημένες ποικιλίες όπως το panama(ace),άλλα και τα ντόπια περσινά γλυκά σατιβοστάφυλα.
Η πρώτη εμφανέστατη και μεγαλύτερη διαφορά τους στη εξωτερική καλλιέργεια είναι οι ΑΜΥΝΕΣ των φυτών σε κάθε είδους εχθρούς!
Τετράνυχοι,κάμπιες,μελίγκρες,αλευρώδης κ.α. είναι μερικοί απ τους εχθρούς που προτιμούν τα ντελικάτα μας υβρίδια απ' τις αγέρωχες σατιβάρες που δεν τις πλησιάζει τπτ ΠOTE..
Το og kush παρ΄αυτά είχε πολύ καλύτερες άμυνες απο τα blue dream.
Η δευτερη μεγάλη διαφορά που παρατήρησα σε υβρίδια-σατίβες είναι οι διατροφικές τους ανάγκες.Τα b.d. πείναγαν συνέχεια δημιουργώντας ταυτόχρονα τεράστιους κορμούς και χοντρές κλάρες με πολύ μικρά διαστήματα μεταξύ της καρποδεσίας,ενώ οι σατίβες δεν ζητούσαν τπτ παρόλο που είχαν το 1/3 του χώματος.
H τρίτη μεγάλη διαφορά είναι η ποσότητα κάνναβης ανα φυτό,εδώ τα b.d. ξεπερνούν τα σατίβια.
Το og kush ήταν ένα μικρό φυτό απο κλώνο,οπότε δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα,πάντως έδειξε μεγάλη ανωτερότητα στην γενετική σε σχέση με τα b.d. και με αφήνει πολύ ικανοποιημένο και με το κεφάλι του.
Η τέταρτη τώρα και σημαντικότερη διαφορά είναι η ποιότητα!!
Τα b.d. είναι και τα 3 τελέιως διαφορετικά το ένα blueberry φαινότυπος,το δεύτερο άγνωστος σε εμένα φαινότυπος και ευτυχώς το τρίτο και μεγαλύτερο ο haze-sativa φαινότυπος.
Οι πρώτοι δύο φαινότυποι b.d. δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και σε καμία περίπτωση δεν πλησιάζουν σε ποιότητα το λαχταριστό(φυστικάτο)b.d.haze φαινότυπο και το ΑΠΙΘΑΝΟ παναμά:tiphat:.(τσάι βουνού μυρίζει και απο κρύσταλλο θερίζει).:woohoo:

Τέλος να πώ πως είναι αρκετά νωρίς για συμπεράσματα καθώς οι παρατηρήσεις μου δεν περιλαμβάνουν αναφορά στο πιώμα των ποικιλιών.


Υ.Γ.
Ace-humboldt-5-1
 
Last edited:
Top