What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In romania nu o fi mare cerere, insa pe afara este. Plus ca, in conformitate cu legislatia EU, cam va fii greu pe viitor sa faci o casa fara asa ceva, ca nu iti iese eficienta energetica. La romani inca merge cu spagi si dosare diferite fata de realitatea din santier, dar cat o sa o mai tina?
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Si eu sunt cu ochii pe cateva lucruri doar ca sunt foarte scumpe si nu sunt zgarcit!
In curand o sa fie: acum sau niciodata! La cum cresc preturile..

Intr-adevar, comercial gasesti n variante iar pentru un grow mic nu ai multe variante (in special sistemele de udare)

Am incercat sa adaptez cateva stropitori (luate de pe aliexpress) tip spray (cum se folosesc la sere) puse cate 4 bucati pe furtun pentru umiditate la o pompa de apa.
Furtunele au fost prinse orizontal de stalpii cortului, duzele au inceput sa ude in loc sa stropeasca dupa cateva folosiri, pompa nu are niciun senzor de masurare a umiditatii deci este greu de folosit si imprecis cu un timer.
In momentul de fata eu, cel putin nu cunosc nicio alta varianta care sa nu fie pentru sere. Pompe mari care pompeaza multi litrii.

Ce variante sunt pentru light rail? 1,44m²?
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am vazut ca un tip din brasov a obtinut autorizatie ca sa construiasca o casa pe un bloc. Spaga!
Cica mai sunt zone unde se inclina locuintele oamenilor. Blocuri vechi, destepti pe masura. Din ce stiu blocurile facute pana in '90 (poate si curente) duc aproximativ 400-600kg/m². Ce greutate minima poate avea o casa cu o suprafata de cca 80m²? Fara temelie :>
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
...
Am incercat sa adaptez cateva stropitori (luate de pe aliexpress) tip spray (cum se folosesc la sere) puse cate 4 bucati pe furtun pentru umiditate la o pompa de apa.
Furtunele au fost prinse orizontal de stalpii cortului, duzele au inceput sa ude in loc sa stropeasca dupa cateva folosiri, pompa nu are niciun senzor de masurare a umiditatii deci este greu de folosit si imprecis cu un timer.
In momentul de fata eu, cel putin nu cunosc nicio alta varianta care sa nu fie pentru sere. Pompe mari care pompeaza multi litrii.

Ce variante sunt pentru light rail? 1,44m²?
Ai luat atomizoare si te-ai pomenit cu picuratoare, been there done that! :biggrin:
Lasand deoparte cheltuiala si timpul pierdut, OFTICA e aia care ma omoara: "Cum am putut fi atat de tampit?" :laughing:
Desi ma descurc binisor cu sistemele de irigatie analog - butoi pe capre, o teava pana-n fund, sifonezi si uzi gravitational tot am nevoie de vreo doua atomizoare d-alea, sa cresc guerilla muschi si licheni pe-o paraseala invecinata. :tiphat:
Problema poate fi de la impuritatile din apa, alea pe care nu le vezi cu ochiul liber, la mine o pb ar fi continutul ridicat de calcar din apa. Asa ca voi deduriza si filtra apa pt atomizoare, sperand c-o sa mearga. :LOL:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Poate ca omu' a avut ghinion, io ca-s redneck zic mai intai sa testezi inainte de a re-destina produsu'.
Daca-i kinezarie d-aia ultraieftina il reciclez direct, dar daca are ceva potential tehnologic... hei! :tiphat:
Definitia redneck: "A glorious absence of any sofistication!"
"Git'r done!" :biggrin:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Chinezariile au rezistat cateva zile iar microdrip de la gardena 4 ani ca sa prinda furtunele impuritati. Pentru urmatorul grow vreau sa atasez pompa pe controler :D. Pompa pentru umiditate o sa o incerc cu setari pentru umidificare pe langa pompa microdrip. Vedem ce iese :D

Trebuie sa renunt la gama alga pentru ca are multe "gunoaie".
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Picuratoarele de la gardena le curat sub jet de apa. Noroc ca nu am fost zgarcit cand am achizitionat 50m furtun rezistent la UV pentru picuratoare. Acum pretul este mult mai mare :smoker:
Pompa are filtru tip burete pe care il curat dupa fiecare crestere. Problema apare cand pleaca de pe furtun bucati moi de nutrienti de la alga, proasta gama pentru picuratoare!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
In romania nu o fi mare cerere, insa pe afara este. Plus ca, in conformitate cu legislatia EU, cam va fii greu pe viitor sa faci o casa fara asa ceva, ca nu iti iese eficienta energetica. La romani inca merge cu spagi si dosare diferite fata de realitatea din santier, dar cat o sa o mai tina?
La piata internationala ma refeream, in special europeana.
Heat exchanger-ele exista de mult, eu le-am gasit tarziu, prin 2007 intr-un show tv cu case.. le-am bantuit pe internet.
Legislatia europeana e f specifica dar precizeaza doar limite minime de izolare iar eu is foarte spart! :LOL:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
@babygrower1, te-ai dat la fund cu sera :). De ce?

Se spune ca daca bagi cate un kief la punga si cateva cuie pe langa, nu ramai niciodata fara iarba. Avem non stop dar nu bagam la fel (de mult) si de aia nu ramanem fara si nu trebuie sa ne rupem carca prin paduri si pe coline :joint:
 
Top