What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Congrats, Germany! 🇩🇪 Green smoke rose from the Bundesrat (Federal Council) building today after the final vote to pass the #CanG recreational MJ legalization bill.
 

trecpeverde

Member
Salut!
Cum ar fi sa ai un pc grow box?
Pare absolut incitant pentru mine sa cresti in casa sa vina oameni la tine si sa nu realizeze ce deti tu acolo
cu un grow tent ori cat de mic ar fi tot atrage atentia
Am facut o schita inspirat de canalul de youtube secret garden
Am niste intrebari pentru profesionistii de pe acest site in legatura cu microgrow-ul
Se recomanda sa cumperi niste nutrienti foarte scumpi
pentru a putea creste hidroponic
Am vazut ca se recomanda cresterea in acest fel
Pentru ca pamantul nu ar fi aerisit

Voi ce parere aveti despre asta . merge sa pui un ghiveci din acela dreptunghiular maro de le gasesti peste tot
Daca aveti recomandari astept cu nerabdare sa aud parerea voastra
Filtrul nu e in videourile de pe secret garden
dar eu zic ca mai bine sa ai un asa filtru decat ce a facut el ceva foarte mic dintr-o sticla patrata de suc,cred ca va scapa miros la greu asa un filtru ca asta ar neutraliza tot
 

Attachments

  • PCgrow.jpg
    PCgrow.jpg
    561.2 KB · Views: 17

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca vrei sa cresti cateva luni cat fumezi in o saptamana.. merge. dar costurile per gram vor fi astronomice comparativ cu un spatiu mai mare. la fel si munca. nutrientii nu trebuie sa fie neaparat scumpi pentru hydro, doar sa contina tot ce trebuie. greu sa tii plantele mici in hydro. greu sa bagi hydro fara experienta. oare merita?
 

trecpeverde

Member
Multumesc Explo da stiu ai dreptate cand ma documentam parca si eu realizam "e prea complex sa faci asta "dar parca ceva ma determina sa ma tot documentez sa fac schite parea ceva magic sa ai un pc care sa faca iarbao_O
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mi se pare mai magic sa ai un sistem care e mai eficient si usor de gestionat. Ca timp si munca, tot atat iti poate lua si un tent si un pc. Poate ca experiment de facut odata in viata o merge.. dar doar dupa ce ai suficient de fumat si ceva experienta.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Salut!
Cum ar fi sa ai un pc grow box?
Pare absolut incitant pentru mine sa cresti in casa sa vina oameni la tine si sa nu realizeze ce deti tu acolo
cu un grow tent ori cat de mic ar fi tot atrage atentia
.......
E misto si satisfacator.
Cum spune si explo e mai rentabil sa ai un spatiu mai mare, dar daca esti inghesuit, o faci si intr-un spatiu mic.
Si uite asa intri in lumea micro grow-ului...
Tu intrebi profesionistii dar aici iti raspunde un amator, ai fost prevenit.. :biggrin:
Motivatia nr 1 a microgrow-ului este discretia, adik vrei sa faci ceva sub nasul tuturor fara sa se prinda nimeni.
Schimbarea obiceiurilor atrage atentia, mai ales daca apare un nou echipament la tine-n camera iar tu esti ingrijit de un adult care pe langa intretinerea financiara te ajuta si cu menajul, acea persoana va inspecta instalatia si va pune intrebari, acelasi lucru e valabil si cu frati, veri, colegi de apartament sau de camera.
Deci va trebui sa incepi cu a schimba obiceiurile (fa-ti singur curatenia, etc) apoi vei introduce carcasa in mediu pt familiarizare, fie ea de pc, frigider ori masina de spalat (cum am folosit eu).
Una din cele mai simplu de facut ar fi un mini frigider de care nu se mira nimeni ca sta in priza sau ca scoate un sunet, cat timp nu exista obiectii la consumul electric. Il poti incuia.
Daca nu esti deja iscusit cu uneltele, acum ar fi momentul sa incepi. Macar sa procuri sculele, te-nveti cu ele..
Asta-i sugestia mea: introdu growbox-ul in mediul locativ (unde locuiesti) pt familiarizare, iar cand nu mai pune nimeni intrebari despre el te apuci de montaj.
:2cents:
 

trecpeverde

Member
revelatie
E misto si satisfacator.
Cum spune si explo e mai rentabil sa ai un spatiu mai mare, dar daca esti inghesuit, o faci si intr-un spatiu mic.
Si uite asa intri in lumea micro grow-ului...
Tu intrebi profesionistii dar aici iti raspunde un amator, ai fost prevenit.. :biggrin:
Motivatia nr 1 a microgrow-ului este discretia, adik vrei sa faci ceva sub nasul tuturor fara sa se prinda nimeni.
Schimbarea obiceiurilor atrage atentia, mai ales daca apare un nou echipament la tine-n camera iar tu esti ingrijit de un adult care pe langa intretinerea financiara te ajuta si cu menajul, acea persoana va inspecta instalatia si va pune intrebari, acelasi lucru e valabil si cu frati, veri, colegi de apartament sau de camera.
Deci va trebui sa incepi cu a schimba obiceiurile (fa-ti singur curatenia, etc) apoi vei introduce carcasa in mediu pt familiarizare, fie ea de pc, frigider ori masina de spalat (cum am folosit eu).
Una din cele mai simplu de facut ar fi un mini frigider de care nu se mira nimeni ca sta in priza sau ca scoate un sunet, cat timp nu exista obiectii la consumul electric. Il poti incuia.
Daca nu esti deja iscusit cu uneltele, acum ar fi momentul sa incepi. Macar sa procuri sculele, te-nveti cu ele..
Asta-i sugestia mea: introdu growbox-ul in mediul locativ (unde locuiesti) pt familiarizare, iar cand nu mai pune nimeni intrebari despre el te apuci de montaj.
:2cents:
chiar ma gandeam ce poate sa stea in casa si sa nu bata la ochi ma gandeam la dulap din ala mai mic , da la frigider nu ma puteam gandi mersi mult piramidon
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Nu stiu cat de bine sunteti familiarizati cu dulapurile special construite de diferite firme. 0 zgomot 0 miros.
Sunt dulapuri cu fel si fel de mecanisme de inchidere, spatii separate pt clone sau pentru germinare efectiv este ca o masina de depanare cu toate sculele necesare. Preturile nu le mai mention pentru ca sunt sume mari dar, te poti inspira foarte mult de acolo.

Sunt fel si fel de sisteme care te invata cum sa combini aer rece cu aer cald umed etc. Va atasez un mic exemplu: dfa34d439eaff8d006351307243ae46a-427518821.jpg
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
La cum indica sagetile directia aerului comunica intre ele. In partea de sus in schema par a fi 2 filtre iar in partea de jos este gol. Altfel nu ar mai avea rost 4 intrari/iesiri. Aveti vreo schema asemanatoare pentru un dulap de 60x120x160 care poate merge cu aer proaspat(2x pe saptamana) iar iesirea sa fie in exteriorul spatiului respectiv? Circuit deschis 2 zile pe saptamana?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Studiaza ce inseamna air to air heat exchanger si o sa intelegi. E o schema "simplificata", acolo este un fel de radiator intercalat ce transfera doar caldura. Altfel nu ar mai avea rost in aplicatiile pentru care sunt folosite, respectiv schimbarea aerului din spatii de locuit sau comerciale fara a pierde caldura.

Ce vrei tu se gaseste dar vorbim de peste 10k costuri, aparatura fiind de tip comercial smart building. Diy ar fi mai ieftin, dar trebuie sa te pricepi cat de cat.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Is cu ochii pe heat exchanger (air to air) de ani de zile, ale dreaku tot scumpe au ramas, ba unele s-au mai si scumpit. Nu e cerere mare pt ele (desi-s bune!) si d-aia tin la pret.
 
Top