What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ce-ai ma nene, e de 1000 de ori mai buna si mai moderna decat ce aveam. Iar daca nu iti plac culorile se pot schimba din setari. Sau de la beculetul din bara de sus (pe pc).
 

vasile

Well-known member
Veteran
Mi-a fost ceva dor de amsterdam si am dat o tura spontan, surprinzator in unele locuri iarba chiar top (fata de acu cativa ani in care gaseai numa jeguri) insa parca tot pe anglia se gaseste iarba mai buna

Pe la Barney's am bagat niste weed crescut ok, asa ca mi-am luat cateva boabe de la ei dintre care am germinat: tropicana bannana, runtz muffin, mimosa evo x orange punch

Problema e ca mi-a umblat pisica prin ele si le-a daramat de pe birou, acum nu mai stiu care e care ca eram prea mort sa mai pun si etichete pe ghivecele pt rasaduri :rolleyes:

Daca am timp bag si un grow report, am o dilema cu dimensiunea cortului ca m-am incapatanat sa bag 3 ghivece patrate de 27cm intr-un cort cu 90 cm lungime, 50 latime, 1.6 metri inaltime

Cred ca le las sa creasca pe inaltime, fara pic de lst, poate un pic de topping...in cel mai rau caz iau alt cort, mi-e frica si putin de mucegai in caz ca e prea aglomerat, cred ca cort nou e cea mai buna optiune

Voi ce mai ziceti?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu ai zis ce lumina e in cort, dar la ce ghivece ai pus, probabil ca ar fi bine sa ai un cort de-ala pt fiecare..
 

vasile

Well-known member
Veteran
vreo 230w led sil, am mai crescut 2 plante in ghivece de 30cm in cortu ala fara probleme

am vazut pe la dedeman niste proiectoare led d-alea de gradina 100w 150ron, 150w vreo 260ron

a mai crescut cineva cu d-alea? fac caldura rau? ma gandeam sa mai bag si un d-ala

oricum cred ca bag doar 2, mimosa evo nu vrea sa scoata codita
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca e sa iei ia osram, acu ceva ani le luam cu vreo 80 lei, acusi or fi 150-200, sau cine stie, da decat un chinezism care nu are nici watti, si nici spectrul potrivit.. mai bine asa.
daca nu, cauta mai ieftin. la dedeman de obicei iei aceeasi marfa ca la chinezi, da are un brand inventat pe ea, o cutie de carton pusa.. si sare pretul de 2-3 ori. nu face mai mult de 100 lei un chinezism de ala, oricum, ca iei mai bine becuri sil, daca le prinzi la oferta iesi mai ieftin (daca nu cumva au sarit preturile grav de cand cu razboiul).
si inca ceva, daca reusesti sa gasesti mai bine sau comparabil la pret, ia mai multe mai mici, decat unul de 100 W sau mai mare. O sa ai eficienta mai mare, si mai mica concentrare de caldura. iar daca se arde.. nu se ard toate odata. la cele chinezesti se mai intampla sa se strice, unele se repara, altele nu, cele osram in schimb sunt cam indestructibile, aproape ca rezista si sub apa, le scapi pe jos si nu patesc nimic, carcasa capsulata de aluminiu cu radiator incorporat si alte beneficii.. etc
Si da, cele de 100W fac ceva caldura, pe alea chinezesti cel putin cred ca poti praji oua daca le mai tii si la caldura. De altfel de aia se si ard, vine vara si se incing pana le iau dracii. Osramul inca il poti tine in mana, o avea vreo 40 grade..
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Primul bec de m-am ars cu el din noua generatie a fost un Osram! :biggrin:
Nu petardele kinezesti de le tin la clone, nici Phillips-urile sau celelalte Osram.
Nu stiu de ce, pe unul din ele l-am descoperit mort cand am transplantat P.Chunk si Peyote C., tot panoul e echipat doar cu Phillips si Osram.
Cred ca de max 8 luni le folosesc, vorbesc de panoul DIY cu SIL din micro, cel care merge 12/12.
N-a fost nici scapat, nici udat, a fost tratat exact la fel ca celelalte surate ale lui, da' a vrut el sa dea coltzu'... :LOL:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu ziceam de proiectoare ca stau bine, becurile mai pica, da in general nu ca si chinezismele. mai e si ghinion in viata, si vorba aia, nici astia nu le mai fac cum le faceau.. da sa vezi cand iei o punga si tre sa te intorci a doua zi cu o treime din ele la magazin, ca ori erau moarte de noi, ori au picat dupa ce au simtit putin curentul.. cam asa e cu chinezismele alea infecte.
oricum, la cat s-a facut curentul, cam merita sa iei ceva mai de calitate. ca se aduna watti aia de merg direct in caldura..

Apropo, de cati piramidoni e nevoie ca sa schimbe un bec?
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
...Apropo, de cati piramidoni e nevoie ca sa schimbe un bec?
Nici acum nu stii mah? Iti mai zic odata da' noteaza-ti si tu undeva...
Trei; eu cu mine si cu piramidon. Da' daca-i urgent, oricare din noi rezolva problema. :joint:
 

vasile

Well-known member
Veteran
Cine are pheno mov? Eu am pheno mov :tongue:

Runtz muffin (Zkittlez x Gelato #33 x Orange Punch)

3.JPG
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Cine are pheno mov? Eu am pheno mov :tongue:
...
Aaaa, faci misto de mine bah? Is galben de invidie :LOL:
Am si eu ceva mov prin purple bud si-un pic la wappa, da-n principal cre' ca-i frigu' si nu neaparat genetica.
Ale mele is out de-acolo si frigul din ultima vreme, ca pan-acu' tipam dupa mov si el absent nemotivat.
A ta e mov la ce temperaturi? Banuiesc ca-i indoor...

Stai, c-am uitat: tot pe baza de frig am mov si la pineapple chunk si peyote critical. Se pune? :biggrin:
 

DcSantos

Active member
Aaaa, faci misto de mine bah? Is galben de invidie :LOL:
Am si eu ceva mov prin purple bud si-un pic la wappa, da-n principal cre' ca-i frigu' si nu neaparat genetica.
Ale mele is out de-acolo si frigul din ultima vreme, ca pan-acu' tipam dupa mov si el absent nemotivat.
A ta e mov la ce temperaturi? Banuiesc ca-i indoor...

Stai, c-am uitat: tot pe baza de frig am mov si la pineapple chunk si peyote critical. Se pune? :biggrin:
Eu zic ca apare cand nu-l asteapta nimeni ! :joint:
 

Latest posts

Latest posts

Top