What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

Ăsta-i spiritul Jukebox

Ultimul post a lui Dubi în legătură cu programul de floare la Haze-ul lor :
QUOTE=dubi;8656453]Thanks Big Nasty for your courage, patience and skills to bring your Oldtimer's Green Haze phenos until the very end of flowering, your updates are greatly appreciated and are a great example of how to finish successfully an extreme tropical sativa of this kind indoors.

My personal experience growing and breeding with this strain for almost 15 years:

12/12 photoperiod -> Produces extreme stretching and first appearance of preflowers, although if you keep this photoperiod continuously (which is the classic photoperiod for the flowering of most strains indoors) the Oldtimer's Haze will just grow and grow without producing much flowers or without showing signs of ripening. To start with sexually matured clones instead of young seedlings lowers down drastically the size of the plants, although the stretching still will be overwhelming.

11/13 -> Stretching stops quite a bit and Oldtimer's Haze starts to define budsites, but not much more.

10/14 -> Oldtimer's Haze produces abundant (and constant, with the right feeding) reflowerings, starting to ripe some of the older flowers.

9/15 or 9.5/14.5 -> This is the right photoperiod to make ripening the latest reflowerings.

The 9/15 or 9.5/14.5 photoperiod matches very well with the number of hours of light we have here on 37ºN in Xmas time/New Year, and it's the time when our outdoor Oldtimer's Hazes finally finish in my climate.

I have had much more success finishing properly Oldtimer's Haze outdoors than indoors, both regarding potency and quality of terpenes, but you will need a coastal warm climate (similar to Mediterranean, or coastal California, or Florida) in fall that has no frosts or snow even in the worst colder days to succeed. These outdoors photoperiods (from 11/13 until 9.5/14.5) along with the low temps also makes the strain to show the Purple Haze phenos in the plants that have the genetical disposition for it.

Hope it helps.[/QUOTE]
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
O sa pun eu poza cand ajung in growroom cu oth gata sau aproape gata la 20-22 weeks, program 12/24, sau 12/12 cum zic unii. De inflorit infloreste, doar sa ai rabdare. Si trebuie rabdare, ca pentru primele 3 luni arata de parca avea maxim 3-4 saptamani de flower.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Vreți să vedeți DWC -ul meu??

picture.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Referitor la ce ziceam mai devreme in thread, pozele is facute, astept doar sa ajung la un pc safe pentru a le procesa.
In schimb, in cursul acelei scurte "sedinte foto" am identificat cel mai mic mascul pe care l-am vazut vreodata inflorit, si care a reusit sa imi polenizeze mare parte din fete, chiar si oth-ul pe alocuri. Urmeaza poza cu masculul, dar cam 10 cm inaltime are, a deschis 2 flori cu polen, ascuns sub canopie. Desi a rasarit singur la program 12/24 (12/12) tot ma mir ca a fost asa rapid si perspicace. Asta arata ca se poate da fail oricand din neatentie. Si verificam destul de des sa nu apara alte plante mascul pe acolo, dar nu ma uitam atat de atent incat sa observ o planta de 10 cm ascunsa sub canopie. Urmeaza sa rad tot. Cu ocazia asta fac si clean-up.
 

hbb

New member
Am o intrebare.
Am comandat niste seminte de pe situl Royalqueen seeds. (in packet extra discret, in cutie de dvd) Acuma a ajuns in Bucurest si e in " sortarte". "cu distribuitor PL, si cum am informat de pe siteuri, probabil ca pachete internationale care depaseste suma 10€, pleca la Vama dupa sortare. Comandarea am facut o nume si adresa real...
Daca cumva chiar ajunge la vama, e posibil sa patesc ceva? fiind ca suvenir pot cumpara, legal?
Mersi pt. raspunsuri.
 

deepstate

Member
La vama ajung, cu mici exceptii, doar pachetele ce vin din afara UE. Esti prea paranoic atat de devreme :))

Daca ajunge la vama va scrie asta pe avizul pe care il primesti in posta.

Ai mai ridicat colete de la vama? Depinde de procedura si vamesul de la Posta ta, unii nu au treaba cu coletul tau, insa altii, cum e la mine in oras, te pun sa desfaci de fata cu ei toate coletele.

Daca aia de la Royalqueen au stealth 100% si acel dvd pare 100% real si e in tipla, super, le arati dvd-ul sigilat si aici se termina totul. Daca dvd-ul nu pare real si nu e sigilat si te pune sa-l deschizi va trebui sa dai explicatii cu semintele. Eu nu as ridica coletul in situatia asta.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca ajunge la vama si e din ue mai bine uiti de el. Nu ajunge acolo decat random (rar la colete mici ue) sau daca se suspecteaza ceva. Eu nu as comanda de la nimeni care trimite altfel decat scrisoare simpla. Chiar si cand am avut comanda ce trebuia sa fie colet din cauza altor produse mai mari, am cerut ca semintele sa plece stealth in scrisoare simpla separat. Si nu au zis nimic, ba chiar nu mi-au luat banii pt inca o trimitere.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Are cineva vreo sugestie pt temporizator de ventilatie?
Sa inchida circuitul odata la 5 min, cam 30 sec - 1 min.
De preferat analog ceva simplu de folosit, ca am dat odata bani pe unul digital, dar iti trebuia master in IT ca sa-l programezi.
Sau voi cauta iar un temporizator de la fierul de calcat :biggrin:
In alta ordine de idei, am luat becuri led Philips si Osram, dar toate-s Made in PRC...
 
Fain de voi, vă da-ți la lucru. În țară și eu mergeam spart și cu încă un cui la pauza de masă, da acolo mă pișam pe el salariu abea așteptam să zică că mă dă afară.
 

Latest posts

Latest posts

Top