What's new

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da ce-ai avut cu ea? Oricat de buna ar fi, garantat ar fi foat mai buna la timpul ei.. plus recolta dubla probabil. Ca doar la 45 zile nu au crescut inca buzii...
 
Bună dimineața, spor la lucru bajeți.încă nu am câștigat la loterie trag picioarele, joc o dată pe săptămână de mult timp. O să vă dau cu Neața în fiecare zi de lucru de acum încolo până în ziua în care nu mai trebuie să mă trezesc la program când o să vă dau cu wake and bake până în ziua care crăp. PACE!
 
A păi numa atât,? Io fac un loc în Spania să vină toți Icmagării români că și așa suntem vreo 7 nu-i mare pagubă,dacă au probleme în tara cu politia din cauza plantei sa vina în refugiu, dacă se simt deprimați sa vina să-și limpezească gândurile cu cazare mâncare și iarba gratis. În acest loc este piscina biliard darts și alte jocuri, abea aștept.
Prima dată aș vrea să străbat lanțul Carpatic de la nord la sud și de acolo sa ma tot duc în Spania, dacă nu mă mânxă urșii e treaba bună.
Hahaaaaa io numa de astea visez când ma pun seara în pat.
 
E 90 mil. € jackpotu săptămâna asta, țineți-mi pumnii că ne distrăm tare săptămâna vitoare.
Vineri seara e extragerea, atunci vreau ca toți să trimiteți gânduri bune către mine sau puteți începe de pe acum ca să se alinieze universul, dar în special vineri!!!
 
Last edited:
Dacă vă dau câte un mil vă duceți în treaba voastră și nu mai am pretini, mai bine toți la un loc ne punem mințile la contribuție și deschidem o afacere cu hobby-ul nostru în așa fel încât să nu simțim stres doar fericire toată viața să facem ce ne place. :))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca ai impresia ca o afacere in domeniul asta e fara stres, te cam inseli. E stres, chiar si daca esti calm din fire si mai si fumezi, tot se simte stresul.
In alta ordine de idei, la banii aia cumperi afacere de-a gata si iti permiti si sa o ingrijeasca altii pentru tine. Dar stres tot o sa ai, daca iti pasa de banii aia. Oricum, chiar si fara jackpot se poate face o afacere in domeniu. Nu club, dar un seed bussiness il faci cu cateva zeci de k.
 
No nu-i bine, hai puneți-vă gândurile bune către mine că o scoatem cumva la capăt.
Am nevoie de confirmarea lui PrimaBeserică că mere spart la liturghie și pune o vorbă acolo sus.
Jtm știu că mă susține deja învârtind rotițe prin univers, i și milă de mine cum o ard așa retard :)
 
Last edited:
@gantz: man, tu ai facultate de teologie? Ca altfel nu imi explic :))


@cristocel: lipsa de intelegere deriva din indoctrinarea pseudocrestina si iudaica. In realitate, legea actiunii si reactiunii exista, si rezultanta impulsurilor acumulate poate fi aplicata atat imediat, dar la fel de bine dupa multe vieti. Caci nu, nu traim doar o viata. Nu ca nu as mai fi precizat. Si da, eu am fost inginer si viata trecuta, ca sa raspund la mai multe intrebari dintr-o data.


Ca atare, relele despre care vorbesti nu sunt neaparat necesare, dar isi au rolul lor in a balansa o ecuatie incredibil de complexa, care este fiece fiinta umana. A iti inchipui ca Dumnezeu nu le vede, este o copilarie, dar din perspectiva lui suferinta si placerea sunt doar doua fete ale aceleiasi monede: ignorarea realitatii despre existenta.
Ambele, atat suferinta cat si placerea sunt trecatoare, si nu au cum sa apara decat in pereche. Dialectica poate fi complexa, insa a fost sumarizata de Iisus:
1. cine seamana vant va culege furtuna
2.bate si ti se va deschide, prima fiind legea actiunii si reactiunii, care marcheaza evolutia ciclica (placere suferinta) a fiintelor, iar a doua fiind legea gratiei, care permite iesirea prin aspiratie din ciclul respectiv.


@deepstate: as spune ca te contrazici. Ori e uman, ori e etern, la una trebuie sa te hotarasti. Mai e chestia aia de la martorii lui Iehova, care zic ca da, e atotputernic, dar nu e infinit, hahahaha, ce buna a fost asta cand am auzit-o!
In rest, e valabil ce i-am zis lui cristocel.
Nu e imposibil a intelege (un fel de a spune) inlantuirea cauzala a unor evenimente complexe si de lunga durata, dar mintea omeneasca nu are cum, datorita finitudinii si ingustimii ei ( fiind proiectata doar ca ... software pentru creier, senzatii si mecanisme de actiune) sa cuprinda asa ceva.
Chiar si geniile, care opereaza la un nivel intuitiv cel putin pentru perioade scurte, nu au nivelul necesar, desi uneori pot avea ... hm... intuitii oarecum iluminatoare. Pentru minte.
Pentru aceasta, nivelul de operare este mult dincolo de tribulatiile mintii (care sunt intunericul si scrasnirea dintilor la care se face referire in varii texte).


Mult. Foarte mult. dincolo. Insa nu de neatins.


No, hai sa aveti o saptamana buna...!
Ce vorbe, ce clasă, domne dome Jtm, mi-e și rușine câteodată sa discut ceva cu tine.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ce vorbe, ce clasă, domne dome Jtm, mi-e și rușine câteodată sa discut ceva cu tine.


:laughing::laughing::laughing: ... you made my night man!!!


Da hai sa iti fac o marturisire: cateodata si eu ma uit la ce scriu si ma intreb ce fumasem cand am scris. Nu ca nu as fi de acord, dar vorba ta: ma uit si imi zic: ce clasa domne, ce stil...
 

gumzgi

Well-known member
cum se face ca un fir din 4 fete a iesit de e polenizat 30% si nu am avut mascul deloc pe langa ââ
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cannabisul nu face nectar pentru insectele polenizatoare, drept urmare este considerata a fii o specie polenizata de vant. Chiar daca se intampla ca albinele sa culeaga polen, ele nu sunt atrase de "floarea" feminina a plantei. Zic in ghilimele, pentru ca nu e tocmai o floare clasica, lipsind petalele, si, pentru o albina aceea floare nu are nici aspectul si nici mirosul atragator.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Planta este melifera, deci prezinta interes pt albina.
Ce vedem noi este irelevant pt albina, o gradina verde si plina de flori arata ca un desert (Gobi, Sahara, etc) pt micutele zburatoare daca plantele acelea nu-s melifere, tot asa se ginesc si la alea care dau nectar. Iar mariuca da nectar. :D
Chiar daca n-ar da nectar, tot gaseste ceva albina prin secretiile plantei, ca doar culege tot felul de bazaconii tzepoasa aia mica.
O spun ca apicultor in cunostinta de cauza. :tiphat:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ok, m-am documentat si se pare ca intr-adevar eu m-am inselat: canabisul nu e melifer.
Tocmai articolul despre Nicholas Trainer m-a indus in eroare, eu l-am citit cu ani in urma de pe un site de apicultura romanesc (nu mai tin minte care anume) care mentiona "proprietatile melifere ale canabisului" si dupa cum stim, ai nostri "reporteri" sunt specializati in (dez)informare si superficialitate. Asa-mi trebuie, rusinea mea ca m-am exprimat fara suficiente cunostinte.
Dar masculii produc polen si astia-s vizitati de polenizatori, nu doar albina ci si altii care-s specializati pe culegerea de polen cum ar fi bondarul - Bombus, sau albina de ceara - Apis Cerana, care nu culege doar nectar, atat de necesar pt hranirea reginei ci in special, asa cum indica numele, ceara.
Polenizatorii astia au obiceiul de a vizita atat plantele care produc polen ca masculii de canabis, cat si plantele producatoare de rasini - femela pe care o fumam noi. Oricat a evoluat stiinta, nici in ziua de azi nu se stie ce anume compusi sau din ce plante anume isi ia albina, de exemplu, propolisul, enzimele din pastura si multe alte substante a caror existenta noi nici macar nu o banuim.
Pe asta ma bazam eu cand afirmam ca plantele noastre sunt expuse la polenizare prin intermediul insectelor.
Stai langa o planta inflorita de canabis si fii atent la insectele ce il/o viziteaza, apoi vei vedea daca e expusa la polenizare prin ganganii sau nu.
Da' oricum imi pun cenusa-n cap pt subiectul "melifer":tiphat:
p.s.
mice to see you too, jtm :biggrin:
 
Top