What's new

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Acum macar stim ca fumezi mai putin decat jtm.
Later.edit: Si o fi sau nu coincidenta, religiosi amandoi!
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
E o coincidenta. In plus, el crede, eu stiu, e o diferenta.

No offence lumioane, just kidding. A, si inca ceva: 50g dintr-o carcasa de pc nu e cam sf? Plus, chestia aia cu LESS is MORE, e adevarata, dar doar in contextul potrivit. Ce vrei sa faci tu e bonsai, nu grow. Un growbox minim ca decenta ar fi 40x40x80, sau chiar 40x40x120. Asta numesc eu microgrow, mde... Adica loc adecvat pentru o planta ca sa creasca atat cat poate. In rest, e pierdere de timp sau bonsai, depinde de intentie si pasiune.
 
L

lumion

Eu incurajez consumul regulat ...si daca am verde ...nu ma las pana nu-l fumez...mai ales daca este ceva bun :) sincer ...de cand am inceput sa cresc ..nu mai am surprize ca marfa e proasta, putina, sau ca nu stiu in ce conditii a fost crescuta, imi place la nebunie ce fac si Incerc sa ajut cum pot consumatorii care nu au nevoie de culturi mari, care nu vor sa se expuna prea mult si sa mearga blat. Multi consumatori stau cu parintii, nu dispun de spatiu ...si ma gandeam la un adevarat micro grow care sa produca strictul necesar (undeva la 10 -15g/luna) cu un consum si costuri pe masura. Marfa multa atrage responsabilitati si pericole mai mari, riscuri, turnatorii si multe alte, daca mai ai si gura mare este si mai rau.

Daca ficare consumator ar avea un sistem atat de mic si pe masura lui, ar scadea rata de infractionalitate in fata blocului pentru ca tu ai ce-ti trebuie acasa, cei ce vand ar fi cumva sariti din schema, si nevoia consumatorilor va fi acoperita de ei insisi. Si daca merge prost ....si esti prins ...pt 15 gr ce sa-ti faca? Ganditi-va ca e politia e la usa mea si a lui @jtm, eu am un micro grow de 15/15/30 si el unul de 60/60/120, mai in gluma ...eu cred ca pot sa inghit planta aia, sau sa fac totul sa dispara mult mai repede si usor, tu jtm ce faci cu stuful tau, iti mai arde de salata?

O sa zici ca preferi sa/ti produci marfa cu o cultura mai mare pentru tot anul si ca te expui la pericol mai mare timp de 3 luni si apoi stai linistit. Eu prefer sa fiu expus la pericol mic 12 luni cu conditia sa pot fi incadrat la consum pt 15 g in cel mai rau caz, sau si ma usor sa scap de marfa in timp util.

Adica hai sa incurajam consumul responsabil pana la legalizare si sa ne oferim o siguranta mai mare.

Pareri ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
15 gr pe luna in genul ala dr spatii de care vorbesti e cam sf. Iar riscul e in functie de mai multi factori. Daca mergi pe burta poti avea 400-600w cu absolut acelasi risc care-l ai si la 15w. Si cu 15w daca esti prost si dai din gura poti avea riscuri mult mai mari. Totul e relativ. Eu unul decat sa fumez ce produc la 15 w cu mare chin m-as lasa de crescut si fumat. Pur si simplu nu merita sa te chinui si pe tine si llantele.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@lumion: 30-40x30-40x80-120 e minimul pentru oameni normali, restul e pentru masochisti. Stiu ca unele droguri te mai indeamna sa te tai pe ici pe colo, dar nu am auzt de cannabis :D

Plus, unde ai mai vazut tu o planta care sa creasca si sa fie gata intr-o luna? 2 e minimul de auto. Doar daca faci tu SOG (hai ca asta fu buna, tinand cont de spatiul intentionat) si o faci tinctura asa, din frunze...

Acuma, uite din experienta mea. Poti creste o planta intr-un spatiu asa de restrans, dar cel mai probabil vei obtine cam 5g, zic si eu. Am avut plante la care le-am limitat dezvoltarea (chiar sative) si au incaput intr-un astfel de spatiu, dar nu au dat 15 g sub nici o forma. Ca lumina, au avut poate si 20W dar... unde sa creasca?

Ideea de kit de crestere e draguta, dar... atat.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Desi eu n-as mai face asa ceva, la cat de hotarat e omul probabil ca reuseste sa duca o planta la bun sfarsit in spatiul ala. Daca o merita, judeca el, dupa. Din partea mea, chiar as vrea sa il vad incercand. Cu mentiunea ca n-ar fi o idee buna sa investeasca prea mult in proiect, ca are mari sanse sa ajunga la gunoi sau uitat prin garaj dupa doar un grow.
 

eska

Member
Just! :) Ce ai tinut tu minte:)))




Ba ce mama dracu', am ramas singur pe Forum?

nu, am ramas noi singuri. tu esti in netsplit, singur singurel.
iar ti-au facut-o astia ca sa te dea afara :huggg: ti-am zis sa nu-i mai bagi in seama pe uraciosi.
acuma na... fa-ne o surpriza si hai cu un grow.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Apropo eskule, ma plictisesc. am inceput sa cresc tulsi (ocimum sanctum). Care, bai za uei, are o aroma adevarata. Asta ar merge vaporizat, poate cu oleaca de lavanda, menta si lamaitza. Baga si tu o idee de seminte de crescut in toamna...
 
Top