What's new

nou in ale agriculturii

Status
Not open for further replies.
salutare tuturor si respect celor care au rabdare cu fiecare user in parte pt explicatii si sfaturi .
am si 3 micute in dezvoltare ,una de o luna jumate si cele 2 de 3 zile.ce-a mare a stat cam o luna numai la geam cu lumina directa de la soare doar 5 ore pe zi.
m-am gandit sa o mut intr-o cutie de 45/45/100 imbracata toata cu coli a4, cu 5 cfl-uri doua lumina calda si 3 lumina rece de 130w adunati, +astept unu de 85w full spectrum cica; cu un intake pasiv( gaura data in josul cutiei) si exteke sus activ cu un coler de 12v + un coler care circul aerul inauntru, pamant am folosit florasol "pamant pentru plante universale" cu ph 6-7.semintele le-am primit de la un prieten si nu stiu ce sunt dar sunt din ce am fumat si stiu sigur ca e "bine".
vreau si eu sfaturi legat de planta mea va rog ... pareri ;
o sa creasca mai mare de 150 cm ??
cand e soare puternic o scot la geam e vre-o problema ceva ??
Am atasat si cateva poze
 

Attachments

  • Picture 020.jpg
    Picture 020.jpg
    72.4 KB · Views: 27
  • Picture 025.jpg
    Picture 025.jpg
    37.3 KB · Views: 26
  • Picture 019.jpg
    Picture 019.jpg
    77.6 KB · Views: 24
  • Picture 035.jpg
    Picture 035.jpg
    64.6 KB · Views: 32
G

growcase

Acum e sezonu cand inca se poate pune outdoor.
Daca ai aceasta posibilitate, pune-le outdoor. Pe ce-a mare o poti pune de pe acum.
Noi nu avem de unde sa stim cat de mare creste, depinde dupa strain(soi).
Cand e soare puternic, nu e bine sa o scoti de la cfl la soare puternic, e bine sa o inveti cate putin cate putin, e binevenit soarele de dimineata, deoarece nu e asa puternic.
Cate o ora pe zi, cateva zile e ok, ca o inveti cu soarele, daca vrei sa o muti afara.
Daca vrei sa faci doar indoor, nu te mai chinuii sa o tii la soare, tine-o doar in box.
 
E

evilkid

bine ai venit. arata bine :D
soarele puternic nu dauneaza plantei :)

vrei sa faci indoor sau outdoor?

succes
 
vreau indor ... vreau sa vad ce scot din indor pana mai invat cate ceva sa nu gresesc..
vreau sa iau un ingrasamant ... aveti idee de unu bun
aaa .... si se lasa frunzel in jos are cineva idee de ce ... mi -au si uscat unele de jos dar au dat altele
 
acum o ud cam la 3 zile dar inainte recunosc ca o undam mai rar ... becurile cam la 20 cm ..
vreau sa va mai intreb ceva.... credeti ca o sa creasca mai bine daca o tin la geam numai cu 5 ore directe de lumina de la soare ????
 
acum o ud cam la 3 zile dar inainte recunosc ca o undam mai rar ... becurile cam la 20 cm ..
vreau sa va mai intreb ceva.... credeti ca o sa creasca mai bine daca o tin la geam numai cu 5 ore directe de lumina de la soare ????
 
G

green_land

... ce anume ai gasit la 15lei ? presupun ca la pretul ala numai organic nu e :D

daca vrei sa fumezi pentru tine iti recomand sa nu bagi chimicale in planta ta, deoarece tu o sa fi cel care o sa o fumeze... si nu da tocmai bine

sa nu mai vorbim de gustul si aroma care o dau nutrientii organici...
 
... ce anume ai gasit la 15lei ? presupun ca la pretul ala numai organic nu e :D

daca vrei sa fumezi pentru tine iti recomand sa nu bagi chimicale in planta ta, deoarece tu o sa fi cel care o sa o fumeze... si nu da tocmai bine

sa nu mai vorbim de gustul si aroma care o dau nutrientii organici...
nu am bani sa investesc acum 90 lei in ingrasamant :(
 
G

green_land

atunci decat sa folosesti acel ingrasamant chimic, mai bine las-o numai pe apa + lumina... parerea mea :)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
foarte dragut. seamana cu primul meu indoor


cutia nu este foarte inalta. nici a mea nu a fost. am fost nevoit sa leg planta de buza ghiveciului - au ramas vreo 5 din toate alea, restul le-am dat, am experimentat clonarea si alte cateva experimente. din alea 5 doar 3 au fost femele si toate le-am legat. SM bondage-club era la mine in cutie.
Au crescut inalte cand le-am bagat la inflorit. Legatul a ajutat, dar faptul ca am pus becurile la mijlocul cutiei, deci destul de aproape de ghivece, lasand doar cativa centimetri loc de crestere verticala, nu m-a ajutat. asa ca am ridicat becurile, exact sub capac. Cfl-urile nu au reusit sa arda nici macar hartia -sunt safe. Dar plantele au continuat sa creasca. Dupa 3 saptamani de inflorire au incetat cu cresterea si s-au linistit. Dar tot a fost nevoie sa deschid fundul cutiei ca sa o fac mai inalta.

sfaturi de inceput: nu le da atentie tot timpul. pot creste normal si daca nu le verifici la fiecare 5 minute. la fel si cu apa. pana cand planta nu va folosi un proicent foarte mare din ce are in ghiveci, nu are nevoie de mai multa.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
faza e ca daca creste mai mare si folosesti aceleasi luminite, partea de jos a plantei nu va avea destula lumina. un scrog ar putea rezolva problema ;) simplu si eficient.
 
chestia e ca cine mi-a dat semintele mi-a dat o mana de seminte normale" pistruiate " si inca una mai deschisa (alba) mai mare care mi-a zis ca e ceva special ... asta ramene sa vad cat de special
 
E

evilkid

scrog = screen of green - pui o plasa fixa prin care v-a creste planta. un exemplu bun gasesti in topicul lui cocoslegalize
 

MJgrow

Active member
aia alba probabil ca era cam timpurie, curios ca ti-a germinat :)

de obicei nu germineaza, cand sunt albe... presupun ca era si mai mica.
 
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Latest posts

Top