What's new

Northern Lights Indoor Tent Grow

LightOfJah

Member
exact... si nu stiu ce posibilitati am sa ma duc des la inceput trebuie sa merg o gramada sa aleg cel mai bun loc .... o sa ma documentez cu earthboxul ca nu stiu mai nimic despre .... iti urez succes cu greenhouseul daca te decizi sa-l faci , e mega tare si ideal :thank you:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
serele de obicei trebuie ventilate sau umbrite vara. si folositi folie speciala de solar, nu orice plastic care il gasiti. nu e aceasi treaba.
 
G

greenstep

pai eu zic sa iei si busola...nu trebuie calcule nu trebuie nimic...decat sa gasesti estu-si sa urmaresti raza est-vest cum iti vine lumina pe spot(ce obstacole are soarele...copacei,boscheti,etc...te apuci de taiat...dar cat de mai jos sa nu se observe)asta e baza pt out lumina si apa cat mai multa.gasesti threaduri nebune de la astia din afara unul este backcountry..uite dai niste search-uri:

1.Earth holes: A experiment in Guerrilla irrigation
2.Evaluating Sunshine potential in your plot
3.Finishing times, Photoperiod, Latitude, and how it all works!!
4.Earthboxes, and Earthbox clones, the answer for growing in droughts?

ps:explo-clar.am gasit niste oferte bune rau la folie de solar ;)(ma gandesc decat pe cea de sus sa o fac din folie,laturile le fac din ceolofan)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai eu zic sa iei si busola...nu trebuie calcule nu trebuie nimic...decat sa gasesti estu-si sa urmaresti raza est-vest cum iti vine lumina pe spot(ce obstacole are soarele...copacei,boscheti,etc...te apuci de taiat...dar cat de mai jos sa nu se observe)asta e baza pt out lumina si apa cat mai multa.

de cand baza in cresterea outdoor e sa distrugem natura, cand tot ea ne creste plantele?? avem extrem de mult teren nefolosit in tara asta, chiar trebuie sa mai distrugem din natura? haideti sa respectam natura!
 
G

greenstep

da man....iti dai seama ca nu merg pe premiza asta :))...dar la asa pozitionare,apa langa,distanta decenta....nu cred ca se supara mama natura pt 2-3 copacei care imi mananca soarele :))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu cred ca se supara mama natura pt 2-3 copacei care imi mananca soarele :))

se supara, cand poate 50 m mai incolo ai o poienita.. nu as recomanda taierea nici unei plante care isi desfasoara ciclul de crestere pe mai mult de 1 an. buruienile isi vor reveni an de an, dar plantele perene, lemnoase, nu.
 
G

greenstep

asa e man...rectific daca tai, promit solemn ca plantez dublu puieti...serios chiar nu e o solutie ciopartirea...mea culpa
 

LightOfJah

Member
Corect !!! nu m-am gandit la taiat , pentru ca o sa vreau sa pun multe plante si nu o sa le pun in acelasi loc , ca vreau sa fie cat mai stealth , o sa pun una aici , alta la 20 m mai incolo si tot asa......d-asta mi-e ca n-o sa am cum cu earth boxurile , ma voi multumi cum zice si explo cu natura , asa am facut si anul trecut si a fost okey . o sa vad la fata locului si ce soare am si ce umbra , cat despre pamant nu cred ca ai de unde sa faci rost de pamant mai bun si mai bogat ca in paduri .....pana la urma e 100% natural ...... bafta cu pregatirea solarului , abia astept sa vad daca o sa-ti iasa :D Succes !! :tiphat:
 
G

greenstep

e bine si asa sa le pui cat mai rasfirate....dar nu are nici o legatura cu earth box-urile,e in pamant si aia e...afara iti iese f putin teava(poti sa o gandesti tu la orice lungime,atata tot ca trebuie sa alimentezi earthu peacolo)...da pai eu merg pe ingrasaminte naturale si pamantul de padure nimic mai mult....bafta si tie man
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
asa e cel mai bine, mai multe locuri, mai multe sanse.. sia tunci nu distrugem nici natura.
bafta tuturor cu outul anul asta.
 

LightOfJah

Member
la modu ' daca am 20 30 de seedlings , asta inseamna ca tre' sa iau pt fiecare sau una pentru 2 plante.....sunt ceva bani ... de care nu stiu daca o sa dispun .... si asa pt investitia de earthbox , mai bine mai iau niste seminte bune .... mi se pare mai rentabil desi ti-am zis m-am uitat acum la 2-3 filmulete despre earthbox si mi se pare tare tare doar ca nah .... nu prea e rentabil la o plantatie maricica . Intrebare : ce stiti despre Super Lemon Haze ? cat de greu e de crescut ? cea mai buna casa de productie ? indoor sau outdoor ( am vaz indoor mai mult) ....... Greenstep merci pentru linkuri , sunt foarte interesante si helpful ! :thank you:
 
G

greenstep

man nu cred ca te duce asa mult earthbox-urile(galeti de vopsea,cadite de copii,ligheane,alte recipiente plastice....3 metri de teava si cam atat...nu e mare investitie)...de lemon stiu ca e original greenhouse,a facut un francez out(latitudinea 43 N)el zicea ca a terminat la inceputul lu noiembrie(vremea se imputise de pe la jumatatea lu octombrie si cica ar fi bagat planta in niste saci dinaia de gradina,o folie mai speciala...cam greu ma gandesc pt clima noastra,fara sera nu prea vad sanse pt sativele astea)

ps:bafta si tie explo!
 

LightOfJah

Member
aaa tu zici sa le fac io ... mda , o sa vad atunci ... tre' sa fac rost de o masina mare de tot :))) Oricum da nu cred ca la noi e combinatie cu Super Lemon Haze , si eu am citit ca are 10-12 sapt de flower... la indoor deci outdoor e mai groasa.... cred ca o sa ramana pt urmatorul proiect indoor :D
 
G

greenstep

eu stiu incearca ak-u de la seerious(out)mandala au scos vreo 3 strainuri tari de sative si majoritar sative....genetica e super buna la astia....tinem legatura ;).bafta
 

LightOfJah

Member
o sa incerc ceva de la GreenHouse , vreau neaparat sa cresc unul din haze-urile lor sau TrainWreck ... o curiozitate foarte mare , sunt preferatii mei doar asa din ce-am vazut pe net , sau ce-am citit la ' lume " ... Mandala am vazut ca a facut cineva de la noi outdoor si arata foarte foarte bine , cred ca o sa achizitionez :) da da , tinem legatura . Stay mort :))
 

LightOfJah

Member
o sa revin cu UPDATE in weekend . face bine , s-a mai pleostit dar mugurii arata foarte bine , am incercat si un sample azi de dim , uscat 70% destul de impresionant avand in vedere ca nu avea niciun firicel colorat cand am luat sample-ul . It's Good :smoke: inca o saptamana si :smokeit:
 

LightOfJah

Member
UPDATE Northern Lights (8th week of flowering)

UPDATE Northern Lights (8th week of flowering)

Update cum am promis ! Luni intra in a-8-a saptamana de flower si dupa cum spune firma de la care am semintele ar trebui sa fie si ultima , desi nu cred :) Am incetat s-o hranesc cu nutrienti de cand au inceput sa se ingalbeneasca frunzele , am continuat doar cu apa cu ph intre 6.5 si 7.5 . Frunzele au continuat sa se ingalbeneasca deci nu am facut nimic...acum ma gandesc ca teoretic la cum arata ar mai avea vreo 2 saptamani pana la sfarsit... Sa incerc sa-i mai adaug nutrienti ? Are vreun sens daca oricum vroiam sa-i fac flush cu cateva zile inainte s-o tai ? Am adaugat un cooler aproape de nivelul becului ca sa evit caldura desi nu cred ca era panica... in rest , dati-va cu parerea mi se pare ca arata foarte ok , mugurii destul de frosty , firicielele au inceput sa prinda culoare desi mi se pare cam tarziu , are un miros dulce cumva un pic spre vanilie , am "gustat" si-un sample luat sapt trecuta , uscat 60-70% , destul de impresionant , un high foarte foarte placut :) (am avut si o tentativa cu niste inele de macro imprumutate , nu prea reusit decat pe video am obtinut cateva cadre clare ...

IMG_4961.jpg


IMG_4966.jpg


IMG_4976.jpg


IMG_4979.jpg


IMG_4982.jpg


IMG_4991.jpg


IMG_4994.jpg


IMG_5001.jpg


IMG_5016.jpg


IMG_5043.jpg


IMG_5045.jpg


IMG_5048.jpg


IMG_5049.jpg


IMG_5052.jpg


IMG_5054.jpg


Am inchinat si un wake'n'bakein' Blunt in cinstea lui " Fan Amsterdam " pt ca mi-a sters posturile de pe threadul lui si mi-a PM ca sa-i demonstrez ca growul e al meu ..... E suficient ? :D

IMG_5007.jpg
 
Top