What's new

My first time. Growbox PC.

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
man daca i-ai dat 1/4 din volumul ghiveciului, cum ti-am recomandat.. nu-ti mai planifica de acum cand o uzi, adica in 2 zile. ud-o cand mai cere apa, peste 4-5 zile.. asa nu vei avea probleme cu udarea.
 

Itachi

Member
man daca i-ai dat 1/4 din volumul ghiveciului, cum ti-am recomandat.. nu-ti mai planifica de acum cand o uzi, adica in 2 zile. ud-o cand mai cere apa, peste 4-5 zile.. asa nu vei avea probleme cu udarea.

Probleme cu udarea ? Daca te referi la "sa nu uit" ... eu deschid unitatea cam de 6 ori pe zi sa ma uit la planta :)).
Dar daca o ud foarte putin dar des nu e mai bine ??
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Probleme cu udarea ? Daca te referi la "sa nu uit" ... eu deschid unitatea cam de 6 ori pe zi sa ma uit la planta :)).
Dar daca o ud foarte putin dar des nu e mai bine ??

citeste postul 91 al acestui thread, apoi da-ti 2 palme.. :comfort:
 

Itachi

Member
citeste postul 91 al acestui thread, apoi da-ti 2 palme.. :comfort:

... Chiar mi-e mila de ea :)) ....dar imi fac curaj si o ud doar cand "cere".
-Am fost cu becul inapoi la magazin, l-a probat, a simtit mirosul "chimic" si mi l-a schimbat fara sa mai spuna ceva. Nici macar bonul fiscal nu mi l-a cerut.
-Asta-i ciudata! Am gasit o musca lesinata in unitate. Se plimba pe sticla aia, si nu putea sa zboare. :laughing:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Era lesinata pentru ca a derutat-o lumina si mai mult ca sigur s-a lovit ca nebuna de becuri :biggrin:

Daca gasesti cumva pe afara buburuze, poti aduce cat mai multe in box. Sunt unul dintre cei mai buni paznici - te scapa de foarte multe insecte daunatoare. Daca nu supravietuiesc mult timp acolo si vor sa plece e semn ca nu au ce manca, iar asta e semn bun.

Daca tot deschizi cutia de 6 ori pe zi, fa si tu ceva util : fa cate o poza din acelasi unghi, la fiecare 3 sau 6 ore. Daca le pui cap la cap pe urma o sa-ti iasa un filmulet time lapse foarte interesant, asa ca asta : http://www.youtube.com/watch?v=IPzCCZfl5uw
 

Itachi

Member
Era lesinata pentru ca a derutat-o lumina si mai mult ca sigur s-a lovit ca nebuna de becuri :biggrin:

Daca gasesti cumva pe afara buburuze, poti aduce cat mai multe in box. Sunt unul dintre cei mai buni paznici - te scapa de foarte multe insecte daunatoare. Daca nu supravietuiesc mult timp acolo si vor sa plece e semn ca nu au ce manca, iar asta e semn bun.

Daca tot deschizi cutia de 6 ori pe zi, fa si tu ceva util : fa cate o poza din acelasi unghi, la fiecare 3 sau 6 ore. Daca le pui cap la cap pe urma o sa-ti iasa un filmulet time lapse foarte interesant, asa ca asta : http://www.youtube.com/watch?v=IPzCCZfl5uw

Voi incerca sa prind buburuze, dar mai mult de 2-3 n-am chef sa pun inauntru :laughing:
Merci de sfat :)
 

Itachi

Member
A 8a zi :)
Astazi mi-a venit 1L HESI Bloom Complex

picture.php

picture.php
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Esti sigur ca e o idee buna sa postezi o poza ce contine codul de bare aplicat de curier pe colet ? Stii ca acel cod contine toate informatiile necesare pentru a putea fi identificat in mod uni ?

Stay safe man !
 

Itachi

Member
Esti sigur ca e o idee buna sa postezi o poza ce contine codul de bare aplicat de curier pe colet ? Stii ca acel cod contine toate informatiile necesare pentru a putea fi identificat in mod uni ?

Stay safe man !

Merci de avertizare :thank you:
 

Itachi

Member
A unsprezecea zi de viata :D
Am dat jos de ieri domul de umiditate pentru ca imi era destul de incomod.
Astazi am facut si camera de amestec facuta din 2 PETuri de plastic de aceiasi marime,sigilate intre ele si apoi fixate pe filtrul de carbune activ. Astept sa se usuce bine siliconul si apoi dau banda izolatoare jos. Cele doua PETuri sunt decupate in acelasi loc si unite ca aerul sa treaca din prima "camera" in cea de sub ea care are doua gauri: una dedesupt unde va fii montat generatorul de ioni negativi iar cealalta gaura in mijloc pe unde va iesii aerul.

picture.php

picture.php

picture.php
 

JaJa_Man

Member
Cele doua PETuri sunt decupate in acelasi loc si unite ca aerul sa treaca din prima "camera" in cea de sub ea care are doua gauri: una dedesupt unde va fii montat generatorul de ioni negativi iar cealalta gaura in mijloc pe unde va iesii aerul.

Aiurea...:joint:
 

JaJa_Man

Member
Cele doua PETuri sunt decupate in acelasi loc si unite ca aerul sa treaca din prima "camera" in cea de sub ea care are doua gauri: una dedesupt unde va fii montat generatorul de ioni negativi iar cealalta gaura in mijloc pe unde va iesii aerul.

Trebuia sa faci un singur tub pe care il puneai la cele 2 coolere....
Sau, in cazul tau poti taia fundul si interiorul la ambele pet-uri si le prelungesti cu un tub sau inca un pet. Ionizatorul trebuie pus langa coolere, astfel incat aerul care iese din box sa poata sta in contact cu ozonul pana la iesire din tub.
 

Itachi

Member
Trebuia sa faci un singur tub pe care il puneai la cele 2 coolere....
Sau, in cazul tau poti taia fundul si interiorul la ambele pet-uri si le prelungesti cu un tub sau inca un pet. Ionizatorul trebuie pus langa coolere, astfel incat aerul care iese din box sa poata sta in contact cu ozonul pana la iesire din tub.

Ionizatorul il voi pune in mijlocul petului de jos dar aproape de coolerul de jos, iar aerul din petul de sus se izbeste de ionizator :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sigur, si niste PET-uri si silicon alb pe spatele calculatorului par de-ale casei..
 
Top